| Toluk19 a întrebat:

Cum a aparut viata prin revolutie sau creatie ?

Răspuns Câştigător
| Jenny23 a răspuns:

Prin creatie... totul este foarte perfect in jurul nostru...

111 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Evident ca prin creatie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Evident? De ce? Poti proba afirmatia ta cu argumente solide?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Deschide ochii si priveste la creatia lui Dumnezeu.Cauta-L si Il vei gasi!Este imposibil ca acest sistem care functioneaza cu precizia unui ceasornic,intr-un echilibru perfect,daca pamantul s-ar afla cu putin mai aproape de soare,pe el nu ar putea sa existe viata.
Exista o diferenta intre a dovedi o afirmatie si a accepta o afirmatie.Poate ca as reusi sa iti demonstrez ca crestinismul este adevarat,dincolo de orice indoiala rezonabila,dar numai tu poti alege sa il accepti.Te rog sa iti pui aceasta intrebare daca ai deschiderea sa-l accepti.Eu cred ca impotrivirea ta fata de crestinism este emotionala sau volitionara ,nu doar intelectuala.
Dumnezeu a asigurat viata in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada ,dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim,fie sa Il respingem.De fapt scopul acestei vieti este ca sa luam o decizie fara sa fim constransi.

| Dumnezău a răspuns:

Viata a aparut odata cu timpul si spatiul.E element primordial,si a aparut spontan,fara revolutie,sau evolutie,sau creatie.Pur si simplu,a existat de cand exista timpul.Dar creata de Dumnezeu, viata nu exista, s-a creat singura.

| Ager a răspuns (pentru Dumnezău):

Aa. interesant, si casa mea a apărut spontan.
nimic nu are loc fără a avea o cauză...
care a fost cauza apariției spontane a vieții?

| Dumnezău a răspuns (pentru Ager):

Sunt de acord cu ce spui despre cauza si efect.Insa...la construirea casei tale au fost niste martori,ai vazut cum se pun grinzile, caramizile, cum se tencuiesc peretii.Cand a aparut Universul,n-a fost nici dracu martor,si nu avem de unde sti,niciunul dintre noi,cu exactitate, cum a aparut viata, si nu putem decat sa presupunem.Eu cred ca s-au creat niste conditii chimice propice(cantitati optime din diferite elemente, ce cu timpul, s-au ajustat) pentru existenta primei celule vii in apa.Pamantul s-a alcatuit in asa fel, incat sa permita existenta vietii acum vreo 6 miliarde, daca e sa dam crezare oamenilor de stiinta.

| Ager a răspuns (pentru Dumnezău):

Sunt atâtea chestii complicate în ecuație că e greu să spui că a evoluat. Adică îți trebuie o credință (ce nu are treabă cu religia, credință nu este = religie) mai mare să crezi că am evoluat decât că am fost creați.
Și cea mai simplă celulă nu este "simplă". Legile fizicii, legi perfecte.
Și cum dintr-o celulă să evolueze în ceva ce are : senzori video (ochii), senzori chimici (nasul, limba), senzori de sunet (urechile), senzori de echilibru (in urechea internă), senzori de temperatură (pielea), senzori tactili (pielea), senzori ai durerii. De unde a venit nevoia de odihnă? Dar iubirea? Dar rațiunea? Cumde suntem singura "specie" ce vorbește? Cumde doar oamenii caută răspunsuri despre trecut, viitor? Și muuulte altele.
Apropo de văz: cumde avem 2 ochi și nu unul? De ce vedem color? Cumde ochiul vede imaginea răsturnată iar creierul "o intoarce"?

| Dumnezău a răspuns (pentru Ager):

Adevarat,dar in acelasi timp,putem considera ca este o aberatie si declaratia cum ca la inceputul timpurilor a existat un Dumnezeu; nu prea avem voie la cat de inevoluati suntem,sa ne dam cu parerea despre timp,si durata acestuia,insa putem presupune ca exista un tipar nescris bine intiparit in natura,si legile Universului, ca un cod, ce face lucrurile sa nu derapeze necontrolat.Este cel mai probabil ca omul sa fi evoluat din primate,multi oameni au comportament asemanator cu acestea(cauta experimentul cu ananasul si cele cinci maimute,daca ti-am starnit interesul),si seamana la conformatie corporala si scheletica,sa nu mai vorbim de cea mentala cu oamenii,plus ca mai este si degetul opozabil.

Cea mai simpla celula de fapt,chiar este simpla, se afla la nivelul celei ce a fost creata in laborator de un biolog(imi scapa numele) si echipa lui, prin 2010. Fata de cum sunt celulele acum, primele organisme aparute acum 2 miliarde de ani,chiar erau simple, si orice altceva, dar complexe nu.

2 miliarde de ani, mic Padawan.Chiar si pentru Univers e mult 2 miliarde de ani, iar celulele au avut timp berechet sa se dezvolte.Sa nu mai mentionez,si ca viata a aparut in apa,si multe celule,ce au trecut prin secete, si schimbari climatice extreme au trebuit sa se adapteze, iar evolutia spontana si-a facut treaba excelent.Probabil esti ortodox,dar nu trebuie sa subestimam puterea de creatie si regenerare a naturii,e foarte posibil ca acele detalii ce le-ai mentionat sa fie inscrise in codul genetic al intregii naturi.

Orice organism are nevoie de odihna.
Iubirea este o notiune ambigua, si mai corect ar fi s-o numim atractie, ca sa nu picam in aberant si in ipocrizie.Inutil sa mai spun,multe mamifere si pasari iubesc,unele chiar mai intens decat omul(porumbeii,ca sa dau un exemplu concludent)
Ratiunea la multi este disparuta,si actioneaza dupa niste conventii sociale,dar ma vad nevoit sa iti dau dreptate, ratiunea este un lucru surprinzator, considerand ca suntem cam singura specie ce il avem. Spun "cam" pentru ca sunt si anumite animale ce gandesc inainte sa faca un lucru.

