| SuNaM a întrebat:

Credeti ca noi suntem cei de pe urma? De ce? Ce semne sau profeti ale apocalipsei s-au intamplat? happy

40 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Ziua cincizecimii marchează, într-un fel, începutul zilelor din urmă. În Ziua Cincizecimii, apostolul Petru citează din cartea Ioel spunând că:

- În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii, şi bătrânii voştri vor visa vise - Fapte 2:12.

Profetul Ioel anunţa perioada zilelor de pe urmă ca fiind o perioadă în care Dumnezeu va turna din Duhul Său peste cei credincioşi. Deci, putem să spunem că zilele de pe urmă au început în urmă cu 2000 de ani.

Acest fapt este confirmat si de apostolul Ioan:

Copilaşilor, este ceasul cel de pe urmă. Şi, după cum aţi auzit că are să vină Antihrist, să ştiţi că acum s-au ridicat mulţi antihrişti: prin aceasta cunoaştem că este ceasul de pe urmă - 1 Ioan 2:18.

Ce evenimente s-au consumat şi/sau, ce evenimente trebuie să urmeze (conform prorociilor), rămâne de discutat, însă un lucru este clar:

Cât despre ziua aceea sau ceasul acela, nu ştie nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl - Marcu 13:32

| danut a răspuns:

Timpurile profetice din cartea Apocalipsei s-au sfarsit. Acum traim in perioada sfarsitului, Apocalipsa descrie o succesiune de evenimente care au loc in aceasta perioada, mai sunt cateva dar acestea pot avea loc si in cateva zile, numai Cerul stie cum, ce si cand. Ori cum din punct de vedere Biblic suntem in apropierea REVENIRI lui Isus Hristos.

| Dandanache a răspuns:

Logica Martorilor lui Iehova se bazeaza, pe scurt, pe faptul ca secolul XX a fost "mai ceva" ca secolele precedente. Ce ignora creierul lor colectiv este progresivitatea istorica si curba pozitiva (nu doar negativa) a civilizatiei umane. Las si eu un articol, pentru cine vrea si poate sa inteleaga.

http://theseedofreason.typepad.com/......-ever.html

| danay72 a răspuns:

Da.„Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat." (Matei 24:7) În războaiele purtate în secolul trecut şi-au pierdut viaţa milioane de oameni. Un istoric britanic a scris: „Secolul al XX-lea a fost cel mai sângeros din istorie.Pe parcursul acestui secol au existat încontinuu războaie, cu excepţia câtorva perioade scurte de pace". Potrivit unui raport, „în războaiele din secolul [al XX-lea] au murit de trei ori mai mulţi oameni decât în toate războaiele care au avut loc din secolul I e.n. până la sfârşitul secolului al XIX-lea" (Worldwatch Institute). Din 1914 au murit în războaie peste 100 de milioane de oameni. Poate că şi tu ai simţit durerea provocată de pierderea unei persoane dragi într-un război, însă nici nu-ţi poţi imagina câtă durere şi deznădejde a provocat pe întregul pământ moartea a milioane de oameni!
„Vor fi lipsuri de alimente." (Matei 24:7) Specialiştii spun că producţia de alimente a crescut foarte mult în ultimii 30 de ani. Cu toate acestea, mulţi oameni suferă de foame pentru că n-au bani să-şi cumpere hrană sau n-au un teren pe care să-l cultive. Peste un miliard de oameni din ţările în curs de dezvoltare trăiesc cu un euro pe zi sau chiar cu mai puţin. Majoritatea acestora suferă de malnutriţie. Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, malnutriţia este una dintre principalele cauze pentru care mor anual peste cinci milioane de copii.
„Vor fi mari cutremure de pământ." (Luca 21:11) Potrivit unui studiu, se aşteaptă ca în fiecare an să aibă loc, în medie, 19 cutremure mari, care să dărâme clădiri şi să despice scoarţa terestră (U.S. Geological Survey). De fapt, în fiecare an au loc cutremure care provoacă distrugeri de proporţii. Statisticile arată că, începând din 1900, cutremurele au făcut peste două milioane de victime. Conform altei surse, „progresele înregistrate în domeniul tehnologiei au redus doar într-o mică măsură numărul morţilor".
„Vor fi. . . epidemii." (Luca 21:11) În pofida progreselor din domeniul medical, omenirea se luptă cu boli vechi şi noi. Potrivit unui raport, 20 de boli foarte cunoscute, între care tuberculoza, malaria şi holera, au revenit în forţă în ultimele decenii, în timp ce alte boli sunt tot mai rezistente la medicamente. În plus, au mai apărut cel puţin 30 de boli. Unele dintre acestea sunt mortale şi nu există încă niciun tratament pentru ele.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Mhm, si marmota invelea ciocolata...

