| Dorugar a întrebat:

Credeti ca religia crestina va asigura o viata fericita pe lumea aialalta?
Daca da atunci din ce cauza nu si-o doresc si preotii si politicienii care sustin biserica?
Nu cumva din cauza ca ei stiu ca religia este o minciuna si ca dupa moarte va fi exact ceea ce a fost si inainte de a ne naste?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Eu ma intreb oare de ce "papa mobilul" are geam anti-glont, daca papa e atat de sigur ca d-zeu exista si ca e de partea lui? Sau oare de ce au bisericile paratraznet, daca intamplarea nu exista, si d-zeu controleaza tot, pana si unde loveste fiecare fulger? Oare de ce se tem popii de d-zeul care ar trebui sa fie de partea lor si sa-i apere de rele? Inca o dovada ca, intr-o oarecare masura, pana si papa e ateu.

20 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Religia e doar un instrument prin care unii castiga bani, putere, influenta, etc, prin insuflarea credintei catre fraieri.
Atat scrierile in sine, povestile religioase, cat si modul de actiune al organizatiilor religioase fac evident acest lucru pentru oricine are o minima logica.

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Bingo! Esti un baiat inteligent!
Cu tineri ca tine Romania nu ar mai fi condamnata pe vecie sa ramana coada si rusinea Europei asa cum este acum

| Ineys a răspuns:

Chestia cu religia e relativa, fiecare crede in ce vrea, fiecare e liber sa nu creada in nimic si tot asa. Daca vrei crezi daca nu, nu. Poti fi o persoana buna si fara sa crezi in Dumnezeu, dar Dumnezeu, prin toata chestia cu religia ne invata sa fim buni, atata tot.

| Dorugar explică (pentru Ineys):

Aia cu credinta este adevarat, fiecare crede ce vrea el, dar de la credinta la religie este un drum la fel de lung ca de la credinta in bine la realitatea excrocheriei si sarlataniei, adica una este ceea ce crezi si alta este realitatea.
2 Dumnezeu nu invata pe nimeni nimic, daca ar invata EL atunci oamenii nu ar mai fi facut scoli in care profesorii ii invata pe copii, dar cum el nu invata pe nimeni nimic, iata ca vedem scolile facute de oameni pentru a fi invatati de alti oameni.
Religia NU te invata sa fi bun ci te invata sa fi parsiv, adica sa pari bun dar sa fii rau si intolerant, si asta vedem si azi in dubla masura a preotilor care cer oamenilor sa fie buni si morali asta in timp ce ei sunt sarlatani si imorali.
In ziua de astazi educatia nu trebuie bazata pe MINCIUNA (religioasa) si nici pe santajul cu Maimuta Uriasa care vede din ceruri tot ce faci, ci se face prin educatia bazata pe gandirea critica si pe valorile eticii si ale umanismului, asa cum se face aici in occident, si nu ca in retrograda Romanie care va vrea prosti ca sa va lasati furati mai usor si fara probleme ca veti trai fericiti dupa ce muriti si veti manca placinte in ceruri dar nu pe pamant ca aici le mananca aia care va fura si va prostesc

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Tu crezi preotii mari filozofi? Sunt oameni normali ca noi toti. Crezi ca au fost rapiti de extraterestrii si au primit o alta invatatura? Ce stim noi, stiu si ei. Problema este banul, care in ziua de astazi are puterea de a vicia rationamentul, problema foarte grava caci fara rationament nu stiu cum am putea sa ne deosebim de dobitoace.

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

1) Eu nu cred ca sunt mari filozofi ci mari sarlatani.
2) Oamenii normali nu traiesc excrocand lumea.
3) Problema nu este banul ci lipsa de caracter, banul se poate face muncind cinstit, dar cel care excrocheaza si traieste din sarlatanii dovedeste ca nu are caracter.
4 De rationat rationeaza si animalele doar ele nu au constiinta. Constiinta este acea care face diferenta intre om si animal sau intre om si bestia umanoida

| unprietenaproape a răspuns:

Daca esti numai un corp_ pamant cu ochi,,
cum de ai suflet? cine ti la dat? esticeva in tine si iti manevrezi corpul asa cum vrei. alegi intre bine si rau pe pamant iar dupa ce mori. moare corpul tau, nu tu
oamenii nu traiesc in religie, uita ca au suflet si sunt atat de prinsi in lumea asta, iubesc atat de mult viata si banii incat nu vad nimic altceva

| Dorugar explică (pentru unprietenaproape):

Sufletul il ai pentru ca l-ai primit de la dumnezeii tai care iti sunt parintii care ti-au dat viata!
Ca sa moara corpul trebuie ca mai intai sa se stinga sufletul, sau tu ai vazut oameni morti care au un suflet viu?
Religia nu are nicio legatura cu sufletul omului ci doar cu portofelul omului si mai are legatura cu prostia, dar nu cu inteligenta

| unprietenaproape a răspuns (pentru Dorugar):

Atunci asta e ultima ta viata, fa tot ce iti doresti tu. dupa, nu mai existi, dar pe pamant
exista doua lucruri in univers, binele si raul. lumina si intuneric, cineva care apartine de tot ce este bun si cineva rau
nu crezi asta? Noi nu suntem corpuri, ci suflete in ele. le folosim ca sa traim pe pamant si le lasam aici dar noi plecam altundeva. unii oamenii nascuti cu credinta, simt si vad diferit lumea, altii trebuie sa si o dobandeasca in timpul vietii. roag l pe Dumnezeu sa iti demonstreze ca exista, aproprie te mai mult de el si ai sa intelegi. daca ai avea viata ai fi un simplu corp si nu cred ca ai mai putea vorbi in interiorul tau. Cere si ti se va da. fA O SI ai sa vezi

| Dorugar explică (pentru unprietenaproape):

