| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca toti preotii crestini care au citit biblia cu atentie si care sunt buni cunascatori ai religiei crestine vad crestinismul la fel, sau crestinismul este inteles diferit de catre fiecare preot?

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Orice opera are atatia interpreti cati cititori are.In cazul Bibliei numarul interpretarilor poate fi nesfarsit.Toata lumea crede ca are dreptate.

| danay72 a răspuns:

Da,din nefericire Biblia este înțeleasă diferit pentru ca mai mult se oferă interpretări personale, decât sa se caute versetele biblice care răspund la acea întrebare. Dar Biblia arata ca religia adevărata este unita în învățătură indiferent unde s-ar afla creștinii și asa e.

| ania a răspuns:

Cred că esența Bibliei e sintetizată în Crezul de la Niceea la care marea majoritate a celor care spun despre ei că sunt creștini subsciu.

| RAY a răspuns:

Biblia este o carte care o data citita te baga intro stare din care trebuie sa te minti ca ai inteles ceva rational, sunt multe contraziceri in biblie de aici si multele secte aparute desi toti crestini sunt doar cu numele, fiecare lup manipuleaza oile in folosulul sau

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu

| Doarunaltutilizator a răspuns:

La asta nu m-am gandit niciodata sigur ca au citit biblia dar s-ar putea sa vada crestinismul din unghiuri diferite sau sa-l vada la fel.

| VelaJohnny a răspuns:

La o simpla citire, Biblia poate fi inteleasa in diferite moduri. Chiar daca sunt in aceeasi religie, 2 persoane pot avea opinii diferite, deoarece nu e unitate in invatatura. Isus a spus ca exista o singura cale, a dat doar un fel de invataturi, insa unele persoane isi bazeaza invataturile pe citire, nu pe studiu, astfel ca o doctrina a lor se bazeaza pe un singur verset, nu pe toata. La seminar se pune foarte putin accent pe Biblie, cel mai mult pe traditiile ortodoxiei si pe cum sa isi implineasca ei treaba de preoti cat sunt in biserica la slujbe. Intreaba si tu un viitor preot care e la seminar despre treaba asta, sa vezi ca e asa. In mod normal, ar trebui sa fie toti la unison, dar no...

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

La seminar se fac mai multe discipline care au ca scop studiul biblic. Doua dintre acestea (studiate in fiecare din cei cinci ani) sunt : Vechiul Testament si Noul Testament.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Da, se fac, dar na, am inteles de la un student acolo (daca asa se numesc tinerii de acolo, studenti thinking ) ca nu le este explicata Biblia, doar minimum, cat le trebuie lor pentru preotie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecaruia i se va cere dupa cat har i s-a dat, si dupa cat s-a invrednicit, ei trebuie sa faca totul desavarsit.