| mihaelaerica89 a întrebat:

Cum sa-mi botez fata, chiar trebuie sa ascult de parintii mei si s-o botez catolica? Eu personal as boteza-o ortodoxa dupa sotul meu, dar parintii mei nu vor sa accepte acest lucru sub nici o forma. Dupa parerea lor trebuie sa-mi dau copilul sa invete in limba maghiara (deoarece in zona asta sunt multi, si numai o clasa este in romana) si sa o botez neaparat catolica, ca daca nu copii o vor marginaliza si o sa-si bata joc de ea. Ce sa fac?

43 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Tu si sotul ce sinteti? Hotariti voi si lasati timpeniile altora. Daca e o clasa in romana si voi sinteti romani, atunci FITI NAIBII ROMANI! Legat de botez... puteti sa o lasati sa se boteze singura cind o face 18 ani, nu e nici o graba.

| danut a răspuns:

Pentru armonie in casa si viata iti recomand sa faci cum spun parintii DEOARECE ori cum NU ARE IMPORTANTA, cand va creste copilasul tau va alege singur varianta pe care o va CREDE si se va REBOTEZA daca are alte optiuni.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, copilul cand e suficient de matur, ar trebui sa decida singur ce religie sa aleaga.Isus s-a botezat matur.Matei3:13-17

| Holiday a răspuns:

"ca daca nu copii o vor marginaliza si o sa-si bata joc de ea"

Ia gandeste-te, cei care zic parintii tai ca vor face asta, cine sunt? Evident, cei care sunt educati in sistemul dorit chiar de ei, adica botezati catolic si care invata in limba maghiara, in cazul de fata. Si invers e valabil, daca majoritari erau ortodocsi, iar ai tai erau ortodocsi ti-ar fi spus sa il botezi ortodox din aceleasi considerente.
Logic, asta inseamna ca "gasca" din care va face parte copilul tau daca il botezi catolic, in cazul de fata, isi va "bate joc" de un eventual copil de alta orientare religioasa. Asa iti doresti sa faca? Repet, intamplator, acum e vorba de catolici, dar discutia asta se petrece cam peste tot unde o confesiune e majoritara, indiferent care e ea.
Dupa cum bine observa si parintii tai, religia sadeste copiilor de mici ura pentru "ceilalti".
Concluziile le poti trage destul de usor, doar sa vrei.

In alta ordine de idei deciziile privind copilul vostru le iei tu impreuna cu sotul tau, nu parintii tai sau ai lui.

| sublime89 a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sa nu alegi tu in locul ei, ci s-o lasi sa creasca si sa decida singura care religie ii place mai mult, daca ii va placea vreuna. Cazul tau e inca o dovada cum religia nu face altceva decat sa puna gaz pe foc intre doua popoare care au impartit acelasi teritoriu peste 1000 de ani. De parca nu e destul nationalismul prostesc dus la extrem, mai trebuie si religia sa incurce si mai mult lucrurile.

| Jardelin a răspuns:

Buna! Inteleg din mesajul tau ca tu esti catolica iar sotul tau este ortodox. Dupa parerea mea, pe o scara a importantei atunci cand luati decizii care va privesc exclusiv familia voastra, pe primul loc esti tu impreuna cu sotul tau, apoi parintii tai si ai lui, apoi neamurile, etc.

Deci, in opinia mea, o decizie privind botezul fetitei (Dumnezeu s-o binecuvanteze!), ar trebui luata de tine impreuna cu sotul tau in cadrul familiei voastre. Pentru ca e fetita voastra, voi sunteti parintii si ocrotitorii ei, si voi trebuie sa decideti pentru ea, nu altcineva.

In privinta strict a botezului, cum sa fie botezata, decizia trebuie luata dupa trairile si sentimentele voastre religioase. Inteleg din mesajul tau ca, tu desi esti de confesiune catolica ai dori sa botezi fetita in credinta ortodoxa dupa cea a sotului. Daca tu asa simti, iar sotul tau este si el de acord, fa-o cu toata inima, iar in felul acesta va fi liniste si pace in casa voastra, iar cel mai important lucru in aceasta ecuatie, asa cum am spus mai sus este familia voastra, apoi urmeaza ceilalti.