1 Nu este numai ultima mea viata pentru ca viata tuturor este "ultima" indiferent de ce ar crede, cand esti mort inseamna ca ai ramas fara viata.
2 Noi suntem corpurii vii si nu suflete, cand corpul moare moare si sufletul tot asa cum focul se stinge se stinge si flacara lui, sau tu ai vazut corpuri moarte cu suflete vii?
3 Niciun om nu se naste cu credinta, credinta le este bagat in cap copiilor pe cand sunt mici si prosti.
4 Tu ca si crestina nu te poti apropia de Dumnezeu pentru ca religia crestina nu porneste de la Dumnezeu ci de la Satana pe care voi crestinii il numiti Dumnezeu, pentru ca Dumnezeul adevarat = Alah sau Yahwe nu are copii facuti cu o femeie

| unprietenaproape a răspuns (pentru Dorugar):

Cand corpul moare tu iti pierzi viata de pe pamant iar in acel moment sufletul iese si merge in lumea de dincolo la cel ce a creat totul. tu nu esti un corp ci o suflare de viata
3 e total gresit ce spui tu. fiecare dintre noi vedem altfel lucrurile
4 atunci iubeste l pe Allah. Dumnezeu sau el, tot acelasi creator ramane. insa e mult mai iubit si venerat decat toti crestinii catolicii, evreii si cine o mai fi, la un loc

| Dorugar explică (pentru unprietenaproape):

Corpul moare atunci cand se stige sufletul, tot asa cum si focul se stinge atunci cand nu mai arde. Realitatea ne dovedeste ca viata este un fenomen de ardere in care se arde energia luata prin mancare in prezenta oxigenului exact asa ca in cazul focului, iar cand viata /focul se stinge ...nu te mai poti incalzi la flacara focului. Tot asa si sufletul omului, se stinge cand corpul a murit. Interesant este ca nici Dumnezeu in Biblie nu vorbeste despre suflete nemuritoare si nici despre viata vesnica, dar vorbesc despre aceste lucruri niste cioflingari primitivi si habarnisti. Triste este faptul ca tu ca traitoare in era informatiei, in loc sda te informezi din surse stiintifice, crezi asa a proasta ce spun niste cioflingari primitivi sau alti retardati din jurul tau!
RETINE, lucrurile nu stau asa cum vrem sa le vedem noi do ci exact asa cum ne dovedeste realitatea sustinuta de cercetari stiintifice, si nu asa cum te mint pe tine niste pastori care vor sa te prosteasca si sa iti ia bani = zeciuiala in fiecare luna si te mint ca sa le mearga afacerea lor bazata pe parazitarea ignorantilor carte sunt certati cu documentarea dar prefera sa creada totul asa a proasta fara sa rumege.

| Dorugar explică (pentru unprietenaproape):

Referitor la Alah sau la Dumnezeu, da este acelasi drtac doar cu un alt nume, care nu au creat nimic altceva decat cel mai mare rau omenirii si anume niste religii criminale care au ucis, mai ucid si astazi si vor ucide oameni si in viitor, asta fara sa amintim de faptul ca ucid ratiunea din mintile a miliarde de oameni care devin fie niste oi fie niste monstrii ucigasi asa cum vedem seara la TV la emisiunile de stiri!

| unprietenaproape a răspuns (pentru Dorugar):

Nu e adevarat, sufletul iese din trup atunci cand corpul moare
cred ca oamenii cu credinta traiesc ca niste suflete in corpul asta si vad diferit viata. iar atunci cand vorbesc o fac din inima. ceilalti traiesc doar ca simpli oameni ce isi aud gandurile numai in cap si nu realizeaza ca ei, de fapt, se afla in interior
referitor la religie -Dumnezeu exista si nu e vina lui pentru ce s a intamplat de a lungul vremii

| Dorugar explică (pentru unprietenaproape):

Nu iasa niciun suflet de niciunde, sufletul este o rezultanta a activitatii cerebrale si incetaza sa existe cand creierul moare, sufletul este ca si flacara focului, se stinge si atat, sau poate crezi ca si flacara focului se duce undeva cand focul moare?!
2 Nu stiu de unde iei tu bazaconia ca Dumnezeu exista din moment ce stiinta nu a descoperit absolut niciun indiciu al existentei Lui.
3 Vezi in DEX definitia cuvantului a exista si arata-mi care din intelesuri corespunde existentei lui Dumnezeu
4 Si daca ar exista un Dumnezeu, fii sigur ca acela nu are nicio legatura cu religia crestina pentru ca religia crestina nu a purces de la niciun zeu sau dumnezeu ci de la o banda de sarlatani condusi de un ucigas, motiv pentru care daca as fi in locul tau m-as teme amarnic de Dumnezeu, pentru ca in mod sigur nu va fi incanta sa vada ca urmezi niste sarlatani si nu urmezi chemarea Lui, adica Legamantul cerut de El, si Legea data de el care este VT si NU Noul Testament

| Irinelp a răspuns:

Dumnezeu exista caci nu putem aparea noi pe pamant singuri, preoti nu se comporta cum trebuie deoarece preoti de astazi se fac preoti nu din credinta ci din len, nu vor sa munceasca mult, dar Dumnezeu exista si vom da cu toti socoteala cand vom ajunge la judecata lui.

| Dorugar explică (pentru Irinelp):

Daca tu ai aparut aici pe pamant, asta se datoreaza Dumnezeilor care iti sunt Mama si Tata, fara ei nu ai fi existat, asa ca slavesteti parintii ca pe niste Dumnezei pentru ca DA parintii tai= Dumnezeul tau... EXISTA dar tu esti prea orb ca sa constientizezi aceasta realitate si mai crezi in Mos Craciun si Iepuras