| PrEtTyAnGeL a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu exista? argumentati.cel mai interesant raspuns funda+votbig grin

Răspuns Câştigător
| ChildOfDark a răspuns:

Exista Dumnezeu.E ca si un frizer

De ce sunt atatia tagani, suferinta la tagani?

SIMPLU! E ca si un om cu plete mari.
De ce unii oameni au parul' pana la fund? Simplu, ca nu cauta frizeru'.La fel e si aici
De ce e atata suferinta? Ca acei oameni nu il cauta cu adevarat pe Dumnezeu.Te inchini la icoane, etc.DA DEGEABA DACA NU CREZI IN EL.

59 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Consider ca este ilogica existenta divinitatii la fel cum este ilogica aparitia singularitatii in mod intamplator. Si chiar daca nu a aparut intamplator tot nu gasim un motiv logic...Asadar esti libera sa crezi in ce vrei, oricum atat teoria creatiei cat si religia sunt ilogice...

| Inferno a răspuns (pentru Dreamer):

Ilogicitatea nu reprezinta un argument valabil, este normal ca existenta unei divinitati, plecand de la premisa ei, sa fie ilogica, asa cum este normal ca aparitia singularitatii sa fie ilogica. Logica este subsumata realitatii, iar realitatea o transcende.

| Alphawolf a răspuns (pentru Inferno):

"Ilogicitatea nu reprezinta un argument valabil, este normal ca existenta unei divinitati, plecand de la premisa ei, sa fie ilogica, asa cum este normal ca aparitia singularitatii sa fie ilogica."

Cele doua cazuri sunt total diferite, pe o scara diferita, nu le poti pune in aceeasi balanta. Aparitia singularitatii doar pare ilogica, pentru ca lipsesc datele problemei, dar ea... poate deveni inteleasa, logica. In cazul divinitatii ma indoiesc ca s-ar putea intelege vreodata, pentru ca ea presupune fantasticul(adica fara explicatii, totul din burta).
Nu poate fi normal ca un lucru sa fie ilogic, poate in alta realitate, in asta nu, sau poate in cazul in care logica este cu probleme, dar aia nu se mai poate numi logica.

| Dreamer a răspuns (pentru Inferno):

Stiu, ai dreptate...nu reprezinta un argument valabil dar am vrut sa subliniez exact ceea ce ai spus si tu, faptul ca realitatea ne depaseste si nu suntem destul de dezvoltati pentru a intelege niste notiuni care la prima vedere par ilogice. Astfel nu putem gasi niste argumente valabile nici pentru divinitate, nici pentru singularitate, motiv pentru care ar trebui sa incetam sa mai dezbatem aceste subiecte. Daca cei mai mari oameni de stiinta nu pot dezlega aceste mistere este clar ca si noi vorbim doar ca se ne aflam in treaba. Respect!

PS: Noi inca nu stim ce se afla la 10 km sub ocean dar vrem sa intelegem cum a aparut Universul. Vrem mult prea repede sa avansam dar inca stim putine, iar ceea ce stim s-ar putea sa fie gresit.

| doctorandus a răspuns:

De la Spinoza citire: Dumnezeu=natura, mai departe: natura exista, deci Dumnezeu exista.

| sublime89 a răspuns:

Da, d-zeu exista. In imaginatia omului.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca as crede eu. Pai iti dau un singur argument :daca nu ar exista, nu am vorbi despre El, nici tu nici tot mapamondul.Chiar si cei care-l reneaga sau ca tine se intreaba, tot la Dumnezeu se refera.La asta te-ai gandit? Si treaba dureaza de la inceputurile omenirii.Tu crezi ca toti oamenii sunt prosti?

