| Cassiopea a întrebat:

Cum sa le spun parintilor mei ca numai cred in Dumnezeu? lor le place sa mearga la biserica si la manastiri si nu vreau sa ii supar foarte rau... deci cum sa le spun intr-un mod cat mai delicat ca pentru mine religie=bullshit?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Le poti da citate din biblie www.bibliapentrusceptici.ro ca argumente. faza e sa nu fii agresiva si sa vorbesti pe un ton calm. le poti spune ca nu ai gasit inca dovezi ca exista ca altfel credeai in dumnezeu.

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu le spune nimic. Cel putin pina implinesti 18 ani. E cea mai buna cale, atita vreme cit ei zici ca ar fi oarecum habotnici.

| ania a răspuns:

Dumnezeu nu e egal religie. Când spui că nu crezi în Dumnezeu vrei sî spui că ești convinsă că nu există? Oare chiar arată universul ca și când nu L-ar fi gândit nimeni înaite de a veni în existență probabil prin big bang? De ce materia urmează legi, dacă totuși le-a gândit cineva? Să spui că ești sigură că nu Dumnezeu a creat universul nu înseamnă oare pretenția că știi cum a fost din moment ce știi sigur cine nu a fost de față?

| RAY a răspuns:

Nu trebuie sa spui nimanui, asta tine de tine daca tu esti atee de ce ai nevoie de acceptul altora, fi independenta in gandire

| Cassiopea explică (pentru RAY):

Ai dreptate, si chiar sunt independenta in gandire, convingerile mele nu mi le schimba nimeni. Dar trebuie sa ii fac sa inteleaga ca nu gasesc nimic util in a merge la biserica (mai bine dorm)...ma lasa in pace daca le zic ca am de invatat, dar nu intotdeauna merge... si atunci e jale pentru mine.

| milan9 a răspuns:

Daca ai vrea sa sa crezi ai gasi 1000 de motive stiintifice...

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru milan9):

Da. de aia majoritatea oamenilor de stiinta nu cred in zeul crestinilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Nu exista asa ceva. Exista doar favoritisme si ignoranta.

| Dorugar a răspuns:

Mai bine nu le zi nimic, iar mersul la biserica incearca sa-l eviti spunad ca ai de invata, iar mersul la manastire ia-l ca pe o excursie la aer curat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Ce ai spus tu chiar ar functiona

| PorumbRodica1965 a răspuns:

De fapt si ceea ce practica ei, cum se numeste? Dar totusi poti sa le spui ca ai auzit, ca in Biblia lor(daca au) sta scris :,, Stim ca provenim de la Dumnezeu, dar, intreaga lume, zace in puterea celui rau".(adica in puterea lui Satan care-i induce in eroare ), 1Ioan 5:19. Si de asemenea mai este scris in 2Timotei 3:1-5 ca,, asa vor fi oamenii in zilele din urma, iubitori de sine, iubitori de bani, aroganti, trufasi,. fara stapanire de sine, cruzi, neiubitori de bine, incapatanati, umflati de mandrie, mai degraba iubitori de placeri decat iubitori de Dumnezeu..."Citeste-le chiar tu aceste versete biblice, si n-o sa-i superi. sa vada realitatea.

| drutzix a răspuns:

Eu le-am spus alor mei la 18 ani mai mult pentru ca ne-am dat in vorba despre asta. Sunt si acum rude care nu stiu ca sunt ateu pentru ca nu vorbesc cu ei despre asta.
Din cate am observat discutia cu cineva care chiar crede merge intr-o singura directie si anume: Incearca sa iti dovedeasca ca ceea ce cred ei este real, nu reusesc si se enerveaza. Asa ca am ales sa nu discutam despre asta.
Parerea mea e sa le spui mai pe ocolite. Nu vrei sa te duci la manastire pentru ca nu iti mai place sau nu ai timp etc. Nu le spune din prima ca esti ateu/atee pentru ca pentru unii este destul de greu de digerat aceasta informatie.

| Cassiopea explică (pentru drutzix):

Bine, multumesc mult de sfat (: ma bucur ca mai sunt si oameni cu minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce pui in locul religiei si al lui Dumnezeu? dar in locul parintilor tai? fiindca, inteleg ca religia pentru tine e un rahat, si cei aflati in ea sant in rahat pana la gat.asa de tare put parintii tai? si tu iesit din ei, mirosi misto? esti tare puisor.si vei fi si mai tare.ai pus punctul pe! bravo.

| Cassiopea explică (pentru anonim_4396):

Stai un pic, eu am zis ca religia pentru mine este un **** mare de tot dar nu am zis ca si parintii mei sunt, desteptule care esti -.-" eu ii iubesc foarte mult chiar daca ei sunt crestini. Si apoi de ce trebuie sa abordezi problema intr-un mod atat de agresiv, keep calm -.-" daca tu crezi in D-zeu, atunci felicitari, dar nu este neaparat nevoie sa ma jignesti pentru ca sunt atee. Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, iar eu cred in lucrurile concrete, nu in cele inexistente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cassiopea):

