| Suck a întrebat:

Cum credeti ca religia ne manipuleaza?

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cam orice factor din jur ne manipulează într-o oarecare măsură.

| RainmakerX a răspuns:

Nu ne manipuleaza neaparat religia ci oamenii din jur care o interpreteaza gresit. (adica preotii, rudele ce merg mereu la Biserica sau chiar si profesorii de religie)

| Felys a răspuns:

Doar cei care se vor manipulati, pe mine de pilda nu are cum sa ma manipuleze religia si preotii pentru ca eu nu ii suport deloc

| Mayar a răspuns:

Depinde ce religie. Alea cu toate scoase de ma mir ca a mai ramas ceva, dupa reforma din 1715 nici nu le iau in considerare. Religia crestina(ortodoxa/catolica) nu manipuleaza, societatea manipuleaza omul prost, omul usor influentabil - chiar si sa deteste religia (crestina). Societatea face asta.
Mai oameni, folositi.va creierul si faceti diferenta dintre religie si societate. Numai un idiot le confunda si le considera acelasi lucru, dar atatia sunt de ma tem ca e invazie.

| Mayar a răspuns:

Nicicum. Nu religia manipuleaza, ci societatea. Credeam ca e ceva elementar sa se poata face diferenta dintre religie si societate, dar se pare ca pentru multi acesta ar fi un privilegiu

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pe mine nu ma manipuleaza nici religia si nici teoria evoluționista.
Adevarul cred ca este undeva pe langa si exista interese destul de mari la nivel mondial ca sa ramana asa.
Sefii cei mari au considerat ca nu au nimic de castigat daca prostimea afla adevarul si nu au niciun interes sa schimbe ceva.
Cateva dintre teoriile marelui Darwin s-au demonstrat false de ani buni, dar se continua predarea lor in scoli ca adevar absolut.
Teologii evrei afirma de ani buni ca in Biblie s-au "strecurat " mii de minciuni dar se merge inainte.
Cine vrea sa afle adevarul trebuie sa caute in alta parte raspunsurile.
Manipularea poate veni din toate directiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://schimbarea.blogspot.it/......re-al.html

Dumnezeu este pentru cei care nu pot deveni conştienţi, care sunt înapoiaţi din perspectiva conştiinţei. E un fel de jucărie; oamenii înapoiaţi au nevoie de ea. Şi în momentul în care spun că este o jucarie, spun de fapt că depinde de tine ce îl faci să fie - să arate ca o maimuţă sau ca un elefant sau ca 100 de mâini. Este creaţia ta. Surprinzător, omul crede că Dumnezeu a creat totul.

Adevarul este că Dumnezeu însuşi este creaţia imaginaţiei omului. Dumnezeu este cea mai mare minciună pe care ai putea s-o găseşti vreodată, pentru că de minciuna asta depind mii de alte minciuni. Bisericile, organizaţiile religioase multiplică la infinit minciunile, numai pentru a proteja o singură minciună.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc destui oameni inteligenti si cu cariera de succes care sunt crestini si nu sunt inapoiati deloc.
Nu mai abera te rog

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, aia sunt singurii care nu sau limitat doar la biblie care "le stie pe toate " au citit de alte carti, fata de majoritatea religiosilor care stau cu biblia in mana si nu au citit-o nici pe aia.

| Lawliet14 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Abereaza.

| WarriorCat a răspuns:

Pe noi nu ne manipuleaza religia, ci oamenilor din ceruri.

| bibi518 a răspuns:

Simplu...babele si popa spun sa nu faci aia, aia sa nu spui asa ca ajungi in iad, ca te ia michiduta, ca o sa ai o viata trista.si ca nu ai sa cunosti imparatia cerurilor(niste cacaturi, scuzati exprimarea :3 ). Chestiile astea ni se spun de mici si multi ajung sa le creada, sunt indoctrinati.
Eu numai cand il vad pe popa imi vine sa-i dau cu pamatuful ala a lui in cap.Chiar ma enerveaza,popa zice sa nu ne facem avere materiala ci spirituala,si el conduce o masina de mii de euro,cum vine asta? Astia traiesc pe picior mare datorita oamenilor care doneaza bani la biserica,cica pentru pictura, pentru pomenire si alte de astea.
Chestiile astea nu au nici un rost, nu dumnezeu iti ia banii dati, ci popa, deci nu vad de ce ai da bani sau alte "cadouri" pentru "linistea sufleteasca". Daca ai credibta sigur dumnezeu te va auzi si daca te rogi acasa pe gratis, desigur daca exista laughing

| YesViRginia a răspuns:

Pentru inceput s-a creat din masonerie care e mai veche.
You: francmasoneria
You: o grupare puternica ce vrea sa distruga in afara de oameni
You: sufletul lor
You: cum ei conduc planeta sub diverse denumiri ca si iluminati si asa mai departe
You: tot ei au creat in aceas perioada 1800 1890. toate sectele acestei lumi. mormonism, penticostali, martori ai lui iehova.etc

| Cosmin1986 a răspuns:

Nu, religia NU ne manipuleaza ci UNII(nu toti) ''POPII""(PREOTII) pentru ca sa dam bani la biserici sa le spunem pacatele pe care desi n-au voie sa le spuna, unii din ei(nu toti) le spun altcuiva.

| keops9968 a răspuns:

Incearca sa dea sens unei existente fara sens. Marea ironie este ca insusi evolutia, pe care religiosii o dezmint, favorizeaza raspandirea religiei, in special a celei musulmane, fiindca stimuleaza mai puternic decat orice ideologie inmultirea maselor.