| Idris a întrebat:

Crestinilor! Conform urmatoarelor versete din Marcu 16:16-18.:,,Cine va crede si se va boteza va fi mantuit; dar cine nu va crede va fi osandit. - Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi; - vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi.",, voi toti cei care va numiti crestini sau ca il urmati pe Isus pe calea cea dreapta ar trebui sa aveti aceste caracteristici. Va intreb, le aveti? Daca le aveti as vrea o dovada daca nu le aveti tineti minte aceasta si fiti cu frica:,, Cine este mai nedrept decât cel care născoceşte o minciună despre Dumnezeu? Când nedrepţii vor fi înfăţişaţi înaintea Domnului lor, martorii vor spune: "Aceştia sunt cei care l-au hulit pe Domnul lor." Oare blestemul lui Dumnezeu nu va cădea asupra nedrepţilor?,, Quran Surah Hud 11:18

64 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Tot nu te-a luat nimeni de la SRI la intrebari? Pisa-m-as pe cartile voastre sfinte si da-le-as foc!

| Idris explică (pentru KodrutZ):

De ce sa ma ia Sri la intrebari? Vezi de treaba ca autoritatile stiu cine e cu gand pasnic si cine nu. Mai bine te-ar lua pe tine la intrebari un psihiatru pentru ca nu cred ca in acest mod se poate manifesta un om normal si cu,, scaun la cap,,.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Un om normal si cu scaun la cap nu poate gasi nici o scuza dementilor alora din isis, cretinilor care considera ca e normal sa le puna femeilor saci in cap si celor care considera ca daca nu crezi in nici o poveste trebuie sa fii convins sa o faci sau sa crapi. Asa ca ma mai pis o data pe cartea voastra sfinta si trag si apa!

| Idris explică (pentru KodrutZ):

laughing) Bai baiatule, esti paralel cu Terra tu. Isis este mult, mult departe de islam si invataturile sale, iar 80% dintre asa numitii jihadisti sunt atei, sa nu uitam asta. Despre sacii care vorbesti, acele acoperaminte se numes Hijab si islamul a ridicat statutul femeii prin hijab, nu uita ca in civilizatiile de dinainte de islam, sau in jahilyyah(perioada ignorentei sau perioada de dinainte de islam) statutul femeilor era atat de jos incat le rea negata demnitatea umana. O persoană îndeplineşte criteriile hijab-ului nu doar prin felul în care se îmbracă, ci hijab-ul hainelor ar trebui să fie însoţit atât de un hijab al ochilor, un hijab al inimii, un hijab al gândurilor, cât și de un hijab al intenţiei.
Referitor la afirmatia ta ca daca nu crezi esti silit sau ce indrugi pe acolo, in islam suntem invatati ca „Nu este silire la credinţă! (...)"Quran 2:256.
Toate aceste lucruri pe care islamul le interzice, sunt deranjante doar pentru acele persoane de teapa ta, care se uita la femei goale, sau semi-dezbracate pe strada sau care nu vor accepta niciodata corectitudinea, egalitatea si respectul. Hijab-ul nu înjoseşte femeia, ci o înalţă și îi protejează modestia și puritatea. Dinastia de alde tine, nu fac altceva decat sa practice o formă acoperită a exploatării corpului lor, a degradării sufletului lor și a privării de onoarea lor. Societatea occidentală susţine că femeile au un statut ridicat. Dimpotrivă, în realitate, le-au degradat, atribuindu-le calitatea de amante – concubine și femei frivole, care sunt doar unelte în mâinile celor ce caută satisfacţia și plăcerea sexuală, iar toate acestea sunt ascunse în spatele ecranului colorat al artei și civilizaţiei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

O fi departe de islam, da' tot defileaza cu sharia mumilor lor in sus si in jos. Parca cacatul ala de islam tine, nu?
Legat de femei, e bun sacul ala. Le face egale, cum zici tu. Poti sa le bati ca pe hotii de cai si nu o sa se vada. Treaba cu degradatul doar un tzacanit frustrat o poate debita. Ce-i frumos si lu' dumnezo' ii place, dar se pare ca allah si muhamed se rezuma la ****t capre. Asta e...

| Idris explică (pentru KodrutZ):

,,Poti sa le bati ca pe hotii de cai si nu o sa se vada.,, - Numai o minte bolnava se poate gandii la asemenea utilizari ale hijab-ului, insa oricum voi nu aveti nevoie de hijab pentru a va teroriza si bate femeile.