Si animalele vorbesc.Doar ca nu limba noastra; se exprima in asa fel, incat sa fie intelese de specia lor.Sau nu am ajuns la aceasta dezvoltare inca. Unele animale inteleg ce vor sa le spunem, de aceea si pot fi dresate.Chiar si in latraturi se observa o anumita nota/tonalitate, sunetele ce le scot animalele semnifica si ele ceva.Nu toti oamenii se lanseaza in astfel de digresiuni filosofice complicate, unii abia de indeplinesc niste conditii necesare si mediocre pentru a se numi oameni.Tocmai aceasta inzestrare ar putea sa ne faca specia mai dezvoltata,astfel incat sa demoleze odata pentru totdeauna acest mit de prost-gust cu Dumnezeul biblic.

Multe animale vad color; multe animale au tot doi ochi, pot iarasi sa presupun ca acesta este un cod bine stabilit de natura, pentru a ne face vietile mai usoare.Creierul de obicei,corecteaza mai tot ce e gresit la celelalte organe,de aceea este atat de puternic,si asa este normal sa vedem,inca odata, pot aduce in discutie acea oranduire aproape perfecta a naturii, ce influenteaza orice pe lumea asta.

| Ager a răspuns (pentru Dumnezău):

știi ce observ eu? că lumea nu merge din bine in mai bine... adică omul nu e că scapă pe zi ce trece de anumite boli. ci are din ce in ce mai multe. Carnea e din ce in ce mai bolnavă, din ce in ce mai multe erori "in cod"(cancerul).

tu ai zis :"a presupun ca acesta este un cod bine stabilit de natura", natura fiind cine? evoluția însăși?laughinglaughing Evoluționiștii NU VOR să accepte că există CINEVA care a "setat" aceste legi ale naturii să fie perfecte.(gravitația, căldura soarelui, distanțele în sistemul solar, mărimea soarelui și al Pământului, Luna și distanța ei față de Terra (fără de care noi nu am fi existat), și multe altele).
Animalele nu înțeleg ce le spui, se învață doar că acel cuvânt ce tu-l pronunți este o comandă. Care animal, de mic, tu îi spui stai și el stă? sau îi spui vino și el vine?
Spre deosebire de animale care deja sunt născute cu o anumită inteligență (instinctul) oamenii se nasc "proști". Trebuie să învățăm totul, chiar și lucrurile elementare (focul te frige, acul te înțeapă, câinele te mușcă etc). Unde a dispărut la oameni instinctul, sau inteligența din naștere? Ce știe un copil la naștere în afara faptului de a cere (plânge)?
ai mai spus :"Iubirea este o notiune ambigua, si mai corect ar fi s-o numim atractie, ca sa nu picam in aberant si in ipocrizie.Inutil sa mai spun,multe mamifere si pasari iubesc,unele chiar mai intens decat omul(porumbeii,ca sa dau un exemplu concludent)
Ratiunea la multi este disparuta,si actioneaza dupa niste conventii sociale,dar ma vad nevoit sa iti dau dreptate, ratiunea este un lucru surprinzator, considerand ca suntem cam singura specie ce il avem. Spun "cam" pentru ca sunt si anumite animale ce gandesc inainte sa faca un lucru."
De fapt da, la animale este atracție, dar la oameni este ceva diferit. Adică eu pot să te iubesc și pe tine (o iubire bazată pe principii), și pe soția(viitoarea) mea (iubirea sentimentală), îmi iubesc și membrii familiei. Și la animale e la fel?
Rațiunea (conștiința) nu e dispărută. Ci doar foarte "tocită". Cumde doar oamenii simt nevoia de a se ruga? Cumde doar oamenilor le pare rău că au făcut (sau nu) un anumit lucru? De ce oamenii au frică de moarte? De ce se "opresc" și meditează la trecutul lor pentru a ști ce e de făcut mai bine în viitor?
Unde a apărut această diferență? Sau mai degrabă, DE CE?

| Dumnezău a răspuns (pentru Ager):

Lumea nu merge mai bine,pentru ca noi suntem specia definitorie pe acest Pamant,si, deh, e greu cu oamenii sa mearga o planeta bine.Si,afla ca anumite boli sunt produse in laborator-si nu spun asta doar dpdv conspirativ,EBOLA si SIDA chiar au fost create in laborator,si niste baieti americani si olandezi au creat recent o tulpina de gripa mortala,absolut devastatoare.N-ar fi exclus sa apara "accidental" in viitor o noua boala,care sa ingroase buzunarele baietilor din companiiile farmacetucie.

Da,Natura fiind insasi Evolutia, poate chiar si cele doua elemente, Timp si Spatiu.Cam dificil sa ne incumetam in discutii despre evolutionism vs. creationsim,dar eu nu sunt adept al niciuneia din cele doua teorii, evolutionismul trebuie slefuit mult, inainte de a fi luat ca parere irefutabila.Nu sunt evolutionist,sunt mai degraba un panteist agnostic. Daca ceva nu ar fi setat acele conditii,noi n-am fi trait,dar nu cred ca poate fi vorba despre un Creator,ca entitate ce a umblat la butoane,atat cat sa ne fie noua bine,inca raman ferm pe pozitie: Natura si Universul s-au format asa.

Unele inteleg de mici, ce inseamna "dormi" sau "nu mai latra" sau "stai cuminte", posibil ca ele sa aiba acel automatism si translatere ale expresiilor noastre gata formate.Mai degraba,mai mult trebuie sa "dresezi" un pui de om,pentru ca el nu are formate automatismele, decat un catel sau un pisoi, mi se pare ca unii inteleg ce vor sa spuna oamenii fara sa fie invatati cu un anume termen.

