| abYgai a întrebat:

Cum putem stii daca Diavolul exista cu adevarat?

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu putem stii, ca de aia ii zice credinta.
Putem crede.

| Purec a răspuns:

Ii suni secetara si intrebi.

| danay72 a răspuns:

Rautatea din jur arata ca exista.De fapt trasaturile negative sunt asemanatoare lui Satan. 1Ioan5:19.Dar cel mai important argument este faptul a Biblia vorbeste despre faptul ca Satan e real.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ce rau a facut satanel in vechiul testament?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Iov1,2,Geneza3:1-6

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
1Imp 22.19; Iov 38.7; Iov 2.1;
7 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 2.2; Mat 12.43; 1Pet 5.8;
8 Domnul a zis Satanei: „Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău."
Iov 2.3; Iov 1.1;
9 Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor şi s-a înfăţişat înaintea Domnului.
Iov 1.6;
2 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 1.7;
3 Domnul a zis Satanei: „Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet. El se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău. El se ţine tare în neprihănirea lui, şi tu Mă îndemni să-l pierd fără pricină."
Iov 1.1-8; Iov 27.5-6; Iov 9.17;
4 Şi Satana a răspuns Domnului: „Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui.
5 Dar ia întinde-Ţi mâna şi atinge-Te de oasele şi de carnea lui, şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă."
Iov 1.11; Iov 19.20;
6 Domnul a zis Satanei: „Iată, ţi-l dau pe mână: numai cruţă-i viaţa."
Iov 1.12;
7 Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.
Isa 1.6;
8 Şi Iov a luat un ciob să se scarpine şi a şezut pe cenuşă.
2Sam 13.19; Iov 42.6; Ezec 27.30; Mat 11.21;
9 Nevasta sa i-a zis: „Tu rămâi neclintit în neprihănirea ta! Blestemă pe Dumnezeu, şi mori!"
Iov 21.15; Iov 2.3;
10 Dar Iov i-a răspuns: „Vorbeşti ca o femeie nebună. Ce! primim de la Dumnezeu binele, şi să nu primim şi răul?" În toate acestea, Iov n-a păcătuit deloc cu buzele lui.

la testat pe iov nu vad nimic rau in asta
sarpele nu era satana in biblie nu se afirma asa ceva
Şi Iehova Dumnezeu i-a spus şarpelui:+ „Fiindcă ai făcut lucrul acesta, blestemat să fii între toate animalele domestice şi între toate animalele sălbatice ale câmpului! Pe pântece te vei târî şi ţărână vei mânca în toate zilele vieţii tale
la blestemat sa faca exact ce deja facea de mult, amuzant iahve asta

| RAY a răspuns (pentru danay72):

In noul testrament satanel i spune lui iisus fa din pietre paini nu vad nimic rau in asta, il testeaza apoi numai auzi de el, sunt personaje mult mai rele ca satanel in biblie, de fapt biblia evreiasca satanel nu-i vazut asa rau, iisus nu a spus vreodata ca satanel e asa ru cum spuneti voi crestini

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ioan8:44

| RAY a răspuns (pentru danay72):

N iudaism Satana este slujitorul fidel al lui Dumnezeu, el fiind un înger ascultător (în iudaism îngerii nu pot decât să asculte poruncile lui Dumnezeu).[1][2] Evreii susțin că pasajele interpretate de creștini ca referindu-se la Diavol se refereau de fapt la niște adversari militari ai Israelului antic.[1] Diavolul este pe tot atât de puțin dușmanul lui Dumnezeu pe cât un procuror oarecare este dușman al statului de drept.[2]

satanel asta nu ucide nici macar o singura persoana, e un slujitor a lui iahve creat special ca sai testeze pe oamenii

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Iahve nu poate avea dusmani el find cel mai puternic, ar fi imposibil ca vreun inger sa faca ce nu doreste iahve mai ales ca e in toate timpurile, el stie totul, inainte sa-l faca pe satana e; stia ce face, un zeu nu poate fi [pacalit astea is povesti

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ne-a creat cu liber arbitru si nu ca niste roboti si pe noi si pe ingeri.Cat despre ce cred evreii, e irelevant, ei nici nu cred in existenta lui isus.Iar Satan, nu a vrut sa asculte de Dumnezeu si singur a devenit dusmanul lui.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Te inseli nu e vb ca nu vrut sa asculte de iisus si ca mesia cel asteptat de ei era menit sa le elibereze de sub robia romana

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Argumentele biblice demonstreaza ca ei l-au respins pe Mesia.

| usuk a răspuns:

Te faci ateu/atee. daca te faci ateu/atee el (diavolul insusi)singur va veni la tine si iti va oferi multe lucruri de valoare in schimbul sufletelului tau. de aceea se spune ca toti atei sunt satanisti, ei au renuntat la dumniezau pentru diavol, nu e logic?
ba da, e!
(lol)

| Holiday a răspuns:

Pe acelasi principiu cu Baba Cloanta. Daca iti plac povestile si ajungi sa crezi ca-s adevarate, poti ajunge sa consideri ca un personaj din vreuna din ele exista in realitate.

| sublime89 a răspuns:

Pai daca esti crestin trebuie sa crezi si-n diavol, asa cum crezi in d-zeu. Intreaba-te si cum putem sti daca d-zeu exista cu adevarat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca, credem ca Dumnezeu este cel care ne spune adevarul, El ne descopera si acest lucru prin intermediul Sfintelor Scripturi (Ezechiel 28:14_18); Apocalipsa 12:7-`12: Deci daca credem, si studiem, aflam realitatea. Dar putem vedea foarte bine actiunile si puterea lui Satan si-a demonilor sai, asupra intregului pamant (1Ioan 5:19).

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Aha,deci daCA CRedem ceva putem sti alt ceva.
Daca eu CRED X atunci pot STI Y?
Nu stiu ce logica aplici,dar dupa cea umana credinta nu implica decat credinta, iar stiinta decat stiinta.
Daca pleci de la o premisa discutabila ajungi la o concluzie cel mult discutabila, iar daca pleci de la o premisa peremptorie ajungi la o concluzie peremptorie.

Nu poti pleca de la o premisa ce implica credinta, deci nesigura, si sa ajungi la o concluzie ce implia stiinta, categorica.

| Mikhtarian a răspuns:

Intra in bar, uitate la niste batranei care vin zi de zi si se fac praf si pleaca acasa in genunchi.
Uita-te la bunica ta care se indoapa cu pastile, si apoi ramai in oglinda cateva minute gandindu-te cate fapte bune ai facut in ultima perioada, si cate ai facut rele, apoi vezi.

| ada92 a răspuns:

Daca suntem crestini stim ca Cuvantul lui Dumnezeu ne dezvaluie acest lucru. In plus, putem observa influenta lui negativa pe care o are asupra omenirii
Revelaţia 12:9- „Şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan,. . . induce în eroare întregul pământ locuit."
1 Ioan 5:19-„Întreaga lume zace în puterea celui rău."

| DeusCorrupti a răspuns:

Nu putem știi, putem doar presupune.