,, Ce-i frumos si lu' dumnezo' ii place,, - Te-ai transformat in ateu credincios mai nou?laughing

| Idris explică (pentru KodrutZ):

Pai si fa singur comparatie intre cum isi bat crestinii sau romanii in genereal nevestele. Daca nu gasesti asteapta stirile de la ora 17:00 si vei vedea. laughing)

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Ideea e ca preotii crestini nu le explica cum sa o faca. Rahatul ala de biblie baga strimbe ca femeia sa fie supusa barbatului, da' nu cred ca mentioneaza pe undeva ca e ok sa o bati. Coranu' o face. Nu ne apucam acum sa comparam judetul Vaslui cu eu stiu... Dubai. E si vorba de educatie. Musulmanul analfabet e posibil sa bata nevasta mai putin ca vasluianul analfabet, ca vasluianul e si betziv.

| costis a răspuns:

Ti-as zice sa plimbi ursul. Dar esti singurul "mulsuman" care ti-ai recunoscut identitatea spirituala. Imi plac oamenii care au curajul sa isi dezvaluie identitatea spirituala.

| Dandanache a răspuns:

Uitandu-ma cat de organizat si convingator iti argumentezi opiniile, pe un site unde si crestinii fac acelasi lucru, ma cuprinde un sentiment de deznadejde. Nu, nu as vrea sa trec la Islam, mai degraba as renunta la orice religie.

| Idris explică (pentru Dandanache):

Indiferent daca tu treci la islam sau nu, nimeni nu are de castigat si de pierdut nimic decat tu insuti. Cu tine sau fara tine, cu mine sau fara mine, islamul ramane adevarata religie data de Creator si islamul va creste indiferent de alegerile noastre. Pentru ca islamul este religia lui Allah si El a promis ca va avea grija de ea. La fel ma gandesc si eu, daca cineva imi poate dovedi ca islamul este religia falsa si ca nu asta este calea cea buna eu as renunta la orice religie in secunda doi, in nici un caz nu as imbratisa o alta religie. Insa oricum vorbesc prin absurd, pentru ca Islamul este cu adevarat calea cea dreapta si ma rog lui Allah sa ma mentina printre cei drept calauziti.

| danay72 a răspuns:

Aceasta era o caracteristica a creștinilor din secolul 1. Pentru ca tot Isus a spus ca azi nu recunoaște pe cei care fac miracole sau scot demoni. Matei7:21-23. Semnul principal al adevăraților creștini este iubirea fata de toți oamenii și fata de Dumnezeu. Ioan13:34,35.

| Idris explică (pentru danay72):

Atunci inseamna ca, crestinismul nu este o religie pentru toate timpurile daca aceasta se adreseaza doar unor anumiti oameni intr-o anumita perioada de timp.

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Isus continua și azi sa fie alături de creștini, iar aceasta asigurare o primim chiar de la el în Matei28:18-20.Apoi,azi exista foarte multe religii care se declara creștine. De fapt, toți cei care cred în Isus se numesc asa. Nu toți formează o religie, ca în primul secol. Dar Biblia e cea care poate ajuta pe cineva sa înțeleagă care este religia care pune în aplicare normele drepte a lui Dumnezeu.

| Idris explică (pentru danay72):

Care norme drepte a lui Dumnezeu, astea: Biblie Exod 3:22: Dumnezeu a spus fiilor lui Israel: „Fiecare femeie va cere, de la vecina ei şi de la cea care locuieşte în casa ei, vase de argint, vase de aur şi haine, pe care le veţi pune pe fiii şi fiicele voastre. Şi veţi jefui astfel pe egipteni."

Imi pare rau, dar Dumnezeul meu nu porunceste nelegiuirea: Quran 7:28: …Spune: „Allah nu porunceşte nelegiuirea! Spuneţi voi, punând pe seama lui Allah, ceea ce voi nu ştiţi?"

Biblie Isaia 14:21: Pregătiţi măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinţilor lor!
Quran 6:164: Nici un suflet nu va agonisi decât împotriva sa. Şi nici un [suflet] purtător de poveri nu va purta povara altuia!