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca nu ar exista, nu ai intreba.Nici tu nici ateii sau altii.Eu te intreb daca exista un peste pe nume djakatava-maka?
Ai auzit de el? Banuiesc ca nu ca l-am inventat eu. Deci nu exista acel peste.

| Moisie a răspuns:

Evident ca exista!
Chiar si tu poti deveni Dumnezeu CREATOR atunci cand devi MAMA!
Si cand spun asta ma bazez pe ce ne invata Isus din Nazareth, si anume ca Dumnezeu locuieste in fiecare din noi iar noi si corpul nostru suntem adevaratele temple ale lui Dumnezeu!
Daca te refereai la "dumnezeul" din biserici, atunci raspunsul ti-l da Biblia in cap. 2 Tesaloniceni 2:4, unde ti se spune clar ca in biserici s-a asezat Diavolul care se lasa slujit ca fiind Dumnezeu, si de asta este denumit si Dumnezeul veacului acesta... asa cum i se mai spune Satanei!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eu nu cred ca nu exista, eu sunt convins ca nu exista, fanaticii cred, eu am convingeri, e o diferenta pe care nu cred ca o poti intelege, iar daca ai facut-o felicitari. Dc nu exista? pai pentru ca nu exista absolut nici o dovada, exceptand biblia, care din punctul meu de vedere nu este veridica, compara o scriere a oricarui cronic, cu biblia si ai sa vezi ca e o diferenta colosala, biblia nu prezinta istoria omenirii, ci doar niste legende, ori eu nu pot crede in asa ceva, sunt prea matur

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
1. Orice efect are o cauză. Care este cauza apariţiei Universului, a legilor care guvernează materia?
2. De ce oamenii din cele mai îndepărtate timpuri au demonstrat că simt necesitatea de a se închina unui Creator?
3. Dacă Dumnezeu nu există iar noi suntem rezultatul întâmplării oarbe, de ce ne punem întrebări cu privire la scopul vieţii? Doar un lucru creat poate avea un scop. Ce iese la întâmplare nu poate avea un scop.

Pentru mine acestea sunt unele dintre argumentele ce mă conving că există un Creator.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

1 dumnezeu ce cauza are?
2 oamenii de atunci nu sau inchinat zeului tau si altora zeii, oamenii cred in zeii din mai multe motive pshiologia explica fb asta
3 nu a fost la intamplare a fost selectie naturala, daca intro specie din 100 doar 20 supravetuiesc aia nu-i intamplare oarba e selectie naturala, omul modern nu cred ca e interesat de scopuri divine la ce comportament au, daca scopul crestinilor e unul divin de ce pacatuiti?
pentru mine argumentele tale pot fi valabile pentru orice zeu

| Inferno a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Intrebarile dumitale au valoare nula.
La prima cosmologia a raspuns foarte frumos: "Fluctuatii cuantice", la cea de a 2-a a raspuns psihologia si sociologia:"Nevoia absolutului in viata omului pentru a reduce relativitate datatoare de anxietate."
La a 3-a a raspuns psihiatria si Freud, spunand:"Cine are nevoie de un scop pentru a exista este anormal."

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cauza aparitiei Universului de care apartinem este existenta Exploziei Primordiale, si nu a unui gagautza care se lasa rugat si lingusit in biserici ca un fraier lipsit de caracter

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista din momentul in care nu exista nicio dovada care sa ateste asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ti-a dat Canuta dovezi cit sa nu le poti duce. Huooo, ateule! tongue
Dumnezeul descris de religii este o jignire adusa inteligentei umane. Dumnezeul universal si care nu isi baga coada in chestii minore gen "sa nu ai alti dumnezei in afara de mine" si care e independent de religie/credinta e, in schimb, un concept mult mai plauzibil. Nu de alta, dar in univers sint o gasca de planete care pot sustine viata si dumnezo' nu sta sa aiba grija de fiecare molecula. Dumnezo' e impersonal, in cazul in care exista, iar aia cu chipul si asemanarea e iarasi o jignire adusa inteligentei umane.
P.S. Atit ateismul fanatic cit si religiozitatea dusa la extrem nu ajuta la nimic, in special cind incerci sa bagi pe gitul celuilalt convingerile tale. Nu de alta, dar nu exista dovezi nici ca exista, nici ca nu exista (lumina "sfinta" de la ierusalim a fost demonstrat de mult ca e citamai teapa, discutam de DOVEZI aici).

| cratita a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia!
Inca ceva...In Ierusalim la mormantul lui Iisus, de Pasti, se aprinde lumanarea singura...

| Moisie a răspuns (pentru KodrutZ):

Si exista o cale de mijloc?
Adica trebuie sa crezi int-o zecime de Dumnezeu si o zecime sa fi si ateu, asta ca sa nu fi considerat fanatic?

| KodrutZ a răspuns (pentru Moisie):

