| anonim_4396 a întrebat:

Cum arata Dumnezeu? Detalii.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

E o intrebare la care nu se poate da un raspuns complet. Si daca ai primi 7 miliarde de raspunsuri, tot n-ar fi suficient.

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tine minte: "Prostul cel mai prost e prostul alterat de filosofie."

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

De fapt ce te face sa crezi asta? Prostul cel mai prost e cel nepasator care nu e in stare sa aiba opinii personale sau care nu e in stare sa decida pentru el..Prostul cel mai prost nu poate trai independent ci doar pe spatele unora si nu isi va pune niciodata vreo intrebare si se va avanta inconstient in viata pe voia sortii. Dupa, mai incolo, urmeaza, omul mediocru, cel care isi da seama de anumite lucruri numai atunci cand da peste ele si se loveste..Filosoful este cu cateva ranguri mai sus decat un mediocru si un prost deoarece incepe deja sa isi puna intrebari din propria-si initiativa. Daca dupa logica ta cel mai prost dintre prosti isi pune intrebari atunci no coment.Tu sti ce inseamna termenul filosof si ce raport il are cuvantului "prostie"? Poti consulta un dictionar daca ai nevoie.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Citatul ii apartine lui Blaga, nu mie.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Blaga avea opinia ca nu este bine sa ne punem intrebari, sa deslusim misterele, deoarece cel mai important tip de cunoastere nu este cea paradisiaca, rationala. Noi trebuie sa avem o cunoastere intuitiva care sa ne satisfaca intr-un oarecare mod. Cred ca a exagerat unpic el avand un oarecare dispret fata de "lumina altora" asa cum se exprima, lumina altora reprezentand cei care incearca sa gaseasca raspunsuri.Ei tot ce fac e sa distruga frumusetea misterului fara sa il rezolve..In opinia lui nu trebuie sa gasim raspunsuri ci sa traim intr-o comuniune afectiva totala. Acela este modelul sau de om cu adevarat inteligent, sau cum consider eu omul care a ajuns la iluminare. Acum multe personalitati, multe opinii.

| danut a răspuns:

Care dintre cele Trei persoane ale Dumnezeirii fac subiectul intrebari tale: Tatal, Fiul sau Duhul Sfant?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu am nevoie de povesti. Am pus o intrebare. Nu sunt politeist. Multumesc.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a spus ceva de politeism? Crestinii sunt monoteisti dar Dumnezeul crestin este o fiinta formata din trei persoane, daca nu sti, intreba, nu te repezi. Este evident ca nu ai primit un raspuns adecvat si la subiect pana acum dar tot la fel este evident ca nici nu esti preocupat de propriu zis de subiect ci doar ai vrut sa adresezi o intrebare.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Imi cer eu scuze..Acum fiecare are propria opinie si ar trebui sa ti-o respect. Daca ai putea tu sa imi dai un raspuns pentru fiecare dintre aceste 3 entitati care il formeaza pe Dumnezeul crestinatatii?

| danay72 a răspuns:

Este spirit, nu il putem vedea. Ioan4:24

| Pricked a răspuns:

Imagineaza-ti-l pe bunicul tau cu o barba kilometrica si cu niste obraji umflati si rosii.Aduce putin a Mos Craciun.

| Qmls12 a răspuns (pentru Pricked):

Nu este adevarat

| Pricked a răspuns (pentru Qmls12):

Ok,cum spui tu.

| MskDesign a răspuns:

Este o intrebare retorica. Dumnezeu va facut dupa chipul si asemanarea lui, deci este ca tine, ca oricare alta persoana in afara de mine. Spun in afara de mine, pentru ca eu am convingerea ca ma trag din maimuta, si nu creat din lut.Nu as vrea sa spun ca divinitatea suprema ar arata precum o maimuta.

| Alphawolf a răspuns:

Ambiguu, depinde de persoana(imaginatia ei).

| Sociopat a răspuns:

Daca exista, probabil e un simplu ochi urias ce simbolizeaza faptul ca e atotvazator.Pur si simplu sta in centrul "raiului" nemiscat si se uita la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru tine o iluzie.pentru mine totul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu ni se descoperă în forme care ne sunt accesibile nouă ca să-L putem "vedea." Oricum, acest lucru este diferit de acela de a-L vedea pe Dumnezeu în toată slava și sfințenia Lui. Prostimea isi imagineaza ca arata ca un batranel cu barba.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Pentru care ochi?

| Qmls12 a răspuns:

Dumnezeu nu arata nici cum, Dumnezeu nu este ceva material, El reprezinta o energie, care este peste tot, care stie tot si vede tot dar nimeni nu il vede, El este cel care ne tine pe noi in viata, cel care face ca lumea asta sa functioneze asa cum trebuie! EL nu are niciun chip anume. Se spune intr-adevarat ca omul este facut dupa chipul si asemanarea lui sau ca Isus Hristos este asemenea Tatalui, daca neaparat vrei sa ti-l imaginezi pe Dumnezeu gandeste-te ca arata asemenea oamenilor, asemenea lui Isus happywinking