| Laura20010 a întrebat:

Credeti ca sexul inainte de casatorie va fi iertat de Dumnezeu?

45 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Da chiar asa, vorba lu Mada, esti in sec.21 si acum e la moda sa fii c***a.Stii vorba aceea, tu ca ele poti sa fii oricand, ele ca tine nu vor mai fii niciodata?
Pastreaza-ti curatia si nu grabi lucrurile!
Dar daca totusi,ai facut lucrul acesta, atunci daca vrei sa primesti iertare, trebuie sa nu mai faci de acum in colo si sa te indepartezi de oamenii care te indeamna la asemenea lucruri!
Sa iti ceri iertare si sa te pocaiesti(adica sa regreti, sa te schimbi si sa nu mai faci)
Pentru ca daca vei continua nu ai cum sa mai fii iertata, pentru ca esti constienta ca ceea ce faci nu e bine!
De asta a lasat Dumnezeu casatoria!
Pavel in 1 Corinteni:7 spune:

7.Eu aş vrea ca toţi oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul.

8 Celor neînsuraţi şi văduvelor le spun că este bine pentru ei să rămână ca mine.

9 Dar, dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească; pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă.:
In rest "Scrisoarededragoste3",ti-a dat raspunsul cel mai complex si bun!

| doctorandus a răspuns:

Casatoria ca facut sex cu voia popii a fost inventata in 1563 de Conciliul de la Trento, vezi http://marriage.about.com/cs/generalhistory/a/marriagehistory.htm

Inainte de asta, biserica nu se ocupa in mod obisnuit cu casatoriile oamenilor de rand, iar futaiul si mutatul la domiciliul conjugal se puneau drept casatorie.

Sa nu-mi spui ca incepand cu apostolii toti crestinii au trait in pacat si au procreat pui de curve timp de 1500 de ani, pana cand Papa si cardinalii au inventat un ritual de a consfinti casatoria prin biserica.

In iudaism casatoria era in mod istoric incheiata prin contract, intretinere financiara si futai, dar era suficient un singur element din cele trei pentru a conta drept casatorie. Prezenta unui rabin nu era necesara la incheierea unei casatorii, vezi http://www.jewfaq.org/marriage.htm

| danay72 a răspuns:

1Corinteni6:9,10

Răspuns utilizator avertizat
| mimiwewem a răspuns:

Bună Laura. Dacă Dumnezeu nu ne-ar fi ierta, am muri chiar după ce am făcut.(sex)

| anonimg a răspuns:

Da, va fi iertat -caci Dumnezeu poate sa ierte orice pacat; dar consecintele le vom suporta.
" "Iata ca te-ai facut sanatos; de acum sa nu mai pacatuiesti, ca sa nu ti se intample ceva mai rau." (Ioan.5:14)
Deci conditia este ca greseala sa nu se mai repete; adica sa nu se traiasca continuu in pacat.

| Memecy a răspuns (pentru anonimg):

"nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu"

| benny34 a răspuns (pentru anonimg):

Greseala? fata a intrebat, deci nu mai e greseala

| Felys a răspuns:

Are vreo importanta?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca esti o credincioasa practicanta si te supui biserici tale, intreaba-ti mentorul.Ca om obisnuit, nu cred ca e asa de important.

| Kalla a răspuns:

Da dar sunt sigura ca daca te casatoresti cu acea persoana sau pe de alta parte esti si foarte credincioasa si in esti pe plac lui Dumnezeu pacatele tale, nu numai acesta, pot fi iertate happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia arată că relaţiile sexuale sunt permise doar în cadrul căsătorie. De ce? Deoarece Creatorul nostru ne-a înzestrat cu aceste capacităţi îm primul rând pentru a perpetua viaţa şi în al doilea rând pentru a întâri relaţia conjugală, relaţiile fiind o modalitate intimă, deosebită de a ne demonstra iubirea şi afecţiunea.
Astfel cei ce-şi permit acest lucru înainte de a fi căsătoriţi disconsideră normele stabilite de Dumnezeu precum şi caracterul intim a relaţiilor sexuale.

