| KhludCiprian a întrebat:

Crestinii in special vad diferente imense dintre un cimpanzeu si om sau orice stramos considerat comun de oamenii de stiinta. Si de obicei zic ca doar un creator ar putea sa facea aceste diferente "imense".

Si apoi apare intrebarea clasica, unde este stiinta ce dubleaza aceste observatii? In ce pas in linia de fosile intervine "Dmnz"?

De exemplu aceasta stire da un exemplu cum stiinta arata ca un lucru nu e adevarat, dar facand stiinta:
http://www.iflscience.com/......devolution

Apoi, daca acceptati evolutia, fie numita micro-evolutie sau nu, daca Dumnezeu a putut crea atat de multi dinti odata: http://www.iflscience.com/......eenage-boy inseamna ca Dmnz a facut-o?

Daca se poate ca un copil sa aiba atatea lucruri extra, si sa se pastreze, de ce daca ar exista o diferenta de 2 extra dinti (este oare o diferenta dintre cimpanzei si oameni ce contine macar 2 extra dinti) sau diferente de genul, sa nu poata fi facute?

Nu vreau sa stresati prea mult pe stiri in ambele directii: "ce monstru de Dmnz ca a pus 232 dinti intr-un copil", dar nici ca: "vezi oamenii divolva din cauza pacatului".

Intrebarea mea e la doua nivele:
- la ce nivel Dmnz ar interveni cu fosilele clasice? Ce "salt" in lantul fosilelor umane in general nu poate fi "explicat" cu evolutia
- unde-s hartiile stiintifice ce arata asta?

NB Vreau dovezi pentru Dmnz, pentru ca eu cred ca am sa am argumente sa demonstrez Monstrul de Spaghetti ca fiind complet adevarat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult, sunt multe defecte si nepotriviri, deoarece s-a mai zis ca, evolutia nu cauta perfectiunea ci optimizeaza un sistem, sau mai exact un anume sistem (biologic), este fortat de schimbarile din jur sa se adapteze la ele asta provocand evolutia.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Si apoi apare intrebarea clasica, unde este stiinta ce dubleaza aceste observatii? In ce pas in linia de fosile intervine "Dmnz"?"
De ce ar trebui ca Dumnezeu sa se MOTIVEZE in fata unui cimpanzeu (dupa mintea ta de maimutica)?

| KhludCiprian explică (pentru danut):

Daca intrebarea era pentru Dmnz, il intrebam pe Dmnz. Insa oamenii ce "il cunosc" pretind ca au astfel de raspunsuri si atunci bineinteles ca un mod obiectiv de a "lucra" e sa caut cateva cazuri "mai ciudate" si sa vad daca le poate "explica" pozitia creationista.

Am zis ca Dmnz sa motiveze? Intrebarea incepe cu: "Crestinii in special vad diferente imense..." si bineinteles ca singurul meu scop era sa clarific ce diferente sunt in discutie.

De asta ai avut si nota la final:
"NB Vreau dovezi pentru Dmnz, pentru ca eu cred ca am sa am argumente sa demonstrez Monstrul de Spaghetti ca fiind complet adevarat."
Nu era scris: "vreau dovezi de la Dmnz", ce desi poate parea similar pentru tine, chiar nu e!

Sper ca ti s-au clarificat nelamuririle.

Deci, stii hartii stiintifice ce arata un prag foarte mare intre noi si cimpanzei? Dar de un model "nou" de evolutie? Ce poate si confirma un creator? Multumesc anticipat daca imi raspunzi!

| sublime89 a răspuns:

Un zeu atotputernic nu ar face niciodata asa ceva. De ce sa se tot complice el cu tot felul de specii "inferioare" la care sa intevina si sa le modifice adn-ul ca sa evolueze spre ce-si doreste el. El ar fi facut speciile pe care si le-ar fi dorit din prima. Daca un zeu a stat in spatele evolutiei, inseamna ca e un zeu imperfect, pentru ca peste 90% dintre toate speciile pe care le-a creat vreodata au disparut. Asa arata un esec, nu o reusita. Se stie ca evolutia vietii pe Pamant e imposibila fara extinctii. Daca n-ar fi disparut nicio specie, noi n-am fi existat azi. Deci zeul in cauza n-ar mai fi atotputernic si atotstiutor, iar asta ar distruge pur si simplu toate credintele traditionale.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Mai mult, sunt multe defecte si nepotriviri, deoarece s-a mai zis ca, evolutia nu cauta perfectiunea ci optimizeaza un sistem, sau mai exact un anume sistem (biologic), este fortat de schimbarile din jur sa se adapteze la ele asta provocand evolutia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am zis ca evreiescul e YHWHlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu faci diferenta dintre un cimpanzeu si un om ai o problema gravă.

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Se pare ca daca nu faci diferenta intre intrebare si continut, ai o problema si mai grava.

Probabil de educatie:
http://www.janegoodall.ca/about-chimp-so-like-us.php