| Inferno a întrebat:

Credeti ca secta Martorilor lui Iehova ar trebui interzisa in Romania?

43 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Toate religiile ar trebui interzise, dar nu se va intampla asta, sunt aducatoare de bani.

| danay72 a răspuns:

Mi se pare ciudat ca un ateu manifesta prejudecati si nu e de acord cu drepturile omului, libertatea de a alege si de ati practica in voie forma de inchinare.Ma asteptam ca un fanatic religios sa spuna asta.

| Inferno explică (pentru danay72):

Dar prietene, eu intreb, nu afirm.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, ei te agreseaza psihic doar daca nu esti din turma, pe ceilalti ii agreseaza fizic, deci e de bine, poate se mai raresc. :d Am vazut unul intr-un documentar, era horror, nenea, nu documentarul, dar au de pastrat imaginea de sfinti, ca oricare pocaiti, asa ca au limite, islamul ar trebui interzis, pentru astia sfintii sunt cei care omoara necredinciosi, sau asta inteleg unii dintre ei.

| milan9 a răspuns:

In ciuda a ceea ce spun iehovistii despre ei insisi, ceea ce ii caracterizeaza in nici un caz nu e atitudinea pasnica si toleranta, ci doar prozelitismul AGRESIV, AMENINTARILE cu moartea, discreditarea continua a Institutiilor Statului si a Armatei ca fiind "instrumente ale Satanei", subiectivismul transformat in ura crancena fata de TOTI cei care au alta religie decat teoriile lor stranii...

| milan9 a răspuns:

Daca o anumita grupare sau secta nu va disparea despre scena istoriei nu este nimic de mirare atunci: exista mii de secte care nu vor disparea...
Dar asta nu confera dreptate nici uneia, nu le confirma ereziile adunate in scurta lor istorie... sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un "fiu al Bisericii"- (un simplu credincios) care încalcă reguli, reprezintă ALTCEVA decât BISERICA!

"Creştinii" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem din păcate uneori). Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât pentru propria libertate, nu şi pentru Biserică, tocmai pentru că prin trădare s-au dezis de Biserica...
DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica.

| milan9 a răspuns:

Apostolii au fost martori ai Bisericii, si NU ai unei secte infiintate de un inselator din secolul XX!

"Îmi veţi fi Mie martori în Ierusalim (oameni ai Bisericii) şi în toată Iudeea şi în Samaria şi până la marginea pământului. " Dar unde erau iehovistii la începutul creştinismului?

| milan9 a răspuns:

Fondata pe minciuna si false profetii, gruparea iehovista a fost ridicata prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.
Este o miscare ce sustine ca respecta biblia dar de fapt o calca in picioare fiind supusi orbeste interpretarilor liderilor manipulatori din State Unite care isi trimit frecvent modificarea teoriilor prin acele brosuri scrise de,, profetii" lor mincinosi;

Sa ne aducem aminte ce spune Sciptura despre profetii mincinosi: Deuteronom 18, 20-22;

| Inferno explică (pentru milan9):

Cu cine vorbesti?

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Un anume "Inferno" intreaba daca "secta Martorilor lui Iehova ar trebui interzisa in Romania", iar eu i-am raspuns (fara a epuiza integral tema, e adevarat... happy ):
"Daca o anumita grupare sau secta nu va disparea despre scena istoriei nu este nimic de mirare atunci: exista mii de secte care nu vor disparea...
Dar asta nu confera dreptate nici uneia, si nu le confirma greselile adunate in scurta lor istorie..."

| fllu07 a răspuns:

Ofera tu argumente pentru care ar trebui interzisa.

p.s. Martorii nu sunt o secta. consulta dex-ul pentru explicatia acestui termen, si apoi consulta istoria Martorilor.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"Martorii nu sunt o secta."

Martorii sunt doua secte de fapt, ca v-ati spart si voi, nici ai vostri lideri nu s-au mai inteles la imparteala ciolanului, asa ca unii si-au facut alta secta numita "Adevaratii martori ai lui Iehova". Right?

