| Alexandra_Cristina_2000_qzLm a întrebat:

Cum de este D-zeu bun si iubitor daca ne trimite in iad pentru simplul fapt ca nu vrem sa-l acceptam?

55 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În Biblie, iad se referă la moarte, nu chin veșnic. Dumnezeu nu ar chinui pe nimeni.De fapt el nu e de acord cu ideea de a arunca pe cineva în foc.Ieremia 7:31. El e bun și iubitor pentru ca ne promite o viata paradizică aici pe pământ și de ea se vor putea bucura toți cei care decid sa asculte de el.Isaia65:20-25-acest lucru se va intampla după ce va fi distrus sistemul rău de lucruri în care oamenii suferă și sunt oprimați.

| ania a răspuns:

Raiul e locul prezenței nemediate a Creatorului. Dacă îi spui o viață întragă că mai degrabă crezi că nu există dar și dacă există nu vrei să ai nimic de-a face cu El îți respectă alegerea.În rai merg cei ce vor să-i aparțină, care apreciază valorile Lui, vor să se supuă acestor valor și de-abia așteaptă să-L întâlnească nemijlocit.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai oameni buni, voi intelegeti ca cucii in gura, cine spune ca va trimite Dumnezeu in iad?
Te trimiti singura in iad, pentru ca fara credinta nu poti ajunge in rai!
Este aceeasi situatie ca la liceu, iei note mari, mergi la Facultate, cand iei note proaste la liceu, nu iei nici bacalaureatul, nu te opreste nimeni sa mergi la facultate, dar totusi nu poti merge, pentru ca este o conditie acolo, sa ai BAC-ul luat, ori tu nu-l ai.
Deci, conditia ca sa intrii pe poarta raiului, spre Dumnezeu, este sa fii credincios, iar daca nu esti, atunci cobori in iad, pentru ca nu ai alta cale de ales.
Ma rog, asta a fost o explicatie simplista, pe intelesul tau.

| anonimg a răspuns:

Biblia spune ca iadul "a fost pregatit diavolului si ingerilor lui" (Matei.25:41), si nu oamenilor. Iar acesta nu este altceva decat moartea a doua. El nu este un foc, un chin vesnic asa cum spune traditia. Iadul de foc reprezinta trecerea in nefiinta pentru totdeauna. De ce este moartea a doua? Pentru ca acum toti oamenii mor -si buni si rai- dar la final toti vor fi inviati si vor fi judecati dupa faptele lor. Cineva care face raul si apoi se sinucide sa nu creada ca a scapat. Dumnezeu il va invia si-l va judeca pentru raul facut. Iar sentinta acestuia va fi trecerea in nefiinta pentru totdeuna. Toti cei rai vor vedea ce au pierdut datorita neascultarii lor de Dumnezeu. De aceea este si scris ca "oamenii isi muscau limbile de durere." (Apocalipsa.16:10) Vor fi multi oameni care Dumnezeu ii va invia pentru viata vesnica -caci aceasta este dorinta lui Dumnezeu pentru toti oamenii; dar cei mai mluti vor fi inviati pentru a fi judecati si condamnati. Alegerea nu o face Dumnezeu, ci noi insine. Noi singuri ne alegem destinul(destinatia). Oamenii cred sau nu, dar va exista un sfarsit al pacatului. Pacatul nu va exista vesnic. El a hotarat sa ii puna punct, fie ca vom crede, fie ca nu vom crede.
Oamenii nu pierd viata vesnica pentru ca au pacatuit -caci nu exista om care sa nu fi pacatuit; ci oamenii vor muri pentru ca nu au vrut ei insisi sa fie salvati, sa isi marturisesca vinovatia si sa caute iertare de la Dumnezeu. Si asat din pricina mandriei omului. Nu degeaba este scris in cartea Proverbelor: "Mandria merge inaintea pieirii, si trufia merge inaintea caderii." - (Proverbe.16:18) Tot din pricina mandriei a cazut si cel mai puternic inger din cer -Lucifer. El putea sa fie iertat, dar a refuzat apelurile lui Dumnezeu din pricina mandriei. Acelasi spirit de mandrie va fi in toti cei care nu vor fi mantuiti.
Si david a pacatuit, dar el si-a cerut iertare in Psalmul 51:
"Intoarce-Ti privirea de la pacatele mele, sterge toate nelegiuirile mele!
Zideste in mine o inima curata, Dumnezeule, pune in mine un duh nou si statornic!
Nu ma lepada de la fata Ta si nu lua de la mine Duhul Tau cel Sfant.
Da-mi iarasi bucuria mantuirii Tale si sprijina-ma cu un duh de bunavointa!
Atunci voi invata caile Tale pe cei ce le calca, si pacatosii se vor intoarce la Tine.
Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele! Izbaveste-ma de vina sangelui varsat, si limba mea va lauda indurarea Ta." Tocmai de aceea Dumnezeu spune despre el ca este om dupa inima Lui.(Fapte.13:22)
Nu este doar dorinta lui Dumnezeu de a ne recunoaste greselile; ci este si nevoia noastra. iertarea Sa ne aduce pace in suflet; trairea in pace cu El este pentru noi viata in trup si suflet. O constiinta curata, iertata este tot ce avem nevoie. Oamenii cauta sa indeparteze vinovatia lor prin diferite cai, cautand scuze pentru faptele lor. Altii se apara masurandu-si vina cu a altora spunand ca vina lor e mai mica decat a altora. Dar pacatul tot pacat ramane. Si ramane acolo apasand constiinta pentru toata viata daca el nu va fi marturisit din toata inima atat lui Dumnezeu cat si semenului caruia i-am gresit.