Va ierta Dumnezeu sexul înainte de căsătorie?
Depinde de atitudinea celor implicaţi. Bibila arată că Dumnezeu este iertător cu cei ce se căiesc sincer (Isaia 1:18). Dar nu trebuie să uităm un lucru: Dumnezeu iartă dar nu scuteşte de consecinţe. De aceea, e mult mai înţelept să ascultăm de îndemnurile iubitoare ale Creatorului nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Cuvântul lui Dumnezeu ( în Biblie ) scrie aşa în Matei 5 cu 28 : "dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui." Deci sexul înainte de căsătorie este PĂCAT, DAR dacă îţi pare rău de păcatul săvârşit El este credincios şi drept ca să te ierte. A-ţi părea rău de fapta săvârşită înseamnă, a te pocăi însemnă "a te întoarce", însemnă să nu mai repeţi ceea ce ai făcut, să devi un alt om, să ai o inimă curată, pură şi sinceră.

Deasemenea Dumnezeu ne atenţionează şi ne mustră cu privire la relaţiile dinaintea căsătoriei spunându-ne astfel: "fugi de poftele tinereţii şi urmăreşte neprihănirea, credinţa, dragostea, pacea, împreună cu cei ce cheamă pe Domnul dintr-o inimă curată. " ( 2 Timotei 2 cu 22 )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit de chestia; te grabesti ca mireasa la pat.ori ca fata mare la maritat.nu am auzit; te grabesti la p.a ca fetele inainte de casatorie, cu toate ca acuma asa e.de ce? de unde atata graba? care e problema? ca de pacatosi toti santem, da nici in iad nu ne-am duce nu-i asa? hai s-o punem dar cu totii, in toate gaurile, ca Dumnezeu e bun si ne intelege? si mai ales ne va ierta ca alta grija nu are? laura, stii foarte bine ce e pacatul si ce urmari are.altminteri nu ai intreba.

Răspuns utilizator avertizat
| gingergirl1 a răspuns:

Ba este pacat! Scrie si in Bblie si ne-a zis si doamna diriginta care e o femeie credincioasa!
De ce crezi ca unii oameni nu au voie sa aiba nici o prietena sau sa faca "prostioare"pana la casatorie!?
Si vad pe aici unii oameni foarte comozi! "Dumnezeu ne iarta orice pacat..." Daca ucizi crezi ca Dumnezeu iarta asa de usor un pacat de moarte? (vorba vine)
in fine sexul este acceptat dupa casatorie dar inainte nu...de ce crezi ca la cununia religioasa femeia poarta rochie alba? Rochia alba reprezinta puritatea!
In fine...asta am auzit si eu!

| Aiwendil a răspuns (pentru gingergirl1):

Da.Daca ucizi Dumnezeu te iarta.Chiar daca femeia poarta rochie alba ca sa reperezinte puritatea, tu chiar crezi ca pe timpuri femeile erau pure? Nu. Faceau si ele sex de la o varsta foarte frageda.Mai ales cele de vita nobila care erau promise de cand se nasteau sa se marite cu cutare la 10 ani.

| BlackSulphur a răspuns:

Cu siguranta este pacat daca apare o sarcina nedorita... Pacat de viata voastra si a copilului mai exact.

| Sadop a răspuns:

Nu e un pacat, deci n-are de ce sa fie iertat.

| Aiwendil a răspuns:

Pacatele si greselile tale sunt o picatura de apa.Pe cand dragostea lui Dumnezeu e un ocean.
In plus daca sexul ar fi un pacat nu cred ca El ne-ar mai fi dat corpuri.Iar sexul e o iubire intre corpuri.
Bye!

| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu poate ierta toate pacatele. Asta nu inseamna ca iarta toate pacatele, ci ca face acest lucru daca sunt indeplinite anumite conditii.

