| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că există viață după moarte? Ce se întâmplă cu sufletul după ce părăsește trupul? happy

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

IN CREZUL ORTODOX scrie clar ca omul moare si asteapta sa fie REINVIAT pentru judecata, nu ca ar trai dupa moarte. In Biblie SCRIE ca omul MOARE si dupa ce moare NU MAI RAMANE NIMIC, iar el nu mai stie nimic.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Invierea din CREZUL ORTODOX se refera doar la "trup", pentru ca oricum, SUFLETUL NU MOARE NICIODATA.

IN BIBLIE in foarte ulte locuri SCRIE ca dupa ce omul se "stinge" biologic, in urma sa ramane SUFLETUL. Daca o persoana ajunsa la varsta senectutii nu mai vede sa citeasca asta,... e trist!

| danut a răspuns (pentru milan9):

Unde scrie ce spui tu, cumva mai stim a citi si noi si nu am gasit explicatile tale in CREZ, acolo scrie clar ce scrie si nu da loc la interpretarile tale caci in ceea ce priveste Biblia scrie CLAR despre ce si cum in privinta sufletului in GENEZA. Dar daca ai gasit tu un loc unde scrie in mod clar, adica sa inteleaga ORCINE fara "explicatile" tale ce trebuie sa intelegem, adica o intelegere LITERARA, adica pe romaneste, intelegem ce scrie, astept versetele.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10).

| danut a răspuns (pentru milan9):

UNDE SCRIE IN BIBLIE ca dupa ce moare omul mai ramane ceva? In BIBLIE SCRIE ca SUFLETUL este omul cu suflare de viata de la Dumnezeu, nu ca ar avea o existenta imateriala.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ceea ce ai scris tu sunt DOAR parerile tale, EXPLICATILE nile facem SINGURI, nu avem nevoie sa ne explici tu ce vrei TU sa intelegem, noi intelegem LITERAR textul, adica asa cum este scris si NU MISTIC, adica VRAJITORESTE cum il intelegi tu, iar ajungem la ceea ce i-a spus Mantuitorul lui Petru, piei Satana (nu tie ci diavolului asa cum a spus Hristos).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pe langa enorma lipsa de inteligenta de a refuza sensul metaforic al unor anumite exprimari (stiind foarte bine ca Scriptura abunda in astfel de procedee stilistice) gruparea adventista interpreteaza in mod fortat semnificatia cuvantului "suflet"...

Asta in timp ce cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:
1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| Holiday a răspuns:

Sufletul nu exista. Cand mori s-a terminat. Restu-s povesti si sperante ale unora de care profita altii.

Răspuns utilizator avertizat
| RainmakerX a răspuns:

Pai...eu unul sunt de parere ca sufletul trece in alt corp (se reincarneaza) asta pana cand se decide ca este pregatit sa treaca intr-o lume noua...imateriala.
Daca vrei poti sa citesti cartea Adam si Eva de Liviu Rebreanu-iti spune niste lucruri destul de interesante si chiar daca nu crezi in asta, povestile de acolo sunt destul de interesante.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca Dumnezeu ar fi vrut sa stim, facea un post de TV si o revista sa ne informeze pe toti! In acest caz cred ca ar fi bine sa ai rabdare ca sa vezi cand iti va sosi ceasul.Sau sa practici ca Hasdeu spiritismul.
Spiritul, dupa ce paraseste trupul, fie bantuie fostii dusmani, fie intra in alt corp si o ia de la capat.

| Suck a răspuns:

Nu avem de unde sti, doar intelectul divin poate raspunde la aceasta intrebare.

| drutzix a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa dovedesti ca exista un suflet si ca acesta paraseste sufletul dupa moarte.
Daca reusesti ai un premiu de 1mil de dolari de la o asociatie.

| Etelca a răspuns:

Cred ca sufletul nostru mai traieste, nu se poate opri totul asa brusc.

| WarriorCat a răspuns:

Da, eu cred.

| IvanMihai a răspuns:

Când o persoana moare sufletul paraseste corpul si se înalta la cer.

| RealRap a răspuns:

Oameni in toata firea cu corpu' vorbesc de energii, dimenisuni si alte aberatii pe aici.
Nu, nu cred ca exista.

| NothingIsImpossible a răspuns:

Pai eu nu stiu nu prea vorbesc cu morti sa imi zici daca exista viata dupa moarte, si nu prea ma pot increde in ce spune lumea fara dovezi concrete! Asa ca nu stiu, dar cand am sa aflu am sa iti spun si tiewinking

| NothingIsImpossible a răspuns:

A da am uitat, uite acest tip vorbeste despre mai multe lucruri care poate iti sunt de folos : https://www.youtube.com/watch?v=HmsokFCwUbY