| CausingCatastrophy a întrebat:

Crestinii cred in existenta lui Dumnezeu,Sfantului Duh,si a lui Isus,in acelasi timp se roaga si la mini-zei,zisi si sfinti. Deci prin urmare, crestinii sunt politeisti?

34 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Creștinismul a înlocuit religii politeiste și este o religie politeistă!
Că ei == creștinii == mint că sunt o religie monoteistă este o altă treabă.

| Inferno a răspuns:

Crestinismul este considerata religie monoteista.

| CausingCatastrophy explică (pentru Inferno):

Este considerata religie monoteista, dar cum atata timp cat au atatia zei pe care ii celebreaza si se roaga la ei?

| milan9 a răspuns:

Psalm 150,1 - "Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui;"

| relian a răspuns (pentru milan9):

Ca si cum ai spune laudati pe Zeus intre semizei sau zeii lui.Nu crezi ca e acelasi lucru? Deci pina la urma si crestinismul este o religie politeista.E aceiasi marie doar cu alta palarie.Au dat jos pe altii sa urce ei sus.Deci cine a pus intrebarea nu a facut nici o confuzie.Se pare ca voi crestinii faceti confuzie si nu aveti explicatii care sa satisfaca pe cei care intreaba.Va este foarte usor sa va numiti monoteisti si sa va rugati mai stiu eu la ce sfant. Legea junglei lucreaza inca.Cine este sef ala stabileste regulilele si restul trebuie sa se supuna indiferent ca e corect sau nu.

| sunrises a răspuns (pentru relian):

Nici un crestin n-a făcut vreodata confuzie intre Dumnezeu si sfintii carora Acesta le-a dat puterea de a face minuni. Dumnezeu nu este un Dumnezeu egoist care sa pretinda orice sentiment care "misca" printre oameni.
Inca din Vechiul Testament, El a afirmat: "sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti", astfel El nu si-a arogat toata iubirea si cinstea care exista intre oameni!

Sfintii nu sunt altceva decat "apropiati" ai Cerului dar si ai nostri, de care noi "ne folosim" pentru a face rugaciunea noastra mai vrednica de a fi ascultata.

| sunrises a răspuns (pentru relian):

Dacă Dumnezeu "striga" la noi in felul sau discret, de sute sau de mii de ori in gandurile noastre zilnic, ne cheama la rugaciune, la iertare, la efortul ajutarii aproapelui, la a ne apropia de Biserica, iar noi refuzam, oare nu are El toate motivele din lume să intarzie "raspunsul" Sau atunci cand noi, din interes ne trezim sa telegrafiem o rugaciune scurta si nerăbdătoare, mai mult sau mai puţin "urgentă"?

Ei bine, atunci sfintii pot insista mai mult, alaturi de noi in rugaciune fata de Stapanul cerului si al pamantului, pentru a primi un ajutor, "mai mare" sau "ceva mai repede".

| sunrises a răspuns (pentru sunrises):

Continuare,

Sfintii sunt cei care si-au trait in mod desavarsit viata după poruncile Mantuitorului Hristos. Ei au fost oameni obisnuiti care si-au sfintit vietile biruind slabiciunile trupului si inmultind darurile primite de la Dumnezeu. Biserica ii cinsteşte pe sfinti din mai multe motive:

- Insusi Dumnezeu isi arata puterea, bunatatea, dreptatea, iubirea si frumusetea Sa prin sfinti: "Minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui" (Psalmul 67, 36).
- Sfintii sunt mediatorii sau mijlocitorii noştri catre Dumnezeu si ajutatori in dobandirea mantuirii;
- Sfintii sunt pentru noi modele de urmat pe calea ce duce la mantuire. Nu ne putem mantui daca nu imitam dupa puterea noastra viata sfintilor (Matei 5, 48).
- Ii cinstim pe sfinti pentru ca ei sunt „prieteni" ai lui Dumnezeu (Ioan 15, 14; Efeseni 2, 9) si „casnici" ai Lui (Efeseni 2, 9), fiind crestini desavarsiti in rugaciune, in smerenie si in iubire, au primit de la Dumnezeu puterea de a face minuni (Iesire 7, 10; Facerea 9, 1).
- Cinstindu-i pe sfinti noi aducem lauda in mod indirect chiar lui Dumnezeu;

| relian a răspuns (pentru sunrises):