Uiti ca
1. Speranta de viata acum 200 de ani era intre 20 si 35 de ani, iar acum media e cam 67 de ani.
2.In momentul de fata sunt cam 7.5 miliarde de oameni in viata ceea ce reprezinta aproximativ 12% din numarul de oameni care au trait vreodata.
3.Numai ciuma de la 1600 a ras jumatate din populatia Europei si alte procente importante din populatia altor regiuni, mai ales in America de Sud, lucru care nu il poti compara in nici un fel cu cele cateva, sa zicem zeci de mii, de cazuri de ebola, sau mai stiu eu ce din ziua de azi, mai ales ca, revin, raportat la numarul oamenilor devine infim, prin comparatie.
4. Cutremure, eruptii vulcanice si alte cataclisme au existat dintotdeauna, dar una e sa loveasca cateva zeci de asezari cu 100-2000 de locuitori cum erau 99% acum 200 de ani si alta sa loveasca un oras modern de 2-3 milioane de locuitori si alte cateva zeci de localitati cu 1000-20000 locuitori. E logic ca numarul victimelor sa fie mai mare. Cam aceeasi situatie e si cu victimele datorate razboaielor.

"...în timp ce alte boli sunt tot mai rezistente la medicamente. În plus, au mai apărut cel puţin 30 de boli. Unele dintre acestea sunt mortale şi nu există încă niciun tratament pentru ele."

