| AvalohAlyn a întrebat:

Crezi ca ar fi posibil vreun sfarsit al lumii candva, provocat de Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

La ritmul rapid in care se alege praful de planeta, vezi sch climei etc etc, nu cred ca dureaza mult pana oamenii or sa dispara si or sa scape alte lighioane, care apucate de dambla vor incepe sa evolueze, ca asa ne invata stiinta

| danut a răspuns:

Nu Dumnezeu provoaca "sfarsitul omenirii" ci noi.

| danay72 a răspuns:

Da,iar acest lucru se va intampla foarte curand.Matei24:3-14

| relian a răspuns:

Cindva tot ce se poate sa fie un sfirsit, dar nu cred ca va veni din partea vreunei zeitati.Ce cred eu este ca sfirsitul va fi adus de plante.Lumea vegetala va sfirsi aceasta lume, o va distruge intr-o zi. Poate te intrebi cum? Simplu.Plantele ne ajuta pe noi oamenii si regnul animal sa fim pe aici. Fara plante cam slabe sanse sa fi aparut.Dar tot ele ne va duce la pieire.Animalele consuma apa dar nu o distrug.Apa inseamna viata asa cum o stim noi.Plantele ditrug apa putin cite putin si intr-o zi o sa ramina pamintul fara apa.Cind va veni ziua aia? Nu stiu, trebuie calculat. Poate cum distruge apa plantele te intrebi? Simplu prin fotosinteza.Animalele folosesc apa ca vehicol pentru fluide, racire etc dar o elimina inapoi tot sub forma de apa.Ca urmare circuitul apei se reia.Plantele in schimb folosesc si ele apa pentru post de vehicul, dar mai folosesc apa si ca carburant.Din apa plantele iau H sil foloseste ca carburant o parte si alta parte pentru asi fabrica hrana.Deci o parte din apa este desfacuta, deci nu mai exista.Ca urmare cindva undeva plantele sint cele care vor sfirsi aceasta planeta. Daca la asta se adauga si Omul care vrea si el sa foloseasca H din apa pe post de combustibil atunci sfirsitul va veni probabil mai devreme.Dzeu nu stiu daca face parte din schema asta.

| Holiday a răspuns:

Nu mi-e prea clar ce intelegi prin "sfarsitul lumii". Dar orice ai intelege, sau la orice se refera asta, nu e provocat de Dumnezeu.

| Alcyon a răspuns:

Se spune ca au existat si alte civilizatii extrem de avansate pe Pamant, care au disparut. Unii cercetatori vorbesc despre razboaie nucleare, care au distrus orase intregi (cazul Mohenjo-Daro). Relatari despre aceste confruntari, au ramas in mitologia multor popoare. Nu este exclus sa fie asa. Poate ca si civilizatia noastra o sa dispara intr-un astfel de razboi, iar urmasii nostri isi vor aduce foarte vag aminte de orasele lumii moderne.

| dragos38 a răspuns:

Niciodata,sfarsitul acestei planete si lumea odata cu ea(daca va mai exista fiinte umane pe aici) se va produce peste 5-6miliarde de ani

| CommonSense a răspuns:

"Dumnezeu nu se implica in viata oamenilor."

Si totusi, potopul...

| rozuleculoareamea a răspuns:

Da este posibil, de fapt este chiar sigur. Ultima carte din Biblie, Apocalipsa (sigur ati auzit de ea) descrie in amanunt finalul erei noastre.winking

| Pufosibila a răspuns:

Orice e posibil!winking