Nu e chiar asa.Acul te inteapa, asta pana te faci maestru al acupuncturii, si il folosesti sa te ajute.La fel si cu focul. laughing Cel mai probabil,odata cu evolutia si asa-zisa lor dezvoltare, oamenii au pierdut din caracterul instinctiv, de animal.Si,de fapt, dracii mici din specia noastra sunt destepti.La nastere,oamenii si celelalte animale sunt cam pe un prag egal,ambele trebuie invatate sa nu faca anumite chestii,desi animalele au de la nastere, cateva instincte stabilite, ca intr-o matrice.Am citit undeva ca dracii astia de la vreo cinci luni, isi dau seama ca plansul le aduce avantaje si alintaturi, si il folosesc ca o metoda de a atrage atentia.Iti trebuie ceva viclenie,inteligenta si spirit de observatie pentru asta,nu crezi?

Daca la animale este atractie,imi poti explica,rational si concis,de ce porumbeii,dupa ce perechea le moare,ei ori mor, ori nu isi mai cauta o alta pereche? Asta pe cand o gramada de oameni, chiar si la 10-12 luni dupa ce le moare partenerul,ei se refugiaza in bratele altei persoane,fie ei barbati sau femei? Societatea moderna,tin sa te contrazic, a facut ca oamenii sa aiba instincte si comportament animalic in relatii si in asa-zisa iubire, chiar mai mult decat animalele.Foarte multi oameni acum,si-au dat seama ca treaba cu iubirea e utopie si himera,si au ajuns sa se refugieze in placeri carnale,stimulate doar de atractie,si nevoia de a face sex, pe cand animalele nu sunt atat de usor coruptibile, de catre "societatea" lor.La animale, pe langa fundamentul de atractie, exista si dedicare.Acum,nu zic ca toate animalele pot sa isi iubeasca partenerii,cainii nu prea fac asta, si ne cam asemanam cu ei in punctul asta de vedere.Da, e la fel.Animalele isi iubesc puii si familia,nu doar pe cei cu care impart viata sentimentala. Unele chiar mai mult decat oamenii.

Crede-ma,la unii chiar e disparuta,eu studiez mult oamenii,ca deseori,n-am nimic mai bun de facut,si am ajuns la concluzia ca multi chiar nu gandesc,inainte sa deschida gura,n-au folosit-o un timp indelungat,a iesit din automatism,si a disparut de tot.

Oamenii simt nevoia sa se roage,pentru ca (,) considera ca nu se pot descurca singuri,nimic mai fals,si au nevoia de ceva la care sa se roage; chiar merita subliniat ca doar unii oameni se roaga,altii isi dau seama ca isi pot guverna singuri vietile, nu au nevoie de un zeu sa faca asta, sau de destin.Si anumite animale au regrete.Te invit sa iti iei o pisica sau un caine,dar nu sobolan cu blana,sa il enervezi,el sa se supere pe tine, si sa iti faca ceva rautacios(zgarietura, sau sa te ignore) si vei vedea ca are mustrari de constiinta.Si un elefant poate sa ajunga in stadiul asta.Doar unii oameni au frica de moarte,dar putem pune asta in seama unei ratiuni mai bine dezvoltate, nu doar generala, ca la unele animale.Omul mereu e megaloman,chiar daca o stie sau nu, si de aceea nu vrea moara, sa traiasca vesnic.Personal,nu mi-e frica de moarte,pentru ca nu o putem evita,si este un fapt perfect natural.

Toate aceste diferente despre care vorbesti tu,au aparut in urma dezvoltarii galopante ale unor automatisme sociale,sau naturale,si a ratiunii, care din pacate la unii, involueaza si se pierde in ceata.Aceasta diferenta a aparut cu un scop, dar, scopul acesta e foarte probabil ca nimeni sa nu-l stie.Eu zic ca era nevoie de o specie foarte inteligenta care sa guverneze planeta, si de aceea am evoluat atat de spectaculos.

| Inferno a răspuns:

1 Cum adica revolutie? Tu sti ce e aia o revolutie?
Poate ai vrut sa spui Evolutie.
Dar cum sa apara viata prin evolutie?
Tu sti ce e aia evolutie?

| Holocaust a răspuns:

Viaţa nu ştiu cum a apărut, dar omul cu siguranţă a apărut datorită evoluţiei.Meh...

| muffy1 a răspuns:

Ce naiba e aia revolutie

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Evolutie a vrut sa zica...

| muffy1 a răspuns:

Viata a aparut prin evolutie? laughing))))))))))))))))))))) vai cred ca e una din cele mai tampite chestii zise. binenteles creatia e la fel de tampita, dar evolutia nu are de a face cu aparitia vietii, si din intrebari din astea se vede clar ca atacati un domeniu despre care nu stiti absolut nimic, nu ati incercat sa intelegeti nimic, dar de comentat despre chestii pe care nu le cunoasteti o faceti cu avant puternic.
eu ca ateu macar am avut ambitia sa cunosc cateva lucruri despre religie, am citit biblia, m-am documentat despre istoricul acestei religii, am citit si despre celelealte religii de pe planeta, cateva cel putin, da macar am o mica intelegerea a ce inseamna cuvantul religie si ce presupune. nu cere nimeni sa credeti in evolutie, ca nu ii pasa nimanui, ramane un fapt chiar daca unii nu cred ca exista, exista de miliarde de ani si va exista miliarde de ani, ca unii ce traiesc 70 de ani in medie nu cred ca exista, chiar nu ii pasa nimanui, dar, si e un mare dar, daca tot o atacati asa vehement si am explicat de ce si inutil, macar invatati ceva despre evolutie, e ridicol si rusinos, mai incolo poate aud ca fizica quantica nu exista ca nu ati vazut niciodata un electron, miuon, lepton si asa mai departe.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Pai ia lumineaza-ne tu. daca viata nu a aparut nici prin evolutie nici prin creatie.atunci cum a aparut? a facut gaina un oulet si in mijloc avea un electron...si ia-ca-te viatalaughing)

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Chiar te astepti sa iti bag in cap cunostinte de chimie organica, biologie moleculara, chimie moleculara, sa iti explic ces aia aminoacizi, si altele, cand varianta ta la aparitia vietii e o gfacut o gaina un ou? serios? de ce as incerca macar sa fac asa ceva, tu nici macar nu vrei sa inveti, tu vrei sa iti dai ignoranta drept cunoastere, si crezi ca prin a imi arata ca nu intelegi nimic din stiinta cumva ai contraargumentat sau ceva? nu, tot ce ai facut cu raspunsu asta a fost sa zici: doh, nu inteleg diferenta dintre evolutie si aparitia vietii, nu stiu ce e aia evolutie si la ce se refera, deci am castigat discutia. da ma, gaina a facut un ou...