Suna a evolutie asta, sau tot spiridusul le-a creat?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Profesorul Hugh Thomas a rezumat acest fapt astfel: „Secolul al XX-lea — deşi cunoscut, în general, drept un secol al progresului social, în care guvernele au manifestat un interes sporit faţă de viaţa săracilor — a fost dominat de mitraliere, de tancuri, de B-52-uri, de bomba nucleară şi de rachete. S-a caracterizat prin războaie mai sângeroase şi mai distrugătoare decât războaiele din oricare altă perioadă"
În World Military and Social Expenditures 1996 se spune: „Nici un secol nu rivalizează cu secolul al XX-lea în privinţa barbariei violenţei". Lupta pentru putere politică sau economică — precum şi conflictele naţionale, religioase, tribale şi interetnice — a făcut peste 100 de milioane de victime în acest secol. De asemenea, din ce în ce mai multe persoane devin egocentrice. În Chicago Tribune s-a afirmat: „Dintre bolile sociale fac parte: violenţa demenţială, maltratarea copiilor, divorţul, beţia, SIDA, sinuciderea în rândul adolescenţilor, consumul de droguri, bandele de cartier, violul, copiii nelegitimi, avortul, minciuna, înşelătoria şi corupţia politică. Conceptele morale de bine şi rău au fost desfiinţate". De aceea, UN Chronicle făcea următoarea remarcă: „Societăţile se destramă". Aceste condiţii se întâlnesc în toată lumea.
În cartea The Columbia History of the World, John Garraty şi Peter Gay pun următoarea întrebare: „Asistăm oare la colapsul civilizaţiei noastre?" În continuare, aceşti istorici analizează problemele referitoare la guvernare, la creşterea criminalităţii şi a nesupunerii civice, la decăderea vieţii de familie, la eşecul ştiinţei şi a tehnologiei de a rezolva problemele societăţii, la criza de autoritate şi la decăderea morală şi religioasă. Ei încheie astfel: „Dacă acestea nu sunt semnele unui sfârşit sigur, cel puţin seamănă foarte bine cu ele"
Este adevărat că şi în secolele trecute au avut loc mari cutremure de pământ; totuşi, cu ajutorul unor instrumente sensibile, savanţii înregistrează astăzi peste un milion de cutremure anual. Însă pentru a-ţi da seama că are loc un cutremur de mare intensitate nu este nevoie de instrumente speciale.
Au fost într-adevăr multe cutremure mari din 1914? În anul 1984, pe baza datelor furnizate de Centrul Naţional de Date Geofizice din Boulder, statul Colorado, şi după consultarea unor lucrări de specialitate s-a întocmit un catalog care includea doar cutremurele de pământ cu magnitudinea de peste 7, 5 grade pe scara Richter sau care au provocat pagube materiale de peste 5 milioane de dolari sau care au făcut cel puţin 100 de victime. S-a calculat că în cei 2.000 de ani care au precedat anul 1914 au avut loc 856 de astfel de cutremure. Acelaşi catalog arăta că în numai 69 de ani după 1914 au avut loc 605 cutremure de acest fel. Aceasta înseamnă că, în comparaţie cu media cutremurelor din cei 2.000 de ani precedenţi, media anuală a cutremurelor de mare intensitate începând din 1914 este de 20 de ori mai mare.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Aplauze, danay, aplauze! Daca imi facea azi cont pe site si nu stiam cine esti, poate poate ma convingeau raspunsurile astea.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Ma bucur, o zi buna in continuare.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"...cutremurele de pământ cu magnitudinea de peste 7, 5 grade pe scara Richter sau care au provocat pagube materiale de peste 5 milioane de dolari sau care au făcut cel puţin 100 de victime."

Sesizezi anomalia de logica in compararea celor din ultimul secol cu cele de mai inainte?
Normal ca au fost mai multe care au produs pagube de peste 5 mil dolari, in ultimul secol, inainte ce dracu pagube sa fie, trei case pe chirpici si o turla de biserica? Acum daca la un cutremur cade un pod cat de cat mare s-au facut deja 5 milioane. Plus de asta ti-am zis si mai sus cum e treaba cu victimele, acum daca pica un bloc deja s-au facut 100 de victime, o amarata de casa de acum 2-300 de ani si daca pica, aveai sanse mari sa scapi doar cu cateva vanatai, dealtfel si acum in mediul rural, sunt putine victime in caz de cutremur. Si revin, pentru ultima oara, un factor important e CATI oameni sunt afectati de cutremur, daca acum cateva sute de ani erau cateva mii sau zeci de mii in zona cutremurului, acum sunt milioane, e normal ca numarul de victime sa creasca.
Veniti cu niste aberatii pe care nici copii nu le mai pot inghiti, dar probabil ca asta trebuie sa fie nivelul pentru a putea inghiti si povestea aia cu zeutul ala al vostru...

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Interesant e ca oameni in domeniu au spus aceste lucruri, nu persoane care comenteaza o stire.

| Dandanache a răspuns (pentru Holiday):