In acest caz specific, El a iertat-o pe femeia care facuse sex inainte de casatorie si era pe punctul de a fi ucisa cu pietre. Pe de alta parte, ceea ce El i-a spus a fost: "Mergi. Sa nu mai pacatuiesti". De aici intelegem ca una din conditiile iertarii este hotararea de a nu mai pacatui.

| IonutzWoW a răspuns:

Sa stii ca noi crestinii spunem ca sexul este interzis deoarece in opinia unora este ceva rusinos insa este sanatos sa practici o astfel de activitate insa nu de la o varsta frageda, ci de la 18 ani in sus!

| Antyss08 a răspuns:

Eu cred că sex-ul e un păcat...
Nu am auzit nici unde că sex-ul este acceptat religios.
A face dragoste cu nevasta e permisă.

| MadaSweet18 a răspuns (pentru Antyss08):

Sexul pacat a? In ce lume crezi ca traiesti, poate pentru tine e un pacat.

| TheNoobster112 a răspuns (pentru MadaSweet18):

Citeste Biblia incultule

| MadaSweet18 a răspuns (pentru TheNoobster112):

1. sunt fata
2. de unde ai dedus tu ca sunt inculta?
3. respecta tu ce scrie in biblie, eu nu cred in asa ceva asa ca mori in iad.

| alynutzu20 a răspuns:

Sexul nu e pacat.

| MadaSweet18 a răspuns:

Dar dc trebuie iertat? Esti in secolul 21 si tu inca crezi ca sexul este un pacat.O sa mori virgina!

| Kalla a răspuns (pentru MadaSweet18):

Mai bine virgina decat curva...

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Nu stiu cati ani ai dar banuiesc ca putini si lipsa de experienta din moment ce confuzi actul sexual in sine cu curvarasia.

| Kalla a răspuns (pentru Hombre):

Am 14 si stiu multe despre acest lucru si nu iti trebuie neaparat practica a sa stii ceva.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru MadaSweet18):

Cata dreptate ai!
Daca suntem in secolul 21, inseamna ca totul e permis, nimic nu reprezinta un pacat si putem face sex ca iepurii oriunde si la orice varsta.
Nu ne mai gandim la sarcinile care vor transforma copii de azi in orfanii de maine uitati pe strazi si in orfelinate.
Cata inteligenta! Vi s-a urcat democratia la cap... sad

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Esti la varsta cand tot ce zboara se manaca, pana la urma o sa-ti treaca, cand vei fi mai mare.

| Kalla a răspuns (pentru Hombre):

Cum spui tu.

| Hombre a răspuns (pentru AwaZoh98):

Da multe incuiate sunteti, MadaSweet18 a spus simplu; "Esti in secolul 21 si tu inca crezi ca sexul este un pacat." Iar voi balivernati pe linga subiect de parca v-a indemnat sa faceti sex aiurea.

| MadaSweet18 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Daca sunt proaste si ramana gravide, problema lor.
Acum ce ai vrea? Copii de 12-13 ani fac sex, si tu vrei ca lumea sa astepte pana se casatoreste?

| MadaSweet18 a răspuns (pentru Hombre):

Esti curva doar daca te culci cu 4-5 baieti intr-un interval mic de timp si doar daca sari in patul unui baiat imediat cum l-ai cunoscut.
Sa ai o moarte lipsita de penis frumoasa.

| Esperança a răspuns (pentru Kalla):

"Am 14 si stiu multe despre acest lucru si nu iti trebuie neaparat practica a sa stii ceva."
Inteligent raspuns! La cei 14 ani sa gandesti asa este un lucru bun! Multi inainte si sa nu te schimbi niciodata in privinta aceasta!

| Esperança a răspuns (pentru AwaZoh98):

Nu numai sarcini, ci si boli! Chiar daca folosesti o protectie, nu-ti ofera o siguranta de 100%

| HueyFreeman a răspuns (pentru AwaZoh98):

Stiu ca metodele contraceptive sunt de la Bau-Bau, da nici chiar asa.

| anamimanonim a răspuns:

Eu cred ca da...

| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Nu stiu(fiecare crede ce vrea).

| LisaZafre a răspuns:

Eu merg pe ideea ca nu incalca nici una din cele 10 porunci, deci va ierta "Cel de Sus" happy

| ChrisNemo a răspuns:

Laura, ce-ai facut, ai cedat ispitelor trupesti, ai comis pacat, laura te bate dumnezeu in cap cu polonicu'!

| Cxena a răspuns:

Orice greseala este iertata daca te pocaiesti, adica recunosti si iti ceri iertare, dar in acelasi timp sa te si tii de cuvant ca nu se mai repeta.