| M25M a întrebat:

Cristian Pârvulescu: „Drama României e că ne pleacă medicii, nu preoţii!"

Majoritatea amendamentelor propuse de BOR au fost acceptate. Vor parlamentarii să se pună bine cu Dumnezeu sau doar cu popii din teritoriu?

Vor să se pună bine cu ierarhia bisericească! Pentru că, în imaginarul parlamentarilor, Biserica este în continuare pe locul întâi la capitolul încredere, deşi nu mai este, atunci e bine să nu existe reticenţe faţă de ea. E ca şi cum ceilalţi cetăţeni, care nu sunt ortodocşi, n-au niciun fel de merit! E ca şi cum turcii şi tătarii, care nu-s nici măcar creştini, n-ar trebui să fie cetăţeni români, la fel ca şi maghiarii, care ar trebui să se urce pe cai şi să plece în pustă… Or, aşa ceva nu se poate! Această variantă e chiar periculoasă, eu nu pot să înţeleg Parlamentul român! Biserica, pur şi simplu, forţează parlamentarii să ia anumite decizii împotriva voinţei lor. Parlamentarii care au făcut parte din Comisia de revizuire a Constituţiei au fost sub presiune, presiune pe care mass-media a preluat-o. În România, cine nu e ortodox nu e cetăţean! Ştiţi ce e asta? E o întoarcere la legionarism!

Pentru că aşa spunea Nae Ionescu, ideologul Legiunii, care credea că bunii români, greco-catolicii ca Iuliu Maniu, de pildă, pot fi cetăţeni, dar niciodată nu vor fi români autentici, fiindcă nu pot simţi ortodox. Şi există o discrepanţă: vorbim, pe de o parte, despre preotul de jos, pălmaşul Bisericii, care munceşte şi care nu mai trăieşte la fel de lejer ca în perioada comunistă, are salariu mic, e criză, trebuie să contribuie la ridicarea Catedralei Mântuirii Neamului, iar, pe de alta, despre ierarhia bisericească în Hummeruri şi Mercedesuri!
Care credeţi că e cea mai acută problemă a României în momentul de faţă?

Faptul că priveşte spre trecut în loc să privească spre viitor. Pentru cine construim România? Pentru Ştefan cel Mare sau pentru viitorul nostru? Asta e o întrebare la care trebuie să reflectăm. Pentru că, dacă le spunem românilor „Plecaţi, oameni buni!", în ţară n-o să mai rămână aproape nimeni. Şi drama României nu e că-i pleacă preoţii, ci că-i pleacă medicii! Nu prea există cerere de preoţi în Occident!

Pareri?

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Problema e ca in Romania nici macar nu se pune problema ca d-zeu sa nu existe. Eu niciodata n-am vazut la tv o dezbatere pe aceasta tema, la un canal romanesc. Ne e foarte mare frica sa gandim putin, si sa punem la indoiala ceea ce au crezut inaintasii nostri. Din acest motiv, conservatorismul romanesc nu se zdruncina. Indiferent de partidul de la putere, poporul va ramane conservator, si sondajele o arata. Increderea extrem de ridicata in biserica sau armata ne arata ca romanii inca gandesc dupa standarde medievale, cand singurele doua lucruri care contau intr-un stat erau biserica si armata. Cu acest tip de gandire, vom fi ultimii in Europa tot timpul. Traim intr-o iluzie, exact ca cei din trecut care nu aveau posibilitatea sa cunoasca altceva. Diferenta e ca acum noi avem aceasta posibilitate, dar o refuzam. Informatii uluitoare la care nu a visat nimeni niciodata sunt la un clic distanta. Internet au aproape toti, dar sa-l foloseasca nu stie aproape nimeni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Drama Romaniei e ca toti oamenii harnici si destepti pleaca din tara fiindca s-au saturat de minciuna si hotie iar cei care raman au alergie la munca sau delapideaza ce a mai ramas.

| NGheorghe a răspuns:

Si ce daca pleaca medicii? Daca o sa te imbolnavesti o sa mori si apoi te "rezolva" tot popii. (dar sa ai pregatiti si tu ceva € ca sa lasi pentru sfanta bisericuta big grin )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O postare cu dedicatie si directie bine stabilita,care cauta sa prosteasca cumva,lumea cam pe dupa cires asa, adica neaos romaneste. daca politicienii ar fi asa cum spunea un voievod fiului sau, nu ar pleca doctorii, iar daca statul cu toate ale sale ar fi gospodar precum biserica, ar fi bogat si oamenii nu ar duce nici o grija.si sfatul voievodului era cam ase; NOI stapanitorii de noroade,trebuie sa fim intocmai ca soarele; care da lumina si caldura,fara a primi nimic in schimb.Iar de sus de acolo de unde s-au aciuat niste lupi feroce imbracati in piei de mielusei,ar trebui sa vina peste noi,valuri,de cinste,dragoste, mila, ajutor, dreptate, si spirit gospodaresc in toate domeniile.iar noi romanii sa invatam sa mai si oferim tarii asteia nu numai sa cerem.intelegi draguta? problema nu e popii medicii, scolile, si bisericile. spitalele inchise si scolile ERAU GOALE.demuuult.si cei care mai bantuiau prin ele erau platiti degeaba, fiindca nu mai faceau nimic, nemaiavand cui. vrai sa-ti dau cateva exemple, de aici din zona in care traiesc eu?