| GulDan a întrebat:

Crede-ti ca buletinu electronic are legatura cu cipurile acelea cu semnul fiarei?
Oare e o confuzie prea mare intre acest buletin si cipurile acelea cu semnu fiarei?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da.Sunt niste pasi pana se va ajunge la implantul CIP-ului. Poti sa citesti despre asta aici:,, De anul acesta, numărul actelor de identitate ce conţin cip creşte cu încă unul: cartea de identitate biometrică, care va fi introdusă de la 1 iulie.

Cu puţin timp înainte de mult-anunţata admitere în spaţiul Schengen, proiectul de introducere a buletinului biometric, propus de Ministerul Afacerilor Interne în anul 2010, a devenit realitate. Astfel, „România (poate) să dovedească prin măsuri concrete faptul că asigură accesul în spaţiul Schengen cu un document de identitate sigur, adaptat standardelor internaţionale în materie", explică autorităţile române.

Din vara acestui an, cetăţenilor români li se vor elibera cărţi de identitate biometrice, ce vor conţine amprenta digitală şi un cip personalizat.

Cartea de identitate normală va conţine date în format tipărit sau în format inscripţionat prin tehnologie laser, precum numele complet al titularului, sexul, cetăţenia, data şi locul naşterii, semnătura olografă, fotografia titularului, C.N.P. şi adresa de domiciliu, dar şi elemente de particularizare şi de siguranţă.

În schimb, cartea de identitate biometrică de tip smart card va mai include prenumele părinţilor titularului, certificate digitale, date biometrice ale titularului, constând în imaginea facială şi imaginile impresiunilor papilare a două degete. În plus, buletinul biometric garantează un grad de protecţie ridicat împotriva furtului de identitate, declară specialiştii de la Biroul de Evidenţă al MAI.

Datele biometrice se colectează numai cu acordul expres al solicitantului sau, în cazul minorilor si al incapabililor, numai cu acordul expres al unuia dintre părinti sau al reprezentantului legal.

Pentru cei care sunt sceptici cu privire la acest nou document, autorităţile au veste bună: schimbarea buletinului nu se va face obligatoriu cu unul biometric. Românii vor putea opta între eliberarea unei cărţi de identitate normale sau a unei cărţi electronice de identitate. „Cine nu doreşte carte de identitate electronică poate opta pentru una normală, care va fi asemănătoare cu cea electronică, dar nu va conţine cipul şi amprentele deţinătorului", a explicat Laura Cusa, şeful serviciului juridic din Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor pentru Adevărul.

Potrivit unei Ordonanţe de Urgenţă a Guvernului, actele de identitate vor fi preschimbate treptat, începând cu şase luni de la data emiterii primei cărţi de identitate biometrice. Astfel, în perioada 1 iulie 2013 – 30 iunie 2014 vor fi preschimbate buletinele persoanelor născute după 1981, între 1 iulie 2014 şi 30 iunie 2015 ale persoanelor născute între 1 ianuarie 1966 şi 31 decembrie 1980, între 1 iulie 2015 şi 30 iunie 2016 pentru persoanele născute între 1 iulie 1946 şi 31 decembrie 1965 şi între 1 iulie 2016 şi 31 decembrie 2016 buletinele persoanelor născute înainte de anul 1945.

Cartea de identitate electronică este al doilea act biometric introdus de autorităţile române. Tot pentru îndeplinirea datoriilor faţă de Uniunea Europeană, România a adoptat şi eliberarea paşapoartelor biometrice încă din anul 2009. Noile paşapoarte conţin, pe lângă cipul cu datele personale ale posesorului, 50 de elemente de siguranţă, faţă de 32 existente pe vechile paşapoarte.

Decizia din acest an urmează unei dezbateri publice ce a avut loc în anul 2011. Atunci, mai mulţi reprezentanţi ai ONG-urilor pentru apărarea drepturilor omului au criticat legislaţia privind introducerea cărţii de identitate electronice, susţinând că aceasta contravine prevederilor Constituţiei şi încalcă dreptul la viaţă privată. În plus, reprezentanţii societăţii civile au criticat faptul că prea multe instituţii ale statului au acces la o multitudine de date personale.,,

| GulDan explică (pentru EmaS):

Ok Dar daca se va amana? ca majoritatea nu sunt de acord... oricum si eu m-am gandit la asta ca sunt niste pasi sa incerce, sa vada reactia..etc. Dar daca cine ar fi prost sa vrea sa poarte un cip cu nr 666 doar cand auzi te infiori dar aminte sa-l mai si implantezi in frunte sau mana..nu zic ca Biblia nu e adevarata dar sper ca inca n-au venit vremurile alea de pe urma(cartea Apocalipsa)

| EmaS a răspuns (pentru GulDan):

