| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai reacționa daca ai afla în ultimul an al vietii că există (sau nu) Dumnezeu? Ai avea regrete?

7 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu. In afara de ne mers la biserica, netinut post, lucrat in zile de sarbatoare, nespovedit-neimpartasit, neinchinat la icoane, n-am prea "pacatuit", dar un dumnezeu inteligent nu cere astfel de tampenii de la creatia lui, ca doar ar trebui sa fie inteligenta.

| Doub a răspuns:

Nu, nu aş avea.

| sublime89 a răspuns:

Depinde ce vrei tu sa intelegi prin d-zeu. Dar oricum, nu as avea regrete, ci chiar m-as bucura ca am aflat un adevar.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ideea asta a unei schimbari totale dupa aparitia divinitatii e redata in multe carti probabil(nu prea citesc), dar si in filme si de cele mai multe ori personajul o ia razna si intr-un final face un lucru si mai rau fata de ceea ce a regretat.
regrete oricum avem, de exemplu te comporti intr-un mod mai urat cu cineva sau nu vrei sa-l ajuti, apoi regreti chestia asta si ajungi sa ajuti pe cineva de care nu esti apropiat sau care nici macar nu-ti cere ajutorul.
nu stiu cum as reactiona

| Dorugar a răspuns:

Daca as fi crestin si ar apare dovezi despre existenta lui Dumnezeu, m-as da cu fundul de pamant de ciuda pentru ca nu m-am inchinat lui Dumnezeu Creatorul ci unei amarate de creaturi care a murit pe cruce dupa ce a fost urmarit, arestat, anchetat, judecat, condamnat si executat ca un criminal de rand!
Nu este blasfemie mai mare la adresa acelui Dumnezeu decat sa te inchini unei crearturi amarate in loc sa te inchini LUI Creatorului!

| CristinaSNC a răspuns:

Daca sa zicem ca aflu ca exista, desi stiu deja ca exista, mi-as trai viata in continuare asa cum am facut-o si as astepta momentul mortii. Regerete singer nu cred ca as avea de ce sa am, bine am facut greseli ca toti oamenii, unele greseli destul de mari, dar nu e nimeni care sa nu greseasca.
Daca as afla ca nu exista, ceea ce e imposibil, la fel as as trai si as astepta momentul mortii, cu totii ajungem acolo. Regrete nu as avea, indiferent de greselile facute mi-am trait viata cum am stiut eu mai bine.

| andreea26062002 a răspuns:

Da as avea regrete ca am facut multe pacate