| 6684464 a răspuns (pentru anonimg):

Apocalipsa 20:15? Eu cred ca focul este si pentru oameni...

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Tot din pricina mandriei a cazut si cel mai puternic inger din cer -Lucifer. El putea sa fie iertat, dar a refuzat apelurile lui Dumnezeu din pricina mandriei."

Ba, voi nu sunteti zdraveni, spiridusul atot-toate, conform aberatiei de poveste crestina, STIA dinainte ca Satana ii va da cu flit indiferent de ce "apeluri" face el, deci cat de tampit sa fie spiridusul sa faca apel!?!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!
Si atunci cum este oare posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar in lume sa existe şi nefericire de durată?
Răul, de orice natura ar fi el, nu este consecinţa alegerii si iniţiativei lui Dumnezeu, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului? Omul, ar putea el păstra în mod continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor rea… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului.

| milan9 a răspuns:

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea că noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri sau, nefericiri…

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii oameni să se folosească de libertate pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc"...

Ori, dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar", nu este acceptat ca El să penalizeze folosirea greşită a libertăţii de către om, de ce ar pretinde cineva că El ar trebui obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de El? sad

| milan9 a răspuns:

Fa diferenta intre invatatura Bisericii din Noul Testament si aceea adventista, spre exemplu, amintita aici spre exemplu prin @anonimg... thinking

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| Holiday a răspuns:

Nu te trimite nicaieri spiridusul, el este doar un personaj dintr-o scriere cu ajutorul careia credulii sunt manipulati si amagiti.

| 6684464 a răspuns (pentru Holiday):

Ai spus bine, dar nu este vina cartii ci a celor ce o folosesc și a celor ce nu o folosesc.
Cu alte cuvinte, este atat vina celor ce vor sa faca profit folosind Sfanta Scriptura cat si a celor lenesi ce nu vor sa invete din ea[asa ca se bazeaza pe ceilalti].

| Holiday a răspuns (pentru 6684464):

" Du-te acum, bate pe Amalec şi nimiceşte* cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi şi să omori bărbaţii şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.’"

Ce e greu de inteles?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Quran 7:28: …Spune: „Allah nu porunceşte nelegiuirea! Spuneţi voi, punând pe seama lui Allah, ceea ce voi nu ştiţi?"

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Hadith: Profetul Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) spunea armatei sale înainte să pornească la luptă: „Luptaţi în numele lui Allah şi pentru cauza lui Allah. Dar nu-i ucideţi pe bătrâni, nici pe tineri, pe copii sau pe femei. Nu mutilati cadavrele, nu distrugeti vegetatia si copacii, nu macelariti animalele, nu ucideti calugarii, preotii si pe cei ce se afla in temple, moschei si biserici, nu ucideti persoanele bolnave, nu distrugeti lacasurile de cult, nu distrugeti cladirile, nu ii ucideti pe cei care se predau iar pe cei care scapa cu fuga nu ii urmariti. Fiti buni cu prizonierii si hranitii si datile apa lor. Faceţi lucruri bune, pentru ca Allah îi iubeşte pe toţi cei care fac bine."

