| AvalohAlyn a întrebat:

Crestinismul se bazeaza intr-o mare parte pe Legea Atractiei.Un exemplutonguerecum in cer asa si pe pamant
Ce parere aveti?
Rugaciunile indeplinite sunt rezultatul Legii Atractiei.
Pot spune ca 50% e vorba de Dumnezeu si 50% rezultatul Legii Atractiei.
Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Aiwendil a răspuns:

"Precum in cer asa pe pamant" se refera ca ce e sus e si jos. Daca ceva se aplica in Cer se va aplica si pe Pamant.Mai reprezita si o axa ce cuprinde totul de sus pana jos, si mai este contiuarea care oamenii nu prea o zice(dar nu la rugaciune): "De la minus infinit la plus infitit" cuprinzand orizontul ce se uneste cu verticala ce reprezinta intrega lume.
Rugaciunile sunt indeplinite datorita gandului care el e cel ce creeaza.Si insistand pe un anumit gand, pe o perioada mai lunga, uneori mai scurta acesta se indeplineste.Depinde si ce ceri. Daca te rogi sa iti iei un caine de exemplu se va indeplini mai repede, daca iti doresti sa cumperi o casa pe plaja se indeplineste mai greu.

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Legea atractiei este una singura si a fost enuntata de Newton, iar ea spune ca doua corpuri se atrag cu o forta direct proportionala cu produsul maselor si invers proportionala cu patratul distantei.

Expresia din Tatal Nostru"Precum in cer asa si pe Pamant." ar putea avea ca surse de inspiratie ermetimul. Precum sus asa jos. (as above so below)
In ermetism exista credinta ca tot ceea ce exista la un nivel spiritual superior trebuie sa se reflecte si la un nivel spiritual inferior.

Deci poate fi vorba depreluarea unui principiu esential din ermetism.
Daca o luam asa si hexagrama evreiasca ar putea avea origini ermetice.

Rugaciunile indeplinite sun 100% rezultatul coincidentei. Asta cred eu.

| Elvina a răspuns:

Ma cam indoiesc sincer. Degeaba ma rog pentru pace in Orientul Mijlociu, caci nu de rugaciunile mele depinde asa ceva ci de alte treburi.

| danay72 a răspuns:

In rugaciunea model, cerem de fapt sa se faca pace pe pamant, asa cum e in cer.

| sublime89 a răspuns:

Rugaciunile indeplinite? Singurele rugaciuni care se indeplinesc sunt alea pentru care exista sanse mari sa se indeplineasca. Incearca tu sa te rogi in asa fel incat maine sa coboare un inger deasupra orasului tau, sa vezi daca se va indeplini.