| Inferno a întrebat:

Crestinii spun ca este imposibil ca ceva sa apara din nimic,iar Universul trebuie sa fie creat de o fiinta atemporala ce doar exista.
Mergand pe un rationament identic putem afirma ca inainte ca Universul sa apara exista un Univers atemporal din care a rezultat unul temporal, universul nostru. De ce este teoria creationista mai adevarata decat teoria mea?

35 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Inteligenta este intotdeauna asociata cu o persoana. Tu vezi o inteligenta (sau un proiect) atunci cand consideri design-ul universului nostru? sau cand examinezi la microscop o celula vie? Daca da, atunci trage singur concluzia. Daca ar fi existat universul acela atemporal, el era, bineinteles, lipsit de inteligenta. Considera numai o gena, situata in nucleul celulei vii. Ea contine mii de informatii. Informatiile presupun existenta unei inteligente. Ele nu pot aparea in mod accidental. Nu poti obtine cuvinte prin simpla amestecare a literelor.

| ania a răspuns:

Creștinii spun că de fapt universul acela atemporal inteligent e Dumnezeu.

| martzian a răspuns:

Eu zic sa mergi pe teoria ta. De maine nu mai trebuie sa mergi la munca, salariul iti va aparea sub forma de lingouri de aur, direct in sifonier. Oricum probabilitatea e mai mica decat cea de la o loterie spatiala care sa determine si organic si inteligent din acelasi nimic... Pentru ca ti-am dat dreptate, te rog sa imi trimiti si mie unul.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Nu conteaza cat de mica este probabilitatea.
Conteaza ca exista o probabilitate.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Sigur ca da. Vine si o tableta langa salar... laughing

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Nu-mi place tableta, dupa mine tableta este un moft, mai bine un telefon mai mare(galaxy note 2 de exemplu).

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Aici ne potrivim!

| Inferno explică (pentru martzian):

Stiu si eu, trebuie sa ai credinta ca sa apara lingourile de aur, daca nu crezi ca pot sa apara din nimic atunci nu apar.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu am atata credinta ca tine! laughing

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca este dovedita de o carte de povesti.

| Inferno explică (pentru dragos9234):

Bine,ma apuc sa scriu si eu una. Se va numi : "Peripetiile ratoiului spatial in Univers".

| dragos9234 a răspuns (pentru Inferno):

Dupa ce o vei termina de scris, ca sa nu te fi chinuit degeaba sa o scrii, va trebui sa o introduci in programa scolilor pentru indoctrinare.
Daca vei reusi asta, peste 200 de ani inca se va mai vorbi despre Insusi Ratoiul Spatial.

| Chαяtreux a răspuns:

Pentru ca nu ai cum sa spui ca a aparut ceva din nimic. Si daca Universul nostru a aparut dintr-un alt Univers, acela cum s-a format?
E ilogic.

| Vix999 a răspuns:

Ce nu inteleg eu e altceva : daca e imposibil ca ceva sa apara din nimic, de ce se accepta ideea ca Dumnezeu pur si simplu exista pur si simplu din totdeauna? Cum se poate sa existe fara sa fii fost creat, aparut din ceva?

| dragos9234 a răspuns (pentru Vix999):

Dă vacă.

| Qinz a răspuns (pentru Vix999):

Man, atuncea nu ar mai fi Dumnezeu, caci termenul de Dumnezeu se refera la o fiinta necreata, necauzata, care a dat decursul cauzelor, Dumnezeu este ultimul ''lucru'', daca nu ar fi asa ar intra in contradictie cu termenul de Dumnezeu, Dumnezeu este imaterialul care a facut constient tot material, si el nu este creat, daca ar fi creat nu ar fi Dumnezeu, caci Dumnezeu asta inseamna, inceptul si sfarsitul.
N-ai cum sa zici ca Dumnezeu a aparut din nimic, caci el nu a aparut, ca asta inseamna Dumnezeu, tu probabil vorbesti de alt zeu atuncea care este creat dar ultima fiinta intelgenta imateriala sta sub numele de Dumnezeu sau cum vrei tu sa-i zici.

| RAY a răspuns (pentru Qinz):

Daca asa convins esti ca exista si sti ca exista de ce nu dovedesti ca exista?

| Qinz a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nici Dumnezeu nu cere asta, nici Isus macar nu a vrut sa dovedeasca existenta lu Dumnezeu, dc mi-as bate eu capu asta? fiecare crede ce vrea...

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Fiecare stim in interiorul nostru ca exista, insa noi dorim sa negam=>e alegerea fiecaruia si fiecare alege dupa cat cunoaste.
Alegi sa joci un rol, care e rolul tau raymusic22tm?

Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri, (Fac.3:4)
dar Dumnezeu stie ca, in ziua cand veti manca din el, vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul." (Fac.3:5)

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Rolul meu e sa cunosc cat mai multe lucruri stiintifice

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Numai atentie mare incotro vei alege, stiintificul are o latura sigura(adevar) cat si una nesigura(minciuna).

| Vix999 a răspuns (pentru dragos9234):

Inteligent n am ce zice straight face

| dragos9234 a răspuns (pentru Vix999):

Ma bucur ca realizezi asta.

| Vix999 a răspuns (pentru dragos9234):

Invata sa recunosti ironia atunci cand te lovesti de eawinking O sa-ti prinda bine

| dragos9234 a răspuns (pentru Vix999):

happyO recunosc, stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria ta nu este ''dovedita''.

| rocco09 a răspuns:

Mergand pe un rationament identic te pierzi pentru ca rationamentul nu te duce mai departe decat poti pricepe, un univers definit de timp si spatiu, tot ce trece de asta nu poti intelege, si prin urmare insasi termenul de "inainte de" i se pierde sensul! Universul, daca se poate numi asa, existentei Lui Dumnezeu nu e nici inainte nici dupa nici acolo nici aici! Astea sunt repere strict pentru lumea noastra! Explica-mi un singur element nelimitat de timp si spatiu. Ceri sa ti se explice o existenta pe care oricum n-o poti intelege

| Inferno explică (pentru rocco09):

"Explica-mi un singur element nelimitat de timp si spatiu." Legile fizicii.
Dar ce este gresit in rationamentul meu? Daca poti admite existenta unei divinitati absolute atemporale nu cred ca este greu sa admiti si existenta unei singure particule atemporale ce a existat mereu si din care a aparut Universul Nostru alaturi de timp.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Care legi ale fizicii au de-a face cu elemente in afara spatiu-timp?
Eu nu te-am contrzis in partea a2-a desi particula tine de spatiu.
Eu am spus excluzand ambele puncte de referinta

| Inferno explică (pentru rocco09):

Nu pot da exemplu de elemente atemoprale, pentru ca nu cunosc asa ceva. Dar teoretic pot exista Universuri intregi atemorale, deoarece timpul nu este obligatoriu in existenta unui Univers. Desigur, acel Univers nu ar arata ca Universul nostru deoarece nu ar avea timp in care sa se dezvolte, dar ar exista.
"Eu nu te-am contrzis in partea a2-a desi particula tine de spatiu. "
Particula tine de spatiu, dar eu nu am spus aspatial, am spus atemporal.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Pai tocmai aia e pb, Dumnezeu exista intr-un univers fara ambele coordonate, prin urmare intrebarea ta nu are treaba cu crestinismul!
faptul ca teoretic pot exista, fara ca sa poti sa le explici de ce ai cere cuiva sa explice ce nici tu nu poti intelege si nici explica?

| Alphawolf a răspuns (pentru rocco09):

Ai putea sa ne spui, de ce ar exista ceva ce nu putem intelege, ceva independent de timp si spatiu, sau ai putea argumenta ca exista ceva pe care mintea nostra nu il poate intelege? Ai putea argumenta ca poate exista ceva in afara timpului si spatiului? Ai putea argumenta ca entitatea de care vorbesti este mai mult decat o simpla speculatie? Nu cred. Nu inteleg de ce trebuie sa ne patam realitatea.

| rocco09 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu trebuie sa iti patezi realitatea dar daca explcluzi divinitatea fie ramai un ateu prost sau ignorant fie trebuie sa "crezi" ca timpul a aparut candva (big bang) fara sa poti sa explici existenta inainte de a aparea timpul sau dincolo de timp si prima particula!
Asa ca din cate imi dau seama alegi prima parte
Iar daca alegi a 2-a parte nu esti cu nimic diferit de mine doar ca "crezi" altceva!

| Alphawolf a răspuns (pentru rocco09):

In primul rand, la golurile cunoasterii, dupa logica mea, raspunsul nu este Dumnezeu, deci nu pot fi un ateu prost sau ignorant. Timpul exista sau nu exista, a aparut candva sau este din totdeauna, nu conteaza, tot nu imi raspund cu Dumnezeu.
Dupa parerea mea doar inexistentul nu-l putem intelege(eternitate, perfectiune, omniscienta, omnipotenta...), tot ce este existent putem intelege, avem nevoie doar de timp.

| crestiniromani a răspuns:

CIne ti-a spus ca noi, crestinii, spunem ca e imposibil ca ceva sa apara din nimic? laughing))))))))))))))))))