Biblie Ezechiel 9:5-6: Dumnezeu spune: „Treceţi după el în cetate şi loviţi; ochiul vostru să fie fără milă şi să nu vă înduraţi! Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, pe tineri, pe fecioare, pe copii şi pe femei;"
Biblie Numeri 31:1-19: Domnul a vorbit lui Moise şi a zis: „Răzbună pe copiii lui Israel împotriva madianiţilor, apoi vei fi adăugat la poporul tău."……Copiii lui Israel au luat prinse pe femeile madianiţilor cu pruncii lor şi le-au jefuit toate vitele, toate turmele şi toate bogăţiile….…El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate femeile?"…. omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el; dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Despre normele astea vorbim? Sau esti vren soi de sectant care nu recunosti unele parti din Biblie?

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Sunt o martora a lui Iehova. Studiez întreaga Biblie, iar acele legi despre care tu vorbești au fost date poporului Israel când cucereau popoarele din jur, care când Isus a venit pe pământ, s-au anulat prin moartea sa, urmând a se respecta cele 2 legi de al iubi pe Dumnezeu și aproapele.Matei22:37-39. E clar ca dacă îl iubești pe aproapele, nu ii faci rău. Romani12:17-21

| Idris explică (pentru danay72):

Eram sigur, ti-am si scris dinainte. Fata mea, daca tu consideri ca astazi o parte a Bibliei e anulata, inseamna ca Biblia nu e o carte aplicabila in toate timpurile si pentru toate popoarele, la fel cum crestinismul nu este o religie ce se pliaza pe nevoia tuturor oamenilor din toate timpurile. Scurt!

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Creștinismul nu e o religie. Exista peste 10000 de secte și religii. Iar, important e ca oamenii sa o găsească pe cea adevărată. Dar ma bucur sa știu ca ai mai vorbit cu martorii, dacă erai sigur de ce religie am.

| Idris explică (pentru danay72):

Da, am mai vorbit cu martorii, dar nu mi-am dat seama ce religie ai, ci mi-am dat seama ca apartii unei secte, dat fiind faptul ca respingi o parte a unei Scripturi pe care voi o considerati sfanta.

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Noi nu respingem vechiul testament, ba din contră, el se completează foarte bine cu noul testament și folosim întreaga Biblie, deoarece toata este inspirată de Dumnezeu. Apoi, noi nu suntem sectă, pentru ca nu ne tragem din alta religiei, iar convingerile noastre religioase se bazează doar pe Biblie, nu tradiții, obiceiuri sau învățături cum ar fi iad, purgatoriu, suflet nemuritor etc.

| Idris explică (pentru danay72):

Daca nu crezi in iad, atunci care e pedeapsa pentru necredinciosi?

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Ezechiel18:4 spune clar ca,, sufletul care păcătuiește, acela va muri.,, Apoi, Romani6:23-spune la fel ca,, plata pacatului este moartea.,,. Apoi, probabil ca ști ca evreii nu credeau intr-un spirit nemuritor și în iad, ci credeau în înviere pe un pamant care va fi transformat in paradis.Iov14:14,15,Isaia25:8,Psalmul 37:9-11,29. Eu cred ceea ce spune Biblia.

| Idris explică (pentru danay72):

Nu inteleg, tu crezi ca necredinciosii doar vor muri si atat, si vor merge in Rai indiferent de ce fac pe acest pamant?

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Nu,nu vor mai învia. Doar cei care sunt buni vor trai în paradis pe pământ. Acesta va fi instaurat după ce Dumnezeu va distruge întregul sistem rău de lucruri. Nu omul va face aceasta, ci Dumnezeu. La fel cum la potop au existat supraviețuitori, la fel va fi și acum. Dar cei rai vor muri pentru totdeauna, nu vor mai fi chinuiți în alt loc. Apocalipsa 20:12-15 arata ca în mod figurativ,, vor fi aruncați în iazul de foc,,, iar apoi spune ca acest lucru înseamnă moartea a doua sau distrugere eterna, fără înviere.

| Idris explică (pentru danay72):