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Stii straduinata ta de a-mi arata ca ai nu stiu ce cunostinte in nu stiu ce domenii ma lasa rece! Si discursul asta de copil de 14 ani ca sa nu pari nu stiu ce incult tot la fel! Deci in afara de a-mi arata ca vrei sa pari si tu inteligent ca multi altii de pe aici altceva nu am remarcat la tine! auzi nu inteleg nimic din stiintalaughing...ma abtin

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

K, lasand prostia ta deoparte, macar ajuta-ma sa inteleg ceva, ca nu, nu stii nimic din stiinta, ataci un subiect si nici macar cu ce se ocupa evolutia nu stii sa imi zici de o tot dai cu aparitia vietii, deci da, normal ca nu stii stiinta deloc. dar vreau sa imi raspunzi altceva.care naiba e problema asta mentala la voi, stii, nu creationistii din america au scris biblia, au aparut acu cativa ani, biserica catolica si ortodoxa, care sunt de 2000 de ani aici, si au scris in pana mea la consiliul de la niceea biblia, si au decis ce sa lase in ea si ce sa scoata, deci parintii religiei tale ca sa zic asa, ambele biserici au spus ca biblia nu e carte de istorie, nu e carte de stiinta, e o carte de pilde, trebuie luata ca atare, ambele biserici au spus ca evolutia e o intelegere profunda a realitatii si ca asta nu il exclude pe dzeu, ci e doar o intelegere a lucrarii sale, care naiba e problema ta si a celor ca tine, serios. fara misto? ai vazut doar filmulete pe youtube a ce spun nebunii din america si te-ai dat la religia lor? de ce pui creatia inaintea creatorului? nu va mai pasa de dzeu, de exista sau nu, biblia a ajuns zeul vostru, e mai important sa aiba dreptate biblia decat chiar dzeu insusi,,, de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

Stimabile,explicatiile si eruditia ta sunt sublime,dar lipsesc cu desavarsire,la fel ca si folosirea "puctului".Pai daca evolutia este "cea mai tampita chestie",iar creatia este "la fel de tampita", sunt curios sa ne impartasesti ce ai dedus din "documentarile-ti" ample? Si te mai rog ceva:unde ai VAZUT tu un electron,"miuon"si "lepton"? Nu de alta, dar sun curios cum arata.

| muffy1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci de nu am pus punct ai decis sa ignori total cuvinte zise de mine? unde am spus ca evolutia e o chestie tampita? evolutia e un fapt, nu conteaza ce as crede eu, indiferent de as avea o parere buna sau rea despre ea.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Ce ai patit.te-ai lovit la cap? am zis eu ceva de biblie.am zis eu ca am un D-zeu.sau cred in cineva? si revenind la stiinta. date exace nu ce papi tu acolo...masa solara daca era mai mare de 1.4 soarele nu putea rezista in timp...se prabusea in el insusi(daca stii ce inseamna).mai mica de 0.8 nu se mai forma soarele.constanta structurii fine(iti explic ca nu ai de unde sa stii inteligentule.inseamna o functie de 3 constante fundamentale:constanta Planck, viteza luminii si sarcina elementara)daca ar fi fost mai mica de 0.7 mase solare nu ar mai fi existat stele. daca ar fi fost mai mare de 1.8 la fel.forta nucleara tare ar fi fost cu 2% mai puternica sau cu 2% mai slaba Universul n-ar fi fost capabil sa sustina viata! Offf inteligentule unde te ascunzi?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai aveam un pic si imi trezeam profu din somn sa-i zic ca am un amic care a descoperit un alt tip de electronlaughing

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum ma duceam la laborator sa le zic la asta ca am un amic care a descoperit ca electronul e miuon si leptonlaughing))doamne

| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

In mod cert, dupa topica frazei si punctuatia folosita, tu nu esti roman.Din acest motiv ai si facut greselile de exprimare pe care ti le-am semnalat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Rogu-te fama sa-ti inteleg aluzia, sau reciteste ce am spus si ca raspuns la ce.

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Unde am zis eu ca ar fi electronul lepton? cu citat din ce am zis.da copy paste sa vad exact unde spun ca electronul e de fapt lepton

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca da:era referitor la primul coment care l-ai facut la adresa lui muffy

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Muffy1 a răspuns:
Viata a aparut prin evolutie? ))))))))))))))))))))) vai cred ca e una din cele mai tampite chestii zise. binenteles creatia e la fel de tampita, dar evolutia nu are de a face cu aparitia vietii, si din intrebari din astea se vede clar ca atacati un domeniu despre care nu stiti absolut nimic, nu ati incercat sa intelegeti nimic, dar de comentat despre chestii pe care nu le cunoasteti o faceti cu avant puternic.
eu ca ateu macar am avut ambitia sa cunosc cateva lucruri despre religie, am citit biblia, m-am documentat despre istoricul acestei religii, am citit si despre celelealte religii de pe planeta, cateva cel putin, da macar am o mica intelegerea a ce inseamna cuvantul religie si ce presupune. nu cere nimeni sa credeti in evolutie, ca nu ii pasa nimanui, ramane un fapt chiar daca unii nu cred ca exista, exista de miliarde de ani si va exista miliarde de ani, ca unii ce traiesc 70 de ani in medie nu cred ca exista, chiar nu ii pasa nimanui, dar, si e un mare dar, daca tot o atacati asa vehement si am explicat de ce si inutil, macar invatati ceva despre evolutie, e ridicol si rusinos, mai incolo poate aud ca fizica quantica nu exista ca nu ati vazut niciodata un electron, miuon, lepton si asa mai departe.

| muffy1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa vrajeala, hai, acu ma combati cu greseli de punctuatie? ma acuzi ca am spus cum ca evolutia e o tampenie...bun, arata unde am spus asa ceva, o dai pe greseli gramaticale acum?

