| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca se va uni Biserica Ortodoxa cu Biserica Catolica si cu celelalte culte crestine neoprotestante formand impreuna doar Biserica Crestina? Se aude din ce in ce mai des ca toate bisericile crestine se vor uni in viitor.
Voi ati dori o astfel de unire? Credeti dupa parerea voastra ca ar fi bine? Credeti ca va avea loc o astfel de UNIRE?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Acest eveniment s-a intamplat deja insa nu chiar cu toate. Totul la timpul sau.

| ania a răspuns:

Sunt şi unii care fac eforturi de a uni bisericile creştine şi cu musulmanii, cu hiduşii ca să fie un singur fel de biserică pe Tera, iar unii zic că acest lucru se va realiza cu forţa şi că peste această biserică se va instaura Antihrist, dar că adevărata biserică a lui Hrisos nu va accepta aceasta şi că cei care nu vor accepta să fie înrolaţi acolo, indiferent de confesiunea creştină din care fac parte acum, vor fi persecutaţi.

| Doub a răspuns:

Nu-mi pasă dacă se unesc sau nu.

| VelaJohnny a răspuns:

Vor fi unite, toate, nu doar cele crestine. Insa nu vor fi unite la invataturi, la altceva ma refer. Si va fi spre binele intregii omeniri ceea ce se va intampla cu ele. Nu ai cum sa intelegi la ce ma refer acum, insa vei vedea in curand ce va face ONUwinking daca ti-as spune treaba asta atunci, ti-ai da seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza contrazicerilor dintre ramuri nu o sa se poata asa ceva.

Cine renunta la ce sau cine accepta ce?

Spre exemplu, accepta BO conceptul de purgatoriu?

Sau : Isus este insusi Dumnezeu, este fiul lui Dumnezeu, este un semizeu, este un al 2-lea zeu, este un arhanghel, este un inger, etc. Cine renunta la ce si cine accepta ce in acest caz?

Sunt foarte multe chestii care nu se potrivesc.

"va avea loc o astfel de UNIRE"... nu.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Sfintii profetesc ca o sa aiba loc o astfel de unire, si o sa fie un dezastru urias.
O sa se faca compromisuri mult prea mari, si o sa se piarda toata dogma cea dreapta si o sa pierdem Harul lui Dumnezeu, si fara Har, suntem pierduti. Odata patrunsa erezia in comunitate, se pierde si harul. Si dovada ca Bis. Catolica si-a pierdut harul este faptul ca la ei aghiasma se strica. La noi, poate sa ramana nestricata sute de ani si sa fie buna de baut ca in prima zi. Daca facem compromisuri cu celelalte culte, pierdem harul, si fara har nu exista mantuire. Dupa ce se vor uni Bisericile, lumea asta nu o va mai duce multi ani, caci vin acele vremuri.
Si cand ii vad pe Patriarhi cum ii cheama pe catolici, pe musulmani si pe ceilalti chiar in ALTAR si se roaga cu ei si le dau Sf. moaste... mi se par de o iubire foarte falsa, nu prea au habar ce fac, sau unii au habar prea bine...
Toti marii duhovnici ai Romaniei : pr. Cleopa Ilie, Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, etc. au spus ca ecumenismul e "erezia ereziilor", sau pr. Papacioc a spus chiar ca "miroase a 666".
*a nu se intelege ca am ceva cu cei de alte confesiuni, sau ca fac prozelitism. Nu sunt afirmatiile mele, ci ale Sfintilor si duhovnicilor.