| j1NNNx a întrebat:

Cum sta treaba cu oamenii din trecut? o porunca de la Dumnezeu suna in felul urmator : "sa nu ucizi", oamenii din trecut, care participau la razboaie si omorau oamenii oare au fost iertati la judecata?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Traducerile Bibliei in limba engleza fac distinctie intre kill si murder.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Depinde despre ce război era vorba și despre care oameni te referi. Dacă te referi la timpurile biblice din vechiul Testament, nu aveau voie sa poarte războaie fără aprobarea lui Dumnezeu și fără ca, mai întâi sa se încerce sa se facă pace.

| OldSoul a răspuns:

Chiar asta ma intrebam si eu, dar si la varianta cu politistii care omoara criminalii in unele cazuri.
Este o intrebare fara raspuns.

| j1NNNx explică (pentru OldSoul):

Poate ca in cazul politistilor, care stiu adevarul se considera un pacat, dar oamenii de pe timpuri erau instruiti sa lupte inca de mici, nu sa citeasca si sa stie adevarul

| OldSoul a răspuns (pentru j1NNNx):

Putem da doar cu presupusul, adevarul nu-l vom afla niciodata!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand o sa inteleaga lumea cine a fost asa-zisul dumnezeu biblic o sa inteleaga si rostul curateniilor etnice pe care acesta le comanda.

"Num 31

17. Acum, dar, omorati pe orice prunc de parte barbateasca si omorati pe orice femeie care a cunoscut pe un barbat culcandu-se cu el;

18. dar lasati cu viata pentru voi pe toti pruncii de parte femeiasca si pe toate fetele care n-au cunoscut impreunarea cu un barbat."

Deci virginele nu erau ucise la gramada cu restul populatiei.
Si lui YHWH ii revenea o parte din prada, inclusiv virgine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi doar ne-am aparat saracia si nevoile si neamul.

| j1NNNx explică (pentru anonim_4396):

Am dat un exemplu cu razboaiele, dar au fost multi care au omorat oameni in masa fara a avea invataturi religioase.

Răspuns utilizator avertizat