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Asa...si? a spune ca nu exista evolutie, la fel poti spune ca nu exista fizica quantica ca nu vezi leptoni, electroni, dar doar pentru ca nu ii vedem cu ochiul liber nu inseamna ca fizica quantica nu exista.
dar ce legatura are astacu ce ai zis tu, nu vad unde am spus ca electronul acelasi lucru cu leptonul sau miuonul? care e legatura intre ele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Dar tot nu am inteles,de ce mi-ai raspuns mie, ca urmare a celor ce ai inteles din afirmatiile lui muffy1, care totusi nu a facut afirmatia ca electronul este lepton.

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Si unde am zis ca leptonul e acelasi lucru cu electronul? de aia am pus virgula intre ei, ca nu sunt acelasi lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

Vezi-ti postarea din 9 martie, ora 02.03

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Acum am vazut...in fine.tu crezi in D-zeu?

| VladimirPutin a răspuns:

Revoluție și evoluție creație nu

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Poti dezvolta?

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Ce te face să crezi că a existat un creator?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Pentru ca totul ce e in jurul nostru e prea perfect! Cu argumente nu asa dupa ureche

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Ce e perfect? perfect e doar un cuvânt
Tu dacă ai juca un joc de exemplu sims tu le dai tot inclusiv gândurile

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Intrebarea e una simpla in esenta ei.si raspunsul unul foarte complex:in tot ce misca si ce nu misca in universul asta sunt niste date exacte...cum de? nu ti se pare putin ciudat ca totul sa fi fost la intamplare?

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

întâmplare alt cuvânt? date exacte ești sigur că omenirea le știe? universul are vreo logică? omenirea nu știe dacă universul are logică dar văd că tu știi

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Mda...m-am lamurit

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

în cel mai bun caz ești beat mort

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Si tu...altceva mai stii sa zici? Mai incultilor...mergeti drac la "dragoste si sex"si va faceti o laba la neuroni nu rupeti pl pe aici

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Măi inculților n-am cum să zic pentru că fac parte din ei
știi ce mai am să-ți spun?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Nu ne mai spune nimic

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Hai sictir !

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Altceva inteligent mai ai in vocabularul ala de clasa a 2-a?

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Pline de inteligență sunt argumentele tale

| Toluk19 explică:

Varsta Pamantului este de 6000 de ani. Dovezi, Explicatii, Teorii ale Procesului de Creatie. Puneti la cautare in youtube.
Si nu numai sunt si intrebari logice si de evolutie si creatie!
Cuvintele Lui Dumnezeu nu s-a schimbat!

| trolololo a răspuns (pentru Toluk19):

Ala e genul de om care face bani de pe spinarea fraierilor. "Peiz tu lord".

| Ager a răspuns (pentru Toluk19):

Nu, Biblia nu afirmă că Pământul are 6000 de ani.(omul, in schimb, da)
O zi de creație nu a avut doar 24 de ore.

| Toluk19 explică:

Totul a fost creat uitati-va in jur cit e de frumos aranjat totul la locul lui!
Sau evolutie sau creatie? Una din ele este gresita! Si normal ca evolutia este gresita!

| ateu123 a răspuns (pentru Toluk19):

Ce vezi tu perfect in jurul tau copii din africa murind de foame?

| Toluk19 explică (pentru ateu123):

Crezi in sfirsitul lumii in 2012?
Sfirsitul lumii va fi cind toti oamenii vor fi lipsiti de Slava si Harul Lui Dumnezeu!

| ateu123 a răspuns (pentru Toluk19):

Asa cum a venit si in 2000 asa va veni si in 2012 de ce esti asa inchis la minte sincer?

| Toluk19 explică (pentru Toluk19):

Cum a venit si in 2000? Pai tot oamenii de stiinta a spus! Si acum in 2012? Ahahah nu mai pot de ras!
Nustiu cine sai creada pe asa prosti!
Raymusic cind a aparut prima celula? Daca esti asa destept? Greu de raspuns asa-i? Ca nici oamenii de stiinta nu stiu!

| ateu123 a răspuns (pentru Toluk19):

Ce minti cand a spus stiinta ca vine sf vreodata? de ce minti? rade prostia in tine nu-i de mirare

| Toluk19 explică:

Oameni buni o intrebare!?
Luna se indeparteaza de pamint? daca da, de cit timp se indearteaza?

| ateu123 a răspuns (pentru Toluk19):

De cand a existat tot se indeparteaza de pamint dar fi fara griji in mmulte miliarde de ani i fom simnti lipsa cand soarele, pmantul, luna vor vi istorie deci niciodata

| Toluk19 explică (pentru ateu123):

De cind a existat? Cit de aproape era Luna de Pamint dara?

| muffy1 a răspuns (pentru Toluk19):

Binenteles ca se indeparteaza, cu 3, 8 centimetri pe an. se indeparteaza de acum 4, 3 miliarde de ani, cand a fost creata, atunci era la 200 de mii de kilometrii distanta, inmultint 3, 8 centimetri cu 4, 3 miliarde ne da in jur de 160 de mii de kilometri, si cum luna azi se afla la 370 de mii de kilometri, da, aplicand matematica simpla, cam confirma ca se indeparteaza de 4, 3 miliarde de ani.

| ateu123 a răspuns (pentru muffy1):

Luna nu a fost creata urasc cuvantul creare nimic nu s-a creat luna exista ca sa ciocnit pamantul cu o alta planeta cea a ramas in urma ciocniri s-a prins de gravitatia pamatului

| ateu123 a răspuns (pentru Toluk19):

Luna cam de 4, 3 miliarde de ani pe pamant ziua era de 6 ore pracic bezna totala luna a ajutat evolutia din cauza atrageri gravitationale, cum sa fie aproape ma? daca acum e departe si s-a apropiat in timp gravitatia atrage nu respinge

| muffy1 a răspuns (pentru ateu123):

