| Infernia a întrebat:

Credeti ca agheazma isi pastreaza proprietatiile datorita vorbelor popii sau datorita faptului ca e facuta in asa fel incat sa nu se strice?

17 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Fi serioasa...
Logic ca e facuta in asa fel incat sa nu se strice.

| DevilWeasel a răspuns:

Agheazma este doar apa si fiind sfintita de preot capata anumite propietati, dar nu totii preotii slujesc agheazma cu suflet si asa agheazma se strica happy

| Infernia explică:

@ΔH Stai linistit, stiu, dar vreau sa vad ce cred altii.

P.S: I'm atheist girl

| venusdoom a răspuns:

Agheasma este apa sfințită, care se face de către Biserică prin rugăciunile preotului și ale credincioșilor la diferite ocazii, cum ar fi: nașterea, botezul, mari sărbători.
doar e apa sfintita, ea se strica asa cum se strica si osemintele unui sfant ( adica deloc)

| niNNu a răspuns:

E facuta sa nu se strice!

| chelstone a răspuns:

''Agheasma este apa sfințită, care se face de către Biserică prin rugăciunile preotului''
In cazul acesta popii sunt un fel de Merlini...

| FucktheSystem a răspuns:

Poate mă înșel eu, dar agheazma nu-i apă? Cât de des se strică apa în general?
Oricum răspunusul e logic, adică dacă dă popa din gură de două ori normal că nu ăsta-i motivul pentru care apa nu se strică.

| Danutza27 a răspuns:

Vei primi raspunsuri ca este tinuta in vase speciale de argint si ionii de argint omoara tot ce misca in apa, lucru foarte adevarat deoarece si Romania cind avea pe vremuri a 4 a flota din lume vapoarele erau prevazute cu tancuri de apa care erau in interior argintate (nu ma intreba unde este flota ca nu stiu raspunsul). Alta teorie Crucea de argint a Preotului, busuiocul si ce o mai fi pe acolo bagate in apa omoara toti microbii, asta sa o crezi tu ca la 2 vagoane de apa un somoiog de busuioc si o cruce veche de 50 ani nu fac fata la liota de microbi. Uite fapt real trait si vazut de mine la Biserica din cartier.De Boboteaza (Botezul Domnului, sfintirea apelor) la mine la Biserica pe mese se pun 6 butoaie de plastic obisnuite (din comert in care bunica la tara tine muraturile)cu robinet la partea de jos, apa care o folosesc este apa de la cismeaua din curte prin intermediul unui furtun (care il gasesti in comert).Se tine slujba si lumea ia apa in sticle de plastic obisnuite ex cele de apa minerala.O sa zici bine bine dar care este diferenta :? simplu Agheasma dupa 1 an nu se strica iar daca pui in alta sticla apa chioara aia dupa un timp miroase a oua clocite.o sa zici dar de ce :pai uite Pentru ca apa de la Boboteaza are o putere deosebita, fiind Sfintita printr-o indoita chemare a Sf. Duh in cursul rugaciunii de sfintire, iar Sfintirea are loc in insasi ziua in care Mantuitorul a sfintit apele, botezandu-Se in Iordan. De aceea si slujba Aghiasmei mari este mai lunga si mai sarbatoreasca decat a Aghiasmei mici, iar cantarile si rugaciunile ei pomenesc si preaslavesc indeosebi Botezul Domnului in Iordan.Inca un exemplu bunica are Agheasma de 50 de ani luata de la Manastire era o mare sarbatoare si inca mai are pe fundul sticlei si juri ca este apa de izvor.

| Sl0 a răspuns:

Da,mai ales cea de la mitopolii.Mie mi-a confirmat profa de chimie cu care ma inteleg ff bine in viata de zi cu zi.Nu m-ar minti.Numai Bn!

| AndreiGabi a răspuns:

E facuta in asa fel incat sa nu se strice.
Nu am experimentat niciodata dar, din auzite stiu ca se foloseste o cruce de argint si uneori(@DevilWeasel la preoti ce slujesc agheazma cu suflet) se folosesc recipiente de argint, sau ce contin argint.Acesta are rol de dezinfectant.Se spune ca si busuiocul are asemenea proprietati.
Asa ca toti cei ce considerati aghiasma o minune mai cititi, se gasesc dovezi stiintifice.
Pt mine aghiasma este una din multele minciuni(nu minuni) ale bisericii...

| DorelSudoru a răspuns:

laughingNu ma ajuta ac nu se strica apa.am si eu la ghiuvetalaughing
Nu inteleg obiceiulc u agheasma

| Infernia explică:

@MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu... Se scrie chiuveta.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Fa aghiazma si tu acasa, sa vezi ce buna iese!

| savino23 a răspuns:

Buna.fa un test.in ziua de boboteaza ia apa de la robinet sau de la fantana si pune o intr o sticla.ai sa vezi ca nu se strica.in ziua de boboteaza toate apele se sfintesc...eu am incercat

| AndaWest a răspuns:

Nu crezi in dumnezeu, dar numai despre asta vorbesti.ai vreun gandsmug

| KlaraWeiss a răspuns:

Dap, "datorita vorbelor popii". N-are ce sa fie facut sa nu se strice, ca de multe ori oamenii pun ei insisi apa in recipientele lor, nu popa ( la Boboteaza, la sfestanie acasa samd, cand vin cu propriile sticle, sticlute, galeti sau ce-or mai avea). Si preotul citeste rugaciunile de sfintire a apei. Dar nu el sfinteste apa, ci Duhul Sfant, care e invocat in aceste rugaciuni. Presupun ca nu ai baut niciodata aghiazma. Tine o sticla cu apa de la robinet vreun an asa si una de aghiazma si o sa vezi diferenta. Aia de la robinet o sa miroasa cu siguranta a apa de canal. Cea de aghiazma o sa fie la fel de buna ca apa proaspata de izvor.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru AndreiGabi):

Pai nu stiu ce vrei sa experimentezi dar, daca iti inchipui ca poti sa faci aghiazma, te inseli. Cand vine preotul cu sfestania acasa de marile sarbatori face si aghiazma, intr-un vas pe care il pregatesti tu si cu apa pe care o pui tu (de la robinet, apa plata din comert, ce vrei). El spune numai rugaciunile necesare de rugaminte si invocare a Duhului Sfant sa sfinteasca apa. Si ghici ce? Nu foloseste nicio cruce de argint si nici nu am acasa vreun recipient de argint; din castronul de portelan in care era initial apa, am transferat aghiazma intr-o fosta sticla de apa minerala din plastic...
Daca nu ai vazut niciodata, de unde stii ca e minciuna? Doar "din auzite"? Iar busuiocul are el anumite proprietati (ceaiul de busuioc e bun in bolile de stomac), dar daca il lasi mult in apa se impute de nu stii cum sa o arunci mai repede. Iar aghiazma pastrata in sticle curate are gustul apei pure de izvor ani in sir.