| Sawarekh a întrebat:

Cum sa-i aduc cuiva argumente ca adevarata religie nu consta in datini, traditii, ci credinta in Dumnezeu.

Am un amic care ma cheama la biserica la el, sa vorbesc cu preotul, el zice ca m-ar ajuta in problemele pe care le am, spune ca preotul e singura solutie.

Voi ce i-ati spune? e pur si simplu obsedat, se duce la manastiri in fiecare saptamana, si spune ca ortodoxismul e religia cea mai corecta.

Eu as spune ca ortodoxismul e o religie extremista, cine e de parere cu mine?

41 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ortodoxia este religia dreapta daca ar fi sa fac o traducere mai pe genunchi asa, nu este deloc extremista, ma bucur ca sunt ortodox, este cam singura mare religie (alaturi de catolicism) care nu arata cu degetul pe altii si nu are pedepse drastice fata de cei care fac anumite afirmatii, a se vedea musulmanii pentru antiteza si atunci vei intelege ce este acel extremism religios de care vorbesti.

Pe de alta parte nici catolicismul nu este ceea ce se da, sa nu uitam ca Ordinul Cavalerilor Templieri( erau catolici) au facut crime si multe rele fata de toti cei care nu erau catolici!
Deci te asigur ca cea mai corecta religie este chiar ortodoxia.
Eu nu bag in aceeasi oala institutia BOR cu ceea ce inseamna credinta si religia pentru mine, BOR e una si ortodoxia e alta! Sa nu confundam institutia cu religia ca nu este acelasi lucru! Multa lumea denigreaza ortodoxia pentru practicile unora dintre nenorocitii angajati ai bisericii ortodoxe si gresesc facand aceasta asociere!
Nici eu nu sunt practicant sunt mai degraba simpatizantwinking
Eu am altfel de relatie cu Dzeu, iar asta pentru mine nu implica sa fiu spalat pe creier!
Totusi amicul tau cred ca a vrut sa te ajute, se stie ca depresia este ceva fizic (este afectat creierul in mod direct si substantele care se produc in creier) si unul metafizic, legatura omului cu Universul, nu o sa intru in detalii ca nu sunt atat de Iluminat, insa planetele chiar ne influneteaza viata, daca am sti sa comunicam cu Divinitatea si implicit cu Universul atunci o gramada din problemele noastre ar disparea.
El ti-a dat o definitie pe scurt ceva de genul vin-o la biserica si o sa te simti mai bine.
Si doar pentru faptul ca socializezi cu unii si cu altii, iti pot imbunatati calitatea vietii.
Problema este ca foarte multi care nu stiu nici religie si nici "metafizica" incearca sa explice totul doar prin prisma religie, si iese o aiureala care ii face pe crestinii nepracticanti sa fuga de Biserica Ortodoxa.

| Sawarekh explică (pentru Simpatic):

Consider ca cea mai corecta religie este babtismul.
Ideea este asa: ortodoxismul multe dogme, obiceiuri, datini ( unele utile, altele care nu au nici un folos ) tine doar de traditie.
De aceea am zis extremista fiindca sunt mult prea multe chestii de facut in religia asta, lumea devine un robot, se duce la biserica, si pleaca, in loc sa uite de adevarul adevarat ca nu un preot te mantuieste, ci Dumnezeu.
Ideea este ca bisericile majoritatea dintre ele sunt pe interes, imi pare rau ca spun asta, La noi politica cu religia se cam imbina, si reiese ceva toxic in societate.
Majoritatea sunt pe interes, fiindca nimeni nu are dreptul sa iti ceara tie bani, in Biblie este mentionat ca Dumnezeu nu iti cere nimic, ca sa devii mantuit, asta e problema ca oamenii ortodoxi se bazeaza pe icoane si pe preoti, dar logic vorbind, si din punct de vedere Biblic este ca tu, trebuie sa te rogi direct la Dumnezeu, ca sa te auda.

| Simpatic a răspuns (pentru Sawarekh):

Baptismul este o religie protestanta ce s-a format din catolicism!
Sa nu crezi ca la baptisti nu se dau bani, fii atent SUA au cea mai puternica congregatie iar pastorii lor sunt printre cei mai bogati oameni! Din ce au facut acest pastori bani? Din darile pe care le da la biserica baptista cetateanul american!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ortodoxismul e o religie dusa la extrem, dar nu asta e ideea.

ii zici omului ca nu se poate credinta cu forta.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru suntserios):

Ce ti se pare asa dus la extrem? Postul? Rugaciunea? Respectarea zilei de odihna?