Eu am avut mai demult niste amici care se aflau intr-o situatie oarecum similara cu a ta, numai ca el era catolic iar sotia lui era ortodoxa. Iar el amicul meu inclina foarte mult spre ortodocsi, pentru ca i se pareau mai calzi, mai putin rigizi si egocentrici decat catolicii, preotul ortodox cu har mai mult si mai intelept, si in general credinta ortodoxa mai autentica. Amicii mei au plecat in Spania dupa un timp, dar am aflat mai tarziu ca si-au botezat copilul in credinta ortodoxa si ca au fost si la ei niste discutii cu parintii lui pe tema asta.

In ceea ce priveste clasa la care ar trebui sa invete fetita cand va fi la scoala, aceasta tine de procesul de educatie si oferta educationala din zona in care locuiti. Daca voi sunteti romani poate ca nu e rau ca fetita sa mearga la clasa de elevi romani. Daca ar merge intr-o clasa maghiara ea fiind romanca, ar putea sa fie de asemenea marginalizata si tinta celorlati copii care nu sunt romani. In privinta problemei la care clasa sa invete fetita, nu stiu prea multe sa spun, nu am suficiente date si nu cunosc starea de spirit din zona in care locuiesti. Mi-e frica sa nu te sfatuiesc gresit.

As mai avea in incheiere un lucru de spus la ceea ce ai scris in intrebarea ta:

"si sa o botez neaparat catolica, ca daca nu copii o vor marginaliza si o sa-si bata joc de ea"

Niciodata, oriunde am fi in lumea asta sa nu ne fie rusine si sa nu ne lepadam de credinta noastra crestina oricare ar fi ea! Indiferent ce suntem, catolici, ortodocsi sau protestanti, sa nu ne fie rusine sa spunem "Da, eu cred in Iisus Hristos!". Recent in Kenya 148 de studenti crestini au murit ca niste martiri pentru ca nu le-a fost frica sa raspunda cu "Da" la o intrebare simpla: "Esti crestin?".

Iar atunci cand noi suntem intre crestini de alte confesiuni decat a noastra, sa nu ne fie rusine sa afimam cu inima deschisa "Da, eu sunt ortodox!" (sau catolic, etc, dupa caz). Nu avem de ce sa ne rusinam cu credinta pe care o avem, si trebuie sa o marturisim si sa o aparam atunci cand e cazul! Sa nu-ti fie frica de faptul ca fetita ta va fi acuzata de faptul ca este ortodoxa! Dumnezeu o apara si va veghea asupra ei! Ai incredere in Dumnezeu si nu ti-fie frica!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"Inteleg din mesajul tau ca, tu desi esti de confesiune catolica ai dori sa botezi fetita in credinta ortodoxa dupa cea a sotului. Daca tu asa simti, iar sotul tau este si el de acord, fa-o cu toata inima,"

Daca era invers nu se mai aplica "fa-o din toata inima", nu mai zic daca sotul era musulman si ea tindea sa accepte pentru copil educatie religioasa musulmana ce era la gura ta...
Ipocrizie religioasa.
In rest, povesti cu spiridusi.

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Mesajul meu catre doamna care a postat mesajul a fost sincer. Am scris ceea ce cred, din convingere. Eu sunt crestin ortodox, si daca ai sa citesti mesajul cu mai multa atentie ai sa vezi ca eu de fapt nu am o problema cu celelalte religii. Daca ei doresc si hotarasc in familia lor sa boteze fetita in religia catolica este ok si asa. Important este ca parintii sa inconjoare copilul cu toata dragostea, sa-i sadeasca in inima sa dragostea pentru Dumnezeu si pentru oameni indiferent de confesiunea lor si starea sociala. Dumnezeu vrea de la noi sa dam dovada de omenie, sa ne iubim semenii si sa fim sensibili la problemele lor.

In rest ceea ce scrii tu este din ura si nestiinta. Crezi ca daca tu esti hain si rau, toti sunt asa? Ca un veritabil ateu meschin ce esti, rastalmacesti cuvintele altora si dai ca certe lucruri pe care le presupui cand vine vorba de rationamentul altora. Nu ma cunosti mai deloc, insa faci afirmatii despre mine. Eu iti recomand sa te abtii pe viitor!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"Crezi ca daca tu esti hain si rau, toti sunt asa?"