Speri degeaba! http://www.youtube.com/watch?v=Bwyy76EQfg8

| GulDan explică (pentru EmaS):

OK dar ce legatura are cu cipu? ca vad ca-i face injectie.
Orcum nu te poate obliga cei contra vor iesi la protest si poate va fi si o revolutie si ne vom alege cu niste razboaie. Sper ca se intampla orce numa sa nu port in morti lui de cip.
Sunt curios daca se amana faza asta cu cipu ce ve-ti zice/face cei care tot sperati sa se intampla asta.

| anonimg a răspuns (pentru EmaS):

Acolo este o injectie in mana. Si se pare ca nu este facuta nici macar intr-un cabinet medial.

| GulDan explică (pentru EmaS):

Tu vrei sa se intample asa ceva? Esti sigura 100% ca in luna/lunile sau anul care urmeaza se va intampla asta? Si vom avea cu toti cipu ala in piele?

| EmaS a răspuns (pentru GulDan):

Dumnezeu ne avertizeaza cu mii de ani in urma ca va veni vremea cand va aparea acest semn prin care oamenii vor fi controlati si ca acesta este semnul satanei. Mi-ar placea foarte mult sa vizionezi acest film care este facut dupa cartea Apocalipsei care te-ar ajuta sa intelegi pericolul care sta in spatele acestui CIP. http://crestintotal.ro/2012/06/05/film-left-behind/

Acest inginer Karl Sanders a facut parte din echipa care a inventat microcipul si atunci cand a vazut asemanarile izbitoare dintre microcip si Apocalipsa, s-a pocait si spune tuturor sa nu primeasca acest semn.http://www.radiofiladelfia.ro/......cipul.html

| GulDan explică (pentru EmaS):

Mersi! Orcum am aflat destule sunt deja ingrozit nu vreau sa mai vad si altele stiu ca se va intampla ceva foarte urat..Macar de ma nasteam putin mai devreme sa-mi traiesc si eu viata in pana mea...nici la 20 de ani nu cred ca ajung nici macar nu apuc sa ma casatoresc, si asa mai departe nu vreau sa par nesimtit.
Apropo zi-mi si mie unde se afla versetele cu cipu fiarei. in Apocalipsa sa citesc si eu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ca de obicei esti pe dinafara, gigu a intrebat de semnul "fiarei" si tu ai tradus toata biblia.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ca sa inteleaga si cei care pricep mai greu, asa ca tine.

| GulDan explică (pentru EmaS):

Citesti ce am scris mai sus? mai zic odata?

| EmaS a răspuns (pentru GulDan):

Nu trebuie sa disperi.Trebuie sa te impaci cu Dumnezeu sa iti incredintezi viata in mana Lui si vei primi pacea Lui care intrece orice pricepere.http://biblia.resursecrestine.ro/apocalipsa/13

| n0matterman a răspuns:

Cea mai tare faza e aia cu : CARD = DRAC (scris invers)
Am ras cu lacrimi timp de 5 minute.

| Hombre a răspuns:

Ce tot bâzâi cu fiarele din capul tău aiurea măi gicule, pune dracu' mâna pe carte si lumineaza-te la minte ca o sa rămâi un dobitoc medieval.

| danay72 a răspuns:

Numarul 666 nu are legatura cu cipurile.In Biblie numarul 6 se refera la imperfectiune, iar de 3 ori 6 adica imperfectiune crasa.

| aurasauras a răspuns:

Nu are nici o legatura.

| anonimg a răspuns:

Pasapoartele si buletinele electronice sunt doar un pas. Si nu este vorba ca se va implanta vreun cip. Ci este vorba de un

"semn pe mana dreapta sau pe frunte" (Apoc.13:16) Biblia vorbeste doar ca este un semn, si nu un cip.
Confuzie exista. Si va exista mereu, pentru ca niciodata un om care sta departe de Dumnezeu nu va intelege vreodata

Scripturile.

