| Bin_Husein_Ahmed_1997 a întrebat:

Creștinii și carnea de porc
Știți ca în biblie scrie ca nu aveți voie sa mâncați carne de porc?
Uitați versetu:
In Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata  si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.
Adventiști nu mănâncă carne de porc nici musulmani
Iei respecta ce scrie în biblie respectiv în coranul ceilalți de ce mâncați?

21 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Pentru că, de obicei, creştinii aleg din Biblie ce le convine. Ei merg pe double standard.

Iar Purec, lasă red herringul ăla. Nu face bine crud.

| Purec a răspuns (pentru Gizăz):

Ce ai de te-ai invartosat asa, zici ca esti organul lui Terente! Ma speriasi nu gluma.

ps: AI grija ce zici rau de crestini, ca te trazneste Sefu God

| Gizăz a răspuns (pentru Purec):

Nu dă tata-n mine. Şi acum are mustrări de conştiinţă pentru ce mi-a făcut acum două milenii! laughing Dar răspunzând serios, fix la asta mă aştept de la religioşi. Când nu au un răspuns, bagă cuiul şi ciocanul exact pe lângă subiect. laughing

| Purec a răspuns (pentru Gizăz):

Raspuns la ce? Ala in loc sa scrie, o borat, nu stie sa lege o fraza. PLus de asta, nu stiu de unde ai dedus ca as fi religios, cat despre ciocan, ca tot vorbeam de Terente, stiu eu unde sa il bag laughing)

| Gizăz a răspuns (pentru Purec):

Nu eşti religios. Tu eşti un troll. Îmi recunosc semenii instant. Nu la tine m-am referit când am zis religios. laughing Că nu ştie văd. Dar am preferat să-i răspund la întrebare. Dacă te iei de toţi ăştia certaţi cu româna pe TPU pierzi săptămâna. Iar eu trebuie să mă odihnesc. Măcar duminica!

| Purec a răspuns (pentru Gizăz):

Daca nu avea fata de terorist, il lasam in pace...

| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru ca oamenilor le place sa bage gunoaie pe gura, le provoaca o stare de excitare temporara.

| Purec a răspuns:

"iei" e multi si prosti de aia nu mananca porc. Precum crestinii ( cu doi I), dar musulmani si adventisti ( cu un singur "I"), te anuntam ca "versetu", trebuie articulat, adica cu "L" l-a sfarsit, ca altfel demonstrezi ca esti cum am stabilit mai sus

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru Purec):

Aha.sti sa scrii bine, care e faza?
Nu mai comenta. dispari

| ania a răspuns:

Vechiul Testament a fost scris pentru evrei.( în Lege scrie de multe ori- așa să înveți pe copiii lui Israel).In Noul Testament destinat creștinilor din toate națiunile se spune-
Să mâncați din tot ce se vinde pe piață, fără să cercetați ceva din cauza conștiinței(1 Corinteni10-25)
-unul crede că poate să mănânce de toate, pe când altul care este slab, nu. mănâncă decât verdețuri, Cine mănâncă să nu disprețuiască pe cine nu mănâncă și cine nu mănâncă să nu judece pe cine mănâncă fiindcă Dumnezeu l- primit.Cine ești tu care judeci pe robul altuia?(Romani 14-2, 3,4)

| danut a răspuns (pentru ania):

Esti glumeata, si noul testament a fost facut pentru evrei asa ca chestia cu porcul ramane valabila in continuare dar voi cu bagatul a tot ce se gaseste pe lume in burta ati transformat un mesaj spiritual intrunul gastronomic.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru danut):

Biblia creștină e pentru toți creștini
Nu numai pentru adventiști este faza cu carnea de porc dar și pentru ortodocși și catolici și toate confesiunile creștine
Ortodocși sunt mai mult cu paganismul cu tradiția decât cu biblia

| danut a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

"Biblia creștină e pentru toți creștini
Nu numai pentru adventiști este faza cu carnea de porc"

Stiu bine ce spui tu dar trebuie si ajutati din cand in cand, nu numai "atacati" in dumnezeul lor, stomacul si mandria.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Adam si eva erau evrei ei find primi oamenii biblic vb si noi suntem evrei,desi biblia a fost scrisa pentru noi toti, iar crestinismul este o secta a iudaismului, iisus era evreu si rabin al credea in scriptura evreiasca, el nu a venit in lume sa scimbe vorba tatalui lui chiar el o spune, atunci de ce ne batem joc de biblie, e o blasfemie desa la voi sectanti sa va bateti joc de biblie o interpretati cum vreti voi

| Felys a răspuns:

In secolul 21 inca mai stam sa analizam o carte scrisa acum n"șpe mii de ani,sa fim seriosi, cine mai da doi bani de prostiile religioase, suntem romani si dintotdeuna poporul nostru a mancat porc, ce zici de chinezi ca manaca caini, serpi si alte oratanii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece craciun si pentru ca; soric. piftie,carnati,sunca,rasol,toba, caltabosi, friptura, tochitura, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma ahmede? bunicu meu care era crestin ortodox, spunea asa'daca Dumnezeu considera ca trebuie sa fumam, nu ne facea plamani, ci ne punea o soba in piept si un horn in cap prin care sa iasa fumul.Deasemeni,la noi este scris ca trupul este templul duhului sfant, deci trebuie sa fie curat, luminat pentru ca Duhul sfant sa locuiasca intransul.da la voi in coran ce spune despre tigari? droguri, beutura si alte chestii de ingerat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da adevaratii crestini nu au cum sa nu stie, altfel nu s-ar fi numind crestini.

| Mașka98 a răspuns:

Aceste lege a fost data natiunii Israel, dar cand Isus a venit pe pamant a desfiintat acea lege, formand una noua, in care nu se vorbeste de nici o restrictie cu privire la carnea de porc.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică:

Nu suntem teroriști bai copile

| Purec a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

"Nu suntem teroriști bai copile "

ai 16 ani si vi cu texte d'astea la mine? bai ahmed laughing)