Deci conform crezului tau nu exista nici o pedeapsa dupa moarte, mori si nu mai stii nimic. Atunci de ce oamenii sa urmeze poruncile lui Dumnezeu daca nu vor fi pedepsiti in cazul in care nu le urmeaza?

| milan9 a răspuns (pentru Idris):

Nu te lasa indus in eroare de @danay. Straduinta de a ocoli adevarul, precum si NEOBOSITUL EFORT DE A MINTI poate fi garantat in cazul unui "martor" iehovist. Biblia spune ca TOTI oamenii vor invia:

- "Nu vă miraţi de aceasta; căci vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui,
Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii." - Ioan 5, 28-29.

| milan9 a răspuns (pentru Idris):

Sfintele Scripturi spun de inviat vor invia atat cei buni cat si si cei mai putin buni, precum am aratat mai sus.

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Dar ce pedeapsa mai mare poate fi decât sa nu mai trăiești, exiști? Biblia îl prezintă pe Dumnezeu ca fiind iubitor. Un tata iubitor, oricât de rău ar fi fiul lui, nu l- ar chinui veșnic. De fapt, Ieremia 7:31 arata clar ca Iehova nu era de acord cu chinuirea oamenilor în foc.Iar acest lucru îl prezintă Biblia, așa cum ai văzut. Apoi, când Adam a păcătuit, nu i-a zis ca merge în iad, ci în țărână. Geneza3:19.Dar,din nefericire, mulți nu înțeleg limbajul figurativ al Bibliei și îl transforma pe Dumnezeu, dintr-o persoană iubitoare, intr-un tiran crud. Dar El nu e asa.Satan vrea ca oamenii să creadă acest lucru despre Dumnezeu.

| Idris explică (pentru danay72):

Nu, dumnezeul tau mi se pare nedrept si incorect. Oare un credincios e asemenea unui necredincios? Daca o persoana nu ar vrea invierea si si-ar traii aceasta viata dupa propriile reguli ce ar avea de pierdut? Nimic, la o adica tot moare, e inconstienta deci nu mai stie nimic si nu va raspunde pentru faptele sale de pe pamant nu? Iar in cazul credinciosilor acestia s-au pocait pe pamant ca sa primeasca viata vasnica si sa castige ce? Nu are nici logica nici sens ce spui tu, nu stiu cine ar putea accepta asa ceva ca si doctrina si sa se si converteasca la aceasta religie, pe bune.

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Faptul a a avea viata veșnică este cel mai mare câștig. Apoi, moartea pentru totdeauna pentru cei care nu se căiesc este cea mai clara dovada de pedeapsă. Eu ma bucur ca pot sluji unui Dumnezeu atât de bun și de drept, în același timp. Nu e crud, ci iubitor fata de toți oamenii. Această îl face unic pe Iehova.

| milan9 a răspuns (pentru Idris):

Ceea ce spune @danay nu poate fi adevarat deoarece Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet! thinking Toate sufletele sunt vesnice!
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stii, daca stai sa te gandesti la orice amanunt cat de mic, mai ales din Biblie, cum unii nu cred, nu ajungi nicaieri. De asta este mai bine sa crezi big grin

| TrăieşteClipa a răspuns:

Saul din Tars a avut mai multa imaginatie decat Muhammad al vostru cand a plagiat religia evreilor.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Quran 11:13:,,Sau vor zice ei:,, El l-a nascocit!,, Spune:,, Asadar, aduce-ti voi zece sure asemeni lui, nascocite[de voi] si chemati pe cine puteti, afara de Allah, daca voi sunteti intru dreptate!,, Quran 17:88:,,„Spune: «De s-ar aduna oamenii şi djinnii ca să facă [ceva] ca acest Coran, ei nu vor fi în stare să facă [ceva] asemenea lui, chiar dacă îşi vor fi unul altuia ajutor!» Quran 4:82: „Oare nu cugetă ei la Coran? Dacă ar fi el de la altcineva decât de la Allah, ar găsi în el multe nepotriviri!" Quran 2:23-24: „Iar dacă vă îndoiţi de cele pe care le-am pogorât Robului Nostru [Mohammed], aduceţi o Sură asemenea lui şi chemaţi martorii voştri cei afară de Allah, dacă sunteţi sinceri! ~ Şi dacă nu o faceţi - şi nu o veţi face! - atunci feriţi-vă de Focul care mistuie oamenii şi pietrele, pregătit pentru necredincioşi!"