Stii...stelele se creeaza din nebuloase, planetele prin gravitatie se creeaza, masinile si blocurile se creeaza, ca urasti tu un cuvant nu schimba sensu din dictionar, nu a aparut instant, creearea implica un proces, si stiu ca luna a aparut prin o ciocnire a planetei noastre cu alta, da ala e procesul prin care a fost creata luna.

| ateu123 a răspuns (pentru muffy1):

Da ai dreptate perfecta ( creearea implica un proces) eu m-am referit la creatia divina sau sub influenta unei divinitati

| Ager a răspuns (pentru ateu123):

și ce a trimis-o înspre Pământ?

| ateu123 a răspuns:

Prin revolutie nu o aparut nimic decat persoane ca tine dupa revolutia din 89, voata o aparut sub forma de microbii si virusi uni spun ca in ocean alti ca in balti pe uscat nu asta e important, important e faptul ca 1 meteoriti pot duce viata cu ei chiar daca ei lovesc solul materia vie rezista deci se poate 2 sa demonstrat stintific in loborator ca viata o aparut sub forma de amoniazici dar nu destuii pentru dezvoltarea ei, stiinta nu detine adevarul absolut asa cum nul detine nimeni mereu e ceva de adaugat dar prin adn sa demonstrat evolutia vietii si cum a evoluat si evolueaza in continuare, creatia nu ofera dovezii deloc asa ca da ascundete ca soricelu de dovezi si traieste in lumea ta aia mica

| Ager a răspuns (pentru ateu123):

Da, si s-a mai observat in laborator că s-a reușit să se creeze un fir mic de liță de cupru. Dar nu contează asta, important e că prin evoluție azi avem ceea ce numit Internet...
după bomba de la nagasaki ce viata a mai rămas, chiar acolo unde a explodat? microbi? bacterii?
deci nu e important cum a apărut viața?
atunci ce mai cauți să răspunzi aici? intrebarea asta e cum a APĂRUT viața, nu cum s-a dezvoltat.

| ateu123 a răspuns (pentru Ager):

Asta urasc eu te-am intrebat ceva daca vrei discutam daca nu ma culc imi raspunzi sau ma culc? deci creatorul tau exista a creat universul in biblie apare zeita ashera mama lui recunoscuta de evrei ce spui?

| Ager a răspuns (pentru ateu123):

îmi poți da versetul dacă tot afirmi că e scrisă o așa tâmpenie?laughinglaughing

| catalin188 a răspuns:

Supă primordială

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Evolutie nu revolutie baaaa

| Ager a răspuns:

Natura, prin complexitatea ei, ne duce cu gândul la un proiect inteligent. Și aici mă refer la microbiologie. Sunt așa de multe date în ecuație că nu pot fi rezultatul HAOSULUI. Și, în acea supă de găină primordială se spune că a apărut prima celulă : celula are membrana, nucleu, sisteme de comunicare, sistem de hranire, sistem de copiere a datelor, sistem de multiplicare... si multe altele; oamenii (și nu haosul) nu au reușit să facă nimic în LABORATOR, ÎN CONDIȚII perfecte, dar ce să zici că DIN ÎNTAMPLARE s-au format celulelaughing)... si multe altele. Legile PERFECTE ale naturii ne duc iar cu gandul la Cineva ce le-a "setat"

| muffy1 a răspuns (pentru Ager):

De fapt au fost facute in laborator, si natura nu are legi perfecte, nu e o perfecti...of..., te rog, cauta, s-au facut experimente in a imita conditiile planetei cu ce era pe vremea aia, acu 4 miliarde de ani, rezultatele o sa te uimeasca, sunt total contrare cu ce zici tu, si nu, nu are nimic de a face cu dzeu asta, are legatura cu intelegerea realitatii, nu cu existata unei divinitati, poti crede in continuare, dar macar cunoaste cate ceva despre lumea creata de zeul tau daca tot crezi in el

| Ager a răspuns (pentru muffy1):

Da, au făcut acea supă de care spui tu tot ce au vrut ei... și au reușit să facă doar niște aminoacizi...
cea mai simplă celulă care există este formată din sute de aminoacizi si molecule diferite. le-a pus laolaltă haosul? HAOS? DEZORDINE?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru Ager):

Http://www.lovendal.net/.........citeste un picutz poate tu ai fost la scoala ca astia cred ca au ramas tot pe la gradinita:))

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Natura nu are legi perfecte?laughing))))bai nene...sorry dar nu ma pot abtine esti varza.ia si citeste despre raportul dintre masa protonului si masa electronului...nici nu stiu cum sa-ti mai zic.o arzi pe aici.macar vb ceva adevarat ca mai sunt si care mai invata din ce scrii tu aici

| Ager a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Ei se bazează pe ceea ce spun cercetătorii. Dar oamenii de stiinta de azi sunt la fel ca oamenii bisericii de după secolul intai (cand crestinismul a deviat de la ceea ce trebuia sa fie). La concilii ei veneau cu deciziile luate de acasă, nu au tinut cont de biblie. Aşa şi majoritatea oamenilor de ştiinţă de azi. vor să demonstreze că omul a evoluat, dar cu cat analizează mai profund cu atat mai multe dovezi găsesc pro Creaţie. de exemplu recent s+a descoperit ca aşa zisul JUNK DNA nu este deloc adn gunoi. informatiile ce se gasesc in el ajuta la regenerarea celulelor si la reproducerea lor. si nu numai

| muffy1 a răspuns (pentru Ager):

Asa si.in primul rand nu vb de celule, vb de bacterii, sunt organisme univelulare dar, e o mica diferenta, pentru ca o celela de om de exemplu nu inseamna viata, o bacterie da. si nu au nici o legatura complexistatea bacteriilor din ziua de azi cu primele aparute, care abia se puteau numi viata, la fel de bine poti compara un elefant de azi cu primele bacterii, e cam la fel de mare diferenta intre ele si un elefant cum e intre ele si bacteriile de azi, sunt chestii total diferite.
si nimeni, in intreaga societate academica nu a spus nimic vreodata de haos, de intamplare, de sansa, de noroc...de unde naiba o scoateti, serios? daca stiinta nu zice nimic de haosu asta a tau, de ce tot ii pui in carca cuvinte inventate de voi?