Asa si care e ste diferenta dintre religia de acum 3 mii de ani si religia voastra? dar clar nu povesti ce ai inceput sa spui pe aici.Sa iubesti pe dzeu pe aproapele tau etc astea is povesti si le gasesti la orice credinta de oriunde.Arata diferenta dintre credinta sa zicem la greci de acum 2 mii si de ani si cea de acum.Este vreo diferenta? Nu vreau citate din biblie sau povesti de la biserici.Omu asta asta intreba despre mono si politeism.Deci este crestinismul o religie politeista? Da sau nu? Monoteisti cred in existenta unui singur zeu iar ploiteisti in mai multi zei.Si daca dzeu mai avea si altii pe linga el acesti sfinti cum ii numiti voi care pana la urma pot avea orice nume, le poti spune zei sau semizei asa cu le spuneau si greci antici, atunci cum poate crestinismul sa se proclame o credinta monoteista? Inteleg Dzeu est sefu ala mare care are sfintii care il ajuta.Corect pana aici.Acum daca luam pe Zeus el era seful ala mare care avea si el sfinti ce il ajuta.Acum te intreb ce diferenta vezi intre aceste doua religii? Eu nu vad nici o diferanta decat de nume.Pe ala il chema Zeus pe asta Yahave sau cum ii mai spuneti.Si restul zei aveau numele lor sfintii la fel. Unde este diferenta? De ce sa renuntat la vechile religii sa se adopte ce? Aceiasi marie dar cu alta palarie sau sa vina altii la putere sa faca si ei ceva dolarei sau euro sau de ce? Si zeii erau apropiatii cerului al olimpului si se supuneau lui Zeus iar oamenii ii foloseau pe ei sa ajunga la Zeus asa cum faceti voi prin sfinti sa ajungeti la Dzeu.Ca urmare nu s-a schimbat absolut nimic de mii de ani.

| WhatheWow a răspuns:

Chiar daca nu tinem cont de sfintii la care sigur se roaga, ramine Sfinta Treime, deci sint "monoteisti"! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asa vrei sa crezi, asa e. sper ca nu te incurca cu ceva in viata de zi cu zi in ce credem noi si cum? ne-ar parea rau sa aflam ca nu poti dormi noaptea din cauza credintei noastre.sincer.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Colegu' confundă lucrurile, şi tocmai această confuzie să-i creeze dureri de cap şi insomnii? laughing

| CausingCatastrophy explică (pentru anonim_4396):

Eu am pus o simpla intrebare, la care de preferabil sa raspunda oameni cu dovezi si argumente solide, dar clar tu nu ai setea de cunoastere.Pentru a enspe mia oara ati dovedit cat de incuitati si cat de atacati va simtiti voi crestinii la o simpla intebare.Sincer imi pare rau de frustrati ca tine.Eu cand am pus intrebarea nu am atacat pe absolut nimeni,era doar ceva ce la mine in minte nu se lega.Dar nah, tu stii doar sa ataci, si prin asta sa iti dovedesti buna credinta, ca asta inseamna crestinismul, sa ataci si sa zdrobesti pe oricine nu e la fel ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai puiule? incepi cu; CRESTINII cred.Inteleg prin asta ca tu nu crezi.foarte de acord cu tine.si de acord cu ceia ce crezi despre noi, daca asa vrei sa crezi.dar cu ce te-am atacat fiindca ti-am spus un adevar de genul? daca nu crezi de ce te-ar interesa ce si cum credem noi?

| CausingCatastrophy explică (pentru anonim_4396):

Imi place ca te simti extrem de atacat.Eu am pus o simpla intrebare, la care puteai sa raspunzi cu argumente ca cei de mai sus, nu sa folosesti expresia pe care o foloseai si la 5 ani cu "ce te intereseaza pe tine".Se vede ca nu poti mentine o conversati civilizata, cu argumente pro si contra, si doar sa arati cu degetul spre cei care au o parere diferita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai blegule necredincios? eu arat cu degetul? nu tu ai inceput cu CRESTINII cred? de ce nu ai inceput cu; unii oameni.nu era nici o diferentiere. daca tu nu crezi in nimic eu nu spun ca esti prost fara pereche, cum spuneti voi ateii ca crestinii sant o turma de crestinopati.

| CausingCatastrophy explică (pentru anonim_4396):

Ă,tu realizezi o secunda ce ai spus? De ce sa nu incep cu "crestinii"? Ei cred in asta, adica e o rusine? Daca il iubiti pe dumnezeu e o onoare sa ti se spuna crestin, nu? Sau gresesc? Logic ca e diferentiere, am zis CRESTINI pentru STRICT la ei ma refeream si DE LA EI in special vroiam raspunsuri.Eu nu ti-am spus ca esti prost fara pereche, dar repet te simti atacat.

