| AFRAIDs a întrebat:

Cum pot spune ateii ca Biblia este o minciuna si o invetie pur omeneasca? Ei cer ca Dumnezeu sa se arate,exact cum in Biblie scrie de oamenii necredinciosi care cer exact acelasi lucru.(doar cineva care a citit o iota din ea,poate sa stie despre ce vorbesc.)Insa,stai,vorbesc degeaba,am uitat,e o inventie, deci e inventat.pacat ca am apasat enter si am pus intrebarea

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Biblia e o "inventie" pur omeneasca.
Asa cum am spus-o eu o pot spune si ei, destul de simplu, nu?

| AFRAIDs explică (pentru Inferno):

Tu nu esti ateu?

| Inferno a răspuns (pentru AFRAIDs):

Nu.

| Elvina a răspuns:

Sa iti amintesc ca am citit Biblia de 4 ori, Gita si Coranul? Crezi ca nu stiu despre ce e acolo? Ia-o si tu logic. Prima scriere despre viata lui Isus a aparut la 50 de ani, deci iti dai seama cate au fost inventate si scoase de acolo.

| Mădă0611 a răspuns:

Foarte simplu, o spun si eu, e o minciuna.

| Holiday a răspuns:

"Ei cer ca Dumnezeu sa se arate..."

Ar fi o prostie din partea mea ca ateu sa pierd timpul cerand unui personaj imaginar sa se arate. Multi copii isi doresc sa-l vada pe Mos Craciun, dar cand afla ca nu e decat o inventie, evident ca nu-si mai doresc, nu? La fel si cu zeul inventat de evrei, din moment ce e clar ca e doar un personaj dintr-o poveste creata doar cu scop de manipulare a oamenilor, cum naiba sa-ti doresti sa se arate?! Tu iti doresti sa se arate Batman, de exemplu?!?

| sublime89 a răspuns:

Doar pentru ca in biblie scrie ce d-zeu nu se arata celor necredinciosi, nu e deloc o dovada cum ca el s-ar arata celor credinciosi. Vrei sa spui ca nu mai sunt oameni credinciosi il lumea asta deloc? De ce niciunui om nu i se intampla miracole, asa cum scrie in biblie ca se intampla? Niciun bolnav nu se vindeca instantaneu, niciun mort nu mai invie, niciun rug nu mai vorbeste, nicio bota nu se mai transforma in sarpe, si nu vad pe nimeni sa umble pe apa. Asta e o dovada ca evenimentele descrise in biblie sunt pure fabulatii sau exagerari ale unor intamplari deloc miraculoase. Daca ti-ai da seama ce fanatici au fost cei care au scris biblia, ai realiza de ce au scris acele lucruri. Din pacate, crestinii au tendinta de a uita ca personajele si autorii bibliei au fost tot oameni ca si noi, si nu reprezentau perfectiunea intruchipata.

| KhludCiprian a răspuns:

"Cum pot spune ateii ca Biblia este o minciuna si o invetie pur omeneasca?"
Pentru ca cei mai multi atei au citit-o! Apoi unii ca mine cel putin, au citit si exegeza si suport istoric.

In fapt, ce om in secolul XXI mai crede ca iepurele e rumegator, ca acum cateva mii de ani a avut loc un potop global, sau ca toate limbile au aparut undeva legate de un zigurat in Babel?
Cred ca stii cine? Aceleasi persoane ce zic ca cea mai buna explicatie a creatiei femeii e dintr-o coasta!

| drutzix a răspuns:

Tu de ce crezi ca Qur'an-ul este o inventie? Vrei sa apara Allah in fata ta? Pai chiar asta spune in Qur'an ca vor oamenii necredinciosi.
Biblia este o inventie pentru ca a fost scrisa de ciobani din epoca bronzului care habar nu aveau pe ce lume traiesc. Scrie in ea ca pamantul are colturi sau ca daca oile fac pui uitandu-se la dungi vor face pui dungati. Si oamenii inca se incred in ea ca fiind adevarul suprem, sincer nu pot concepe ceva mai ridicol.

| DeusCorrupti a răspuns:

Daca apesi enter nu se posteaza intrebarea, ci treci la urmatorul rand.
Si totusi cu atatia credinciosi d-zeu nu s-a aratat NICIODATA.

| AFRAIDs explică (pentru DeusCorrupti):

Trebuia sa exista si unul ca tine, sa spuna ceva delagat de enter

| DeusCorrupti a răspuns (pentru AFRAIDs):

Exista, si nu vad unde e problema sa fii atent la detalii big grin

| Boomkin1337 a răspuns:

Ia nu mai tot comenta tu pe-aici in legatura cu religia ta de doi lei. Aici oamenii isi pun intrebari si se ajuta reciproc. Tu nici nu pui intrebare, doar niste afirmatii. Tine-ti religia pentru tine.