Daca in acceptiunea ta atragerea atentiei asupra raului evident pe care credintele in spiridusi imaginari il provoaca inseamna a fi "hain si rau", da, sunt. In ce te priveste pe tine habar n-am daca esti, ce constat este doar ca esti lovit de "boala" asta numita credinta si te comporti ca atare. Din pacate pentru tine si cei ca tine, pe langa alte efecte adverse credinta asta duce la ipocrizie.
Pana la urma ii tot dai cu spiridusul tau, dar nu ai precizat nimic despre eventualitatea in care discutia era despre educarea copilului in alta religie decat cea crestina, mai idemnai s-o faca "cu toata inima", sau nu? Daca zici "da" evident ignorand cerintele spiridusului nu esti crestin, daca zici "nu" esti ipocrit. Asa ca. oricum ai da-o respectarea prostiilor voastre te transforma cel putin intr-un ipocrit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o mai botezi și se botează la vârsta la care poate judeca. Isus cum a procedat?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus a procedat in felul urmator: a brimit "botezul LEGII VECHI" la 8 zile de la nastere - CIRCUMCIZIA.

Ceea ce s-a intamplat cu Ioan Botezatorul nu a fost decat un "experiment" in istoria poporului evreu. A durat poate o zi-doua sau vreo saptamana. NU ACEASTA ERA PRACTICA poporului evreu. Evreii primeau si ei intrarea in promisiunile Legamantului la cateva dupa nastere. Totul tinea de un dar al lui Dumnezeu (asa cum la crestini este harul primit de copil), un dar care nu excludea pe nimeni.

| Jardelin a răspuns (pentru milan9):

Asa e.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin botez copilul primeste ca dar Harul Sfant a lui Dumnezeu. Ce va face el mai tarziu cu acest dar de la Dumnezeu, va hotărâ singur daca sa-L sporeasca in inima sa, sau sa-L ucida trecand la ateism.

Intrebarea mea este de ce sa nu fie botezata fetita? E o greseala sa nu fie botezata! De ce sa fie copilul privat de Harul Sfant al lui Dumnezeu? O impiedica cu ceva sa se dezvolte frumos si sanatos? NU, din contra, eu am credinta ca sub Harul Domnului copilul este cu adevarat binecuvantat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Ce prostii îndrugi acolo. E de fapt o decizie pe care o ia părintele pentru copilul său pentru că acesta nu are discernământ. Credința e relativă. Fiecare crede în ce vrea. Aici nu merge pe impus.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i se impune nimic copilului! Doar este botezat! Faptul ca acea fetita este botezata nu inseamna ca i se impune ceva. Cand va creste, va crede daca va vrea in Dumnezeu (si eu sper sa aiba o credinta puternica), sau nu va crede in Dumnezeu, sau va crede in ce vrea ea.

O impiedica botezul sa fie mai tarziu ce vrea ea? Eu zic ca nu. Asa cum nu te-a impiedicat nici pe tine botezul sa fii ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Este botezat în religia cu tare, deci ii se impune să treacă la acea religie la vârsta aceea. Acum că nu este greu să îți schimbi pe parcurs opinia este altă treabă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Pe lângă asta se pare că e și periculos.

http://stirileprotv.ro/......jenta.html

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"O impiedica botezul sa fie mai tarziu ce vrea ea? Eu zic ca nu. Asa cum nu te-a impiedicat nici pe tine botezul sa fii ateu."

Intr-adevar nu are nici o relevanta prostia asta cu botezul, si atunci de ce s-o faci? Doar ca sa mai inhate talharii de popi si implicit cultele din care fac parte niste bani? Cam asta ramane singurul motiv.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sigur, daca e sa ne luam dupa stirile de la televizor ar trebui sa emigram pe Marte ca poate acolo este o lume perfecta unde televiziunile mor de foame ca nu mai au stiri de senzatie!

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Parerea ta! Esti liber sa nu-ti botezi copiii atunci cand o sa-i ai. Asa dupa cum si noi suntem liberi sa-i botezm!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Este exact parerea la care ai ajuns si tu.
Te citez:
"O impiedica botezul sa fie mai tarziu ce vrea ea? Eu zic ca nu."

Deci evident botezul copiilor e doar o traditie stupida a unora dintre crestini, ca nici ai vostri nu o au in fisa postului toti, din care nu te alegi cu nimic, ba mai si platesti pentru ea.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Iisus a procedat in felul urmator: a brimit "botezul LEGII VECHI" la 8 zile de la nastere - CIRCUMCIZIA."

Si femeile? Aaaa, am uitat, erau sclave pe plantatie mai putin valoroase decat caprele asa ca n-avea rost sa primeasca si ele ceva...