| CausingCatastrophy explică (pentru anonim_4396):

Si asta e singurul raspuns pe care ti-l mai dau, pentru ca tu esti ca un copil si nu stii sa porti o disctuie civilizata, cu argumente, cum am mai zis.Si btw,ma jignesti pe mine si ma judeci pentru ceilalti atei? Eu nu te-am facut prost in fata, si nu am facut PE NIMENI de aici, indiferent ce parerea ai vazut, atata timp cat nu a debitat prostii si cat timp a stiut sa vorbeasca civilizat si sa-si prezinte punctul de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba? ajungem de unde am plecat.te-ai referit la crestini, ca un necrestin, deci eu ma intreb de ce te-ar interesa pe tine? nu poti dormi noaptea de grija lor? asta stiind animozitatea creata pe tpu.nu mi-e rusine,sant mandru de credinta mea, si ma rusinez de pacatele unora facute publice, pe lumea asta, asa cum si cele crezute la adapost vor fi scoase la lumina pe lumea cealalta.dar nu arata cu degetul, fiindca nu esti mai breaz, nici nu faci nimic pentru crestini.nici am venit la borsul nimanui, nici nu ma interesezi ca necrestin. poate ca simplu om.dar nici atat fiindca aici nu esti decat un virtual.

| AlexeHellsing a răspuns:

Noi când ne rugăm la Sfinți ne rugăm de fapt la Dumnezeu. Doar pomenim numele lor căci sunt mai mari decât noi în fața Scaunului Ceresc. Apropo, Dumnezeu e Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.
Deci reține, prin Sfinți lăudăm pe Domnul.

| relian a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Si romanii sau grecii se rugau la Zeus prin semizeii sau ceilanti zei nu? Pomeneau numele lor dar de fapt tot la Zeus ajungeau ca el era sef asa cum este sef Dzeu pentru toti sfintii.Deci retine prin semizei laudam pe Zeus.Ca urmare de ce am dat jos o credinta sa punem in loc ce? Alta credinta exact la fel doar cu alte nume? Pt ce? Aaaa sa mai faem schimb de decor asa cum se practica prin marketuri.Sau sa mai lasam si pe altii samai conduca sai mai faca ceva maruntei asa cum fac si partidele politice.Voi va rugati ca atat va duce mintea.De fapt voi nici nu ganditi cu capul vostru.O face preotul, biserica pentru voi.De ce sa mai ganditi si voi cand are cine sa gandeasca pentru voi nu? Cam asa suna doctrina voastra asta ortodoxa catolica etc. Tare de tot.Si daca nu va rugati la sfinti sau la dzeu ce se intimpla? Pierderti ceva sau castigati mai mult? Va da careva ceva moca? Traiti mai mult sau mai bine? Ba dimpotriva cred ca o duceti mai rau si traiti mai putin.Dar na fiecare e liber sa faca ce vrea sa gandeasca cum doreste.Noi cei care nu ne rugam vrem doar sa intelegem de ce faceti asa.Nu cred ca fost careva impotriva vostra sa nu va rugati.Doar discutam si uni oameni vor sa afle cu ce ajuta cum ajuta etc. oamenii cer doar ceva explicatii nu sa va lasati de rugat.Insa oamenii vor explicatii clare nu citate din biblie sau de mai stiu eu de pe unde. Explicatii cu vorbe simple date de voi cei care credeti si va rugati nu ce spune popa sau pastorul nu stiu care sau mai stiu eu ce biserica.

| Anuşca_Lary_1996 a răspuns (pentru relian):

