| Suck a întrebat:

Cum credeti ca a aparut viata? Credeti in teoria big bang?

46 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Asta e o intrebare ce tine mai mult de stiinta si filosofie decat de religie. Religia nu se ocupa cu studiul aparitiei universului sau a vietii. Ea doar inventeaza un mit pe care refuza apoi sa il mai schimbe in ciuda tuturor descoperirilor stiintifice. Stiinta e singura care a facut progrese cand vine vorba de originile noastre. Ea ne-a spus cum a aparut universul, ce varsta are, cum si cand s-a format Pamantul si sistemul solar, cand a aparut viata si ce fel de organisme au trait pe Pamant la inceput, si apoi cum au evoluat speciile, si intr-un final cum am aparut noi oamenii. Religia ne-a spus doar lucruri false in legatura cu aceste mistere.

| AirănMeidăn a răspuns:

dumnezeu a impregnat universul si asa am aparut noi

| martzian a răspuns:

Teoria BB NU trateaza aparitia vietii. Nici macar aparitia Universului nu o trateaza...

| Suck explică:

"Nu inteleg de ce e mandru Dumnezeu ca a creat femeia" laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Suck):

Cred ca a observat cat de bine prospera rasa masculina fara femei si a zis sa ne aduca la sapa de lemn laughing

| Dorugar a răspuns:

In problemele ce tin de stiinta si cunoasterea rationala, problema de care apartine si aparitia vietii, nu merge cu "ce credeti" ci numai cu "ce stiti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. Adica, sa fim seriosi, nu tot ce scrie in biblie e adevărat. Nu au existat vreodată Adam si Eva.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Adica totul a aparut din nimic? Poti tu face viata din nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Pai teoria Big Bang demonstrează formarea pământului, nu strict a vietii.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Nu demonsteeaza nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Nu stiu, eu mă bazez mai mult pe stiinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inainte de Big Bang ce a fost?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Materii plutind prin Univers. Big Bang e o explozie a unei nebuloase gazoase si asa prin magnetizare materiile din Univers s-au strâns formand corpuri ceresti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa fie materii in Univers inaintea Big Bangului daca din Bing Bang se considera ca au aparut toate?

| hypothesis a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti la fel de *** (neinformata) ca si Suck.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Prin Big Bang s-a format Sistemul Solar si alte astre. Acum, nu-s eu astdonomul pământului, dar asa am citit in cartea de geografie. Dar nici Dumnezeu nu acreat totul, sa fim seriosi. Ca alte tari au alte credinte, zei sau mai stiu eu ce, si ei zic ca zeul nu stiu care a creat aia, aia. Deci e la fel ca la noi.
Dar contează cum s-a creat Universul? Contează când se va sfarsi? Când o fi Big Crounch (cre dca am scris bine thinking ) atunci se duce si aia e. Contează sa trăim clipa. laughing ia zi tu Conqueto, ce mai faci? Da. Vreau sa facem spam, măcar pe Suck sa mă răzbun, ca Fabu nu pune întrebări. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru hypothesis):

Si trebuia sa pui stelute ca sa spui ca suntem neinformati? Mă bucur ca esti tu cea informata. De parca ar mai conta acum cum s-a format viata sau altceva. Contează viitorul nu trecutul. Oricum.

| Suck explică (pentru hypothesis):

Poate ma luminezi tu... sunt destul de informat doar ca nu jignesc pe altii ca sa arat cat sunt eu de destept... raspunde-mi la intrebare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nope,prin Big Bang se presupune ca de la o explozie din nimic a aparut ceva si acel ceva se intinde mereu.
Si da, Dumnezeu a creat totul.
Orice lucru are un creator. Aia cu Big Bangul e o poveste.
Auzi si tu... Din nimic apar planete, chestii, chiar si oameni laughing. Asta e de spus prin gradinite.