Nope. Trebuie sa accepti faptul ca exista si "cealalta tabara" si ca tu s-ar putea sa nu ai dreptate. A, si cel mai important la un credincios mi se pare (cunosc cazuri personal, nu vorbesc din povesti) sa nu se agate de "dumnezeul meu e mai bun de al tau" si sa constientizeze ca biserica/religia organizata e cea mai mirsava forma de exploatare a unui lucru care, la baza, se vrea a fi pozitiv, si anume credinta. Vezi de exemplu cita inversunare e pe marginea ecumenismului si cite timpenii pot sa debiteze unii mari ortodocsi online (si offline) la adresa catolicilor cind de fapt totul se reduce la interpretarea unor metafore nenorocite.
REFUZ sa cred ca divinitatea poate fi atit de STUPIDA si RETROGRADA incit sa iubeasca mai mult sau mai putin anumiti oameni pentru ca se inchina nu stiu cum sau pentru ca sint de acord sau nu ca Marioara l-a nascut pe gizas in urma unei intilniri cu sfintul remvusti in plan astral, a unei fecundari artificiale urmata de implantarea ovulului direct in uter sau a unui act sexual clasic, dar avind himenul elastic, a ramas virgina.
Credinta ar trebui sa aduca oamenii impreuna, nu sa ii separe. Asta e marea buba pe care religia organizata o promoveaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cratita):

Biblia ar putea fi scrisa de oricine. Cu ce se deosebeste Biblia de o carte de basme? Daca eu cred in dragoni cu 7 capete si scriu si o carte nu inseamna ca dragonii aia chiar exista.
Cat despre lumanare, stiu povestea, dar nu o cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Exact, discutam de dovezi.
Cat despre partea cu bagatul pe gat, eu nu sunt asa, fiecare e liber sa creada ce vrea, eu nu doresc sa influentez pe nimeni, fiecare e liber sa aleaga daca crede in Dumnezeu sau nu.
Numai bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, ai intru totul dreptate. Ateu devii dupa ce studiezi temeinic macar 2-3 religii, e suficienta si una uneori. Credinciosii fanatici devin astfel prin maltratarea lor psihica si uneori chiar fizica de catre parinti/rude, sau prin asocierea credintei cu amintiri placute din copilarie. Nu insist, dar sint sigur ca ai prins ideea.
P.S. Lumea din jur nu iti da voie sa crezi ca dumnezo' exista, cel putin nu sub forma barbos care ne iubeste...

| Moisie a răspuns (pentru KodrutZ):

Partial corect!
Religia crestina este un pericol pentru societate, pentru ca fiecare secta are impresia ca "calea" ei este cea mai corecta si de aici intoleranta si dispretz pentru alte secte sau credinte, si asta inseamna intoleranta, intoleranta duce la ura, iar ura duce la conflictele pe care le-am vazut in istorie, si cine nu a inteles nimic din istorie, e condamnat sa o retraiasca!

| KodrutZ a răspuns (pentru Moisie):

Luata ad-literam si folosita pentru crowd control, da. Religia crestina cu dogmele interpretate moderat e de bun simt. Spun asta ca anticrestin convins... happy

| PrEtTyAnGeL explică (pentru anonim_4396):

Biblia nu e scrisa de oricine, e scrisa de oameni Sfinti, oameni alesi de DUMNEZEU.rolling eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru PrEtTyAnGeL):

Sau asta ne impune religia sa credem si Biblia poate fi o carte ca oricare alta.

| mODIN a răspuns (pentru cratita):