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Natura, ca si universul, are legi, deci cand spui legile naturii banuiesc ca te referi la toate legile fizicii, chimiei, etc, cred, nu stiu exact la ce te referi dar sa luam varianta asta. bun, ce e aia o lege?
nu, nu vreau sa imi spui care sunt legile, iti dau prezumtia ca le stii, vreau sa zici ce e aia o lege a universului, si o sa vezi prin simpla ei definitie de ce nu exista legi perfecte in univers.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Uite man.nu ma cred destept.si nici savant.era o simpla intrebare.si fiecare raspunde in felul lui.si venim cu argumente pro si contra si iese o discutie frumoasa, interesanta si constructiva, dar daca tu ma iei ca eu nu stiu ce e aia stiinta sau nu stiu ce ai mai zis la inceput atunci te atac si eu.pentru ca nu am 14 ani si nu vorbesc in necunostinta de cauza.deci daca vrei sa vb pe tema asta vb dar altfel nu

| Toluk19 explică (pentru muffy1):

Mii greata cind vad asa cuvinte > Acum 4 miliarde de ani

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Nu nici eu nu am 14 ani, dar nu pot avea o discutie pe teme de stiinta, cand tu vad ca iei argumente de pe siteuri de creationism si nu siteuri cu adevarat academice, de exemplu faza de mai sus, cu masa solara si celelealte, ce legatura au cu evolutia? sa luam masa solara.da, stiu de constanta facuta de indianu ala, da nu exista doar stele ca soartele in univers, de era alt tip de stea, noi traiam pe alta planeta si poate aratam altfel, masa solara nu are legatra cu aparitia vietii, si nici celelalte, din simplul fapt ca nu sunt fixe. sunt pentru universul nostru, si nu, dele citesti pe siteuri creationiste, nu sunt scrise de cercetatori, deci chiar te rog, merita sa te uiti pe siteuri cu adevarat stiintifice, iti explica mult mai bine. revenind, pentru alte universuri constantele de care zici pot fi total diferite, fiecare univers are diferite constante si legi si valori, si viata in acele universuri poate arata si functiona total diferit, dar tot viata ar fi. si da, cand e vb de evolutie nu stii, tu ai spus ca are legatura cu aparitia vietii, nimeni care cunoaste cat de cat evolutie nu ar spune asa ceva. merita sa te documentezi.si sa intelegi evolutia, si o sa vezi ca de citesti ce zic oameni cu doctorate, toate prostiile spuse de creationisti in legatura cu evolutia sunt false si mincinoase, ca la unele chiar mint stiind ca fac asta.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Nu ne-am inteles...deci ca sa intelegi.eu nu cred in nimic.doar in mine k? Si cred ca tot ce ne inconjoara a fost creeat de o inteligenta mult mai avansata decat mintile noastre primitive! Si alea de mai sus nu au nici o legatura cu evolutia asa e.au legatura cu cat e lumea de perfecta.om,plante,animale,elemente chimice, pana la atomi

| muffy1 a răspuns (pentru Toluk19):

De fapt avem toate dovezile care confirma varsta de miliarde de ani, tu ai 0 dovezi ca ar avea 6000 de ani. nu, nu prea vad problema in stiinta, care nu e a mea tampitule, e a omenirii, e si a ta, diferenta e ca esti prea ignorant ca sa incerci sa o intelegi si sa o cunosti.

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Cum poti zice asa ceva? nu, lasa faza cu inteligenta superioara, in ce crezi...lasand asta
omul, fiinta perfecta? e un blestem, o insulta adusa omenirii, de am fi perfecti unde ar mai fi dorinta de a progresa, de a cunoaste cat mai mult, de a deveni o specie mai inteligenta, de a atinge noi culmi? de am fi perfecti noi si restul universului, am stagna, nu ar mai fi nici o dorinta de amerge mai departe pentru ca nu ar exista un mai departe.ar fi moartea a tot ce inseamna om, a tot ce inseamna dorinta de progres si dorinta de cunoastere, nu ar mai exista curiozitate, imaginatie, nu ar mai fi nimic, singurul nostru tel ar fi de a trai de dragul de a trai si atat. nu dori nimanui sa fie perfect, nu e un compliment, e o insulta

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Eu ma refeream la cum e programata lumea.e totul perfect...totul are un cod.ADN

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Nu nu cred in dzeu. da, nu inteleg faza cu perfectiunea, da, binenteles ca totul are adn, si cand vom intalni viata pe alte planete si viata aia va avea un adn, care va fi total diferit de a nostru, bine viata pe baza de carbon, ca viata pe baza de siliciu din cate am inteles nu are adn.
dar lasand asta ca nu e obligatoriu adn-ul, nu inteleg chestia cu perfectiunea, ce intelegi tu prin cuvantul ala, eu cand ma gandesc la perfect, ceva perfect, cum e adn-ul de car ezici, inseamna ca a ajuns in stadiul unde nu mai ai ce imbunatati, stadiul final, nu se mai schimba nimic, dar cum nu e asa, si adn-ul din corpul tau, a meu, al tuturor oamenilor sufera cam 10 mii de mutatii si schimbari pe parcursul vietii, probabil tu te referi la altceva prin perfectiune, te rog sa explici.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Ti-am mai zis de 2 ori azi noapte...ma mai repet o data si daca nu intelegi nici acum imi dau foctongue:ma refer la perfectiune codul dupa care suntem creeati, totul este la locul lui si fiecare are rolul lui in Univers:de ce nu ai inima in cap si substanta cenusie in picior? de ce plantele se opresc din crestere dupa un timp? totul este foarte bine programat.acum intelegi?