| suntserios a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Discriminarea femeilor
discriminarea celor cu alta orientare sexuala
interzicerea sexului in afara casatoriei
intezicerea transpantului de organe
interzicerea avortului in orice circumstanta
discrimanrea femeilor (stiu ma repede, dar e ceva foarte important)
interzicerea oricarei forme de educatie sexuala, ba chiar o batalie crancena dusa asupra acestui tip de educatie
postul

mai sunt, e asa ce imi vine la prima mana

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Corect, crede ma ca am trait intr-o familie profund religioasa: nu ma lasa nici la televizor sa ma uit, pana la 14 ani nu am avut tv in casa...

| anonimg a răspuns:

Există o mulțime de argumente împotriva tradiției; dar un ortodox practicant nici îngerii din ceruri nu-l pot convinge de adevăr. Un astfel de om nu poate fi mântuit, deorece pune tradiția mai presus de Biblie, de Legea lui Dumnezeu.
Doar când un om acceptă Biblia ca singura măsură de credință, doar atunci poți discuta cu El.
Că și preoții din vechime au răstignit pe Dumnezeu pentru că El îi mustra că pun tradiția mai presus de Lege. La fel este și astăzi.

| VoidEternal a răspuns:

Ortodoxismul e o religie extremista? laughing)

Dude, ai auzit de musulmani? Ai deschis televizorul zilele astea?

| Sawarekh explică (pentru VoidEternal):

Aia e o religie periculoasa intr-adevar, deja nu mai e religie e o indoctrinare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VoidEternal):

De ce amesteci unele cu altele? Gata, brusc toti aia aproape 2 miliarde de muslimi sunt teroristi? Daca ar fi asa, am disparea astialalti in citiva ani...

| VoidEternal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nici nu am zis ca sunt toti teroristi.

Poti ignora tot ce s-a intamplat recent si musulmanii cu "traditiile" lor, cu felul in care se comporta cu femeile, tot sunt cea mai extremista religie.

Citeste un pic despre Sharia si spune-mi tu ca nu ti se pare extrem sa omori oameni cu pietre in piata publica pentru adulter de exemplu.

Eu nu am treaba cu religia, nici cu ale noastre nici cu ale lor, mi se par povesti, dar ortodoxismul este incomparabil cu religia islamica. Si nu este o religie "extremista".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VoidEternal):

Pai e religie mai noua decat crestinismul, deci mai putin timp sa devina mai non-retarzi. Ia si vezi cum sta treaba cu femeile la crestini, ca nu-s asa de departe... Legat de Sharia, sunt multi musulmani care se pisa cu bolta pe timpeniile alea. Dar totusi sunt musulmani practicanti. Ideea e ca musulmanii extremisti sunt mai vizibili decat crestinii extremi, atit. Vezi cazul recent cu retarzii aia de prin Botosani care au refuzat sa doneze organele copchilului desi initial au zis ca da. Pentru ca le-a zis ninja ceva...

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu vad biserica ca pe niste cursuri de facultate. E bine daca frecventezi cat de cat. Iti vine greu daca nu mergi deloc. Biserica nu e un loc unde prin magie, Dumnezeu ia legatura cu tine. Biserica e locul unde mergi ca sa iti aduni gandurile, unde te descarci de probleme. Daca mergi fortat, nu te descarci de nici o problema.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ha? Ma simt excelent fara sa calc in hrubele alea si nu am simtit/voi simti nevoia de asa ceva. Inclusiv in cazurile alea cand era sa crap si la un moment dat chiar mi-era aproape cert ca mai am vreo 30 de secunde si dupa aia gata, marele negru si pa, nu a fost vreo fractiune de secunda in care sa ma ia gindurile mistice. Singurul mod prin care m-as putea descarca la biserica de probleme ar fi cu un buldozer si ceva dinamita, sa o fac sa dispara.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce ai distruge ceva ce pentru altii acel ceva poate fi o sursa de liniste? Doar pentru ca tie nu iti place un lucru, nu e obligata toata lumea sa-ti accepte ideile si deciziile. Asa cum pentru tine poate fi o placere sa iti petreci timpul acasa sau printr-un pub anume, nu inseamna ca altii care au o opinie rea despre casa ta sau pub-ul respectiv, trebuie sa le distruga.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ca sa ma simt eu bine. La fel cum datorita acelor altii s-au aruncat pe geam peste 40 de mil de euro cu ocazia referendumului ala lipsit de orice sens, sa ma distrez si eu un pic, nu? Omiti un detaliu ESENTIAL: casa mea sau pubul respectiv nu sunt intretinute/construite pe banii lor!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, asta nu am luat-o in calcul laughing. Dar totusi, de ce sa distrugi, cand poti intrebuinta acel loc la ceva util?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De acord aici. Dar ia zi-mi cum se poate sa faci ceva util cu o biserica in Romania? In lumea civilziata, bisericile dau si alea faliment. La noi, neveerrrrr. Mai degraba inchid astia 10 spitale si 20 de scoli decat o nenorocita de biserica.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vai de capul tău. BĂ OMULE, SE MAI UITĂ ȘI COPII PE ACEST FORUM, ÎI FACI SĂ CREADĂ CE ÎN CAPUL ĂLA AL TĂU. Doamne ferește!
O să dai tu de greutăți, ai să vezi, după aceea stai și pupi podelele prin mănăstiri că să te ajute Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Daca se uita si copiii pe aici, foarte bine. Nu vreau sa gindeasca ca mine, ci SA GINDEASCA! Iar cineva care gindeste un pic nu are nici un motiv sa se indrepte catre elucubratiile mistice ale unei religii sau ale alteia. P.S. Apropos de prima religie ortodoxia, esti cel putin penibila. https://www.worldatlas.com/......world.html

