| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se poate intampla ceva daca folosesc o tablita Ouija (folosita in sedintele de spiritism, pentru a contacta pe cineva de "dincolo")?
Personal, sunt fix la mijloc intre a crede si a respinge existenta a ceva dincolo de perceptia noastra (sunt agnostic), asadar, ceva ma impinge sa o folosesc, insa ceva ma si retine, in acelasi timp. Ma tenteaza de cativa ani si inca nu am putut lua o hotarare.
Am citit multe povesti de-a dreptul "horror" ale unora care au incercat sa o foloseasca. As dori sa citesc si parerile voastre - voi ati incerca-o sau nu?

23 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

As incerca asta doar daca ar mai fi cineva langa mine.Si daca as avea o tablita.
M-ar ajuta sa nu-mi pierd rabdarea, si in caz ca s-ar intampla ceva...eh,mai bine sa primesti o palma decat doua.Ori sa nu fi singurul care primeste palme.Ia-o cum vrei.

| anonimg a răspuns:

Eu nu am incercat pentru ca m-am "prins" de Dumnezeu; si stiu ca El intotdeauna vrea binele meu.
Pe de alta parte, "Satana" inseamna "vrajmas" -atat al lui Dumnezeu cat si al oamenilor. Acesta niciodata nu vrea binele omului; el cauta ca oamenii sa impartaseasca soarta lui -despartit pentru totdeauna de Dumnezeu.
Dumnezeu spune ca mortii nu mai pot comunica. Oamenii care "comunica" cu mortii nu fac altceva decat sa comunice cu ingerii rai, ingeri care pot reproduce la perfectie atat imaginea cat si vocea celor dragi ai nostri si care sunt decedati. Ba inca pot spune la perfectie cu lux de amanunte trecutul fiecaruia dintre noi.
Dumnezeu ocroteste pe oameni.
Cine intra pe "taramul" vrajmasului face aceasta de bunavoie. Astfel, Satana cere stapanire asupra omului, iar Dumnezeu nu mai poate interveni in salvarea acestuia; ba inca Dumnezeu este obligat sa ofere libertate de alegere. Numai o minune il mai poate salva pe om.
Citeste cartea "Adevărul despre îngeri"
http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| milan9 a răspuns:

Referitor la o "nelamurire" de mai sus, trebuie lamurit fptul ca Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| milan9 a răspuns:

Desi sufletul continua sa existe intr-o alta dimensiune, el nu mai pastreaza "contacte" cu lumea pe care a lasat-o in urma.
Prin spiritism nu se poate lua legatura cu sufletele oamenilor ci cu demonii insa!

(După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Incearca si ai sa vezi ce se intampla, dracului ii place sa fie chemat si negresit ca va veni

| sublime89 a răspuns:

Nu se va intampla nimic. Poti sa incerci sa te convingi, asta daca n-o sa-ti fie frica, pentru ca atunci s-ar putea sa "simti" ceva ce nu e acolo.

| AirănMeidăn a răspuns:

De unde ai tablita? As vrea si eu sa incerc tbh

| thegatekeeper a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Am improvizat una (o placa de lemn cu scrisul de rigoare, un pahar pe post de parte mobila). Am vazut doar intr-un singur loc una ''autentica'': http://www.anticariat-ezoteric.ro/ Dar pretul mi se pare exagerat, in special daca nu vrei sa o folosesti serios si constant.

| Mayar a răspuns:

Era in anime-ul "Ghost Hunt" ceva de acest gen - niste tineri, intr-unul dintre cazuri, au folosit o tabla dinaia, apoi aproape toata scoala. Si era cat pe ce sa moara. Dar cum e doar un anime si nu e viata reala, poti sa incerci, apoi sa ne spui ce se intampla in decursul unui an sau poate chiar 2.

| Miauti a răspuns:

Sti ce inseamna a fi agnostic happy?

| thegatekeeper a răspuns (pentru Miauti):

Da, din moment ce am afirmat ca sunt. Nu afirm, dar nici nu neg existenta unei entitati superioare sau a mai multora. Spiritismul in adevaratul sens al cuvantului presupune credinta intr-o entitate superioara (Allan Kardec - Cartea Spiritelor), de aceea am mentionat ca sunt undeva la mijloc intre a crede si a nu crede.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Spiritismul si religia nu au nimic in comun

| thegatekeeper a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Spiritismul si religia intr-adevar nu au nimic in comun, insa daca cineva doreste sa practice spiritismul se presupune ca acela crede in existenta unei entitati superioare si implicit, in existenta spiritului. Religia nu conteaza, ci credinta, iar eu am spus ca sunt undeva la mijloc din acest punct de vedere.

| Kalla a răspuns:

Mai de mult si eu am facut asa ceva cu niste prietene dar nu a mers.E o mare porcarie cand nu esti expert.Adica trebuie sa fii expert in magie si trebuie sa fii destul de puternic.