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Mahomed a fost o buna perioada a vietii lui un talhar la drumul mare, ataca caravanele sa aiba din ce trai el si cei cativa care i-au luat de buna schizofrenia. Despre ce vorbim?!?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Prietene esti ipocrit daca vorbesti dupa ce vezi pe youtube. Daca profetul Muhammed(salallahu aleyhi wasallam) era un talhar, de ce ar mai fi pus ca pedeapsa pentru furt, talharie etc. taierea mainilor daca el ar fi inventat islamul? Oare nu facea asemenea legi incat sa ii avantajeze practicile? Internetul e plin de manipu*atori, iar voi sunteti niste manipu*ati. Marionete. Cu mine vorbesti doar pe concret nu pe aberatii.

| Idris a răspuns (pentru Ionut1492):

Marioneto taci din gura daca nu stii pe ce lume te aflii. Habar nu ai cu ce probleme se confrunta musulmanii din lume la ora asta dar iti permiti sa iti dai cu parerea si sa tragi concluzii eronate. Oricare alta natiune, popor, religie, trib sau ce vrei tu, daca erau in locul musulmanilor dispareau de mult de pe fata pamantului daca se confruntau cu ceea ce se confrunta musulmanii astazi. Insa Allah nu permite asta in cazul musulmanilor pentru ca islamul este religia lui Allah si Allah a promis ca va avea grija de ea. Asa ca vezi in continuare de tine, practicati idolatria sau ce ai de practicat sau daca esti ateu si bucurate de toate astea pana la un timp.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

In primul rand nu suntem prieteni, iar in al doilea rand nu pomeni de "concret" cand tu citezi dintr-o povestire creata de unul care dupa orice standarde poate fi catalogat ca schizofrenic si in plus mai e si modificata de nshpe mii de ori. Chiar ai impresia ca ala e originalul? Stai relaxat ca si povestea voastra, ca si a astorlalti e modificata in fel si chip.
In ce priveste talhariile si crimele personajului respectiv, nu exista dubii.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Numai o persoana infirma mintal ar putea aduce acuze fara o dovada concreta, eu da vorbesc pe concret si nimeni nu ma poate contrazice ca am adevarul cu mine in permanenta, in orice intansta din lume, pentru orice acuzatie se cer dovezi. Asadar daca nu dovedesti risti sa fi luat de... sau risti sa fii nebagat in seama si desconsiderat in mod continuu. Mari personalitati nemusulmane si care nu au treaba cu islamul au avut numai vorbe bune la adresa profetului nostru, George Bernard Shaw, Goethe, Will Durant, Michael Hart, Karen Armstrong, George Sale, Mahatma Gandhi, Gustaf Lobon, Thomas Carlayle, De Lacy O'Leary si multi altii, iar tu un nimeni in drum, vii sa faci fitnah, sa acuzi sa bagi intriga pe aici? Da, fa-o dar sustine cu ceva dovezi ca altfel cazi in zona penibilului. Stai acolo in banca ta, pe treaba ta si nu iti etala asa zisul creier pe aici. Si da, astept dovezi ale alterarii Quranului, dovezi prin care vei arata ca nu e originalul, talhariile si crimele facute impotriva dreptatii de catre profetul Muhammed, cea mai frumoasa dintre creatii si cel mai bun exemplu de urmat dintre toti oamenii care au existat si vor exista pe fata pamantului si care nimeni nu a mai realizat si nu va mai realiza ceea ce a realizat el cu ajutorul lui Allah Azzawajal. Deci astept dovezi sa nu uiti, daca nu abtine-te ca in fata mea esti demn de dispret.

Răspuns utilizator avertizat
| Idris a răspuns (pentru Ionut1492):