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Povesti de adormit copii.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Pai contrazicele, ce te retine? Provocarea ramane valabila: Quran 2:23-24: „Iar dacă vă îndoiţi de cele pe care le-am pogorât Robului Nostru [Mohammed], aduceţi o Sură asemenea lui şi chemaţi martorii voştri cei afară de Allah, dacă sunteţi sinceri! ~ Şi dacă nu o faceţi - şi nu o veţi face! - atunci feriţi-vă de Focul care mistuie oamenii şi pietrele, pregătit pentru necredincioşi!"

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Cu tot respectul Quranul este o carte plina de rahat.
Nu contrazic un rahat.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Daca nu contrazici atunci taci si inghite-(L). big grin

| VelaJohnny a răspuns:

Bencherif, felicitari pentru cercetarile tale in Biblie, insa iti dau o informatie noua legata de acest subiect.

Majoritatea traducerilor Bibliei prezinta versetele din Marcu 16:9-20 ca facand parte din textul original al Scripturilor. Insa adevarul e ca aceste versete nu apar in cele mai vechi manuscrise ale Bibliei.
Aceste versete apar în unele manuscrise şi versiuni biblice din secolele al V-lea şi al VI-lea e.n., dar nu apar în manuscrisele greceşti mai vechi: manuscrisele Sinaiticus şi Vaticanus 1209, din secolul al IV-lea.

Plus ca nu exista dovezi ca primii crestini ar fi luat serpi in mana sau ar fi baut otrava ca sa-si demonstreze credinta si aprobarea lui Dumnezeu. Treaba asta ma duce cu gandul la cultul sarpelui, o practica necrestina.

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102010093

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Deci sa inteleg ca Biblia a fost modificata in timp?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Ma Bencherif, Biblia stii ce este? O colectie de carti mai mici. Cartile mai mici sunt manuscrisele antice, scripturile. Biblia a fost modificata, insa manuscrisele antice, cele originale, gen sulurile de la moarea moarta nu au avut cum sa fie modificate. Traducrile Bibliei care se bazeaza pe acele suluri, originale, de preferat pe cele mai vechi dintre ele, acele treaduceri sunt de incredere. Ai inteles? Biblia nu a fost de la inceput cum o cunosti tu acum, o carte groasa, a fost niste manuscrise, suluri, scrise intr-o perioada de aproximativ 1500 de ani, iar prin secolele 3-4 au inceput sa fie traduse toate intr-o singura carte. Atunci a rezultat Biblia care inseamna literalmente "carti".

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Salut Vela. Prietene, acum am observat ca in Biblia martorilor lui Iehova, Biblia Lumea Noua nu apar aceste versete pe care le-am scris aici. Si am observat aceasta in urma unei discutii cu un user care este martor al lui Iehova si apare in alte biblii insa in traducerea Lumea Noua nu am gasit. Iata cu ce am facut comparatie.
https://biblia.resursecrestine.ro/marcu/16
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=16
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/16/
https://www.jw.org/ro/publicatii/biblia/bi12/carti/marcu/16/

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Apare in Traducerea Lumii Noi laughing Ti-am explicat de ce nu sunt credibile, si au fost evitate, nu apar in manuscrise, dar apar in Biblii de prin secolele 4, 5. vrei poze sa-ti dovedesc ca totusi au fost introduse acele versete? Si ai citit site-ul pe care ti l-am dat?

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Pai am vazut ca in Traducerea Lumii Noi Marcu 16 se termina cu versetul 8 dupa care vine o explicatie. Trimite-mi prin mesaj privat acele poze si site-ul inca o data.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Https://www.jw.org/ro/publicatii/biblia/bi12/carti/marcu/16/
Nu-i nevoie de nici o poza. Sunt versetele acolo, doar ca dupa explicatie.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Trimite pozele despre care spuneai ca dovedesc ca au fost introduse sau ce spuneai tu. Vreau sa vad despre ce pzoe e vorba. Sunt curios.

| reihiuke a răspuns:

E mai usor sa convertesti un crestin la islam decat invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce e ciudat? Ca discutam despre religiile noastre si in jde mii de ani probabil o sa ajungem undeva, unde anume nu stim, fiindca vom face saltul ce mare fistecare in dreptul lui.