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Aceea era Legea evreilor. Crestinismul este total diferit.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Da, ia bani si de la barbati si de la femei pentru "serviciile" prestate, voi ati dus afacerea la un alt nivel.

| KodrutZ a răspuns (pentru Holiday):

Cum de ce sa o faci? Nu stiu la altii cum e, dar fiica-mea are un certificat de botez foarte misto. Prima ei "diploma" pe care a primit-o... sau a doua, ca parca primise ceva si pe la spital. Nu mai stiu exact. Oricum, tare mi-as scoate si eu certificat de om in cazul asta. "Certificat de liber-cugetator", haha. Daca o tine tot asa mafia bor, parca vad ca o sa fie obligatorii certificatele de botez la scoala, lol.

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Circumcizia NU era BOTEZ, adica nu asigura apartenenta la o religie ci la un POPOR, ati luat-o razna rau si voi incercand sa va motivati actiunile care sunt total contra celor spuse de Hristos.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Isus NU A PROCEDAT in felul spus de tine DEOARECE ERA nascut in trup omenesc DOAR de 8 zile. Circumcizia arata apartenenta la un POPOR si nu la o RELIGIE, citeste mai bine istotia cu AVRAAM. Nu mai minti ca te vede Dumnezeu si nu te iarta ca duci oamenii in amagire.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Esti in grava eroare, in necunoastere, sau mai rau, constient vrei sa induci in eroare... thinking

Circumcizia arata apartenenta la o RELIGIE si nicidecum la un POPOR. Nimeni nu punea la indoiala apartenenta la poporul evreu a unui prunc nascut din parinti evrei, in schimb CIRCUMCIZIA facea referire la o "religie", la LEGAMANTUL lui Moise cu Dumnezeu.
Acest LEGAMANT al lui Moise cu Dumnezeu tinea de datele unei religii, nu de confirmarea vreunei etnicitati.

| Zullabar a răspuns (pentru Jardelin):

De ce sa fie o greseala ca nu esti botezat? eu de eemplu nu sunt botezat si cu toate astea Dumnezeu nu ma ajuta mai putin sau mai mult!

| danut a răspuns (pentru milan9):

Dragule, circumcizia a fost ADOPTATA la poporul evreu de la AVRAAM care a avut PROMISIUNE de la Dumnezeu a unui Popor, NU a unei religi. Nu ma fa sa cred ca nu ai citit Biblia ca iti dau IGNORE pentru cate bazconii ai inventat si spus.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iisus a procedat in felul urmator: a brimit "botezul LEGII VECHI" la 8 zile de la nastere - CIRCUMCIZIA.

Ceea ce s-a intamplat cu Ioan Botezatorul nu a fost decat un "experiment" in istoria poporului evreu. A durat poate o zi-doua sau vreo saptamana. NU ACEASTA ERA PRACTICA poporului evreu. Evreii primeau si ei intrarea in promisiunile Legamantului la cateva dupa nastere. Totul tinea de un dar al lui Dumnezeu (asa cum la crestini este harul primit de copil), un dar care nu excludea pe nimeni.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Daca Ioan Botezarorul a fost DOAR un experiment, atunci sa intelegem ca Dumnezeu are NEVOIE de experimente? Pai ai luat-o rau razna daca spui asa ceva, ceea ce spui tu și pentru un sugaci este de inteles ca Dumnezeul la care faci referire nu este un real Dumnezeu, iertare dar esti anatema fratioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles situatia.
Asculta de parintii tai.In cazul acesta au dreptate.
Motivele sunt multe si nu am timp sa le enumar.
Sotul tau o sa inteleaga ca asa este bine pentru toata lumea.
Daca vrei probleme boteaza-l ortodox.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista nici un motiv serios pentru care ar putea exista "probleme" in botezul ortodox dorit de mama.

| gratargratar a răspuns:

Tu trebuie sa decizi cu sotul tau, nu parintii tai. Vezi si tu unde este catolicismul si unde este ortodoxia, si judeca. Aici nu este o alegere formala, care sa tina cont de discriminari, ci este o alegere de viata si de moarte - parerea mea.