Cartiile Harry Potter nu sunt dovada ca exista magicieni deci Biblia nu e un argument, si a doua chestie e doar un mit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred deoarece tot ce trebuie sa fac e sa ma uit in jur. Cate lucruri fascinante are aceasta planeta si acest univers, cea mai fascinanta fiind viata. Cat echilibru si simetrie in natura dar si in afara spatiului nostru terestru. Daca chiar nu exista Dumnezeu si tot aparea din nimic ceea ce e cam imposibil, atunci nu exista viata si tot ce exista era un spatiu banal neincluzand aceste frumuseti. De aceea cred eu in Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Pleci de la o premisa discutabila, Universul este si simetric si haotic, depinde cum privesti.
De fapt, el in realitate, nu este nici simetric nici haotic, el doar exista si functioneaza in baza unor legi.
Nu este simetric nici in sens conotativ, pentru ca datele primite de la telescopul Hubble au demonstrat acest lucru, nici in sens denotativ, pentru ca legile fizice pot sa nu fie considerate "oglinda" la care raportezi totul.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata dreptate ai!
Problema ta este ca la varsta ta mai crezi ca te-a adus barza, ca altfel ai fi iubit-o si reapctat-o ca pe un Dumnezeu pe cea care ti-a daruit viata, adica Mama ta care este Dumnezeul tau personal.
Rusine ca nu poti pricepe nici macar atat lucru!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Poftim? De unde aceasta concluzie? Mama este mama si Dumnezeu este Dumnezeu. Sunt doua lucruri incomparabile draga utilizator TPU.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spui tu este doar in mintea ta!
Dumnezeu NU EXISTA, asta in intelesul cuvantului A EXISTA!
Deci pe tine nu te-a creat Dumnezeu ci parintii tai, care sunt oameni, adica TOT Dumnezei, si asta scrie clar in Biblie. Deci incompatibilitatea este doar in imaginatia ta cam prea bogata si total rupta de realitate!

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Concluzia asta am vazut-o in realitate, dar este confirmata si de Biblie.
In realitate am vazut cum pe copii mei nu i-a facut Dumnezeu ci sotia mea, mama lor, iar in Biblie scrie clar ca si omul a devenit un Dumnezeu ca ei!
\E clara asta sau vrei sa ti exemplific cu versete Biblice?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Ma tu nu ai judecata omule. Cum sa compari o mama cu Dumnezeu. Tu sti ce inseamna termenul "Dumnezeu"?

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Da stiu! Dumnezeu inseamna Domnul Zeu, si este nascut din nestiinta si alte slabiciuni umane!
Daca Mama ta care te-a creat te-ar fi lasat in grija Dumnezeului tau, erai deja de mult oale si ulcele!
Pacat ca nu te esti capabil sa intelegi ca ai fost creat de parintii tai care sunt proprii tai Dumzei ADEVARATI si nu personajul unei inchipuiri plasmuite de mintea ta!
Da tu stii ce inseamna Tetragramonul YHWH.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred deoarece tot ce trebuie sa fac e sa ma uit in jur. Cate lucruri fascinante are aceasta planeta si acest univers, cea mai fascinanta fiind viata. Cat echilibru si simetrie in natura dar si in afara spatiului nostru terestru. Daca chiar nu exista "Dumnezeu si tot aparea din nimic ceea ce e cam imposibil, atunci nu exista viata si tot ce exista era un spatiu banal neincluzand aceste frumuseti. De aceea cred eu in Dumnezeu."
Esti o persoana lipsita de inventivitate si creatie, nimic din ceea ce misca in jurul tau nu-ti poti explica in afara de un potential creator, si totusi omul (dar nu tu) este un mare creator.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ma tu nu ai judecata omule. Cum sa compari o mama cu Dumnezeu. Tu sti ce inseamna termenul "Dumnezeu"? "
Aici pe pamant este Dumnezeu isasi, esti atat de ingust incat vezi si nu crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Habar nu ai ce defineste termenul Dumnezeu desteptule. Apropo consulta dex-ul la termenul "zeu" si o sa aflii ca aberezi sau scrii ca sa te afli in treaba. Daca un om a creat vreodata ceva din nimic te rog sa imi spui si dupa o sa neg 100% existenta lui Dumnezeu. Tu nu crezi dar lucrurile in care crezi tu te depasesc cu mult deoarece omul nu poate da explicatii pentru aceste lucruri. De ce? Deoarece exista o singura explicatie: Dumenzeu.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci daca " omul nu poate da explicatii pentru aceste lucruri. De ce? Deoarece exista o singura explicatie: Dumenzeu." tu cum dracu mai desteptule stii ca e Dumnezeu, poti sa-mi explici? Sa nu-mi vii cu bazaconii biblice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yahwe e numele lui Dumnezeu. Nu ma lua de sus te rog. Dumnezeu a creat tot ce exista si ca am fost nascut de mama mea asta este cu totul alta treaba. E asa greu de priceput?