laughing),,Teroristii sunt musulmani majoritatea,, - O alta falsitate, rod al unui creier bolnav. Citeste si tu altceva in afara de acatiste si vei vedea ca 80% dintre jihadisti sunt atei, iar restul de 20% budisti, crestini si o parte foarte mica musulmani si nu invers cum ai spus tu. Asadar dupa afirmatia asta ma tem ca nu mai avem ce discuta pentru ca nu esti credibil si nu esti demn de luat in seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Desigur, multe sunt de învățat dintr-o carte, care în prima care promovează sclavia, sexism, xenofobie, homofibie și alte chestie de genu, plus o mulțime de lucru imposibile, precum : șerbi vorbitori, umanitatea născută din incest, vindecare de lepră prin îmbăiere și alte aberați de genu, iar partea a două este constituită din miturile despre Mesia care circulau la la începutul Erei Noastre, fără absolut niciun fundament istoric. Se pare că niciun scriitor istoric păgân nu-l aprofundează pe Yeșhua cu atât mai puțin cât chestiuniile despre el sunt mai interesante... Adică e culmea nimeni nu a scris despre tipul care a înviat morți, a videcat bolnavi de toate timpurile, a creat o eclipsă și un cutremur la moartea sa ( ambele inexistente în anul morți sale, dar na asta nu îi oprește pe cretini să creadă, și poate cel mai important lucru care chiar nu ar fi trebui să îl treacă cu vederea niciun istoric care ar fi fost chipurile contemporant cu Semi-zeul e noaptea morțiilor vii, care conform acelor legende ( contradictori evident că astfel nu se putea) ar fi înviat în tot Ierusalimul în noapte morți sale. După toate acestea perpeți tipul învie mai ceva ca pasărea phoenix, dar din păcate înafară de ucenici lui și alți 500 de adepți nu l-a m-ai văzut nimeni (probabil de frica faptului de-a nu fi ucis din nou). Și dacă tot ai zis de învățături tot ce te învăță creștinismul este să te lași călcat în picioare sub pretextul că undeva după moarte într-un rai vei fi răsplătit, iar cei ce n-au făcut voia Zeului, vor fi prăjiți într-un cuptor gigant. A da să nu uităm că respectivele învățături sunt un adaos la mit, deoarece era mitul unui evreu care moare pentru păcatele evrei, învie ca messiah și îi salvează de romani.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt siiigur ca asta invata Evanghelia. laughing
Te sfatuiesc sa nu le comentezi crestinilor(studiosi) daca nu stii macar de ce(scrie acolo ca...) a venit Isus pe pamant, sau de ce Biblia este impartita in doua.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Alo, am crescut într-o familie religioasă, ba chiar am și citit Biblia, sau tu de ce naiba crezi că numai cred? Pur și simplu nu ai cum să crezi că Biblia e cuvântul perfect a lui Dumnezeu, dacă vezi că există o grămadă de contradicți. Desigur, dacă mai citești puțină istorie începi să te întrebi că de istoric este Iisus? În acest caz, existența sa istorică e fictivă. Iisus este o compilație între Simon din Pereea și Iuda din Galileea. De asemenea unul din urmași lui Iuda pe care îl chema Simon și era original din Ghergesa a fost răstignit cu capul în jos la Roma în anul 44 datorită unei revolte a evreiilor pe care acesta a orchestrat-o.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm... nu-mi amintesc sa fi spus ca nu crezi, si nici ca Biblia este cuvantul perfect al Lui Dumenzeu thinking

| Divy a răspuns:

"EU NU VOIESC MOARTEA PACATOSULUI, CI CA PACATOSUL SA SE ÎNTOARCAĂ ȘI SĂ FIE VIU" (Iezechil 33, 11)
Apoi tu singură mergi spre iad nu El Te trimite tu mergi și nefiind cu Domnul îngerii cei răi ademenesc spre pierzare.
Acuma de ce te întristezi vreme mai ai pocăiește-te.

| Dorotheea21 a răspuns:

Alege-ti cultul mozaic, ei nu au iad.
Pana la urma, religia este o problema de alegere, nu te obliga nimeni sa crezi intr-un Dumnezeu "rau". laughing
Daca nu doresti mozaicul sau ateii, inseamna ca L-ai acceptat, deci nu ai a te teme. happy
P.S. Ma amuza ateii care tot comenteaza la orice intrebare, de parca se duc ei in iad! big grin

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce sa fac imi place filosofia. Pot vorbi despre natura/caracterul unui zeu fara sa cred in el. La fel cum faci caracterizari ale unor personaje fictive la ora de romana in liceu.
Sunt si secte crestine care nu cred in iad.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru drutzix):

Tu esti un ateu foarte special, digerabil, dar nu pot sa spun in fiecare comentariu: "Druidul Drutzix e ok, restul, lingeti-mi sandalele!" happy
Ce sa fac, ii dispretuiesc din toata fiinta mea, pentru felul in care comenteaza in doi peri ceva ce trebuie sa tina de intimitatea fiecaruia.