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Stii ca deja ajungi in iad, daca ai practicat ritualuiri sataniste nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

credinta este ceva puternic, cu actiune si rezolvare in timp.se spune ca orice gand este o dorinta.ai grija ce-ti doresti fiindca s-ar putea sa ti se indeplineasca.asta fiindca gandurile omului sant indreptate spre rau.probabil poti contacta pe cineva de dincolo,o atingere, o voce, un zgomot.dar esti tu sigur ca este intr-adevar persoana respectiva, si nu un inlocuitor mincinos care se joaca cu mintea ta? cum vei putea fi sigur? la noi la crestini, este interzisa vizitarea ghicitorilor in carti, in cafea in stele etc.de ce? fiindca cei ce ghicesc astfel pot aduce la cunostinta solicitantului,ca satan,are un plan pentru el in viitorul apropiat.dar si Dumnezeu are planul lui. daca solicitantul crede cu toata puterea lui prezicerea a ceva rau,inseamna ca a crezut mai mult in satan, si i se va implini gandul care in subconstient este dorinta. daca mai pui si frica si autosugestia, vei vedea ca de fapt nici nu prea stii cu ce fel de forte ai de-a face, si pe care nu le poti stapani, riscand multe.asa ca eu zic sa nu va jucati cu asemenea chestii fiindca am vazut destule care sa-mi
confirme ca e bine sa faci bine.sa gandesti bine, sa vorbesti bine si frumos etc.

| Essencest11 a răspuns:

Daca iti e frica sa folosesti tablita incearca magia neagra, desi nu iti recomand o forta atat de mareata.

| anonim_4396 explică (pentru Essencest11):

Crezi in magie neagra, in satan si esti atee?
Mai degraba esti un troll care habar n-are despre ce vorbeste.

| anonim_4396 explică (pentru Essencest11):

Magia neagra, adica invocarea energiilor intunecate, glumesti? Ai innebunit?

| ADN30 a răspuns:

Legea pe care i-a dat-o Dumnezeu poporului său din vechime, Israel, spunea: „Să nu se găsească la tine... nimeni care ghiceşte, nimeni care practică magia, nimeni care caută semne prevestitoare, niciun vrăjitor, nimeni care leagă cu farmece, nimeni care consultă un medium sau un prezicător, nimeni care întreabă morţii. Fiindcă Iehova detestă pe oricine face aceste lucruri" (Deuteronomul 18:10–12).
Mulţi oameni cred că pot comunica cu morţii şi că informaţiile obţinute prin intermediul practicilor oculte provin de la cei morţi. Aceste convingeri îşi au rădăcina în învăţătura promovată de multe religii, potrivit căreia, după ce mor, oamenii continuă să trăiască în lumea spiritelor. Însă, contrar acestei învăţături, Biblia spune clar: „Cei morţi nu sunt conştienţi de nimic" (Eclesiastul 9:5). Ea compară moartea cu un somn adânc, în care morţii nu sunt conştienţi de ceea ce se întâmplă în jurul lor* (Matei 9:18, 24; Ioan 11:11–14)
Spiritele rele se folosesc de atracţia oamenilor spre ocultism pentru a-i înşela şi a-i prinde în capcană, urmărind să-i abată de la închinarea la Dumnezeu. Când nu reuşesc să-şi atingă scopul, spiritele rele îi hărţuiesc adesea pe cei care le-au căzut în cursă şi le provoacă multă suferinţă.

| silvian12 a răspuns:

Dumnezeu interzice clar aceste lucruri in Biblie, si spune ca acele spirite sunt spirite demonice! De ce ai vrea sa faci una ca asta? Cine o va face, va fi pedepsit! Alegerea ta, dar nu-i bine sa trecem peste cuvantul Domnului.

| Bendurlea a răspuns:

Incearca sa vezi ce se intampla

| Carlacearea a răspuns:

Si eu sunt undeva la mijloc intre a crede si a respinge.Trebuie sa incerci sa descoperi tu (fara sa asculti parerea altora ) de ce parte esti.Ai putea sa folosesti tablita Ouija, dar mai intai sa te documentezi serios, si poate sa ceri indrumarea unui specialist cum se foloseste corect.Deoarece am auzit ca daca nu o folosesti cum trebuie spiritele pot ramane blocate, sau ceva de genu asta...ma rog nu stiu prea multe despre asta(poate fi o mare postie) laughing), sau poate sa nu aiba efectul dorit.Asta este parerea mea, daca vrei o poti lua in considerarewinking