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Exista, de ce sa nu existe? Cine crezi tu ca a oranduit ca planeta noastra sa fie la o anume distanta de soare, nici mai mare nici mai mica, daca nu Dumnezeu? pamantul este singura planetă a cărei atmosferă este alcătuită dintr-un amestec de gaze perfect, gaze care ne ajuta sa traiam, atat noi cat si animalele si plantele, cine crezi ca a facut asta daca nu Dumnezeu? daca ma doresti mai am dovezi

| RAY a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Daca ai fi facut biologie ca insuti oxigenul ne ucide celule

| RAY a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Animalele sau adaptat mediului de asta suntem adaptati asa bine daca ar veni niste extraterestri ar muri din cauza bolilor, oxigenului, sangele nostru e la fel de sarat ca oceanuul cum explici asta sau ca in burta ne dezvoltam ca pestele, de ce anatomic semanam ca o maimuta, de ce se pot face transplante intre cimpanzeu si om? oxigenul ne ucide cu fiecare respiratie dar ne ucide si in viata

| ErrorFound a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Stii? Asa zic toti pana petrec cateva luni la aceasta categorie. happy
Dupa incep sa aiba banuieli serioase impotriva teoriei creationiste...mi se pare ca e mana diavolului...ar trebui sa iesi cat mai repede, sa-ti tai cablu de net cu lingura si sa-ti arunci computerul la cos ca de-acum e spurcat. rolling on the floor

| KodrutZ a răspuns (pentru ErrorFound):

Unde mai pui ca exista sansa sa dea peste clipul asta daca sta mult pe net - http://goo.gl/QDeHkO

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru ErrorFound):

Bineee, toti care ati ras de mine sunteti trecuti intr-un raport pe care am sa-l prezint maine forurilor superioare. Dati voi de nenea dracu' whistling

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru RAY):

Extraterestrii exista in fiecare dintre noi

| ErrorFound a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Ma doare-n plex...

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Pe ce te bazezi?

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Multumesc!

| HDeNiSaR a răspuns:

DA!
nu mi se pare logic ceea ce susţin oameni de ştiinţă:
Elementele-cheie s-au combinat( încă nu se ştie cum laughing ), formând moleculele simple apoi moleculele astea s-au asezat frumuşel între ele astfel au apărut ADN-ul, ARN-ul şi proteinele care au capacitatea de-a stoca informaţii pentru a îndeplini funcţiile importante ale vieţii şi apoi aceste molecule așezându-se şi în dreapta şi în stângă şi jos şi sus au dat naştere procesului de replicare-
şi cam aşa a apărut totul- din materie nevie.

Doar că nu are sens! Nu ai cum să spui că omul, complexitatea celulelor vii, universul, pământul etc să apară dintr-un nimic care la rândul său a apărut tot din nimic!

| sublime89 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Si d-zeu de unde a aparut daca ar exista? nu tot din nimic? stiu ca o sa spui ca a existat dintotdeauna, dar asta nu inseamna ca nu se trage din nimic. Ceva fara origine nu se poate trage decat din nimic.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru sublime89):

Chiar voiam să intru într-o discuţie cu tine!

Vrei să-ţi răspund la întrebare?
Dumnezeu a existat dintotdeauna!

dar sunt curioasă( sper că nu începi să faci ca trenul-că numai peste din astia am dat) dar noţiunile abstracte, cum ar fi numerele pozitive şi numerele negative cum le accepţi?
Numărarea se poate face la nesfârşit, fie spre plus infinit, fie spre minus infinit.
sau timpul! Nimeni nu poate stabili un moment anume ca început al timpului... viaţa noastră are sfârşit, însă nu şi timpul. Noi nu respingem noţiunea de timp doar pentru că nu înţelegem toate aspectele legate de el. Dimpotrivă, chiar ne organizăm viaţa în funcţie de timp.

| sublime89 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Zici ca a existat dintotdeauna, dar ce dovada poti sa aduci tu in privinta asta? Uite, eu zic ca n-a existat niciodata. Cum ma poti contrazice? Crestinii sunt cei care trebuie sa dovedeasca existenta zeului lor in primul rand. Nu sa astepte de la atei sa dovedeasca ei inexistenta lui. Uite, pana acum nu s-a gasit nicio dovada ca d-zeu exista. Asa ca cine e in avantaj, crestinii sau ateii?