Apoi draga,negand Pe Dumnezeu care este temelia pe care parintii tai si-au cladit viata,casatoria,familia,si mantuirea,tu negi toate astea, si sa nu-mi spui ca-i iubesti, ca nu vorbesti cu sorta aia mica ori cu fratetau ateul, ci cu un crestin devenit ateu cand bunicul sau se pocaia, si devenit crestin dupa 10 ani de ateism,din convingere si dragoste de lume,oameni,stiinta si munca. Sa nu-mi spui tu mie ca religia stramosilor tai pentru tine e un rahat,da ei nu sant,fiindca ei sant in acea religie,eu sant in acea religie, iar tu nu ai ce cauta in rahatul asta, deci ia paraseste-ne sa vezi regretam? mai du-te-n puii mei de atee ca e plin TPU, de voi la rubrica religie de parca.pentru a fi ateu iti trebuie aprobarea si consfintirea lor. adica ai dreptul sa crezi ce vrei, dar bai ateilor ma primiti si pe mine sa zic ca voi? chiar ca esti bleaga.

| Cassiopea explică (pentru anonim_4396):

Bine domnule ai reusit sa te faci inteles. Poate ca si eu o sa redevin crestina peste cativa ani ca si tine, sau probabil nu; nu se stie ce ne rezerva viitorul. Tot ce stiu este ca actualmente nu ma atrage nici un fel de religie(si chiar ai de unde sa alegi, la cate exista). Infine... imi pare rau daca te-am jignit, nu asta imi era intentia.

| 13 a răspuns (pentru Cassiopea):

Eu iti recomand sa le pui intrebari. Ar fi mai usor pentru ei sa accepte ca nu crezi daca dai semne de scepticism. Si cand tot insista sa te duci la biserica, sa le pui intr-un final.Ok, vin, dar eu nu prea cred ce spune nenea ala. Le spui pur si simplu ca nu consideri religia ca fiind linia ta de ghidaj. Suparati oricum or sa fie. Mai ales daca sunt crestini inraiti si chiar cred cu toata inima in chestia asta. Oricum o sa fie o provocare deci bafta si sper sa se termine cu bine.

| drutzix a răspuns (pentru Cassiopea):

Jorpalul este frustrat rau, asa raspunde la orice post nu te ingrijora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cassiopea):

Fii pe pace casiopeea, fiindca ceia ce faceti voi, primim cu neplacere ca oameni, dar ca crestini, e ceva normal si stiut dinainte. Apostolii au fost trimisi in lume astfel; Iată Eu vă trimit pe voi ca pe nişte oi în mijlocul lupilor; fiţi dar înţelepţi ca şerpii şi nevinovaţi ca porumbeii.
17. Feriţi-vă de oameni, căci vă vor da pe mâna sinedriştilor şi în sinagogile lor vă vor bate cu biciul.
18. La dregători şi la regi veţi fi duşi pentru Mine, spre mărturie lor şi păgânilor.
19. Iar când vă vor da pe voi în mâna lor, nu vă îngrijiţi cum sau ce veţi vorbi, căci se va da vouă în ceasul acela ce să vorbiţi;
20. Fiindcă nu voi sunteţi care vorbiţi, ci Duhul Tatălui vostru este care grăieşte întru voi.
21. Va da frate pe frate la moarte şi tată pe fiu şi se vor scula copiii împotriva părinţilor şi-i vor ucide.
22. Şi veţi fi urâţi de toţi pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până în sfârşit, acela se va mântui.
23. Când vă urmăresc pe voi în cetatea aceasta, fugiţi în cealaltă; adevărat grăiesc vouă: nu veţi sfârşi cetăţile lui Israel, până ce va veni Fiul Omului.esta este linkul intreg, da nu mai spune si altora, ramane secretul nostru da? http://www.tpu.ro/......-nu-vreau/

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Nu e frustrare, nici ura.doar un ton mai aspru un pic, fiindca nu pot sa te mangai pe crestet si sa-ti scap cate o scatoalca dupa ceafa si mai zic si, vai pardon.am si eu un aproape ateu in casa, da sa stii ca nu a inceput razboiul, dimpotriva, ocolim subiectul, fiindca si eu sant pacatos nu sant tocmai un sfant.

| Cassiopea explică (pentru anonim_4396):

Care e problema ta omule? Am crezut ca am terminat-o, dar nuuuu, tu trebuie sa mai dai si citate din biblie (wtf?), ca nu a fost de ajuns scurta relatare dramatizata despre viata ta personala. Si la ce secret te referi, la faptul ca nu cred in Dumnezeu? Vrei sa-mi contactezi parintii si le spui? Esti un om foarte ciudat din punctul de vedere al unui necunoscut. As vrea sa te intreb, care este in realitate scopul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spun si acestea parintilor tai....e-om-si-se

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci ce a zis omu de stiinta. sa le explici parintilor tai ca dzeu nu exista e ca si cum ai incerca sa ii explici unui copit ca mos craciun nu exista. adica nu ai nici o sansa, mai ales daca sunt fanatici de aia

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Mai exact eu le-as da citatul in care Iisus spune sa fie omorati copiii ce ii vorbesc de rau pe parinti.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dupa ce citesti www.bibliapentrusceptici.ro nu iti mai trebuie crestinism niciodata :D. mersi pentru funda. succes copiluts.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Si vezi ca pe facebook a aparut si un top 100 https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici