| costis a întrebat:

Cum ne putem feri de cuvantul murdar? Cum le putem acoperi pe cele din memorie?

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Cuvant murdar insemnand : injuraturi, barfe, minciuni, etc, nu?
Pai sa te feresti de anturaje cu barfitori, mincinosi,...
Sa te stapanesti (cel mai important ).
Sa constientizezi ca prin cuvantul murdar il poti jigni pe altul, te injosesti cu glume proaste,...
Te poate ajuta si rugaciunea, pocainta,...
Cat despre cuvintele din memorie, un psiholog mi-a spus sa nu le dau importanta, caci cele mai multe nu imi vin in minte intentionat, iar daca le bag in seama si ma tot lupt cu ele, mintea va intra "in stare de alerta" si cuvintele acelea iti vor veni mai des in minte, si te supara. Insa daca le dai pace, le uiti si dispar cu timpul.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sper să îți fie utile aceste sugestii.
Când eşti cuprins de dorinţe greşite, nu uita că tu alegi cum vei reacţiona. Luptă cu aceste dorinţe. Alungă-le din minte. Evită fanteziile greșite. Troy, care a avut această problemă, a spus: „Ca să-mi reprim gândurile nepotrivite, mă străduiam să-mi ţin mintea ocupată cu gânduri curate. Nu mi-a fost deloc uşor. Am recidivat de multe ori. Dar, în cele din urmă, am învăţat să-mi controlez gândurile". O femeie pe nume Elsa, care în adolescenţă s-a confruntat cu tentaţii greșite, povesteşte: „Am reuşit să alung gândurile nepotrivite ocupându-mi timpul cu lucruri spirituale şi rugându-mă lui Iehova".
Sugestie: Când îţi vin în minte gânduri greșite, roagă-te imediat. Reprimă acele gânduri umplându-ţi mintea cu „tot ce este adevărat, tot ce merită respect, tot ce este drept, tot ce este cast, tot ce merită să fie iubit, tot ce este vorbit de bine, dacă este vreo virtute şi dacă este vreun lucru demn de laudă, acestea să fie preocuparea voastră" (Filipeni 4:8).

| suffarstar a răspuns:

In primul rand, intocmai prin cautarea acelor solutii de eradica acele cuvinte jegoase, tu de fapt alimentezi acele ganduri. Cand vrei sa uiti ceva pur si simplu incetezi sa te mai gandesti la ele. In al doilea rand, daca nu ai observat inca, tu nu iti poti stapani mintea sa gandeasca.
Este totusi interesant cum desi majoritatea crestinilor considera ca au ceva "diabolic" in minte, tot ceea ce ei incearca sa faca este sa ascunda acel ceva sub pres, prin negare. Incerci sa elimini un efect fara sa te gandesti ca ar putea exista niste cauze.

| CinevaNou a răspuns:

Cuvantul "murdar" exista doar in mintea ta.

| Dorugar a răspuns:

De ferit de murdariile verbale te poti feri rationand normal si cultivandu-ti calitatile umaniste, ceea ce impune sa te lapezi de tot ce este dovedit ca negativ, chiar daca tie ti se par atragatoare, adica sa renunti la modelul crestin impus prin crime, care traieste bazat pe Sarlatanie, si este strecurat in mintile copiilor prin cel mai murdar santaj posibil.
2) memoria iti va fi curatata doar prin uitare!