| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Cum ar fi lumea daca ar exista cu adevarat Dumnezeu? Nu ar mai exista foamete, violarea copiilor de catre preoti, saracie, asa multa prostie, preoti hapsani care nu se mai satura de bani, am avea tehnologie mult mai avansata, etc.

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Lumea ar fi așa cum ai descris-o dacă oamenii ar vrea cu toată energia lor să urmeze modelul Dumnezeului -întrupat, Iisus Hristos.Cum ar putea exista în noi ideea de bine, de dreptate, de adevăr dacă cineva din afara materie nu le-ar fi pus în noi?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ania):

Daca nu poti pricepe cum de exista un lucru nu inseamna ca l-a creat un zeu, si nu inseamna ca a fost din sutele de zei inventati de omenire, chiar zeul ales de tine. deci nu ai dovezi pentru ce zici, ci delirezi cu ochii deschisi.

| Drimmero a răspuns:

Omul cum isi asterne, asa doarme. Nu exista vinovati pentru cauza lor!

| sublime89 a răspuns:

Asta ar fi daca ar exista un D-zeu bun, si caruia i-ar pasa de oameni.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru sublime89):

"Dumnezeu e mai presus de asta, un muritor de rand ca tine nu ar intelege " un religios ti-ar spune laughing.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ar fi ca toti violatorii, " oamenii de afaceri " si o gramada de multi altii s-ar plange de dictatura si totalitarism. Ar fi revolte si razboaie sociale devastatoare.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu exista preoti violatori. Presa ar scoate la lumina orice ar gasi in privinta asta. Mai si inventeaza daca trebuie...
In 30000 de preoti si calugari nu stiu daca a existat vreun caz. Iar daca a existat cu siguranta acel bolnav avea dosar si la Socola...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Nu trebuie sa-ti faci griji, o sa mai cresti.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru AdiTorrent7):

Pai normal ca exista preoti violatori. chiar de multe ori au violat si copii. se stie deja asta in lume. presa nu le stie pe toate dar intr-adevar ce gaseste scoate la suprafata: https://www.google.ro/......ps?/search
nu toti violatorii ajung in puscarie. la unii nu sunt suficiente dovezi si ei revin in biserica.
pe langa asta se stie ca multi sunt si homosexuali in timp ce spun in fata camerei de filmat ca sunt impotriva homosexualitatii. niste ipocriti... https://www.google.ro/......ps?/search

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cele doua exceptii sunt doua cazuri din 30000 de clerici (cazul din Brasoveste al unui protestant Lutheran).
Daca am lua spre exemplu un oras cu 30000 de profesori, doctori, avocati sau instalatori, crede-ma ca nu gasesti doar 2-3 cazuri, gasesti 3000 de cazuri.
Daca faci un mic calcul o sa-ti dai seama de diferenta teribila in comportament si morala.

Insa, din pacate alta ar fi fost situatia in cazul tau daca tu te-ai fi facut preot. happy Crezi ca ai fi putut fi un preot care sa se sacrifice pentru comunitate?

| KodrutZ a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Ce gluma buna. O mina se spala pe alta. Bor e ORGANIZATIE MAFIOTA, nu uita asta. OMERTA, asta e raspunsul ca nu se prea aude de preoti violatori.

| Clorox a răspuns:

O lume care nu va exista! Hmm, ar fi dragut, pacat ca nu exista dumnezeu! laughing

| Divy a răspuns:

Mult succes tu ești responsabil cum îți crești copiii nu Dumnezeu, doar ești ființă rațională, nu animal, am certitudinea că unele animale își educă puii mai bine ca noi oamenii, dar vai ce spun suntem mai înguști ca acelea căci găsim mereu scuze!
Nu merităm multe din cele ce ne-au fost date!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Divy):

Oricat de bine iti cresti tu copilul, lumea din jurul lui are o influenta la fel de mare. Anturajul si scoala prostesc copiii. SI prin scoala nu ma refer la ce invata, ma refer la restul copiiilor.

| Divy a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cunosc acest lucru și știu că e greu pentru unii să nu urmeze mulțimii, dar chiar dacă va ceda presiunii ceva bun rămâne în el, e ceva ce nu se poate schimba, căci copilăria are un impact ce definitivează copilul ca și om!

| OmulDeStiinta1986 explică:

Care din zei ca ziceai ca poate sunt mai multi. nu ai cum sa stii cum si care sunt si cum sunt ca nici nu exista.

| ExprimareLibera a răspuns:

Tot ca acum, nu s-ar amesteca in treburile noastre. Observ că lumea nu prea a auzit de deism.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ExprimareLibera):

In biblie era foarte activ, jucator. acum deodata nu se mai implica? pai ce? si-a luat jucariile si a plecat?

| ExprimareLibera a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

În biblie nu este descris un zeu omnipotent, omniprezent, abrahamitic.
Este vorba de o multitudine de zei, deci nu reprezintă epitetele unui zeu principal, mitologic sau solitar.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ExprimareLibera):

O multitudine de zei in biblie? nici nu am mai auzit de teoria asta...

| ExprimareLibera a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu este o teorie. Ai auzit de "Elohim"?
Este pluralul de la "Eloah". În ebraică, "im" este terminație de plural.

| Gheorghe_Simona_1991 a răspuns:

Cum ar fi dacă nu ar exista satan mai bine zis nu Dumnezeu. În biblie spune ca Dumnezeu a pus sămânță pe pământ adică oameni atunci și satan a pus sămânță adică demoni.aceste lucruri rele sunt capcanele celui rău. Dumnezeu l-a pedepsit pe lucifer inchizandu-l în iad însă se pare ca el vrea război cu Dumnezeu. Vrea sa conducă lumea.și trimite demoni pe pământ sa cada cât mai multe suflete în iad.se zice ca oameni cad ca nisipul în iad și drumul ni-l cârmam încă de pe pământ.aceste boli nu vin de la Dumnezeu. Isus a vindecat oameni nu ia îmbolnăvit. însă nu ne obliga sa îl alegem pe el. alegerea e a noastră.el plânge când vede ca omenirea se pierde și este plin de durere. Alcolul drogurile țigările etc sunt dependente demonice în care nu ne mai lasă să scapam.