Uite ce cred eu- Ceea ce apare in crestinism si nu la vechii greci reprezinta jertfele si mentalitatea. Daca grecii ardeau animale pentru zeul lor si considerau ca asa il fac pe Zeus multumit, Dumnezeu nu ne cere sa facem asemenea lucruri barbare. Asta e o diferenta. O alta diferenta dintre noi si politeismul grecesc este faptul ca noi nu cinstim sfintii asemenea lui Dumnezeu, lui Dumnezeu i se cuvine adorare iar sfintilor cinstire sau venerare (lucrul acesta se preda la religia de clasa a 10-a, deci e informatie cat de cat fondata, cred eu ). Noi nu am dat jos nicio credinta, ci stramosii nostri au fost prigoniti de imparati pagani gen Nero, Diocletian si altii. Respectam fiecare religie, dar noi la randul nostru se pare ca nu prea suntem respectati din punct de vedere moral. In al doilea rand, nu se roaga preotul pentru noi, el e doar un fel de misionar al lui Dumnezeu. Recunosc, Biserica in institutie a devenit prea meschina in ultimul timp, dar Biserica Vie suntem noi, crestinii de pretutindeni, nu preotii/capetele bisericesti neaparat. Noi nu consideram drept model preotul din sat/oras pentru ca si el este om si greseste, trebuie sa ii vedem partile bune si sa urmam exemplul doar pe partea binelui. Cat despre consecintele rugaciunii, Dumnezeu da si bine si rau, dar El nu face asta decat ca sa ne aduca pe noi, oamenii, pe calea cea dreapta, am gresit, imi da rau, am facut bine, imi da bine. Faptul ca nu ne indeplineste mereu dorintele denota ca nu am cerut ceea ce era necesar mantuirii noastre. Un ateu nu va intelege nimic din ce am spus, dar mi-am exprimat parerea, cum e normal intr-o societate libera.

| relian a răspuns (pentru Anuşca_Lary_1996):

Nu stiu ce se preda in clasa a 10a pentru ca eu nu am facut la scoala religie.Consider introducerea religiei obligatorie in scoala o barbarie, dictatura. Daca tie ti se pare la grei o barbarie ca ei ardeau animale drept jertfa pentru zeul lor, adica omorau un animal si cum zici il ardeau atunci ce mai pot spune de Dzeul vostru? Tu personal ai citit biblia? Aici nu ma refer doar la noul testament ci la vechiul testament ai citit ceva de acolo sau doar asculti ce spune preotul din sat? Dzeu trimitea oamenii sa ucida copii tu stii asta? Deci ese o barbarie sa omori un animal dar este un lucru foarte bun sa omori barbati si copii si sa le iei averea da? Deci in conceptia ta lucru asta este bun pentru ca vine de la Dzeu.Foarte interesant punctul tau de abordare.Cu alte cuvinte diferenta dintre vechii greci si voi credinciosi este ca ei aduceau jertfe animale si voi oameni.Wow ce tare santeti.Sau poate ai uitat ce invata dzeu pe oameni.Ai auzit despre fraza"dinte pentru dinte ochi pentru ochi"EI daca nu ai auzit pune si citeste in biblia aia a voastra si acolo o sa gasesti. Daca nu ai citit nici NT pune si citeste cu capul tau nu cu ce pune popa la biserica.O sa vezi si acolo ce spunea Isus."Nu am venit sa aduc pacea am venit sa aduc sabia"sa despart pe barbat de femeie lui si bla bla.Eu cred ca tu asculti doar povestile frumoase pe care preotii le aleg din aceasta biblie.Voi luati doar ce va place din biblie iar restul bagati ca nu se mai aplica astazi.Pai daca e so luam asa nu se mai aplica astazi nici jertfele de animale ale vechilor greci.Ce sa inteleaga un ateu cum spui nu intelege nimeni ce vrei tu sa spui pentru ca nici nu ai spus nimic clar.In afara de jertfele de animale ca diferenta intre cele doua religii altceva nu ai spus.Si stai linistita ca nimeni n-a fost prigonit dintre crestini asa cum tu crezi. Dimpotriva romanii de care tu spui au dus credinta asta si au raspandito in lume nu Isus nu apostoli lui isus. Daca romanii nu erau pe timpul ala si sa ii cucereasca pe evrei astazi nici nu ai fi auzit de aceasta religie te asigur.Referitor la ce spui tu de nero si altii afla ca cei poe care ia omorat nici nu lau cunoscut pe Isus in viata lor.Tu vorbesti de Pavel care era omul romanilor? M a faci sa rad.Mai citeste si tu ceva istorie si nu mai pune botu la tot ce va spune preotul la biserica. Iara credinta voastra biserica voastra nu este biserica lui Isus, este biserica lui Pavel.Pavel asta era un om foarte destept si a schimbat tot ce ISUS propavaduit a schimbat tot in folosul sau personal si al romanilor. Iara romanii cand nu au mai avut nevoie de el lau eliminat.Ce stiti voi credinciosi despre religia voastra? Nimic.Mai mult stiu ateii sau altii care nu tin de crestinism decat voi astia ce va datio mari crestini dar de fapt nici nu ati citit in viata voastra biblia pe care o tineti in brate.Tu personal stii de ce religie era ISUS macar? Asta asa ca idee. Daca nu stii afla ca ISUS nu era crestin era mozaic si deci navea cum sa spuna ce voi sustineti ca el ar fi spus.Probabil crestinismul nici nu era pe atunci.Cred ca deja esti depasita asa ca nu are rost sa continuam discutia pe tema asta. Daca te uiti in noul testament o sa vezi ca tot ce este scris acolo in afara de IOAN restul e scris de altii care nu au avut nimic dea face cu Isus. Exista si scrieri alor altora a fratelui lui isus si a lui petru dar nu au fost accepttate pentru ca aratau adevarul ce nu corespundea lui Pavel si celor care conduceau pe atunci.Ala este adevarul spus de fratele lui Isus nu ce spune Pavel sau mai stiu ce alti apostoli ce habar nu aveau de invataturile lui Isus.Bine daca ai alt subiect de alta natura putem discuta.Si pe aici daca nu ai ceva clar sau cunostinte sau macar sa fi cititg biblia atunci nu mai comenta pentru ca iti pierzi vremea degeaba.Nu o spun cu rautate dar oamenii aui nevoie de explicatii clre dovezi nu povesti pe care daca leai citi unui copil sar plictisi imediat. Uite fa o experinta tu persoanal.Mergi la un copil care habar n-are de lumea asta nu i sa zis nimic de biblie de nimic.La un copil de dtiu si eu 4-5 ani si citestei din biblie sa vezi ce reactie are. apoi citestei si povesti cu zmeu ala rau cu balauru sau cu Ileana Cosanzeana si o sa vezi ce surpriza o sa ai.Cu alte cuvinte biblia nici copiilor nu le place.Si acei copii sant nevinovati nu au cunostinte nu stiu ce e ala dzeu sau altceva.Fa experiente si cu tine.Nu te mai ruga la nimeni si cauta sa iti vezi normal de ce faci tu zilnic asa macar o saptamana si sa vezi daca este vreo diferenta. Oamenii trebuie sa se debaraseze de aceste practici care ii consuma timp si sa gandeasca creativ.Nu ar fi mai bine daca in loc ca oamenii sa se intilneasca la biserica sau tot timpul isus in sus isus in jos si tot asa sa faca lucruri mai utile care sa ajute concret pe cineva? Voi astiacrestinii la orice cuvant bagat isus.Altceva nu auzi din gura voastra.Voi oare nu v-ati plictisit de aceewasi placa mereu? Mai schimbati si voi repertoriu ca lumea sa plictisist de aceleasi chestii zilnic. Pune si citeste ceva creativ ca daca e sa se intimple ceva fi sigura ca nu o sa te salveze nici mama lui dzeu.In loc sa mergi la biserica mergi intr-un parc si alearga pentru sanatatea ta.Nu sta si te ruga la dzeu ca te va face bine daca ai o afectiune.Pentru ca nu o sa te faca bine deloc.Mai cunosc eu pe linga mine la fel pe cineva care merge la biserica si se roaga si e ortodoxa si i-am zis mai fata las-o incolo de biseirca mergi la doctor si vezi ce ai.A nu lasa ca dzeu o face bine.Acum a descoperit ca e putreda de bolnava si nu mai are cei face nimeni.As a si daca se roaga o face cineva bine? Luativa ochelarii aia de cal ce ii aveti si faci lucruri utile societati nu biseici care este o capusa a societati care sugele sangele celor amarati.Pai tu dai bani la popa in loc ca popa sa ajute oamenii? Ce mai conceptii mai aveti. Oricum santeti pierduti nimeni nu va mai poate salva.Sau mai exista o salvare cu forta asa cum a facut si biserica crestina o mie de ani a impus crestinismul cu forta cu sabia.Nu nmai bine si nu te mai obosi sa scrii ceva pentru ca nu spui nimic concret.

| Anuşca_Lary_1996 a răspuns (pentru relian):

Este simpla ta parere, nu ma chinui sa o combat, ca altfel as ajunge mult prea departe cu explicatii. Ca idee, nu ar trebui sa ma judeci pe nedrept pentru ca Da, eu am citit si VT, in caz ca nu erai convins. Ar mai trebui sa stii ca Iisus vine cu o noua idee ce contrazice legea VT. Dar nu ma mai chinui, ramai intru ale tale, pentru ca oricum nu aveam de gand sa indoctrinez pe nimeni, mi-am spus doar parerea.

| relian a răspuns (pentru Anuşca_Lary_1996):

