| William a întrebat:

Cum i te adresezi unui calugar? Stiu ca unui preot ii spui parinte dar unui calugar?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Modalitatea formala de adresare fata de un preot este "preacucernicia voastra", iar modalitatea informala este "parinte". La fel, pentru un calugar (care nu este si preot in acelasi timp) vom folosi "cuviosia voastra" ca modalitate formala, respectiv "fratia ta" ca modalitate mai putin formala.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Yo, nigga!

| Scarbo a răspuns:

Calugare.

| Mikhtarian a răspuns:

Frate

| ciotori a răspuns:

Cuvioase

| Kitler a răspuns:

"Bre"

| Ninussu a răspuns:

Unui preot monah(calugar) te adresezi cu : cuvioase parinte sau preacuvioase parinte.