| mentholinks a întrebat:

Credinta in Dumnezeu si in Isus nu vă va salva de la gheena. Cititi Matei, Marcu si Luca si veti vedea ca doar Dumnezeu mantuieste pe cine vrea El asa ca incepeti sa faceti fapte vrednice de pocainta voastra. Evanghelia e propovaduita in toata lumea asa ca sfarsitul e foarte aproape. Pareri?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu mantuieste pe cei ce fac voia Lui. Faptele acceptate de Dumnezeu sunt doar ale celor ce ce fac voia Sa, faptele nu duc la salvare, ele sunt un rezultat al ascultari de Dumnezeu. Faptele bune facute de cei ce nu asculta de Dumnezeu nu au nici o valoare in fata Acestuia.

| AliGab a răspuns (pentru danut):

Te contrazic totalmente. Cred cu certitudine ca orice fapta buna are valoare in fata lui Domnezeu, indiferent daca provine de la un credincios sau un necredincios. In fond, chiar si un crestin, poate fi la un moment dat neascultator de Dumnezeu...ce ar insemna acest lucru? ca daca salveaza pe cineva de la moarte, fapta sa nu are valoare? Ba are si inca foarte mare.

| danut a răspuns (pentru AliGab):

Tu spui ca orice fapta buna are valoare inaintea lui Dumnezeu. Uite eu fac fapte bune ca sa-mi castig alegatori sau fac fapte bune sa impresionez anumiti oameni care pot decide in sau contra mea sau fac fapte bune ca sa-mi hranesc mandria, ce spui astea sunt apreciate de Dumnezeu sau nu, chiar daca sunt facute in interes personal? Au acestea valoare in fata lui Dumnezeu?

| AliGab a răspuns (pentru danut):

E bine si asa decat nimic. Ar fi mai grav sa fii mandru, sa incerci castigarea alegatorilor etc. fara sa faci fapte bune. Si cine stie? poate una din acele fapte bune chiar este de folos altor oameni care chiar au nevoie de acea fapta a ta... oricum este mult mai bine decat nimic, deci cred ca si acestea, desi de o valoare mult mai mica decat faptele bune lipsite de interes (desi asa ceva cred ca exista in foarte putine cazuri si doar la oamenii desavarsiti), sunt valoroase inaintea Domnului.
Si un om care face fapte bune, chiar si din interes, are un pic de constiinta si isi da silinta pentru a obtine ceva, tot asa acel om, intr-o zi, este nadejde de a se stradui in a-l obtine pe Dumnezeu in inima sa.

| AvalohAlyn a răspuns:

Evanghelia ni-l arata pe Iisus Hristos, sa credem in El fiindca El e Calea, Adevarul si Viata. Evanghelia e a lui Hristos.Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia aia pe care ai zis-o dar Noul Testament ni-L arata pe Iisus, ni-L reveleaza si Evanghelie fara Hristos nu exista.happy

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Iti arata pe sfantu cotor de varza, pentru ca evangheliile NU sunt scrise de Dumnezeu ci de niste cioflingari primitivi fara nicio importanta. Pai ce importanta ar avea faptul ca NT vesteste nasterea Diavolului? Zic asta pentru ca in VT si in religia bazata pe VT NU exista Diavo; nici pina azi

| sublime89 a răspuns:

De ce sunt atatea intrebari puse de crestinii de pe aici care suna atat de mult a amenintari? Cu totii va laudati ca sunteti cei mai pasnici, cei mai iubitori, cei mai toleranti, dar continuati sa-i amenintati pe toti cei care nu gandesc identic cu voi. Si mai lansati si zvonuri false legate de sfarsitul lumii fara pic de responsabilitate, si fara sa fiti capabili sa spuneti cand si cum va avea loc acest sfarsit. Sa nu mai mentionez faptul ca nu aveti nicio farama de dovada. Sunteti niste nerusinati, ca sa va spun frumos.

| Roam a răspuns (pentru sublime89):

Dragule. el a cerut o parere, nu a lansat un zvon fals.

| sublime89 a răspuns (pentru Roam):

"Evanghelia e propovaduita in toata lumea asa ca sfarsitul e foarte aproape." Dupa cum vezi, e foarte sigur pe ceea ce afirma, deci lanseaza zvonuri false. El nu a intrebat daca sfarsitul e aproape, ci a afirmat acest lucru, iar apoi a cerut sa vada parerile altora despre aberatia scrisa de el.

| Roam a răspuns (pentru sublime89):

Sunt sigur ca a citat si apoi a cerut parere despre afirmatie.

| AliGab a răspuns (pentru sublime89):

Om fi nerusinati sau cum oi dori dumitale sa ne mai numesti, dar:
1) nu trebuie sa fim tolenranti cu fapte nevrednice de o viata crestina, ci doar de persoanele care gresesc, regreta si vor sa-si indrepte greselile, dar acest lucru nu inseamna ca pe cei care nu au nicio treaba cu pocainta nu ii respectam
2) nimeni, ci doar Dumnezeu, stie ceasul judecatii de apoi, asa cum niciun om nu isi stie cu certitudine ceasul mortii

| sublime89 a răspuns (pentru AliGab):

"2) nimeni, ci doar Dumnezeu, stie ceasul judecatii de apoi, asa cum niciun om nu isi stie cu certitudine ceasul mortii". Pot sa te intreb de unde stii tu atatea lucruri despre zeul asta? De unde stii ca exista, in primul rand? In al doilea rand, el ar trebui sa fie de neinteles pentru noi muritorii de rand. Cum se face ca voi crestinii stiti atat de bine ce stie d-zeu, ce vrea d-zeu, ce va face d-zeu, etc? Ce dovezi ai ca acest zeu exista, si ce dovezi ai in legatura cu insusirile si dorintele lui?

| AliGab a răspuns (pentru sublime89):

Existenta dovezilor mele este una persoanala, care tine de intimitatea mea, si nu am de gand sa o dezvalui aici. Daca te intereseaza existenta lui Dumnezeu, nu trebuie sa-mi ceri mie sa iti spun dovezile de care am avut eu parte, ci trebuie sa ii ceri lui Dumnezeu sa ti se descopere, dar cautarea trebuie sa-ti fie sincera. Dar daca nu te intereseaza existenta lui Dumnezeu, la ce ceri dovezi?

| sublime89 a răspuns (pentru AliGab):

Te pacalesti singur crezand ca ai dovezi pentru existenta lui d-zeu. Iti doresti atat de mult sa existe, incat il vezi acolo unde nu e. Cat despre mine, eu am fost candva credincios, si credeam ca l-am gasit pe d-zeu, exact asa ca si tine. Apoi mi s-a intamplat ceva ce ar trebui sa li se intample tuturor, adica m-am maturizat si am descoperit lumea reala. Daca d-zeu ar exista, normal ca m-ar interesa sa aflu, si de aceea mi-ar placea daca crestinii ar putea furniza niste dovezi. Pana acum insa, nu exista nimic din partea lor care sa ma convinga ca au dreptate. Primesc doar raspunsuri precum cel dat de tine. Tot timpul, "dovezile" tin de intimitatea crestinilor. Cum se face ca uitati despre ce zeu vorbim? In biblie, sunt nenumarate povesti in care d-zeu se dezvaluie prin miracole de tot felul care pot fi vazute de toata lumea. Acolo nu e vorba doar de intimitatea cuiva. Astfel de dovezi vreau sa vad. Dar bineinteles ca in lumea reala nu se intampla niciodata asemenea evenimente precum cele povestite in biblie, deci nu am ce sa astept.

| AliGab a răspuns (pentru sublime89):