| StoicAnalysis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ceva spitale, depozite, institutie care ajuta lumea, etc. Nu stiu nici eu o alternativa, dar e pacat de materialele alea de constructie din biserica.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, părerea ta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da' biblioteca sau chiar club/crisma ce are? https://matadornetwork.com/read/churches-turned-breweries-bars/

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Daca tu crezi ca ortodoxismul e o religie extremista, te invit sa cunosti Islam-ul, unde poti ajunge in Iad daca pictezi sau asculti muzica.Nu, ortodoxismul nu este o religie extremista, chiar daca unii preoti/predicatori o fac sa para asa.Tu cand spui ca adevarata religie e credinta in Dumnezeu, eu iti spun ca credinta se manifesta in niste practici, cum ar fi slava adusa divinitatii prin rugaciune, respectarea ritualurilor specificat de acea divinitate(la noi, spre exemplu, Euharistia sau postul)si asa mai departe.Acum, e alegerea ta ce faci, dar cand vine vorba de un sistem de credinte cum e cel din crestinism nu prea poti sa-l separi de biserica, indiferent de ipocrizia unor preoti.

| Sawarekh explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Da inteleg perfect, Islamul este o ideologie periculoasa, nici nu pot sa o numesc religie.
Asadar revenind, de asta consider ca este extremista fiindca preotii, imbinarea religiei cu politicu, multiplele traditii ( pomana ) de ex, si altele, care nu isi au rostul din punct de vedere Biblic, etc.
Da, apreciez la ortodoxi ca au pastrat traditia cu psalmi care sunt cantati, etc. Ambientul dintr-o biserica ordoxoa este intr-adevar unul placut, insa degaba vi tu ca om acolo sa faci acele obiceiuri cand tot ce are nevoie omul este de o predica, pentru a intelege Biblia, a intelege ce vrea Dumnezeu sa trasmita.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Ia si compara un pic imbicseala aia sinistra de la ortodocsi cu o biserica catolica...

| TheGentleman a răspuns:

Scuză-mă, dar nu ai cum. Trebuie să se convingă singur de asta. Încetează să convingi oamenii de ceva, orice, îți faci singur rău și dușmani nedoriți. Ia distanță de astfel de oameni.

Din păcate, ortodoxia îmbină și confundă știința teologică, cu superstițiile, tradițiile și cu folclorul. Cei care încearcă să facă puțină lumină sunt marginalizați (de exemplu Papahagi, Preda și mulți alții, în detrimentul lui MAche, Calistrat, Streza și alții)

| Miruna333 a răspuns:

Nu mi-as consuma energia. Este ca si cand ai vorbi cu un zid. Nu te va asculta, este mult prea incuiat. Oamenii de genul, chiar si cand le aduci argumente bine fondate, vor deveni defensivi. Doar sa se coboare Domnul si sa-i spuna acest lucrulaughing Poate macar atunci e o sansa sa isi schimbe parerea

| Sawarekh explică:

Inteleg ce spui, dar fiind un prieten vreau sa-i explic si sa-i aduc argumente biblice.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Pentru habotnici cuvantul argument nu are nicio relevanta

| EestiSodalane a răspuns:

Sunt de acord cu el, Ortodoxia e singura religie corectă.

| Darius50boss a răspuns:

Nu mergi dacă te cheamă, Biblia este sfântă nu tradiția

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Spune-i clar ca ce face el este abuz de religie si ca fiecare are ritmul lui in ce priveste deciziile de ordin religios, datini, mers la biserica, etc. si sa te lase in pace. Daca nici asta nu rezolva, incheie prietenia cu el, da-i block pe WhatsApp si alte aplicatii social media si mai gandeste-te daca merita sa iti cauti alt prieten sau nu(altul mai normal, desigur).