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Martorii lui I., sectă neoprotestantă fondată, în 1872, în Pennsylvania, ai cărei membri așteaptă venirea lui Hristos și sfârșitul domniei actuale a lui Satan; au prezis de mai multe ori sfârșitul lumii, fără ca acesta să fi avut loc. Are adepți și în România.
Sursa: DE (1993-2009)

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.), în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filosofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.
Sursa: DEX '09 (2009)

Sursa: dexonline.ro

Concluzie: Martorii sunt secta.

Imi place cum va sapati singuri. E ca si cum ai declara ca serpii nu sunt reptile si ai invita oamenii sa descopere asta consultand un atlas de biologie. rolling on the floor

| Inferno explică (pentru fllu07):

Eu nu am spus ca trebuie interzisa, am intrebat.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Serios. crezi ca, care ii chiar atat de lipsit de minte?
ok, daca nu ai afirmat, ci ai intrebat, cu ce scop ai intrebat?

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Hei, ai definitia corecta a cuvantului secta, dar acum va trebui sa cunosti istoria martorilor lui Iehova. pentru ca tu nu o cunosti, si ce afirmi, afirmi pe baza spuselor altora (milan9 ii cel mai potrivit exemplu) nu cred ca este cineva mai capabil sa cunoasca si sa expuna oamenilor istoria martorilor, decat ei insisi.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Da, stii tu ceva, dar nu pe intregime. este un grup care isi spune asa, dar doar numele il au, restul nu ii catalogheaza drept M.I.
ah, si daca ei au vrut sa se rupa, sa aiba propria conducere, nu cred ca si cei care au ramas, sunt vinovati.

| Inferno explică (pentru fllu07):

Am intrebat pentru a afla "parerile poporului".

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

Vezi tu, si la ei ca si la voi unii fac bani pe carca credulilor ca tine, raca de la imparteala banilor si a functiilor de conducere a pornit, nicidecum de la faptul ca voi o tineti pe stanga si ei pe dreapta, sau invers.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Stai flex, la noi nu se bate nimeni pe functii de conducere, si nu avem ce bani sa impratim, pentru ca (hai sa-ti zic una care nu o stiai) noi suntem singurl cult din Romania, care nu suntem finantati de stat. nici macar un banut din ala mic, galben, nu primim. desi avem dreptul deoarece suntem cult legal recunoscut in Romania, cu drepturi depline.
iar banii care ii avem, sunt strict din donatii, toti sunt contabilizati, si inregistrati cu, chitante in dublu exemplar, si tot ce este cheltuit este justificat cu bonuri fiscale, sau chitante de prestari servicii. deci, nu mai vobi aiurea in tramvai, ca sa pari destept. ca. nu esti.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Da de ce nu ai intrebat de alt cult ca sa vezi parerile poporului? cat ati vrea sa-i starpiti pe martori, dar nu puteti.
si nu avem areme, nu avem armata, nu luptam, din contra, suntem asa pasnici, si amabili incat suntem inchisi in inchisori.

http://www.jw.org/......uri-video/
http://www.jw.org/......videoclip/

toate acestea au fost profetitite, dar pe noi nu ne mira, nici nu ne sperie. ne bucura, pentru ca eliberarea se apropie.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"... toti sunt contabilizati, si inregistrati cu, chitante in dublu exemplar, si tot ce este cheltuit este justificat cu bonuri fiscale, sau chitante de prestari servicii. deci, nu mai vobi aiurea in tramvai, ca sa pari destept. ca. nu esti."