Martorii lui Iehova sunt indragostiti de cherry picking. Daca intr-un maldar de 100 de informatii pe baza unui anumit subiect, 99 sunt contrare convingerilor lor si una pe placul lor, o vor lua pe aia si vor defila cu ea.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Aici ai dreptate. Nu uita insa sa spui ca tot specialistii precizeaza: Secolul XX este secolul cu cel mai mare boom demografic, este secolul in care a scazut cel mai mult in istorie mortalitatea infantila si a crescut speranta de viata, este momentul celor mai mari succese medicale, in care marile pandemii mondiale, in ciuda numarului imens de locuitori, au disparut. In ultimii 50 de ani, foametea si-a pierdut ocurenta mondiala, disparand din civilizatia occidentala. Adevarul e ca nici specialistii nu stiu unde se indreapta civilizatia umana, cu atat mai mult Martorii lui Iehova.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Chiar daca esti "om de stiinta" nu inseamna ca automat esti imun la orice influenta, fie ea chiar si de natura religioasa.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunt om de stiinta, dar imi place sa fiu atenta la modul in care evenimentele actuale implinesc Biblia.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Nu de tine era vorba, la tine e evident asta.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Nici un sec.nu rivalizeaza cu secolul XX (suntem in sec21)in privinta barbariei,violentei,lupta pentru putere politica si economica precum si conflicte nationale, religioase, tribale, interetnice, au facut 100 de milioane de vicitime in acest secol, eu as zice in acel secol, pentru ca suntem in sec.XXI si lupta pentru putere politica si economica continua chiar si in acest secol, si iata suntem in fata unei noi amenintari a unor teroristi care cica ei asculta cuvantul lui Allah, deci un razboi religios.Asa a fost tot timpul si asa va fi.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Asa e, toata lumea e instabila din punct de vedere politic, ceea ce arata din nou ce spune Biblia.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Dana(y72)eu voiam sa-ti atrag atentia ca suntem in sec.XXI nu in sec.XX asa cum crezi tu, si altii.biblia nu spune nimic, ea relateza fapte care s-au petrecut pe teritoriul israeluilui in timpul I.R.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Erau citate legat de secolul XX, apoi numele e Danay, nu Dana.Iar Biblia fiind o carte profetica, vorbeste despre zilele noastre. 2Timotei3:1-5,Matei24:3-14

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Te inseli. Nu scrie nicaieri de secolul XX-XXI. Concluzia ca sunt mentionate "zilele noastre" ai tras-o tu, nu autorii Bibliei.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Bine, Danay72, esti multumita acum happy biblia su cei care au scris biblia sunt la fel de aiuriti cum a fost si nostradamus, mai repede il cred pe Issac Asimov care a prevazut ca vor aparea masini fara conducator, telefoane celulare, si robotii vor fi omniprezenti(vezi japonia) asta da profet facut-e pe baza unoi gandiri logice, el a prevazut avansul tehnologic.Pe cand aiuritii aia care au scris biblia si asta cum il cheama Nostradamus numai porcari au prevaut,normal ca razboaie au fost, cutremure vor fi, legile naturi, caca maca, nimic iesit din comun

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Tu crezi ce vrei, eu am spus ce stiu din Biblie si in ce cred 100%.Iti respect punctul de vedere.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Pai normal sa-l cred pe Asimov pentru ca ceea ce a anticipat el iata se si intampla,iar profetii aia sunt sigur ca nici macar nu stiu in ce secol sunt ei,dar mite sa mai faca profetii pentru sec.XX-XXI nimic nou sub soare, ceea ce s-a intamplat in sec.XX continua si in sec.XXI adica lupta pentru putere, manipulari, lupte religioase, asta s-au intamplat si in perioada I.R. dar n-a si teroristii aia sunt convinsi ca-i asteapta in cer 72 de virgine asa cum le-a promis Allah. Iehova oare ce va promis ca toti martorii lui veti fi in Rai? si restul la dracu ei sa arza in pucioasa laughing Fiecare cu convingerile lui, nu i le putem schimba nici tu pe ale islamistilor si nici islamistii pe ale voastre, caci altfel, am ajunge iarasi la un razboi religios.laughing)

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Tot ce e scris in Biblie pana acum s-a implinit in cele mai mici detalii.Iar eu urmaresc cu atentie sa vad implinirea lor.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Bine.asteptare placut-a.Si s-a urmaresti cu atentie sa nu pierzi cumva vreun detaliu.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Mersi.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Mai putin profetia despre soarta Tyr-ului. Fii sincera, lui Iehova nu ii place minciuna.