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mersi! happy
Am observat si eu ca a fost o invazie de intrebari idioate la categoria asta. Poate e cauzata de caldura.

| Idris a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca alegi un cult sau o secta care nu are iad, asta nu inseamna ca nu exista. Daca ateii nu cred in Dumnezeu, Rai si Iad asta nu inseamna ca nu exista. Indiferent de ce ai face, daca crezi sau nu, asta nu inseamna ca nu exista si ca indiferent daca iti place sau nu vei da socoteala si iti vei primi rasplata. Orice ce ai face, poti fugii dar nu te poti ascunde stii cum e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Știi legat de rai și de iad, și de judecata supremă și dreptatea absolută. Mi-am adus aminte acum ceva timp că cu ceva timp în urmă am citit sau am văzut undeva următoarea chestie:
" Cine aspiră la dreptatea absolută va sfârși prin a face nedreptate." Și sicer să fiu sunt de acord moralitatea nu e absolută, ține exclusiv de empatie, există mereu șanse că îndreptățiind pe unul să nedreptățești pe altul. Gândește-te la dreptatea absolută, care la " dragostea adevărată", adică genul ăla de dragoste care apare într-o clipă și numai dispare. Ambele chestii sunt un mit, un ideal, o utopie. NU EXISTĂ AȘA CEVA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa poata ateii spune ca credinciosii cred de frica,pentru ca ai ca tine sa aiba indoieli,ca bunul Dumnezeu ne-a spus ce sa facem ca sa nu murim, din dragoste, si nu de nevoia de a fi noi obedienti, fiindca el nu vrea dragoste si credinta cu dea sila, ci de bunavoie.NOI avem nevoie de viata vesnica, nu Dumnezeu. Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui.Este viata, Este si moarte. Dumnezeu ne lasa sa alegem, ca sa nu il invinuim pe el.El ne-a dat invataturi, pe ce cale sa mergem.Nu nea si obligat. Daca vezi un semn de circulatie, reprezentand o strada taiata de o linie, stii ca la capatul ei ajungi in rapa si poti muri? nu-i asa? deci nu o iei pe acolo si multumesti in gand celui care a pus atentionarea.Nul acuzi ca a pus rapa acolo.

| 6684464 a răspuns:

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu. De ce trebuie sa fim pedepsiti asa de aspru?
N-am gasit alt raspuns decat ca cu acel mediu suntem obisnuiti.
Cel mai probabil spatiul material(al nostru) si spatiul spiritual(divin) sunt foarte diferite si singurul mediu de intersectie este focul[Exod. 3:2; 2Imparati 2:11; etc].
Daca nu vrem viata vesnica in Isus ne vom continua existenta intr-un spatiu pe care-l cunoastem diferit de Imparatia Domnului.

Cu alte cuvinte, singurul mediu din spatiul spiritual care este inteles de necredinciosi este unul de foc.

{Desigur, asta este concluzia cuiva care spera ca Dumnezeu nu este coparat cu un rege care pedepseste prin tortura nesupunerea.}

Cel mai probabil durerea se va simti diferit intre cei aflati in "iad" pentru ca un hot de rand nu se compara cu un sadic bogat pe vreamea sclavilor.

Stiai ca acest cuvant "iad" nu se afla in Biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| Idris a răspuns:

Dumnezeu este bun, iubitor si drept! Dar pentru a beneficia de iubirea lui si de bunatatea lui trebuie sa faci ceva in privinta asta si sa faci voia Lui. Oare un dreptcredincios este asemenea unui necredincios? Ar fi corect ca atat un necredincios si un credincios sa mearga in Rai? Care mai e dreaptatea si corectitudinea si care mai e diferenta dintre cei doi? O persoana pioasa ca cauta multumirea lui Dumnezeu si care sta departe de placerile trecatoare a vietii lumesti poate primii aceeasi rasplata ca o persoana care nu acorda mare importanta vointei Creatorului Sau sau chiar uita complet de El? Daca esti obiectiva si iubesti adevarul si corectitudinea, ti-ai raspunde singura la intrebari, vazand totul per ansamblu.

| Kandia15 a răspuns (pentru Idris):

