| godless1859 a întrebat:

Cum va explicati asemanarile izbitoare dintre Isus si alti zei ..Horus,krishna?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

E un motiv in plus sa nu luam in serios credintele pe care le au crestinii in legatura cu Isus. Personajul chiar nu e foarte original, iar credinta in el echivaleaza cu credinta in aproape orice alta zeitate sau semi-zeu din alte religii. Toate presupun aceeasi incredere oarba in niste povesti care aduc foarte mult cu basmele pure, si ratiunea trebuie eliminata din ecuatie, neaparat.

| godless1859 explică (pentru sublime89):

Corect! Crestinismul e mare farsa.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista absolut nici o asemanare si pentru ca tot ai adus vorba despre acel zeu indian, care mai sunt nume lui Krishna si care este motivul pentru care ar avea mai multe nume, ca tot esti tu unul care a studiat cultura brahmanica si dupa aia sa ne explici ce si cum cu horus dar nu ce scrie pe net caci mai sunt cateva chesti care nu prea le gasesti pe google si apoi sa ne spui si in ce consta asemanarea dintre cei trei ca tu STII despre ce e vorba, nu?

| godless1859 explică (pentru danut):

Pai fata de tine stiu... Krishna s-a nascut fara o unire sexuala, prin "transmisie mentala" de la mintea Vasudeva în uterul lui Devaki, mama lui. Ca atare o alta conceptie imaculata. Dar mult mai devreme de a se naste Isus. Hristos si Krishna l-au chemat pe Dumnezeu ca pe tatal lor si s-au numit Fiul lui Dumnezeu. Amandoi au fost trimisi de la cer pe pamant în forma unui om. Amandoi au fost numiti Mantuitorul si cea de-a doua persoana a Sfintei Treimi. Tatal adoptiv al omului Krishna a fost, de asemenea, un tamplar. Un spirit sau duh era tatal lor real. Krishna si Iisus au avut origine regala. Amandoi au fost vizitati la nastere de catre oameni întelepti si pastori, calauziti de o stea. Îngerii, în ambele cazuri, au emis un avertisment ca dictatorul local a planificat sa-i omoare pe copii si a emis un decret pentru asasinarea lor. Parintii au fugit in ambele cazuri si povestea seamana extrem de mult. Se spune ca istoria se repeta. Insa cu prea multe amanunte. Maria si Iosif au ramas în Muturea, parintii lui Krishna au ramas în Mathura. Atat Hristos cat si Krishna s-au retras în pustie ca adulti si au postit. Krishna a fost numit "Leul din semintia lui Saki." Isus era sustinut ca "Leul din semintia lui Iuda.": "Eu sunt învierea.", spunea el. In cele doua povesti cei doi au fost "fara de pacat". Deasemenea au fost oameni-zei dar au cerut sa fie luati în considerare atat uman cat si divin. La fel cei doi au facut multe minuni, inclusiv de vindecare a bolii. Unul dintre primele miracole pe care le-au executat in comun a fost de a vindeca un lepros. Fiecare vindeca "tot felul de boli" exorcizand demoni si înviind mortii.

Cum pot spune crestinii ca numai Isus a infaptuit miracole? Daca stam sa ne gandim nici macar nu a facut ceva neobisnuit fata de Krisna. Cei doi au selectat ucenici pentru a le raspandi invataturile. Amandoi au fost blanzi si milostivi, generosi si placuti lumii. Amandoi au fost criticati pentru asocierea cu pacatosii. Ambele povesti au sarbatorit o ultima cina. Ambele relatari spun despre cei doi ca si-au iertat dusmanii. Apoi Isus si Krisna au fost rastigniti si au inviat. Krisna insa a facut-o primul. Atunci cum pot afirma crestinii ca Isus e un zeu?

| godless1859 explică (pentru danut):

Aaa stai un pic sa-ti dau si asemanarea lui Isus cu Horus ...Nascut dintr-o fecioara, Isis. Singurul Fiu al lui Osiris. Nasterea sa este marcata de steaua Sirius, steaua de dimineata. Egiptenii antici defilau in cadrul unei procesiuni purtand o iesle si pe copilul Horus reprezentat pe strazi în timpul solstitiului de iarna (aproximativ 21 decembrie). În realitate, el nu a avut nici data de nastere, el nu a fost nici om. A fost amenintat cu moartea in timpul copilariei: Herut a încercat sa-l ucida pe Horus. Un zeu ii spune mamei lui Horus: "Vino, tu zeita Isis, ascunde-te cu copilul tau". Un înger ii spune tatalui lui Isus "Scoala-te si ia Pruncul si pe mama Lui si fugi în Egipt." Deasemenea exista o importanta ruptura si lipsa de informatii în istoria vietii amandurora pentru ca nu exista date intre varstele cuprinse intre 12 si 30 de ani. Varsta la botez: 30 de ani. Atat Horus cat si Isus se spune ca au umblat pe apa, au exorcizat demoni, au vindecat bolnavii, au restaurat vederea orbilor. Amandoi au fost crucificati, au coborat în iad si au înviat dupa trei zile.