E pacat ca acolo se marginalizeaza pe seama confesiunii. Eu iti spun, ca am avut 1-2 maghiari in clasa, dar in niciun caz noi - romanii - nu i-am marginalizat pe motive confesionale. In schimb, intr-adevar erau glume care se faceau si se folosea mai ales apelativul "bozgor".(nu erau majoritari cei care faceau astfel de glume).
In schimb niciodata nu am vazut sa se ia de vreun astfel de copil un alt copil pe motivul ca este "ungur" sau "catolic sau protestant" etc. Niciodata.
Dimpotriva, toti acestia erau perfect integrati in societate, cu prieteni romani si maghiari. Eu insumi am ramas prieten foarte bun cu toti maghiarii pe care i-am avut colegi.

| Innsbruck a răspuns:

Eu zic sa nu o botezi deloc, apoi cand va creste putin mai mare sa o lasi pe ea sa aleaga.
Nu moare nimeni daca cineva nu are religie, vezi cat rau face religia? Sa-ti bati joc de cineva din cauza unei religii?

| 1dintrevoi a răspuns:

Draga Mihaela, parintii tai, din nefericire, au de ce sa se ingrijoreze. Discriminarea confesionala reprezinta o problema, si nu una usor de trecut cu vederea.

Ai mei m-au botezat catolic, desi casatoria parintilor mei este mixta (catolic + ortodoxa). Am crescut in Bucuresti, oras majoritar ortodox, iar singurii credinciosi catolici pe care ii stiam erau cei pe care ii intalneam duminica, la biserica. Parintii mei munceau pe branci si nu prea apucau sa-si faca prieteni, iar din rudele stabilite in oras, niciuna nu era catolica. Sarbatorile (cu exceptia Craciunului si a zilelor de Pasti care picau in acelasi interval cu ale ortodocsilor) le sarbatoream singuri. Era foarte first, nu aveam cu cine imparti bucuria. Daca se intampla sa chemam pe cineva in vizita era destul de dubios: noi ii ziceam Christos a inviat si-i imparteam bucate, iar la ala saracu', Cristos inca nu inviase si mai tinea si post, deci nu prea avea chef de sarbatorit, doar asa, cu pipeta- din respect happy. Daca pentru voi confesiunea e importanta, si tineti sa respectati intocmai traditia, ar fi de preferat sa-i oferiti fetitei voastre un mediu in care sa poata impartasi aceleasi convingeri. Pentru mine, ca prichindel, a fost greu. Sarbatorile n-au fost niciodata cu adevarat sarbatori, iar cand ii vedeam mai tarziu pe ortodocsi cum sarbatoreau cu totii deveneam frustrat, pentru ca intelegeam din toata treaba asta ca NU SUNT CA EI. Parintii mei n-au stiut cum sa ma ajute emotional, nici nu le-a trecut prin cap ca eu as putea avea vreo problema in aceasta privinta. Ei isi traisera copilariile in comunitati diferite si se numarau amandoi printre credinciosii majoritari. Aratat cu degetul de catre copii nu am fost chiar asa mult, dar fiecare disputa am tinut-o minte happy. Certurile apareau, de regula, in drum spre casa, dupa minunata ORA DE RELIGIE din scoala ( impotriva careia militez - nu pentru a fi scoasa, ci regandita- ca deh, am si argumente concrete, luate din experienta proprie).
In ziua in care am implinit 7 ani, profesorul de religie ne-a rugat sa ridicam mana toti cei care nu suntem ortodocsi. Vazand ca nu mai ridica nimeni mana, m-am rusinat, asa ca n-am ridicat-o nici eu. Ce a urmat mi-a marcat viata de crestin. Profesorul s-a relaxat si a inceput sa arunce cu noroi in celelalte confesiuni. Dupa el, catolicii erau destinati din start iadului, caci erau eretici. "Ortodoxia este adevarata credinta, nu alte prostii!" N-o sa uit niciodata aceste cuvinte. Ma simteam pierdut, speriat. Cand am inceput sa plang s-a oprit. M-a intrebat ce-i cu mine si i-am spus ca sunt catolic. Isi dadea seama de gravitatea faptei, dar nu putea s-o mai dea la intors. Ii parea rau, se vedea pe chipul lui. Lovise un copil, nu fizic, ci mai rau- sufleteste. Nu numai ca am fost nevoit sa rezist acestei lovituri, ci si valului de compatimiri din partea colegilor. A fost si mai rau! De ce? Caci nu aveam nevoie de compatimirea lor! Stii ce au inteles copiii din toata scena asta?! Ca trebuia sa le fie mila de mine caci sunt catolic si urma sa ajung in iad! Asta au inteles ei! Aveam 7 ani... cum sa ma apar singur de toate preconceptiile astea tampite?! Dupa fiecare ora de religie trebuia sa le explic altor copii de varsta mea ca eu nu ma rog la Papa, ca semnul crucii facut de mine nu e satanic si ca impartim, de fapt, acelasi Dumnezeu. Am prins ura pe religie, caci simplul fapt ca nu eram ortodox ma facea sa ma lupt cu ceilalti. In adolescenta mi-am facut un tel din a-mi infrunta profesorii de religie. Unii imi dadeau 10 ca sa tac din gura si sa nu-i contrazic, altii, mai slabi de Inger, imi dadeau 10 ca sa stau linistit in banca si sa-mi gasesc alta ocupatie.
Vezi tu, daca ai mei ar fi luat decizia sa ma boteze in rit ortodox, n-as mai fi trecut prin acest chin. La varsta du 18 ani nu credeam in Dumnezeu. De ce sa ma preocupe ceva ce-mi aduce suferinta? Eu nu mi-as boteza copilul in sanul unei confesiuni minoritare. Nu lua in calcul doar ideea ca altii l-ar batjocori, ci si faptul ca s-ar putea, la un moment dat, sa se sature el sa mai fie... "altfel". Si-atunci, care mai e rostul? Il botezi ca sa sufere si mai tarziu sa renunte oricum?

