| hypothesis a întrebat:

Cum de in vechime,asa cum relateaza Biblia,erau semne evidente cand Dumnezeu isi dovedea existenta,chiar si in fata marilor multimi de oameni? Luati exemplul proorocului Ilie cand in fata sustinatoriilor altor zeitati,demonstreaza existenta Dumnezeului sau in clipa in care jertfa lui este acceptata.
Daca exista acelasi Dumnezeu si astazi,asa cum pretind crestinii,de ce exista doar,asa cum spuneti voi,acele "sclipiri" si dovezi interioare care le simte credinciosul? De ce nu, astazi, sa existe cineva care in numele lui Dumnezeu ar face sa creasca din senin un picior unuia care-l are amputat,astfel multi,de fapt, toti ateii si mai toata lumea ar crede in acest Dumnezeu si intr-un fel ar fi benefic? Daca exista ce asteapta?

13 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

In antichitate, si chiar mai tarziu, nu doar spiridusul crestin facea "minuni". Erau o gramada de alti spiridusi care se ocupau cu astfel de lucruri. Ce e si mai ciudat e ca ai naibii toti s-au lasat de meserie...

| RainmakerX a răspuns:

Daca ar face miracole pentru toti atunci care ar mai fi rostul vietii? Dumnezeu doar vegheaza cursul lucrurilor dar nu schimba viitorul pe care tu singur il alegi. Acesta este cursul vietii, ce nu poate fi schimbat.
Oamenii sunt altfel...Nu suntem niste "animale" ce trebuiesc duse de stapan la veterinar, ci avem dreptul de a ne alege singuri calea...suntem liberi. Dumnezeu doar ne vegheaza si eventual ne protejeaza de pericolele pe care nu le vedem, atat.
Este doar parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste,pilda bogatului si saracului care au murit, si vei vedea de ce.si ce asteapta.fiindca a salvat un popor din robie,poporul ales,a trimes pe ucenici in lume,fiindca poporul ales l-a rastignit, dar cei din lume l-au primit, ne-a scos din robia pacatului, a mortii si a fricii, si ne-a dat viata vesnica.si noi tot nu-l cunoastem? sa fim seriosi.da tu cat de multe dovezi vrei? fiindca pe toate le vei pune la indoiala doar ca sa te dai destept? tu cauti slava desarta a lumii si probabil o vei gasi.dar iti vei pierde sufletul.si ce vei da in schimb pentru sufletul tau?

| hypothesis explică (pentru anonim_4396):

Eu nu stiu sa se fi intalplat ceva supranatural pe acest pamant in ultimele 4, 5 miliarde de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hypothesis):

Da ce numesti tu supranatural? ia zi daca bunul Dumnezeu ar abuza in mod rau, de puterea lui, si nu te-ar iubi chiar si impotriva dorintei tale, ce ar trebui sa-ti faca? TU? daca ai fi el? ce ti-ai face?

| hypothesis explică (pentru anonim_4396):

As da dovezi clare.

| Drolja a răspuns (pentru hypothesis):

Cum nu?! Acum patruzeci de ani s-a născut Jorpalul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru hypothesis):

Hypo? mugesc deci traiesc. spuse boul in curtea abatorului.asa si tu, vreo 70 de ani.80 poate.dar Dumnezeu ti-a spus ca vei muri si trupul va merge in tarana.a mintit cu ceva?

| RedBull9988 a răspuns:

@Jorpalul Sa imi faci si mie cunostinta cu el, daca tot zici ca voi, crestinii il cunoasteti.

Răspuns utilizator avertizat