Ok...iti pot spune cateva dovezi desi nu cred ca te vor "atinge" prea mult. Deseori pentru un mic bine am primit inmiit, pentru un gand lucrurile s-au asezat cum nu se putea mai bine. As putea sa-ti dau un exemplu concret. Cand eram studenta am lucrat la un hotel ca receptionista, iar o figura din lumea interlopa a orasului in care lucram a venit de s-a cazat la hotelul acela (eu nu cunosteam acel om si nici ca face parte din lumea interlopa, am aflat ulterior), iar a doua zi a plecat fara sa plateasca o noapte de cazare, iar pretul acesteia la hotelul la care lucram era jumatate din salariul meu pe o luna. In aceeasi zi am plans cu amar in fata icoanei Maicii Domnului caci urma ca patronii sa-mi opreasca mie banii si practic muncisem 2 saptamani degeaba, mai si cheltuisem pe naveta si mancare. Noaptea urmatoare spre dimineata, dupa ruga la maica Domnului acel om (nu pot da nume din motive de securitate) a venit la colega care era pe tura respectiva sa isi plateasca datoria la hotel, iar asta a facut ca eu sa imi recuperez banii munciti. Ulterior am aflat ca a mai facut acelasi lucru la diverse hoteluri din oras, dar numai la acesta la care am lucrat eu a venit sa isi plateasca datoria. Nu stiu cum explici tu asta, dar eu o explic prin faptul ca Dumnezeu sI Maica Sa mi-au vazut lacrimile amare. Iar aceasta este doar unul din atatea minuni de care am avut parte. Mai sunt si altele bineinteles pe care nu are rost sa le dezbat aici...si nici nu vreau.
Esti liber sa nu crezi, dar si eu sunt libera sa cred si nu am nevoie de comentarii uracioase pe baza intamplarii descrise de mine mai sus.

| sublime89 a răspuns (pentru AliGab):

Lucrurile care ti s-au intamplat tie nu suna deloc a miracole, si in niciun caz nu sunt o dovada in favoarea existentei lui d-zeu. Sunt lucruri obisnuite de zi cu zi, sau coincidente pe care tu alegi sa le interpretezi drept miracole tocmai pentru faptul ca asa esti invatata sa gandesti. Persoanele superstitioase sunt extrem de predispuse spre a interpreta anumite evenimente complet normale drept miracole. O alta capcana in care cad astfel de persoane e aceea de a se concentra doar pe rugaciunile care li s-au indeplinit, si le ignora pe cele care n-au functionat. Probabilitatea singura ne va arata ca aproximativ 50% din rugaciuni se vor implini, si celelalte nu. Nu e nevoie de un zeu care sa le indeplineasca, ci doar de intamplare, cu conditia sa nu fie lucruri prea improbabile. De exemplu, poti sa te rogi toata vara sa ninga, ca tot nu se va intampla. In schimb, daca te rogi iarna sa ninga, atunci bineinteles ca sansele ca rugaciunile sa-ti fie "ascultate" vor fi mult mai mari.
Normal ca esti libera sa crezi in ce vrei. Eu nu am cum si nu vreau sa-ti interzic sa crezi ceva, ci doar iti spun anumite lucruri de care cred ca ar trebui sa tii cont, daca te intereseaza adevarul.

| AliGab a răspuns (pentru sublime89):

Fiecare cu parerea lui. Si inca ceva: e cazul sa faci diferenta intre credinta (https://dexonline.ro/definitie/Credin%C8%9B%C4%83) si superstitie (https://dexonline.ro/definitie/supersti%C8%9Bie). In ciuda faptului ca unii ma cred credincioasa, pot spune clar ca nu sunt superstitioasa.
Sa fii iubit

| Dorugar a răspuns:

Este corect ca numai Dumnezeu este Mantuitorul. Acest lucru il recunoaste EL si un Isaia 43:11.
Dar tare ma intreb cum vor sta absolut toti crestinii in fata Creatorului cerandu-i scuze ca s-au inchinat toata viata lor une creaturi, si NU Creatorului.
Asa ca puteti sta si in limba si puteti linge oricate icoane pline de scuipati, si va puteti tiri si in limba in jurul bisericii ca Dumnezeu va va expedia pe toti in IAD! Pentru ca l-ati TRADAT

Răspuns utilizator avertizat
| Amegadaisuki a răspuns:

Frat moi suntem iertati de pacatele noastre datorita sacrificiului facut de Isus asa ca 50% suntem mantuiti iar cea lalta jumatate o poti avea daca faci ce zice biblia

| emaemanuelmany a răspuns:

Cum intelegi ioan 3:16? "...fiindca oricine crede in el sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"