| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca logica Preotilor crestini se invarte doar in jurul versetelor din cartile religioase crestine? Pe de alta parte, credeti ca logica Sheikhilor musulmani se invarte doar in jurul cartilor religioase islamice?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu cred că în fiecare dintre noi există o înclinație înspre rău și preoții sunt oameni și de multe ori ne place să găsim justificări onorabile pentru acțiuni egoiste în fond.Dar cred că și textele pe care le considerăm sacre au influență asupra naostră. Chiar dacă în istorie au existat crime regretabile făcute de oameni care își ziceau crștini în numele unei cauze pe care o pretindeau creștină azi nimeni nu se plânge că e omorât pentru că nu vrea să devină crștin și cred că asta are legătură cu faptul că în Biblse se scrie să -ți scuturi praful și să pleci de acolo dacă cineva nu vrea să primească mesajul tău iar violența și uciderile făcute de cei care sun despre ei că sunt musulmani, de astăzi au legătură cu versetul din Quaran care cere -ucdeți-i pe mecredincioși.Și dacă o fac din alte motive, au cel puțin o scuză bună.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Cred ca este asa adica preotii crestini si sheiknilor musulmani dupa parerea mea au mentalitati total diferite fiindca exista multe diferente intre crestini si musulmani mai ales cele religioase.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu stiu la musulmani, dar in unele religii crestine „logica" nu se invarte doar in jurul Bibliei, ci si in jurul unor traditii nebiblice. Nu se bazeaza preotii numai pe Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Martin Luther avea cateva,, traditii" nebiblice (plus alte cateva mii de secte) dar in Biserica spre exemplu nu vei intalni "traditii nebiblice".
Pe aia cu gaina peste groapa nu o pune la socoteala pentru ca de 2000 de ani Biserica incearca sa o scoata din mentalul colectiv al vechilor daci si tot nu a reusit inca...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Dar banul in colacul popii ce fel de traditie este? Sau banul bagat in buzunar de boboteaza?

| VelaJohnny a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Datul cu tamaia in biserica de exemplu thinking Nu scrie in Biblie. Mersul in cimitir de Paste, nu e dat in Biblie. Aprinsul lumanarilor, nu scrie in Biblie. De stropit cu apa care a fost sfintita, nu scrie in Biblie, mai ales de faptul ca datorita acelei ape se pot binecuvanta persoane sau obiecte personale. Nu e o jignire la adresa cuiva, e un adevar. Daca ma insel, chiar vreau sa fiu corectat, insa cu Biblia, concret, un verset unde sa scrie de aprinsul lumanarilor sau alta practica.

| milan9 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

"Datul cu tamaia in biserica" aminteste de "arderile de tot" de care Biblia este plina de la inceput pana la sfarsit. Nu-mi place faptul ca "martorii lui iehova" fac abstractie de acele precedente ca si cand ar vrea sa dovedeasca lipsa de cultura biblia. Au valoare simbolica. E o lipsa de rusine sa numeasca cineva "nebiblic" un lucru ce are doar valoare SIMBOLICA, PEDAGOGICA.

"Mersul in cimitir de Paste" e forma de a cinsti memoria celor ce nu mia sunt in viata. Traiesti bucuria Invierii alaturi de cei care poate ti-au dat viata. Iehovistii au "interzis" in a te bucura alaturi de memoria CELOR DRAGI? thinking
Despre "aprinsul lumanarilor" iarasi "scrie in Biblie". Ce era oare MENORA CU 9 LUMANARI?

De ce oare "martorii lui iehova" nu deschid biblia sa vada ca EVREII STROPEAU CU SANGE. Ei bine, crestinii stropesc cu apa sfintita. E normal pentru ei sa se mire de lucrarea harului divin din moment ce au parasit ORICE LUCRARE A HARULUI DIVIN. sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Milan, au valoare nebiblica. Nu te supara pe mine pentru ce iti spun, dar asta e adevarul. Nu scrie de tamaie ca trebuie pusa pe chestia aia si data pe oamenii din biserica de catre preot. Valoarea simbolica pe care e data nu e biblica. Am zis, arata cu un verset care sustine practica asta, nu „simboluri".

Nu vad de ce is nesimtit ca spun ca nu scrie in Biblie de treaba aia. Chiar tu ai spus-o, nu scrie in Biblie, simbolizeaza doar. Dumnezeu nu cere asta, a cerut altceva chiar, consemnat in V.T dar se face altceva care sa reprezinte ce cerea Dumnezeu acelor preoti. Si nu inteleg de ce noaptea se merge la morti in cimitir. Nu a interzis nimeni asta „a te bucura alaturi de memoria CELOR DRAGI", nu face speculatii. Scrie in Biblie de asta? A fost Isus noaptea in cimitir la rudele sale in noaptea de Paste?

Menora cu 9 lumanari, oke, biblic, dar nu se puneau lumanari pe cimitire, sau la vii si morti, sau in noaptea de Paste. Vei spune ca sunt simboluri doar, oke, dar de ce simboluri si nu ce e scris in Biblie atunci. De unde vin simbolurile astea, daca nu-s din Cuvantul lui Dumnezeu?

Sangele cu care stropeau evreii nu era pentru sfintenie, stropeau usiorii casei cu sange ca sa nu ia foc casa? Stropeau apa cu sange sa fie apa sfintita, cum se face de boboteaza? Stropeau bunuri personale cu sange, sau persoane? Nu ataca cu cuvinte gen „au parasit ORICE LUCRARE A HARULUI DIVIN" cu referire la Martorii lui Iehova, pana nu dai explicatii biblice la ce e scris mai sus, Milan. Nu o lua ca pe o cearta sau ceva, hai sa discutam calm, fara jigniri. Cand inlaturi orice fel de suspiciune, atunci am sa cred, dar cat timp se mai poate pune o intrebare, afirmatia ta nu sta in picioare pentru ca nu are un fundament solid.

| KNST a răspuns:

Logica preotilor crestini se invarte in jurul preasfantului euro/dolar.