Cand va aud cat de creduli sunteti, si cum va prostesc aia ai vostri si va iau banii cand si cum vor ei, ba va mai fac sa credeti ca va si dau ceva in schimb mi se face mila de voi...dar imi trece repede cand imi amintesc ca din cauza unora ca voi, care credeti toate prostiile, suntem, ca tara, unde suntem acum, cu un picior inca in Evul Mediu.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Asta il consideri argument la faza cu donatiile? daca da, esti slab. numa atat poti? m-ai dezamagit la faza asta. iar vorbesti fara sa stii.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Hai sa vedem ce stiu despre martori si cum se conformeaza cunostintele mele cu definitia cuvantului secta. Daca gresesc, te rog sa imi spui unde. Am mai avut discutia asta, asa ca o repet partial, mai mult pentru ceilalti, pentru ca voi stiu ca nu va schimbati parerea in veci.

"Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare". Bifati acest detaliu? Da. Prin propriul vostru manifest identitar, v-ati rupt de bisericile traditionale. Russell a fost primul. Prezbiterian dupa parinti, a renuntat la confesiune si a pus bazele comunitatii martorilor.

"în vederea practicării unui cult independent". Practicati un cult independent? Da. Aveti un nume, aveti o revista, aveti un site, aveti locurile voastre de intalnire. Si aveti o misiune.

"bazat pe o doctrină proprie". Aveti o doctrina proprie? Aveti: reintoarcerea la crestinismul apostolic, studiul biblic si propovaduirea exclusiva a mesajului biblic, respectarea literala a indicatiilor biblice (de aici principii aplicate, precum refuzul transfuziilor de sange si al inrolarilor in armata). Nu scrie DOGMA, nu scrie RIT sau RITUAL, scrie doctrina. Conform aceluiasi DEX, o doctrina reprezinta totalitatea principiilor unui sistem politic, științific, religios. Iar voi aveti principii.

Si cat timp Academia Romana, aceeasi care editeaza DEX si care a delimitat sensul cuvantului SECTA, scrie intr-un alt op de amploare, Dictionarul Enciclopedic, ca Martorii lui Iehova sunt o secta, trimiterile la verificarea cuvantului din partea voastra sunt de neinteles. Pur si simplu va sabotati singuri.

| fllu07 a răspuns:

Hai sa iti zic un secret:
de 6.000 de ani se incearca sa ii reduca pe Martori la tacere, dar nu sa gasit nimeni capabil pana acum. o sa ma refer la 2 mari tirani ai omenirii: hitler si stalin. ambii au incercat sa distruga pe acesti oameni care nu subminau statul precum se temeau ei, ci doar voiau sa fie neutrii, d.p.d.v politic, daca intelegi termenul. au incercat ei cele mai mari orori: infometare, batai, maltratari, hipnoze, chinuri groaznice, totusi, n-au reusit. pe unii i-au omorat, dar martorii tot cresteau la numar. interesant este ce a spus Hitler cu o anumita ocazie: ca va starpi "aceasta buruiana" din Germania. si, asa cum aceasta sticla se va sparge cand va lovi betonul, asa se vor destrama si martorii lui Iehova din Germania. si surpriza, sticla nu s-a spart laughinglaughinglaughing
iar la cativa ani dupa aceasta amenintare, hitler era deja amintire, iar pe acel stadion, Martorii organizasera o adunare de peste 100.000 de oameni. ce zici?
se poate, sa fie interzisi prin lege, ceva decret, SAU H.G. dar sa-i opreasca? nici poveste. o sa vezi. si martorii se asteapta sa fie interzisi, sa fie infruntati, sa fie agresati, sai fie inchisi, si persecutoati, noi ca martori stim sa s-ar putea sa intampinam toate acestea, dar cand vedem acestea implinindu-se nu putem decat sa ne bucuram. si nu, nu suntem debili mintal, nu ne bucuram ca suferim, si ne bucuram ca vedem cum se implinesc cuvintele lui Isus. si in plus, chiar el a fost persecutat, si omorat.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Ce ti-am scris aici nu sunt inventiile martorilor, ci sunt unele marturii ale oamenilor care au scapat din lagarele de concentrare, care si-au scris mai apoi memoriile. deci, ei nu sunt Martori.

| Inferno explică (pentru fllu07):

Milan9 spune ca sunteti cei mai rai si cruzi. Iar daca milan9 spune asta atunci asta este.
PUNCT.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"...de 6.000 de ani se incearca sa ii reduca pe Martori la tacere..."

