| vladionut94 a întrebat:

Cum de au asemene putere preoti si monarhi sa citesca in pravila sa omoare omameni la cere unor care doresc asta
ps: si am multe dovezi de la stareti de manastiri care au facut trebuiri de asta si de la o cunostinta care sa cert cu o persoana prin tribunale pentru ceva si a mers pers resp la o manastire si sa citesca pravila sau blestemele ale si peste eu spus ca peste o saptamana o sa moara si o murit atunci ce se intampla cu preoti din ziua de ziua de azi

22 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Vorbesti prostii!
Culca-te, poate ti-e somn si noi te tinem ocupat! happy

| Zenithf a răspuns:

Monarh = rege, conducator intr-o monarhie (forma de guvernamant in care conducerea este transmisa ereditar);
Monah = ce tine de manastire, preot monah - preot calugar, care tine juramant de castitate asemenea calugarilor, spre deosebire de preotul mirean, care este obligatoriu sa fie casatorit ca sa aiba o parohie.

| danay72 a răspuns:

Nu au nici o legatura cu Dumnezeu.Matei7:21-23

| milan9 a răspuns:

In nici un caz un parinte la o manastire daca se roaga pentru rezolvarea unei probleme, se roaga pentru o rezolvare pacifista, si NICIODATA pentru razbunare sau pedeapsa...

Unii oameni simpli se roaga uneori pentru a li se face dreptate (oameni fata de care se fac greseli "strigatoare la cer"), si se intampla uneori ca cerul sa raspunda si in acest fel (desi ar trebui sa aiba puterea de a ierta totul)...

| milan9 a răspuns:

Cat de notorii mincinosi sunt iehovistii... Cum sa nu aiba preotia crestina legatura cu Dumnezeu?

Iata o mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia lăsată de HRISTOS (Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică, despre distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)

1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc.

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

Pai Iisus Hristos neiculita era evreu. Cum sa aiba vreo legitimitate biserica ta crestina? Sau a ta e crestina? Sau esti din vreo secta si matale?

| milan9 a răspuns (pentru Delmoniko):

Sunt ortodox.
Tu chiar esti sigur ca stii diferentele dintre "iudaism" si "crestinism"?

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

Tu chiar esti sigur ca esti crestin? rolling on the floor

| Holiday a răspuns:

Voodoo ortodox laughing

Cum poti sa crezi toate tampeniile?!?
Iti imaginezi ca daca era asa pana acum nu mai exista nici urma de musulman.Ii casapeau astia prin metoda asta pe toti.
Si cica suntem in Romania secolului XXI...

| vladionut94 explică (pentru Holiday):

Tu nu intelegi ca acele persoane o murit din cauza asta happy si o venit la manastire sa se caiesca ca il mustra constinta ca la omorat happy nu zic din povesti si din fapte reale happy daca esti la seminar faci practica pe la manastiri si acolo iti spun tot felul de intamplari de astea adevarate happy si am fost de fata cand a venit o pers sa spuna ca il mustra constinta pentru ce i so intamplat la pers repectiva

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Preotii se roaga pentru o cerere despre care nu au cunostinta, de vina sunt cei care solicita

| sublime89 a răspuns:

Nu exista asa ceva, si n-ai nicio dovada. Doar crezi ca ai.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

A trebuit sa citesc de doua ori ceea ce ai scris pentru a intelege ce fel de baliverne spui.
Ar trebui sa fii pocnit cu cartea de romana peste mutra pana ce din gura ai scuipa sange amestecat cu ramasitele dintilor.
Nu mai crede tot ce auzi, altfel imi demonstrezi teoria ca nivelul tau de inteligenta nu-l depaseste pe cel al porcului, preotii si monarhii n-au nicio putere.Doar pacalesc oamenii cu deficiente de hormoni tiroidieni, asa ca tine, facandu-i sa creada ca detin puteri magice.

| Jardelin a răspuns:

Ia prezinta-ne si noua zdrobitoarele dovezi pe care le ai de la staretii de manastiri! Sint ochi si urechi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intelegi la fel cum scrii, este posibil sa te inseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit si tu povesti de adormit copii cu popi rai, vampiri, si moroi? mai ai si dovezi? ma uite care-i treaba, du-te fa pipi si mergi la nani, da sa nu faci in pat ca te bate mamaia.in rest lasa minciunile si dovezile pentru cand iti vei da seama ca, nu tot ce zboara se mananca.

| vladionut94 explică (pentru anonim_4396):

Logic ca de la tine din bloc sau din casa nu ai cum sa auzi intamplari de astea daca nu ai fost odata la manastiri sa stai de vorba cu unui monarhi sa iti spuna cum veneau uni oameni sa se caiesca ca le pare rau ce so intamplat cu pers repectiva ori o murit sau a dat in ceva boala da no nu la toti li dat sa auda si sa vada asa ceva happy

| Holiday a răspuns (pentru vladionut94):

Desigur, ai dreptate, intamplari din astea "se intampla" doar in "spitalele de psihiatrie religioase", adica manastiri, ca pana la urma asta sunt, acolo ajung toti care deja nu mai fac deloc distinctie intre realitate si fantezie, asa ca nu e de mirare sa auzi tot felul de povesti tampite pe acolo.
Atentie, eu nu contest ca popii sau/si calugarii fac niste cretinatati de slujbe prin care declara ca il fac pe nu stiu cine sa pateasca nu stiu ce, la cererea cuiva, pentru ca aia pentru niste banuti iti fac si slujba de vindecare de constipatie daca vrei, problema e ca toate astea nu sunt decat prostii fara nici un efect in afara de acela de a lasa fraierii fara niste bani in buzunare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladionut94):

Vlade? in anii de viata, am auzit atatea si vazut atatea incat nu ai tu zile, cate povesti iti pot insira eu.

| vladionut94 explică (pentru Holiday):

Eu te inteleg perfect ca nici eu nu am crezut la inceput doar asa din vorbe dar cand am vazut ca vin unele pers ca le pare rau ca eu facut rau persoanei repsective am ramas fara cuvinte si am intrebat-o pers daca as so intamplat chiar so intamplat ce o zis sa se intample

| Ben00 a răspuns:

Rugaciunile pot fi cel mult ca sa fii izbavit de un om care te asupreste cumva, nu pentru razbunare.
Razbunarea este contrara spiritului crestin.

| DeusCorrupti a răspuns:

Poate au fost vrajitori tot timpul ^^