| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca blasfemia ar trebui sa fie o infractiune?

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur, si sa fie pedepsita cu biciuirea. Si retinerea a cel putin 20% din venituri pe perioade de la un an in sus care sa mearga direct la bor. In cazul abaterilor repetate, propun si luarea copiilor din casa blasfemiatorilor si aducerea lor in sinul bisericii pentru a ii indruma intre cele sfinte. Amin!

NOname
| NOname a răspuns:

"Toate marile adevăruri încep ca şi blasfemii." - George Bernard Shaw.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

| Doub a răspuns:

Nu. Fiecare are dreptul sa-si exprime liber opinia.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doub):

Lasa breh, opinia ca opinia, da' nu ai voie opinii negative la adresa barbosilor din cer care si-au trimis copchiii pe pamint wireless, prin sfintul cremvusti. Cum ziceam, sa le rupem capul! Cristosii si biserica mamilor lor de blasfemiatori! Anafura mamilor lor! Futu-le pastele mamilor lor de atei si satanisti nenorociti!

| Doub a răspuns (pentru KodrutZ):

Hm. Si eu sunt crestina si nu am nicio problema cu ateii. Cu unii ma inteleg chiar foarte bine.thinking

Ps. Interesanta ironie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doub):

E si normal, doar ca bor v-ar crucifica si pe cei ca tine daca ar putea. Crestinu' trebuie' sa dea toti banii la popa si sa ii elimine pe cit posibil din peisaj pe cei care ridica macar sprinceana la mafia in sutana.

| Doub a răspuns (pentru KodrutZ):

Hm, nu stiu. Nu am dat in viata mea bani unui preot.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doub):

Au dat altii pentru tine deja...

| Doub a răspuns (pentru KodrutZ):

Pfff, treaba lor. Daca ei nu au ce sa faca cu banii...

| KodrutZ a răspuns (pentru Doub):

Macar de ar ajunge la cineva amarit banii aia, da' cam stim toti ce se intimpla de obicei cu ei in majoritatea cazurilor.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

De fapt, a donat si biserica 18 milioane de euro dar avand in vedere incasarile lor de 70 milioane de euro nu e prea mult...

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cind, unde, si cui? Ce s-a facut de banii aia? Cu catedrala bintuirii care pina la urma garantat o sa coste peste un miliard de euro cum ramine? Daca platea impozite ca toti amaritii cu buticuri sau alte mici afaceri care trag si cate 14-16 ore pe zi ca sa le ramina ceva de pus pe masa dupa aia sa ii vad. Doneaza si astia ca Becali...

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa facem un pic de analiza pe text - "Pentru susţinerea activităţilor social-filantropice în anul 2013, Biserica Ortodoxă Română a cheltuit suma de 80.828.191 lei" – se arata in raport, echivalentul a aproximativ 18 milioane euro." De unde rezulta ca in astia 18 milioane de euro intra facturile la curent, net, gaze si alte alea ale tuturor asezamintelor mentionate de ei, plata salariilor, achizitii si investitii. Toate astea scutite de taxe. Deci bor a dat fix o ***.

| Dorugar a răspuns:

Daca blasfemia ar fi considerata o infractiune, ar insemna ca toti religiosii crestini ar fi niste infractori, pentru ca nu exista blasfemie mai mare decat aceea sa spui ca Creatorul pamantului si al Universului a facut un copil cu o femeie din specia maimutelor humanoide.

| Jardelin a răspuns:

Ce amuzante pot fi unele intrebari! Crestinismul si crestinii au evoluat si nu au mai inclus blasfemia in randul delictelor civile. Blasfemia ramane un delict dar numai in fata lui Dumnezeu ca atare va fi pedepsit de Dumnezeu. Nefiind o infractiune asupra societatii nu este pedepsita de societate.

| Buresbista123 a răspuns:

E o idee pentru lumea religioasa de la noi, vedem ce efecte spectaculoase are in tarile arabe si nu numai

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Avand in vedere ca e ca si rugaciunea (adica nu are efect). nu vad de ce sa fie infractiune.

| Salahadin73 a răspuns:

Oamenii care fac mişto de chestii imaginare nu trebuie pedepsiţi.

| Diurpaneus a răspuns:

În unele state blasfemia este o infracțiune, si se pedepseste chiar cu moartea. Parearea mea e ca ar trebui sa fie considerata ca o infractiune.

| T0T a răspuns (pentru Diurpaneus):

Atunci, caricaturistii aia si-au meritat soarta, nu?

| Dorugar a răspuns (pentru Diurpaneus):

Si eu sunt de acord ca blasfemia sa fie pedepsita si inca aspru de tot, si as incepe sa denunt pe toti crestinii care urmeaza Legea Noua (numita noul testament) si nu Legea lui Dumnezeu cea despre care Noul Testament in Filipeni 3:3-6 spune ca este un GUNOI!
Ce blasfemie mai mare este decat aceea sa consideri Legea lui Dumnezeu ca fiind un gunoi,´si sa aplici in practica religioasa aceasta lege blasfemiatoare!

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pentru o infractiune nu te impusca nimeni.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de stat. Nu te impusca neaparat dar te omoara, regula care predomina chiar si multe state americane. Acum depinde cat de grava este infractiunea.

| mysterious1 a răspuns:

Oameni nici o data nu o sa o considere o infractiune...dar pentru Dumnezeu este un pacat! Care va fi pedepsit!