Povestea mea nu trebuie sa fie neaparat povestea fiicei tale, dar trebuie sa cantaresti foarte bine lucrurile. Daca o vei boteza in rit ortodox, asigura-te ca I se raspunde la intrebari, acorda-i tot sprijinul tau, CHIAR SI ATUNCI CAND PARE CA NU ARE NEVOIE. Copiii sufera de cele mai multe ori in tacere si isi creaza singuri alte probleme atunci cand nu pot face fata unei situatii.
Si Inca ceva! Daca esti catolic nu inseamna ca esti automat maghiar. Deci o poti inscrie la clasa de romani fara probleme.
Contrar celor spuse de Dan Puric in campaniile BOR pentru pastrarea in scoli a orelor de religie, ORTODOXIA nu este elementul fara de care neamul romanesc isi pierde identitatea - Caci eu sunt catolic si asta nu ma face sa ma simt mai putin roman.

Draga Mihaela, sper din tot sufletul ca micuta ta sa duca o viata linistita, indiferent de confesiunea pe care o va avea. Daca va avea parte de tot sprijinul vostru, va fi in regula, dar, te rog, nu subestima importanta momentului. E greu sa traiesti in minoritate.
Eu discut cu multe persoane ortodoxe. Impartasesc ganduri bune si unele chiar imi cer sfatul, dar cand afla ca sunt catolic inceteaza sa ma mai vada cu aceeasi incredere...

| mihaelaerica89 explică (pentru 1dintrevoi):

Multumesc, pentru raspuns, a fost cat se poate de util. Stii, cand am fost si eu scolarita, am trait si eu experiente asemanatoare ale tale, cu tot ca eu am apartinut majoritatii. Si cum ai prins si tu ura, am prins si eu ura fata de acesta religie.

| mihaelaerica89 explică:

Multumesc tuturor pentru raspuns. Adevarul e ca si eu am fost botezata catolica, dar niciodata n-am observat in scoala "problemele" spuse de ai mei. Desi eu am fost botezata ca lumea, ca sa nu se supere nimeni, singura suparata am fost eu, deoarece niciodata nu mi-a placut sa fiu catolica. Dupa cum cred eu ai mei in primul rand au probleme cu faptul ca fetita ar fi romanca (ceea ce mi se pare normal, deoarece are parinti romani), si ar dori mai mult sa fie unguroaica.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru mihaelaerica89):