Stau pe scaun. Aha, sa vezi ca se supara pe noi laughing.
Tu ce faci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Dumnezeu din ce a apărut? Cum? Din nimic? laughing
Stau in pat. Asta e. laughing Parca la mine la întrebări nu se face spam.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu stiu, eu mă bazez mai mult pe stiinta."
Mă bucur, și mie îmi place știința. Doar că trebuie analizate dovezile obiectiv.
Cîteva informații utile - http://o5xwy.nj3s433sm4.cmle.ru/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/19759

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a fost acolo tot timpul. Noi suntem limitati, nu putem intelege multe. Biblia spune totul, citeste si ai sa vezi.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Ne mutam la religie iubire? laughing

Sustin ideea lui Conquete... orice lucru are un creator, deci din nimic nu poti face un univers si nu poti face viata, omul este format din miliarde de atomi care fiecare au nevoie de hrana... corpul omenesc e foarte bine organizat, dintr-o explozie nu cred ca se poate ceva asa ordonat si perfect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Biblia spune una, stiinta alta. E de ajuns sa stiu cum m-am format eu pe pământ. :]]
Nu, nu ne mutam ca astia ne mănâncă de vii. laughing

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Sa inceapa cu mancatul undeva de la mijlocul meulaughing

Da tu cum te-ai "format"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o voi citi. Nu are rost. E de ajuns sa cred eu in Dumnezeu, nu trebuie sa citesc ceva scris de om despre sfintenii sau sa mă duc la biserici si sa mă rog la un păcătos de preot.
Mă rog, lasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Din praf de stele m-am format. laughing
Daca tot era vorba de "formarea" pământului, de ce sa fiu eu aia care s-a născut. :]]
Vrei sa-ti mănânce intestinele? O-O

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu ai de ce sa vii cu argumente.
Un om cand sustine ceva, verifica totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am spus ce stiam. Acum poate am sau nu dreptate. Cred ca am verificat. Da parca ar conta. Mă contrazic acum cu tine pe baza religiei, am trăit sa o fac si pe asta. :]]]

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing. Nimic nu e imposibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă duc sa mă culc. Sa vezi ce-ti fac daca-l visez pe profu de religie. laughing Noapte buna natiune!

| Inferno a răspuns (pentru iurii75):

De cand "dovezile obiective" se regasesc pe siteuri religioase, cum este cel al martorilor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)).
Noapte buna.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti o persoana religioasa, conquete?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Da. De ce?

| iurii75 a răspuns (pentru Inferno):

De cînd a fost nevoie, doar că sunt de folos doar dacă cineva nu are idei preconcepute.

| UzOm a răspuns (pentru anonim_4396):

Jură că așa a fost. Că din nimic am apărut noi. Și cu sufletul din noi, de unde a apărut?
Și teoria BIG BANG este aburită rău de tot. Sunt doar presupuneri...

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

E o idiotenie sa intrebi ce a fost inainte de big bang, avand in vedere ca atunci s-a format spatiu-timpul deci nu exista 'inainte' de BB cand vorbim de universul nostru. E ca si cum ai intreba cum erai inainte sa te nasti, vezi cat de tampit suna?
Partea buna e ca stim sigur ca s-a intamplat, in ziua de azi avem foarte multe dovezi ca acum 13, 82 miliarde de ani spatiu-timpul a inceput o expansiune rapida.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

rolling on the floor)))
Realizezi ca tot ce spui acolo e o prostie, da?
"deci nu exista 'inainte' de BB cand vorbim de universul nostru. " - Asa e. Exista o bulina fermeca de unde incep sa apara chestii.
Dintr-o explozie se fac lucruri ordonate si bine organizate.

Nu stiu de tine, dar eu am invatat ca atunci cand explodeaza ceva nu se face curat si se aseaza lucrurile.
Mno, acuma mai tine si de logica fiecaruia.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai invatat prost. Big Bang nu a fost o explozie normala ci o expansiune accelerata a spatiu-timpului.
Acum te intreb unde dracu vezi tu curatenie in univers?
Toti idiotii se cred fizicieni in zilele noastre.
Si cum am spus mai sus BB s-a intamplat cu siguranta, asa ca pune-te cu burta pe carte si invata ceva daca nu vrei sa iti traiesti viata in mocirla ignorantei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"Big Bang nu a fost o explozie normala"- Asa,da-o la intors laughing.

"Acum te intreb unde dracu vezi tu curatenie in univers? " - Ma refeream la faptul ca o explozie face prapad,nu se apuca sa infloreasca flori, nici sa creeze planete, nici sa apara oameni.