Voi sunteti o secta cu cas la gura, aveti o suta si ceva de ani si tu bati campii cu asuprirea de 6 000 de ani a martorilor...laughing
Nici Iehova ala al vostru n-are 6000 de ani, e inventat mai de curand. laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Serios. te-ai gasit tu sa ii pui varsta la Dumnezeu.
i-am zis si lui inferno, ceea ce este prezentat ca fiind istoria martorilor, nu este nici pe departe asa. este ca si cum as veni eu, care nu te cunosc sa zic ce ai facut tu in copilarie, si sa sutin sus si tare ca este asa, precum spun. iar tu, care ai trait copilaria ta, sa nu ai dreptate.
tot la fel, nimeni nu este mai capabil sa zica istoria martorilor, decat ei insisi. ca nu o crezi, spune asa. invata sa te exprimi. ii o mare diferenta intre non existenta unui lucru, si faptul ca eu nu il cred.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Pana acum eu nu am vazut martori in razboi. dar ortodocsi am vazut. nu am vazut martori care sa se imbulzeasca, sa se calce in picioare, sa treaca pete cei invarsta... din contra, sunt respectati, da ortodocsi am vazut. nu am vazut doctori Martori ai lui Iehova care sa provoace avorturi, dar ortodocsi am vazut. cunosc personal. atunci unde ii cruzimea? ca spunem adevarul din biblie, si oamenii realizeaza ca sunt mintiti de dreapta credinta? inteleg inteleg...

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"te-ai gasit tu sa ii pui varsta la Dumnezeu"

N-ai inteles, nu de varsta lui vorbeam, ci de cand a fost inventat. Mai exact, pe intelesul tau, daca tu ai scris anul trecut o poveste, iar in acea poveste un personaj are 100 de ani, sau 1000, cat vrei tu, nu inseamna ca povestea ta are 100 sau 1000 de ani, ci doar un an. Deci personajul respectiv e inventat de un an.

"nimeni nu este mai capabil sa zica istoria martorilor, decat ei insisi."

Da-mi 2 exemple de martori, atestati ca atare, intre 4000 i.e.n. si 1500 e.n.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Numa 2 vrei?
esti sigur? eu vreau sa iti dau 20. le accepti?