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Asta am inteles de aseara, da, nu vad logica, ce legatura are asta? acem ce spui tu pentru ca suntem primate, daca eram moluste era altfel, aaaaaa, acum ma prind, poate gresesc, dar tu nu crezi in evolutie nu e asa? mi se paruse aseara ca o intelegi, si de asta nu vedeam de ce tot spui de perfectiune, si ce ai zis acum, ma gandeam ca da, crezi in o forta superioara, dar crezi si in evolutie cum o fac multi crestini, dar ce ai spus acum contrazice clar evolutia, si se traduce prin a crede ca am fost creati direct in forma asta. e posibilitatea sa ma insel, dar nu cred, pentru ca argumentul cu foarte bine programat exista doar in limbaj la creationisti, si nu mi s-a parut ca ai fi unul. na, foarte bine, crezi in ce vrei, nu te obliga nimeni sa crezi in evolutie.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Aleluia...in sfarsit ne-am inteles.amin

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Mda, chiar speram sa nu fi unu din aia. macar zi ca nu crezi ca pamantul are 6000 de ani, nu am discutat despre asa ceva, asta care a pus intrebarea are probleme grave, miliarde de ani e inimaginabil pentru mintea lui redusa, da poate tu esti totusi cu picioarele pe pamant, ai spus ca intelegi cat de cat stiinta, spune-mi ca nu crezi chiar toate chestiile inventate de creationisti.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Fac o facultate deci.cred ca macar atat stiu ca terra nu are 6000 de anitongue

| Ager a răspuns (pentru muffy1):

Atunci există un Creator dacă nu haos... ori stânga, ori dreapta? vreau să înțeleg : dacă nu e haos (hazard, intamplare, sansa, noroc etc.) atunci a fost creație nu?

| ateu123 a răspuns (pentru Ager):

Stiinta monderna a demonstrat faptul ca a existat un big bang acum 14, 6 miliarde de ani ce anume la declansat ramane inca o enigma,stiinta a demonstrat ca viata a evoluat si inca evolueaza cum a aparut ea si ce anume a determinat aparitita ei ramane o enigma un cercetator american a realizat in loborator un experiment care a rezultat amnioacizi dar nu destui necesari dezolvatari vietii, daca vrei crede ca o divinitate a creat totul daca nu fi septic si crede doar ce vrei tu si ce e rational sa stii ca stiinta nu cauta adevarul absolut doar explica prin dovezi stiinta nu-i dogme, doctrina, religie

| ateu123 a răspuns (pentru Ager):

Cine la creat pe creator?

| Ager a răspuns (pentru ateu123):

Este Singurul care există dintotdeauna! E greu de priceput cum există dintodeauna, dar așa este. El nu are început și nici sfârșit.

| ateu123 a răspuns (pentru Ager):

De ce e el mai real ca alt zeu? e greu de priceput ai vazut tu ceva ca sa apara asa din senin?

| muffy1 a răspuns (pentru Ager):

Adica? unde sa fi fost haos? sau creatie...sau ce vrei. la ce vezi tu variantele astea doua.

| Ager a răspuns (pentru muffy1):

Păi dacă ar fi fost o anumită ordine cine a "controlat" totul pentru a fi o ordine?
Dacă nu a fost ordine a fost haos, nu? Cine a pus totul în ordine atunci?
Când spui hazard/haos mă refer la reacții chimice neconttrolate, care voi spuneți că au dus la formarea unei celule... care vezi tu, s-a format si cu "optiunea duplicate" laughing)laughinglaughinglaughingrolling on the floor) "repair", "eat". laughinglaughing

| muffy1 a răspuns (pentru Ager):

Ha? in toata istoria universului nu cred ca a fost un om de stiinta sa zica ceva de haos, reactii chimice necontrolate, si alte aberatii. k, vad ca nu ai habar absolut deloc de chimie organica, moleculara, biologie, fie, nici eu nu am facut facultatea de chimie ca sa inteleg perfect, nu pot avea pretentii ca toti sa stie de acum procesele prin care au aparut primele forme de viata, dar, si e un mare dar, una e sa nu sti ilucrurile astea, alta e sa auzi noroc, haos, intamplare, cand nu au fost rostite de nici un om de stiinta. daca un dobitoc creationist vine si iti zice ca a fost haos, intamplare, chiar trebuie sa il crezi? nu ai creier sa gandesti singur? trebuie sa iti spuna altii ce sa crezi? netu e mare, gasesti de toate, inclusiv reactiile chimice si explicatiile stiintifice legate de aparitia vietii, si scrise de cercetatori adevarati, nu siteuri crestine scrise de oameni fara facultate, si nici o explicatie nu are cuvintele pe care le tot rostesti si pe care le atribui lumii stiintifice. deci inainte sa ai tonu asta condescent, esti doar penibil, e ca si cum eu as spune ca doi plus doi egal patru, si vi tu repede, ca baa, voi de ce ziceti ca doi plus doi egal 10? daca auzi cuvinte ce nu sunt acolo, nu-i problema mea, ramai tu cu haos noroc si alte aberatii, ca sincer, cine naiba are rabdare sa iti explice chestii, cand argumentele tale sunt lucruri inventate de tine.

| Alexintunecatul a răspuns:

Creatie...iar creatorul a fost unul al dracu de bun.perfect pot zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-a aparut prin revolutie, ci prin haiducie. Invata sa te exprimi corect si sa respecti parerile celorlalti, nu sa-i jignesti gratuit! Argumenteaza cu probe solide, si nu mai da din clanta aiurea.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama ce discutie interesanta...dar daca aveam cu cine era si mai interesantatongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Pai da, ca se trezesc toti incultii sa-si dea cu parerea, dar ei de abia pot articula 2-3 cuvinte inteligibile laughing

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erai aici azi noapte sa vezi cat era de redus baietelul ala...cred ca nu rezistaitongue

| adelina0101123 a răspuns:

Prin creatie creatorul nostru a fost perfect de bun big grin e misto intrebarea ta de ce nu m-am gandit eu la asta?happy