| sublime89 a întrebat:

Cred oare crestinii in geologie si geografie? Ma refer la cei adevarati care se iau inca dupa biblie, si cred ca Pamantul nu are decat cateva mii de ani. A creat D-zeu Pamantul asa cum e, cu toate continentele si muntii in forma actuala, sau Pamantul a trecut prin toate acele procese geologice care l-au modelat timp de 4.5 miliarde de ani, asa cum ne spune stiinta? Daca Pamantul n-ar avea decat cateva milenii, atunci cum se face ca avem continente formate in urma deplasarilor placilor tectonice, munti erodati, urme ale unor vechi paduri in Antarctica, sau gasim fosile de specii marine disparute pe varfurile unor munti? Cand a fost timp pentru ca toate aceste procese extrem de lente sa aiba loc? Intrebarea asta vrea sa vina in folosul tuturor celor care vor in sfarsit sa inteleaga planeta pe care traiesc.

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

"Deci termenul ebraic folosit in Biblie pentru cerc este tradus si prin sfera. Deci rotund sau cerc in Biblie se refera la sfera."

Nota 4 la logica. De cand polisemia unui cuvant, faptul ca "este tradus si prin" altceva, ne ofera certitudinea ca acel termen se refera strict la acel altceva? Macar nu mai folosi "deci", de parca concluzia ar fi logica si succinta. "Deci termenul romanesc folosit pentru masculul caprioarei este tradus si prin barna de lemn. Deci caprior se refera la barna de lemn". Logic, frate!

" Asa a scris Isaia, ceea ce popoarele din jur nu credeau."
Tocmai ti-am aratat ca popoarele din jur, chiar BABILONIENII, credeau si ei in "cercul Pamantului". Raspunzi si la intrebarea asta? Sau o eviti si prin urmare nu exista?

38 răspunsuri:
| sublime89 explică (pentru danay72):

La forma Pamantului, la cele despre cer, la cele despre rotatia Soarelui, sau la cele despre varsta Universului.

| danay72 a răspuns (pentru sublime89):

Dar la care versete din Biblie te referi?

| sublime89 explică (pentru danay72):

Toate care se refera la cosmologie.

| danay72 a răspuns (pentru sublime89):

Isaia40:22 contine comparatii.Dar faptul ca nu imi spui exact, nu am cu sa iti zic.

| sublime89 explică (pentru danay72):

Un cerc e un cerc, nu o sfera, iar un cort nu poate avea decat o baza plata. Si pe deasupra, ti-am mai zis, se vorbeste de "capetele pamantului". O sfera nu are capete. Si se spune si despre cer ca are capete, si ca atinge pamantul. Exemplul cu cortul e foarte bun. Un cort tot timpul atinge pamantul. Cerul nu are cum sa atinga un pamant sferic, doar plat.

| danay72 a răspuns (pentru sublime89):

Termenul ebraic folosit in Biblie pentru cerc este tradus si prin sfera. Nu spun eu ca acest lucru ci exegetii Bibliei, cei care se ocupa cu studiu Bibliei.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

"Nu spun eu ca acest lucru ci exegetii Bibliei, cei care se ocupa cu studiu Bibliei."

Si ne spun exegetii ca OBLIGATORIU si INDUBITABIL cuvantul se traduce sfera si nu cerc? Sau aici e concluzia martorilor?

| sublime89 explică (pentru danay72):

Dar istoricii stii ce ne spun? Ca la vremea respectiva, in intreg Orientul Mijlociu, oamenii credeau ca pamantul e un cerc (disc) care pluteste pe apa, cu insule sau munti la marginile lui. Inclusiv evreii credeau asta, si exact asta au si scris in biblie. Aceeasi credinta o aveau si babilonienii, care au avut o influenta foarte mare in intreaga regiune, deci si asupra evreilor. Interpretarea facuta de tine e una subiectiva. Citesti ce vrei sa citesti, si nu ce scrie. Abia mai tarziu, cand grecii au inceput sa creada ca Pamantul e rotund, si-au schimbat si evreii pozitia, fiind influentati de acestia.
Ceea ce scrie in biblie despre Pamant e exact ceea ce te-ai astepta sa scrie in cazul unor oameni care credeau in varianta babiloniana a Pamantului in forma de disc. Nu exista absolut nimic care sa ne indice faptul ca evreii aveau o alta pozitie, si ca ar fi stiut ca Pamantul e rotund. Si nu e deloc rusinos sa recunoastem asta. La acea vreme, oamenii atat stiau. Stii ca au existat crestini care pana si in secolul 19 mai sustineau ca Pamantul e de fapt plat, asa cum scrie in biblie. Din fericire, majoritatea crestinilor au acceptat descoperirile stiintifice, asa cum au facut-o pana la urma si in cazul Pamantului care se invarte in jurul Soarelui, desi mai sunt mici exceptii si acolo. Urmatorul pas e sa accepte descoperirile despre Big Bang, evolutie, varsta Universului si a Pamantului, etc. Si o vor face, pentru ca dovezile nu dispar, deci nici adevarul n-are cum s-o faca.