| CinevaAnonimă a răspuns:

1.Dumnezeu nu va blestema nedreptii.
2.In biblie nu am vazut nicaieri sa fie scris ca noi, crestinii ortodocsi, vom avea asa,, puteri'', dar scrie:,, Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă!''. Deci, raspunsul este : nu ai asa,, puteri'' numai pentru ca esti ortodox, ajungi sa le ai doar daca ai o credinta foarte foarte mare.

| Idris explică (pentru CinevaAnonimă):

Deci practic voi nu aveti o credinta destul de puternica in ceea ce credeti voi nu? Nu ai vazut in Biblie nicaieri de asa puteri? Tocmai ti-am dat versetele Marcu 16:16-18. Ai acces foarte usor la aceasta.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Idris):

Da, scrie asa ceva, dar, cum am spus mai sus, citeste Matei 17:14-20 si o sa te clarifici singur.

| Idris explică (pentru CinevaAnonimă):

Pai da, asta zic si eu. Desi afirmati ca voi credeti si sunteti supusi, in adancul inimii voastre voi nu credeti si va indoiti de acestea.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Idris):

Din cate vad, iti place sa gindesti logic.In biblie este scris,, daca ai credinta...'' ceea ce inseamna nu doar sa crezi, ci si sa asculti de Dumnezeu, sa mergi regulat la biserica intru numele Lui si sa indeplinesti cele zece porunci.Din cate observ, nu prea ai inteles biblia.

| reihiuke a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nica, nu ai vazut ca nu ai vrut.Ia fii atent/a... Ioan 14:12 Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu; ba inca va face altele si mai mari decat acestea, pentru ca Eu Ma duc la Tatal;

| gratargratar a răspuns:

Prietene - problema este ca noi numai ne numim crestini fara sa fim cu adevarat. Crestinii adevarati ii numeri pe degetele de la o mana - si sunt nestiuti de noi. Ceilalti suntem crestini din tastatura (ca mine) sau din gura.

| BeatriceMocanu a răspuns:

Nu este frumos din partea ta sa vii aici pe site sa te certi cu lumea din cauza religiei, fiecare crede in ce doreste si nu este obligat sa iti sustina parerile..nici eu nu sunt ortodoxa sau catolica dar la fel ca tine si eu sustin ca religia mea e cea mai buna.

| Idris explică (pentru BeatriceMocanu):

Eu nu ma cert cu nimeni, doar am nelamuriri si cer raspunsuri insa nu le primesc de loc iar asta nu dovedeste decat ca lumea urmeaza orbeste niste sfaturi omenesti. Religia ta e cea mai buna pana la un punct, cand ti se va cere sa o dovedesti. Adu dovezile ca religia ta e cea mai buna si ori ce om care are un bob de creier isi va da seama daca nu priveste cu ochelari de cal sau din prea multa ambitie si trufie refuza sa accepta adevarurile prezentate. Apropo, ce religie ai?

| BeatriceMocanu a răspuns:

Multora Persoane de aici degeaba le ceri o parere atata timp cat ei nu au deschis o biblie in viata lor probabil ei nici nu stiu cum aratalaughing si asculta ce le mai zice popa in graba pe la slujba si pupa tot felul de icoane fara nici o logica..sunt neoprotestanta

| Idris explică (pentru BeatriceMocanu):

Neoprotestanta, mai exact?

| Mariο a răspuns:

Arabule, mai leagate o singura data de crestinism sa vezi ce se intampla.

| Idris explică (pentru Mariο):

Mai usor cu amenintarile ca ma sperii. Sau nu ai mai fost de mult prin vreun tribunal? Ma sperii de cum sunt inca unii oameni in 2016. Toti sunt violenti, toti sunt capabili de orice, toti sunt smardoi, dar toate astea din spatele unui monitor. Aceste lucruri instigatoare nu ar trebui sa apara nicaieri. Nu trebuiesc promovate sau laudate.

| Mariο a răspuns (pentru Idris):

Nu e o amenintare e o promisiune.

| Idris explică (pentru Mariο):

laughing) Se vede ca ai vazut foarte multe filme si dintre ele si SF-uri.