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună! Din câte deduc eu din mesajul tău, îmi dă de înțeles că ești de o altă religie. Ok. Dumnezeu să te binecuvânteze și să te ajute mereu! Eu sunt ortodoxă, dar nu am nimic cu alte religii. Nu sunt rasistă, dar haide să-ți explic ceva, și nu o lua în nume de rău.
Nu o spun eu, ci o spun preoții ortodocși, călugării care au studiat biblia,, la sânge,, că PRIMA RELIGIE DE PE ACEST PĂMÂNT A FOST ORDODOXIA, și că celelalte religii și-au dat și ele drumul, cu regulile lor neclare și care nu au niciun sens. Faptul că acea persoană se duce la Mănăstiri, este un lucru bun, asta fac și eu. Vezi tu...voi nu aveți nici sfinți pictați, ca la ortodocși, la ce vă rugați? Nu vă închinați...
Ortodoxia este o religie extremetistă? laughing hmm...eu nu prea credwinking
Ok, este de înțeles să crezi că religia ta este cea corectă, pentru că te-ai născut în ea...și asta crezi. Încercă să vorbești cu acel,, cineva,, despre religia ta, și religia ortodoxă mai mult, și p să-ți dai seama de niște lucruri. Noapte bună! Doamne ajută!

| Sawarekh explică (pentru IonelaIasmina):

De ce am zis ca este o religie extremista, fiindca are prea multe obiceiuri, dogme religioase care sunt inutile.
De ce ai pupa o icoana, de ce ai aprinde lumanri, de ce sa dai pomana?
In Biblie, nu spune de aceste obiceiuri, Biblia face referire la credinta in Dumnezeu, doar in el sa te increzi, nu in preoti si in alti oameni care sunt pe interes.
Eu sunt crestin apropo, dar ma identific mai degraba in alt cult.

| Sawarekh explică (pentru IonelaIasmina):

Apoi mai cred ca oricum ortodoxism-ul in general a devenit doar o ideologie, adica pe bune, oamenii vin acolo doar cand sunt sarbatori, asculta o slujba, aprind o lumanare iar apoi isi fac viata, traiesc, apoi vin iar la Biserica, sperand ca Dumnezeu sa-i ajute, pai nu poti proceda asa, sa vi odata la 1 luna doar din traditie, imi pare asa ceva fals.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, mi-am dat seama ca ești creștin dintr un alt cult. Nu am spus sa crezi în preoți, ca nu i pupi pe ei laughing pupi icoanele. Ce sens are pupatul icoanelor? Pai, gândește te, noi ne rugam la Dumnezeu, da? Noi, toți creștinii îl iubim și ținem la el, ok? Bun. Pai și nu ți se pare normal ceea ce fac ortodocșii? Faptul ca pupa icoanele. Daca acolo sunt pictați sfintii, Iisus, Maica sa, nu este un gest frumos de a i pupa? Aprinderea lumânărilor. Asta, este, într-adevăr un obicei al ortodocșilor, dar, pomenile. Se spune(repet, nu zic eu, ci zic ceilalți oameni, din bătrâni, din preoți, etc.) despre pomeni ca. faci o fapta buna în numele celui răposat, și ca, dacă el a ajuns în iad, prin multe pomeni, sufletul sau poate fi ridicat de către Domnul din iad, în rai.
În Biblie nu spune, dar asa ze zice din totdeauna de aceste obiceiuri. Asa au mai spus calugarii, oamenii care se retrag în Mănăstiri, care îl studiază pe Dumnezeu mai mult decât oricine de pe acest pamant.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Sawarekh):

De-acord cu tine. Nu e frumos sa se ducă doar atunci la Biserica, doar că...nu toți fac asa. Doar aia fără cap și minte. Ori te duci mereu și cu credință, ori nu te mai duci deloc. dar asa sunt unii, nu toți.
Nu cred ca în religia ta/credința ta nu mai sunt și d-astia,, zăpăciți,, La cap

| T0Teu a răspuns:

Ai dreptate. Adevărată religie chiar nu consta în datini și tradiții ( ba chiar eu cred ca ele sunt de origine păgână și nu sunt plăcute lui Dumnezeu). Dar cu unii oameni pur și simplu vorbești degeaba. Nu vor sa înțeleagă ca mântuirea nu atârnă de religie. Pana nu le schimba Dumnezeu inima, noi degeaba încercăm. sad

| Anonim027 a răspuns:

Şi fariseii şi cărturarii L-au întrebat: „Pentru ce nu se ţin ucenicii Tăi de datina bătrânilor, ci prânzesc cu mâinile nespălate?" Isus le-a răspuns: „Făţarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, după cum este scris: „Norodul acesta Mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. Degeaba Mă cinstesc ei, dând învăţături care nu sunt decât nişte porunci omeneşti." Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea." El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.