Si da, eu cred ca Imparatia Romei este fiara despre care se vorbeste in (Daniel.7:19) si (Apocalipsa.13:1)
Despre aceasta fiara este scris:
"Fiara pe care ai vazut-o era, si nu mai este. Ea are sa se ridice din Adanc si are sa se duca la pierzare. Si locuitorii

pamantului, ale caror nume n-au fost scrise de la intemeierea lumii in Cartea Vietii, se vor mira cand vor vedea ca fiara era,

nu mai este, si va veni. -" (Apocalipsa.17:8)
"Era" pe timpul Inchizitiei. Inchizitia este bratul papalitatii care a torturat in vechime timp de generatii ntregi crestini care nu

pot fi numarati vreoadata.
"Nu mai este" momentan. Pentru ca ea... "Va veni". In curand o sa-si recapete puterea. Cum? Cu ajutorul unei alte fiare

"care avea doua coarne ca ale unui miel si vorbea ca un balaur." (Apoc.13:11), adica America. Fara putere politica, o putere

religioasa nu are putere. Dar cand aceasta o va capata iarasi ca mai inainte, spiritul ei se va trezi iarasi ca si in vechime.

Cornul cel mic al papalitatii(al fiarei) "va rosti vorbe de hula impotriva Celui Preainalt, va asupri pe sfintii Celui Preainalt si se

va incumeta sa schimbe vremurile si legea."(Daniel.7:25)
"Cele zece coarne inseamna ca din imparatia aceasta se vor ridica zece imparati. Iar dupa ei se va ridica un altul care se va

deosebi de inaintasii lui..."(Daniel.7:24)
Este clar ca acest corn mic reprezinta papalitatea care provine din Imperiul Roman. Ca acum isi are sediul la Vatican, asta e

altceva. Oricum, ma indoiesc ca Vaticanul ar fi cu totul independent de Italia.
"Vorbe de hula impotrica Celui Preainalt". A huli nu inseamna doar a aduce injurii verbale, ci si ati insusi un drept care I se

cuvine doar lui Dumnezeu. VICARIUS FILII DEI de care ati mai auzit inseamna ´Inlocuitorul Fiului lui Dumnezeu`. Aceasta

reprezinta o hula, deoarece:
1. Singurul care poate sa ierte pacatele este doar Dumnezeu.
2. Tot Dumnezeu este si Singurul caruia trebuie sa Ii aducem inchinare.
Pe cand papa pretinde ca i se cuvin ambele drepturi de mai sus.
Numarul 666 este "numele fiarei sau numarul numelui ei." (Apoc.13:17) Nu trebuie sa va mai spun ca numele de mai sus

(unde U se citeste V) odata adunat ne da exact 666.
"Semnul pe mana dreapta sau pe frunte" nu reprezinta decat acordul individului care ´intinde´ in mod voit, mana sa, fiarei

(papalitatii). "I s-a dat putere... sa faca sa fie omorati toti cei ce nu se vor inchina ...fiarei. (Apoc.13:15)

Sunt multe de spus. Dar ce stim este ca sfarsitul acestui pamant se apropie cu repziciune. Biblia vorbeste ca evenimentul

de mai sus este printre ultimele; - si cu acesta se va incheia istoria acestui pamant plin de pacat.
Cat pentru cei ce traiesc aproape de Dumnezeu, pentru ei este o bucurie deosebita, deoarece in curand Il vor vedea pe

norii cerului pe Acela care L-au asteptat cu atata dor si pentru care au suferit. Si suferinta lor nu consta doar in martiraj, ci

si in multele lipsuri si pierderi si batjocuri de care au avut parte din pricina credintei lor.
Cine vrea sa treaca de partea lui Dumnezeu?

| GulDan explică (pentru anonimg):

Mersi pentru info! Cum de nu mi-am dat seama ca nu e nicun cip ci semn..mda e inspaimantator oricum.
Macar sa apuc si eu 18 anilaughing asta e asa a vrut Dumnezeu sa ne nastem in vremurile astea... daca ma nasteam acum 30-50 de ani era perfect.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Lepadarea e constienta

| Zenit313 a răspuns:

666 -personificarea imparatului NERO

666 - doar un numar, nu inteleg de ce este asa de special...

| Calininio a răspuns:

Superstitia asta mi se pare undeva de ev mediu. Suma numerelor de pe ruleta e egala cu 666, in baza 4 se scrie 22122, in baza 6 3030, in baza 16 29A, in baza 12 476. Aici e un articol care explica mai pe larg http://gavrilamesager.wordpress.com/2012/08/31/numarul-numelui-fiarei-666/
Asta inseamna ca trebuie sa ne ferim de toate numerele? Aoleu, 333 e jumatate din 666. 222 e o treime! E foarte posibil ca acele cipuri / buletine electronice, sa contina o serie imensa de numere, printre care sa se fi strecurat si 666. Nu inteleg de ce va faceti atatea probleme. Probabil ca in cafeaua pe care ai baut-o de dimineata s-au gasit exact 666 de molecule de cofeina... 8-|