Deci cu alte cuvinte Dzeu ala din VT nu este pina la urma cel real sau cel bun? Asta sa inteleg? Daca tu spui ca Isus a venit sa schimbe sau a venit cu idei noi care contrazice VT atunci ar trebui eliminat VT si lasat doar ce spune Isus.Insa cand Isus a venit daca a venit el propavaduia totusi de undeva nu? Se pare ca usor usor realitatea ise la suprafata.Si eu sant de acord cu tine in privinta asta cu ideile noi.Isus cand a venit el avea in minte ceva clar.El voia sa isi faca o biserica a lui alta decat exista pe atunci si nu putea pur si simplu sa o faca asa usor pentru ca nu ar fi avut adepti. Drept urmare el sa folosit de VT pentru as cladi o biserica, biserica lui.Si pot sa spun ca am citit VT si nu comentez pe aici asa fara sa citesc macar.Dar vezi tu NT spune ca Dzeu Fiul si Sfntul duh este una si aceeasi persoana.Problema e ceva mai complicata se pare.Ca urmare nu poti separa VT de NT asa ca trebuie sa accepti ca atat Dzeu cat si Isus faceau si lucruri rele.Eu cel putin daca gresesc recunosc pentru ca asa e normal si cinstit.Nu axcelasi lucru se poate spune despre crestini care din pctu meu de vedere sant cam fanatici.Scuzama ca spun dar eu asa vd situatia.Noi trebuie sa acceptam si de la alti daca ne arata si vedem ca asa e cum ne spune.Si ai vazut si tu bisericile de care au fost ele dea lungul timpului au persistat in greselile lor ca pina la urma sa accepte si cate ceva din prtea altora.Dar cu foarte mare greutate si cu sacrificii umane si in timp foarte lung.Cu greu se pare poti scoate cuiva o idei gresita din cap.Mai recent daca ai observat biserica deja accepta si existenta extraterestrilor.Ca nu cea ortodoxa nu conteaza.Pana la urma o sa accepte si ei asta te asigur.Asta vreau sa arat si voiam sa spun ca crestinismul nu este chiar atat de sfant pina la urma.Numai bine.

| SakonSIUkon a răspuns:

Sfintii nu au fost zei, aveau puterea Domnului.

| GRs a răspuns:

Crestinii cred intr-un singur zeu:
Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Lipseste matematica aici.

| florinmarius20 a răspuns:

In principiu se roaga numai la Dumnezeu, pana si Iisus i-a invatat sa se roage la Dumnezeu prin celebrul Tatal Nostru.
Ca ei au ales sa se roage la toti nu este o tragedie din moment ce Dumnezeu permite asta.

Răspuns utilizator avertizat
| scumpik99 a răspuns:

Buna.Dumnezeu-Tatal,Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul Sfant este un singur Dumnezeu in 3 persoane.Se numeste Misterul Sfintei Treimi.Asa cum caramida este formata din apa, lut si caldura de la soare si totusi ea este una singura asa si Dumnezeu este in 3 persoane.Si crestinii nu se inchina la sfinti, le cer ajutorul ca sa mijloceasca pentru ei la Dumnezeu. Sfintii fac minuni prin puterea lui Dumnezeu, sfintii nu au putere proprie, o primesc de la Dumnezeu.Asa cum planeta primeste lumina de la soare asa si sfintii primesc putere de la Dumnezeu.Iar pe Dumnezeu il cinstim pentru sine insusi pentru ca este Tatal nostru ne-a creat si ne da tot ce avem nevoie iar pe sfinti ii cinstim deoarece au trait dupa vointa lui Dumnezeu.Ai inteles nu? Exista un Dumnezeu un 3 persoane pe care il cinstim si ne inchinam pentru El dar si atunci cand avem nevoie de ceva ca sa ne ajute cu atotputernicia sa si mai exista si persoane care in viata s-au sfintit in fata lui Dumnezeu iar in rai primesc rasplata cuvenita. Si pentru ca au trait dupa vointa lui Dumnezeu El le indeplineste cererile si le da si o parte de putere asa cum pamantul primeste lumina de la soare astfel incat ne putem ruga sfintilor ca ei sa mijloceasca pentru noi la Dumnezeu.Cinstea cuvenita lui Dumnezeu nu este aceeasi ca cinstea cuvenita sfintilor.

| comandamente a răspuns:

Da ai dreptate dar nu toti.

| pasadi97 a răspuns:

Zeu = egal lui Dumnezeu.
Sfintii nu sunt egali ca Dumnezeu deci nu e politeism.

| pasadi97 a răspuns:

Cauta "clasificarea religiilor" pe google