"Si cum am spus mai sus BB s-a intamplat cu siguranta, asa ca pune-te cu burta pe carte si invata ceva daca nu vrei sa iti traiesti viata in mocirla ignorantei." - Asta e un fel de
" iti sunt superior, le stiu eu pe toate, incerc sa nu continui discutia ca deja nu mai am ce sa spun".
Cu asta nu te-ai scos.

Discutia asta e demna de o lectie dechisa pe la aia de-a 8a, cand fac basmul si chestiile SF. Intr-adevar, acolo chiar merge sa te duci sa le spui elevilor ca dintr-o explozie mai speciala
* " Big Bang nu a fost o explozie normala" *
asa au aparut ei. Asta e buna si pe la anatomie, la clasa a7a.
Oricum n-o sa creada, ca stiu prea bine de la istorie ca exploziile nu creaza lucruri, ci le distrug.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce educatia ai?
Normal ca BB nu a creat planete si viata. A creat hidrogen, asa a aparut prima generatie de stele care, prin fuziune nucleara, au creat celelalte elemente si asa au aparut planetele. Viata ca vad ca tot zici de flori, nu tine de big-bang sau de acretiune (procesul prin care se formeaza planetele)

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Data de oameni -_-. Acum vrei sa te legi de parintii mei sau ce?

"Normal ca BB nu a creat planete si viata. A creat hidrogen, asa a aparut prima generatie de stele care, prin fuziune nucleara, au creat celelalte elemente si asa au aparut planetele. Viata ca vad ca tot zici de flori, nu tine de big-bang sau de acretiune (procesul prin care se formeaza planetele)"
- Aha, am inteles.
Spui o propozitie, apoi spui aceeasi propozitie doar ca mai detaliata, sub alta forma ca sa para mai inteligenta.

Din tot ce am discutat pana acum mi-am dat seama ca ai luat '' teoria BB " in brate, dar nici macar nu esti sigura de ea. Nu vrei sa accepti ce spune religia.
Sa nu mai zic de trucurile alea ieftine cu...
"Ai invatat prost."
"Acum te intreb unde dracu vezi tu curatenie in univers?
Toti idiotii se cred fizicieni in zilele noastre."
"asa ca pune-te cu burta pe carte si invata ceva daca nu vrei sa iti traiesti viata in mocirla ignorantei."
si "Ce educatia ai? "

Am ales sa ma tot iau de ce tot ai zis acolo fiindca mergand pe principiu
" imi dai peste nas, n-am ce sa zic, ma iau de persoana ta" asa primesti.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer chiar nu imi pasa ce parere ai tu despre mine deci nu spun acelasi lucru mai detaliat ca sa para inteligent ci ca sa intelegi.
Ti-am spus ca intrebarea "Ce a fost inaintea BB?" e o intrebare cretina ca sa nu te faci de ras intreband aceasta prostie peste tot.
Nu face pe Freud cu mine ca nu iti iese laughing. Sunt destul de sigur de teoria BB, inteleg astrofizica din spatele teoriei si trebuie sa aduci niste argumente solide sa poti sa imi schimbi parerea.
Religia nu imi aduce nici o dovada ca ce spune ea este corect daca o sa vina cu dovezi o sa mai discutam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Dar eu nu mi-am spus ce parere am despre tine.

"Ti-am spus ca intrebarea "Ce a fost inaintea BB?" e o intrebare cretina ca sa nu te faci de ras intreband aceasta prostie peste tot." - Gresit. Asta e o afirmatie cretina.
Exploziile nu apar din senin,sunt provocate de ceva,ca ziceai si de fizica.

" sa poti sa imi schimbi parerea." - Ciudat,nici macar nu m-am gandit sa incerc sa fac asta laughing.

"Religia nu imi aduce nici o dovada " - Vaaii, ai ramas in urma. laughing
Cred ca de Biblie ai auzit macar odata sau de Mormantul Sfant.
Oricum, nici fizica, nici astrofizica, nici alte stiinte nu pot explica religia fiindca stiintele au la baza capacitatea omului de gandire, ori noi suntem limitati.

| SuNaM a răspuns:

Da,este o teorie ce pare corecta doar daca in ecuatie apare Dumnezeu.Dar este corecta.Adica nimeni nu stie cum a aparut punctul care a dat Big Bang-ul.