Asa e. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Cu alte Zeul de iubește doar că îi faci pe lac dacă nu-i faci pe plac te-ai prăjit. A da, mai mult Zeul cere să pui voința da umană, mai prejo, și să-l urmzi orbește, că na astfel cum se poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Cu alte Zeul de iubește doar că îi faci pe lac dacă nu-i faci pe plac te-ai prăjit. A da, mai mult Zeul cere să pui voința da umană, mai prejos, și să-l urmzi orbește, că na astfel cum se poate.

| Idris a răspuns:

@TraiesteClipa si @Ionut1491, de ce ma m-ai intrebati sau vorbiti pentru mine daca nu imi dati dreptul la replica si m-ati blocat? Nu sunteti demni sa infruntati adevarul sau care e faza ca nu ma prind. Daca stati si va ascundeti credeti ca schimbati cu ceva adevarul, nu. Asta nu va ajuta la nimic. Fiti barbati daca sunteti, daca nu, nu mai va aratati semeti pe aici.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Ignor doar creierele spalate.
Nimic personal.

| Idris a răspuns:

@Traieste Mie asta imi inspira o oarecare nedemnitate din partea ta. Decat sa confrunte adevarul, multe perosane il ignora. E mai usor.

| Kandia15 a răspuns:

Crezi ca Dumnezeu vrea sa trimita oameni in Iad? Nu. Crezi ca este o pedeapsa prea aspra; ca un Dumnezeu care ar condamna pe cineva la iad este prea aspru si ar fi imposibil sa fie iubitor? Atunci tu nu vezi pacatul asa de rau cum este el de fapt. Dumnezeu nu poate permite ca ceva necurat sa intre in imparatia Lui. " Nu vă înșelați – iadul nu este un loc în care oamenii sunt pur-și-simplu „trimiși". La fel cum este o cale care duce spre cer, la fel este și o cale care duce spre iad - și aceasta este puternic semnalizată. Este o cale pe care cineva alege să o ia, o direcție spre care s-au îndreptat și un curs pe care l-au pus, cu mult înainte să fi ajuns acolo. Când cineva alege să trăiască în contradicție cu legile lui Dumnezeu, respingând îndemnurile Lui la pocăință, ei înșiși își aleg care va fi rezultatul vieții lor. "

| drutzix a răspuns (pentru Kandia15):

Ai dovezi? Nu.
Atunci nu mai scrie de parca ti-a zis tie zeul crestin ce si cum.

| Kandia15 a răspuns (pentru drutzix):

De unde stii ca nu am? Si scriu ce vreau eu, nu ce vrei tu. las-o asa. N-am chef de cearta

| drutzix a răspuns (pentru Kandia15):

Pentru ca nici unul nu aveti, tot ce aveti sunt vorbe si amenintari.
Nici eu nu am chef de cearta, de fapt nu m-am certat niciodata cu userii pe TPU.

| Kandia15 a răspuns (pentru drutzix):

E amuzant cum voi credeti ca nu avem dovezi laughing Inteleg ca e alegerea ta sa nu crezi, dar nu te lua de noi si nu iti bate joc. Fiecar are dreptul sa creada sau sa nu creada. Nu trebuie sa ziceti chestii pe care le veti regreta mai tarziu! O seara frumoasa!

| drutzix a răspuns (pentru Kandia15):

Pe mine ma amuza amenintarile voastre laughing. Iar faptul ca te-am intrebat daca ai dovezi nu inseamna ca mi-am batut joc.
Mersi la fel.

| Kandia15 a răspuns:

Uita-te la TOT videoclipul asta si o sa iti raspunda la multe intrebari: https://www.youtube.com/watch?v=U8PZhMYdxsU si la asta : https://www.youtube.com/watch?v=WrU-tP_oau8

| KodrutZ a răspuns (pentru Kandia15):

Ehem, decedat 13 ore. Sounds legit.

| ExprimareLibera a răspuns:

Din păcate da. La fel si pe aia care au avut ghinionul să se nască în religia greșită

| DasKönigreichPreußen a răspuns:

"Dumnezeu iubeste pe toata lumea indiferent de ce fac acestia "

Dupa moarte
Dumnezeu : - Arzi nemernic ce nu te inchini mie muhahahahah.

Logic

| ionutandrei2003 a răspuns:

DUMNEZEU este bun si iubitor pentru ca te-a creat si ar trebui sa Ii multumesti pentru asta.
DUMNEZEU te-a lasat sa faci singura o decizie: acceptarea lui si sa le arati iubire celor din jur sau sa nu-l accepti si sa fii rau cu cei din jur.