Pai stai asa ca nu mai inteleg nimic. Parintii tai sunt romani ortodocsi si te-au botezat catolica? Sau cum? Ceva da cu plus. Sau ei sunt unguri catolici si tu te simti romanca? E de-a-ndoaselea treaba. Fetita nu devine unguroaica daca o botezi in rit catolic, asta e o aberatie! Eu sunt catolic, dar roman, nu ungur! Etnia nu e musai legata de religie. Si cred ca problema e la tine, de fapt, nu la parintii tai. Din cauza faptului ca tie nu iti place catolicismul. Nu ai pus intrebarea de teama ca ar putea suferi copilul, ci pentru ca tu ai suferi daca ar deveni catolica. Asta e trist. Poate ca tie ti-a fost impus si de aceea nu vrei sa accepti ideea ca fiica ta ar putea fi catolica. De aceea te-am intrebat ce religie au parintii tai. Puteai sa fii la fel de bine ortodoxa, daca parintii ti-o impuneau, ei fiind de alta religie, normal ca ajungeai sa-ti urasti confesiunea. Daca asta s-a intamplat cu tine, chiar imi pare rau, nu meritai sa treci prin asta. Oricum, clar este ca indiferent ce confesiune va avea fetita, ea tot romanca va fi! Si inainte de a-ti boteza copilul, da fuga la parintii tai si rezolva-ti tu problemele. Spune-le parintilor tai ca nu te simti fericita fiind catolica si nici copilul tau nu ar fi. Ai o responsabilitate in fata copilului tau de a-l creste intr-o anumita traditie. Daca tu, ca mama nu iubesti acea traditie si n-o respecti, nu are sens sa i-o bagi pe gat copilului tau. Il chinui. Va ajunge si el in situatia ta. Pentru ca lucrurile elementare din credinta si traditie le invatam de la parinti. Daca parintii tai nu vor intelege asta, e fix problema lor. Nu au dreptul de a lua decizii in familia ta, ei au avut ocazia, cand te-au bote at pe tine. Si daca vor intelege, tot via trebui sa faci o schimbare cu tine insati. Gandeste-te bine de ce nu iti place sa fii catolica si treci peste regrete. La baza acestei nemultumiri poate fi ceva intemeiat... sau nu. Placere gasesti in orice, atata timp cat ajungi sa intelegi cu adevarat acel lucru. Mie nu mi-a placut sa fiu catolic, nu din pricina confesiunii in sine, ci a mintilor inguste care nu ma intelegeau si se uitau dubios la mine. Nu credinta a fost de vina in cazul meu, ci poporul asta needucat si ignorant. Dupa ce am mai crescut mi-am dat seama ca ma agit degeaba si ca n-are sens sa mai dau importanta unor idioti care nu realizeaza ca avem acelasi Dumnezeu si ca important e sa traim in armonie. Mi-a luat cam mult pana sa ma trezesc, dar acum sunt fericit. Fericit si mandru in pielea mea. Impaca-te cu tine si vei fi bine!

| mihaelaerica89 explică:

Tata este catolic si de etnie ungureasca (si pe parcurs si mama mea a adoptat aceasta gandire, ceea ce mi-au impus si mie) si de asta a fost obligatoriu ca eu sa fiu catolica.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru mihaelaerica89):

happy Teama si dezamagirea ta fata de catolicism se trage de la mama. Spui ca mama ta a adoptat pe parcurs aceasta gandire. Inseamna ca ea nu s-a impacat foarte usor cu aceasta schimbare si suferinta ei a fost vizibila in timpul copilariei tale. Se spune ca intre mama si copil cordonul ombilical nu se taie niciodata definitiv. Ai simtit de mica tristetea ei si asta te-a marcat, chiar daca atunci nu intelegeai prea multe. Nu-ti place sa fii catolica pentru ca mamei tale nu i-a placut.
Un copil nu are cum sa prinda pica pe religie decat in momentul in care vede ca cineva drag sufera din cauza ei.
Intelegi acum de ce nu ar fi bine, in cazul tau, sa-ti botezi fetita in rit catolic? Pentru ca ar ajunge exact in situatia ta. Fetita te va vedea certata cu credinta si ea va fi, la maturitate, la fel de dezamagita de religia ei.
Boteaz-o in ortodoxie. Ea va avea toate binecuvantarile tale si va mosteni traditia dupa tatal ei, asa cum se obisnuieste mai peste tot. Si le poti argumenta faptul ca tu, ca si mama ta, ati acceptat, conform traditiei, ca viata familiei sa fie traita dupa cutumele sotului. Nu vor avea ce sa comenteze, aceasta regula au aplicat-o si ei.

| mihaelaerica89 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma ne-am decis cu sotul c-o botezam ortodoxa (deoarece, daca tot o botezam s-o si crestem in spirit religios, ceea ce aici la catolici nu prea am observat pentru ca mai mult dau pe aparente, si ca ce o sa spuna lumea), indiferent cine se va supara.