Numerele sunt inventate de oameni. Infinitatea lor e doar in mintea noastra. Nu exista infinitate in natura, cel putin una descoperita de noi pana acum. Numerele negative nici nu exista in natura. Infinitul e doar in imaginatia noastra deocamdata. Nici Universul nu e infinit probabil, nici numarul stelelor, galaxiilor nu e infinit, nici spatiul si timpul asa cum le cunoastem noi nu sunt infinite. Timpul si spatiul au avut un inceput in momentul big bangului, si poate vor avea si un sfarsit atunci cand universul nostru va inceta sa ma existe, pentru ca si asta e posibil sa se intample. Poate avea loc un Big Rip sau un Big Crunch la sfarsit. Sau chiar daca unviersul va continua pentru totdeauna sa zicem, si timpul si spatiul la fel, nu inseamna ca daca nu va fi un sfarsit nu a existat nici un inceput.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru sublime89):

Bine hai să ne înţelegem un pic!
Eu îmi spun părerea mea tu îţi spui părerea ta şi ne înţelegem perfect fără prea mulţi nervi! ok?

Am studiat un pic Big Bang-ul! şi să-ţi spun concluziile mele-e CEA MAI MARE PROSTIE! laughing

Nişte cercetători deştepţi ei tare au vrut să pună în funcţiune Telescopul Spaţial Hubble.ca să măsoare distanţa până la o galaxie din constelaţia Fecioarei-până aici e totul în regulă nu? aşa ziceam şi eu!winking
Bun! au măsurat ei frumuşel totul că poate poate Big Bang-ul a avut loc!-Dar mai mult au leşinat.
măsurătorile aratau faptul că expansiunea Universului este mai rapidă şi, prin urmare, că Universul este mai tânăr decât s-a crezut mai înainte.şi s-a ajuns la o vârstă mai mică de 8 miliarde de ani! Toate bune şi frumoase dar tot datele lor arată faptul că anumite stele au o vârstă de cel puţin 14 miliarde de ani.Deci stelele sunt mult mai bătrâne decât Big Bang-ul.

o altă frumuseţe : explozia big bang-ului a fost extrem de lină şi de uniformă, iar afirmaţia asta se bazează pe radiaţia de fond care se presupune că a fost împrăştiată în urma acestei explozii.
dar acum ceva ani s-au descoperit existenţa unor "bule" în Univers, a căror mărime este de 100 de milioane de ani-lumină, care au în exterior galaxii, iar în interior goluri.Margaret Geller, John Huchra, alţi astronomi de la Centrul de Astrofizică Harvard-Smithsonian au descoperit pe bolta cerească a emisferei nordice ceea ce ei numesc un mare perete de galaxii, având o lungime de circa 500 de milioane de ani-lumină. Deci Big-Bang-ul nu a fost chiar aşa de lin şi de plăcut!

Şi apoi este nevoie de energie pentru a transforma dezordinea în ordine iar această energie trebuie să fie controlată cu grijă şi direcţionată cu precizie pentru că dacă nu energia necontrolată tinde să accelereze deteriorarea.Acum mă întreb şi eu cum poate fi direcţionată această energie într-un scop creativ?

| sublime89 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Stiu foarte bine neregulile din teoria big bang. Pana la urma vorbim de cel mai mare mister care exista, si anume originea universului nostru. Daca s-ar sti deja tot ar fi foarte bine, si nu am mai avea ce discuta aici pentru ca toate ar fi lamurite si omenirea n-ar mai avea ce descoperi. Dar trebuie sa ne dam seama si ca sunt mai multe dovezi pentru big bang decat impotriva lui. De ce nu le vedem si pe alea? Ca doar asa au ajuns atatia oameni de stiinta renumiti, care cu siguranta stiu mai multe decat noi doi, la concluzia asta. Majoritatea fenomenelor din univers duc la o astfel de origine. Acele fenomene nu s-ar putea explica fara un big bang, si atunci am avea un si mai mare mister. E adevarat ca poate cateva lucruri nu se pot explica din perspectiva big bang-ului, dar sunt mult mai multe care doar asa se pot explica. Big bang-ul e singura explicatie pentru fenomenele observate, cum ar fi expansiunea universului (galaxiile se indeparteaza una de alta, ceea ce ne arata ca in trecut erau mai apropiate), radiatia cosmica de fond, elementele usoare produse de nucleosinteza big bang-ului, varsta universului (care e de 13, 8 miliarde de ani dupa ultimele aproximari), acele structuri imense de care zici si tu, acei pereti de galaxii s-au format din distributia materiei din univers in urma big bang-ului. Evolutia galaxiilor la fel ne arata ca in trecutul foarte indepartat galaxiile erau inca in formare. Acele galaxii au o varsta si sunt la o distanta corespunzatoare cu inceputul universului de acum 13, 8 miliarde de ani.