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

Lasa gargara si baga 2 nume atestate aici.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Te deranjeaza? mori cand altcineva te contrazice, si mai ales sa aiba dreptate. simti ca si cum ti-ar pune spirt pe rana deschisa. ia d-aici:
Abel, Enoh, Noe, Avraam, Sara, Isaac, Iacob Iosif, Moise, Aaron, parte a natiunii Israel care a ascultat, apoi diferiti regi fideli, intre care David, Solomon, Iosia, etc, iar mai apoi unii profeti la fel de fideli: Isaia, Ieremia, Ezechiel, Daniel, cei 3 tineri salvati dintr-un cuptor de foc: Anania, Misael, si Azaria, ar mai fi si Tefania, si Obadia, si Iona, si Osea, si Hagai, si Habacuc, Amos, apoi ajungem in sec 1, unde gasim multi aparatori ai invataturilor lui Isus Cristos: cei 12 apostoli, apoi Stefan, Corneliu, Pavel, Timotei, dar biblia spune ca cel mai mare Martor al lui Iehove a fost, este, si va fi Isus Cristos. spoi dupa el, pe masura ce apostazia a inceput sa creasca, (adica sfintii parinti sa isi faca de cap, sa ucida, sa maltrateze, pentu credinta) tot timpul au fost oameni care au contrazis Biserica Catolica si Ortodoxa in ce priveste falsele doctrine care le promovau: trinitatea, focul iadului etc... de asemenea au fost multi care au luptat pentru traducerea Bibliei din limbi greoaie, in limbi de circulatie la acea vreme: martin luther, jean calvin, dar si altii. ca martorii au devenit organizatie in 1870, si au inceput sa predice si sa publice carti si reviste, ii altceva. dar nu inseamna ca atunci au aparut.
Biblia vorbeste in Evrei 11 de un nor mare de Martori, desi la fel ca noi, multi dintre ei nu au vazut pe nimeni, doar au auzit. iar mai apoi se spune despre cei care vor continua dupa Isus Cristos, ca vor fi numiti cu numele lui Dumnezeu. ciudat este ca desi preotii stiu numele lui DUmnezeu, il ascund, il scot din traduceri, si nu il recunosc.
si acum o sa zici ca nu iei in considerare raspunsul pentru ca se bazeaza pe biblie.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"Abel, Enoh, Noe, Avraam, Sara, Isaac, Iacob Iosif, Moise, Aaron, parte a natiunii Israel care a ascultat, apoi diferiti regi fideli, intre care David, Solomon, Iosia, etc, iar mai apoi unii profeti la fel de fideli: Isaia, Ieremia, Ezechiel, Daniel, cei 3 tineri salvati dintr-un cuptor de foc: Anania, Misael, si Azaria, ar mai fi si Tefania, si Obadia, si Iona, si Osea, si Hagai, si Habacuc, Amos, apoi ajungem in sec 1, unde gasim multi aparatori ai invataturilor lui Isus Cristos: cei 12 apostoli, apoi Stefan, Corneliu, Pavel, Timotei, dar biblia spune ca cel mai mare Martor al lui Iehove a fost, este, si va fi Isus Cristos.

laughing Pana unde merge nebunia...laughing

Nu sunt sigur daca ar trebui sa fiti interzisi, dar daca toti din gasca sunt ca tine, internati la balamuc sigur.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Vezi ce slab esti? nici macar nu ai cu ce contrazice, si ne cataloghezi drept bolnavi psihic. normal cand nu ai argumente logic este sa te recunosti invins. dar nu iti permite orgoliul sa recunosti asta. esti pe nicaieri.
nici nu imi mai pierd vreme cu tine.
interesant ca ti-am aticipat contra-argumentul (cel cu biblia, ca nu este valabila) si nici nu l-ai amintit, ci ai luat=o cu faptul ca martorii trebuie dusi la balamuc. cand o sa regreti cuvintele astea, o sa fie prea tarziu.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

Ce naiba sa contrazic, nicaieri in poveste nu scrie ca aia-s martori. Harap-Alb nu e si el iehovist cumva?

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Ti-am zis, evrei 11. citeste. sau, ti-e frica de Biblie? ti-e frica sa te influenteze? ti-e frica sa nasca indoiala in mintea ta?

| Inferno explică (pentru fllu07):

Daca intrebam de alt cult ar fi venit cei din cultul respectiv si ar fi spus: "Da de ce nu ai intrebat de alt cult." si tot asa.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da? Acest lucru il doreste Satan si acolitii lui, care urasc adevarul, il urasc pe Dumnezeu, si pe cel mai mare Martor al Sau care a trait pe pamant,, IsusCristos." Dusmanilor lui Dumnezeu, nu le este pe plac adevarul, prefera doar Minciuna, calomnia, ura, dispute, violenta, ipocrizie, hula. Iata ce ofera lumea lui Satan.

| Muntgvb a răspuns:

Răspuns interesant:"Toate religiile ar trebui interzise".
Hopa, dar ia stai puțin.Nu erați voi aia "toleranți"," democratici" si "cu picioarele pe pământ"? Acum gata, ați trecut la concepții bolșevice?
Apropo, niciun om care ar respecta cu adevărat libertatea religioasa a oamenilor nu ar pune o astfel de întrebare.

| Sieb a răspuns:

Tot ce manipulează şi trimite spre dogmatism este periculos şi nociv. Dar nu poţi interzice nimic atâta timp cât nu propui ceva cu adevărat benefic în schimb.