| dragos38 a răspuns (pentru Dandanache):

E si tu,prea multe le ceri alora,au omis sa zica de orasul Tir sau despre batalia de la gaugamela din Irakul de azi, sunt sigur ca cei care se ocupau cu profetiile din biblie nici macar nu stiau pe unde se afla campia gaugamela unde s-a dat lupta intre Darius si Alexandru cel mare, nici macar nu l-au pomenit pe Alexandru cel mare, dar mite sa mai faca profeti despre altii, cam greu, au avut viziuni limitate.slabuta imaginatie, dar de fapt as zice bolnava imaginatie, tinand cont de scenariul imaginat de cei care au scris apocalipsa. laughing

| SuNaM explică (pentru Dandanache):

Martorii sunt o secta de rataciti(nu ii judec).Au dogma si convingerile complet gresite, iar oameni care se convertesc la sectanti(nu doar la ei, ci si la adventisti baptisti si cine mai stie ce secta) s-au dat in mana celui rau fara a fi inca insemnati cu pecetea fiarei, dar martorii si sectanti vor fi primi care vor cadea in cursa diavolului si vor crede ca acest lucru este bun.

| RAY a răspuns:

De 2000 de ani tot vremurile de pe urma sunt, in loc sa va ganditi la singura viata care o avem va ganditi la apocalipse scrie de salbatici in pestera, nu vine nimic fi calm

| T0T a răspuns:

Cum adica "cei de pe urma"? Ar trebui sa fie o intrebare filosofica sau ceva? Ce semne? Nu imi amintesc sa se intamplat ceva special.

| lpavel a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul lumii, nici chiar ingerii LUI D-zeu!

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Nimeni nu poate sa știe când va veni sfârșitul lumii. Numai Dumnezeu știe când se va intampla

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca ai Biblia te rog sa citesti in Matei 24:4-14; 2Timotei 3:1-5.

| drutzix a răspuns:

Nici una. Toate generatiile au crezut ca vor vedea sfarsitul.
Apocalipsa e o opera codata anti imperiul roman.

| RedDeath a răspuns:

Deci eu nu cred, eu stiu,[ spune si preotul la biserica], numai nah, daca nu esti acolo, de unde mosito sa afli? Deci stiu ca nici Fiul nu stie cand ii, doar Tatal.
Om lud ce esti, nici atat nu stii?! Ai religie, ai prof de religie, ai biserica cu preot in ea, si nici nu te deranjezi sa iti deplasezi pana acolo fizicul?

Dar banuiesc ca atunci cand nu vor mai fi credinciosi ortodocsi, o sa se termine totul. De ce ortodocsi? Exista o alta chestie foarte uimitoare, poate ai auzit, se numeste ''istorie''. Noh, baga-ti nasul pe acolo, si afla de ce. Sau intreaba la biserica, sau pe prof, daca nu ti-i iar prea lene.

| SuNaM explică (pentru RedDeath):

Sunt la o scoala specializata pentru a deveni preot, primul an de studiu straight face

| SuNaM explică (pentru RedDeath):

Sunt la o scoala specializata pentru a deveni preot, primul an de studiu straight face.Imi pare foarte rau pentru oameni ca tine(nu ca ti-as reprosa ceva, nu sunt eu pe masura)care cred ca stiu totul.Singurul care stie tot este Dumnezeu,prin firea Sa atotstiutoare... Daca chiar te intereseaza, cand mi-am intrebat preotul duhovnic, mi-a spus ca nu vrea sa imi spuna exact, dar mi-a zis sa ii spun eu lui...iar pe cei de la seminar, nu pot sa ii intreb deoarece mi-ar zice acelasi lucru ca parintele duhovnic.Deci te rog frumos, mai usor cu sarcasmul si cu bataile de joc.

| Lagorúthon a răspuns:

Nu. Nu s-a intamplat nimic.

| Claudiia_Claudiia_1993 a răspuns:

Toate.