Eu nu zic ca 100% big bang-ul a fost asa cum zic acum oamenii de stiinta, poate a fost altfel, poate n-a fost deloc si gresim noi foarte grav. Dar momentan e cea mai buna explicatie pe care o avem pentru existenta universului. E teoria sustinuta de cele mai multe dovezi, si nu prea avem incotro decat sa presupunem ca asa ceva a stat la originea universului. Fiecare generatie e supusa incertitudinii cunoasterii. Suntem constienti ca putem gresi, asa cum s-a gresit si in trecut de multe ori. Candva majoritatea oamenilor credeau ca pamantul e plat, sau ca soarele se invarte in jurul nostru. Dar uite ca n-a fost chiar asa. De multe ori si oamenii de stiinta au gresit, dar asta e inevitabil. Stiinta e un mecanism care se autocorecteaza constant. Daca n-ar fi asa n-ar mai fi stiinta. Ea nu poate sa faca ca si religia, s-o tina pe a ei cu incapatanare in ciuda tuturor dovezilor care apar in jurul nostru. Nu ar strica daca si religia s-ar autocorecta putin cateodata. Si a facut-o, dar tot timpul fortata de descoperirile stiintei, si de obicei foarte tarziu. De exemplu abia in 1992 Vaticanul, prin papa Ioan Paul al 2-lea, a recunoscut meritele lui Galileo Galilei care a spus ca pamantul se invarte in jurul soarelui, si nu invers cum sustinea biserica. Pana la urma tot ce poti sa faci e sa crezi in dovezi, dar pastrand o minte deschisa si spre alte posibilitati. Doar asa se poate progresa.

| DarkAngelz a răspuns:

Pe mine intotdeauna ma ajuta cand ma rog si ma pedepseste cand fac ceva rau
PS intrebarea mea este legata de o pedeapsa sufleteasca.care m-a facut sa sufar mult
PS EU SIMT SI MAI MULT CA DUMNEZEU EXISTA CAND ASCUL SKILLET RISE SAU WHISPERS IN THE DARK

| LauraSpunePeFata a răspuns:

Hey dupa parerea mea Dumnezeu nu este o persoana este o forta,, misterioasa" adica ceva abstract( care nu o putem vedea sau simti). In schimb acea forta care este Dumnezeu ne tine in viata, ne ajuta cand avem probleme si ne iubeste neconditionat. Din cauza ca nimeni nu stie cum am aparut se spune ca Dumnezeu este creatorul nostru. Eu cred in Dumnezeu si Iisus si ma rog in fiecare seara!
Te-am pupat! :* Noapte buna happy

| Kokontozai a răspuns:

Dumnezeu exista, dar nu in forma "cunoscuta" de majoritatea oamenilor. Dumnezeu trebuie vazut ca savantul savantilor, arhitectul ce a pregatit backround-ul cosmic pentru a putea "instala" un sistem solar in care sa plaseze "planeta perfecta" la distanta perfecta (astfel incat sa dea socoteala "celor 100grade celsius"). Tot acest arhitect, dupa ce a stabilit legile fizicii si a creat locul perfect, s-a ocupat de compozitia chimica a acestui Pamant. Din misteriosul lui loc de veghe a coordonat toate procesele evolutive ale vietii, pentru ca apoi sa permita aparitia Omului (in forma sa de azi). Dumnezeu nu este un batranel si barbos, in niciun caz sa nu-l confunzi cu mos craciun. Dumnezeu este tatal Universului. Este ca gravitatia. Nu-l vezi dar este activ si acolo.