| ellutza a întrebat:

Copilul meu cl 1 are o tema foarte tampita la religie. Si anume sa faca o icoana cu nisip colorat. De unde naiba sa scot eu nisip colorat? Cu ce l-as putea inlocui pentru ca nu am gasit nicaieri

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Aaaa, pai vad ca se gaseste la florarii, 5, 5 lei kg-ul. Sau daca n-ai timp/chef, vezi daca merge sa-l colorezi cu acuarela. Faci conturul, lipesti lana, pui aracet, lipesti nisipul si il colorezi apoi.

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dar decât să-ţi baţi capul să-i faci pe plac unui imbecil cu diplomă care dă teme extrem de grele şi anevoiase pentru un rahat de materie, nu mai bine te duci la şcoală şi te plângi? Eşti conştientă că îţi poţi retrage copilul de la ora de prostire, nu?

| ellutza explică (pentru Gizăz):

Sa am tot eu scandal in casa, sa se simta copilul meu prost ca toata clasa merge la ora de religie si el nu... Nu pot sa fac asa ceva, nici nu m-ar asculta.

| KodrutZ a răspuns:

Inlocuieste-l cu o cerere ca al tau copil sa nu mai faca mizeria aia de religie.

| Inferno a răspuns:

De ce nu faci cu nisip simplu, si dupa pictezi peste?

| Zenicide a răspuns:

Cumpara de la cineva, de la un copil de clasa a 2a laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Mie mi se pare dubios. Cum suna mai exact acea cerinta?

| ellutza explică (pentru Mădă0611):

Pe placaj de lemn, cu indigo se face conturul Sf Andrei din manualul de religie cl 1, apoi se inmoaie cu aracet fire lungi de lana pentru impletituri si se lipeste pe conturul indigo. Apoi cu nisip colorat se fac vesmintele, chipul, fondul. Se aplica aracet pe zonele care urmeaza sa fie presurate cu o anumita culoare Bla bla bla asa ceva

| ellutza explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu am cautat in librarii la raionul creativ nu-mi trecea prin cap 100 de ani sa merg la florarie. Dar ma indoiesc sa gasesc la florarii in Suceava asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ellutza):

Incearca varianta numarul 2 tongue, e mai simpla, dar nu stiu cum se coloreaza nisipul, adica ce nuanta o sa aiba culorile.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

"Mie mi se pare dubios. Cum suna mai exact acea cerinta?"

E troll. Intrebarea e postata ca sa jigneasca si ca sa-si bata joc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu e troll, si e chiar usor ce are de facut, dar ma mir ca e la religie tema, si se cere o icoana. Daca ar avea nisip colorat, ar intinde aracet pe o parte, parul, sa zicem, delimitata de un fir de lana sau ceva ata mai groasa, pune nisipul, lasa sa se lipeasca, apoi sufla ce a depasit linia respectiva, cel lipit o sa ramana, clar. Si tot asa. Daca n-a gasit, face conturul doar, pune nisipul si il coloreaza, dupa ce s-a lipit.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ellutza):

Aaaa, pai vad ca se gaseste la florarii, 5, 5 lei kg-ul. Sau daca n-ai timp/chef, vezi daca merge sa-l colorezi cu acuarela. Faci conturul, lipesti lana, pui aracet, lipesti nisipul si il colorezi apoi.

| Doub a răspuns:

Penibil.Du-te si spune-i profesorului sa le dea teme mai usoare, special pentru varsta lor.Cica "nisip colorat"laughing). Saracul copil mai e si in clasa 1.Cred ca nici "nenea" ala nu ar putea sa faca asta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De azi pe maine? nu are cum

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Intreaba-l pe imbecilul acela de profesor ce a fumat inainte sa dea o astfel de tema

| MskDesign a răspuns:

Inca mai exista acest obiect in scoala romaneasca?
Si ceilalti copii de alte culturi ce vor face?

| suffarstar a răspuns:

Nisipu' ca nisipu', da' cum sa faci o icoana din asa ceva? laughing Foloseste alte chestii din comert cum ar fi sclipici sau ce mai gasesti. Astia dau teme pentru parinti, nu pentru copii.

| ellutza explică (pentru suffarstar):

Exact! Asta ma enerveaza si pe mine. Un copil de 7 ani este foarte neindemanatic de abia mazgaleste un copac si o floare.

| suffarstar a răspuns (pentru ellutza):

Asa e. Uite ceva ce te-ar putea ajuta https://www.youtube.com/watch?v=ededGIt0Muc
Cat despre nisip, nu stiu unde ai putea gasi. Incearca sa-l inlocuiesti sau sa faci cum a sugerat Inferno. Poti sa te si abati de la tema principala daca nu are o doamna exigenta. Adica sa desenzi icoana pe o piatra mai plata sau pe o bucata de lemn. Poate va aprecia originalitatea. Bafta!