Nu seamana acest scenariu mult prea mult cu cea al vietii lui Isus? Ganditi-va putin, nici macar al mortii lui Isus, ci al intregii sale vieti? V-am purtat de la informatiile cele mai putin relevante privind asemanarile pana la cele mai clare. Si mai ales, cele mai complete.

Am plecat de la eroi care semanau cu Isus sau in a caror viata se intrevedeau paralele izbitoare cu ale vietii lui Isus. Unele mai credibile, altele nu. Am ajuns la reformatori religiosi precum Krisna sau Zoroastru unde putem vedea clar cat de mult a fost influentat crestinismul. Desi a incercat sa distruga intreaga unitate a paganismului, crestinismul nu a avut incotro si a trebuit sa imbratiseze anumite elemente.

Am ajuns in cele din urma, la Horus, zeul-model dupa care a fost sculptata viata lui Isus. Daca imi aduc bine aminte evreii au fost in robia egiptenilor. Nu credeti ca si-au asumat acolo practici, un anumit cult, un anumit zeu? Poate constient sau fara sa vrea, s-au intors nu cu un zeu ci cu un scenariu mitic, elaborat, detaliat si nu in cele din urma, elegant. Nu a ramas decat sa-l mai puna in practica folosindu-se de considerentele si trasaturile specifice regionale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru godless1859):

"Hristos si Krishna l-au chemat pe Dumnezeu ca pe tatal lor si s-au numit Fiul lui Dumnezeu. "
La conceptia despre imaculata nastere ai dreptate dar aici te insel, Krisna nu se putea numi fiul lui Dumnezeu din moment ce nu exista in religa hindu conceptia de Divinitate suprema.
"Amandoi au fost trimisi de la cer pe pamant în forma unui om. Amandoi au fost numiti Mantuitorul si cea de-a doua persoana a Sfintei Treimi." WFT:)), Desi in hinduism exista o trinitate in conceptia hindusa, Krisna nu face deloc parte din trinitate, uite care trinitatea hindusa: Brahma, Vishnu si Shiva/ Cat despre Krisna n-a fost numit mantuitor.
" Tatal adoptiv al omului Krishna a fost, de asemenea, un tamplar." Vai, vai ce ne facem noi cu ateii care isi fac lectiile in documentare precum zeitgest, taica-so lui Krisna nu a fost nicidecum tamplar ci pastor."Amandoi au fost vizitati la nastere de catre oameni întelepti si pastori, calauziti de o stea. "
Nup, maica-sa lui Krisna a fost inchisa pe timpul sarcini de fratele ei."ngerii, în ambele cazuri, au emis un avertisment ca dictatorul local a planificat sa-i omoare pe copii si a emis un decret pentru asasinarea lor." In hinduism nu exista ingeri, de asemenea, singura exterminare au fost dor fii lui Devaki. "Parintii au fugit in ambele cazuri si povestea seamana extrem de mult." In mitul hindus parinti lui Krisna nu au fugit ci a fost in ascuns spre adoptie catre o famile de pastori din Gogula, nici decum in Mathura caci era nativ de acolo, apropo in Biblie nu se specific in ce zona a Egiptului a fugit Maria si Iosif."Atat Hristos cat si Krishna s-au retras în pustie ca adulti si au postit. Krishna a fost numit "Leul din semintia lui Saki." Isus era sustinut ca "Leul din semintia lui Iuda." Pe astea de unde le-ai scos, ca tanar ( nu se specifica varsta) Krisna s-a intors in localitate de pastine si si-a indeparta unchiul de la tron. " La fel cei doi au facut multe minuni, inclusiv de vindecare a bolii. " Nici pe departe, Krisna nu a videcat pe nimeni, dar de exorcism nici atat, ci a ucis demonii.". Cei doi au selectat ucenici pentru a le raspandi invataturile." De unde pana unde? Care e sursa?". Amandoi au fost blanzi si milostivi, generosi si placuti lumii. Amandoi au fost criticati pentru asocierea cu pacatosii. Ambele povesti au sarbatorit o ultima cina. Ambele relatari spun despre cei doi ca si-au iertat dusmanii. Apoi Isus si Krisna au fost rastigniti si au inviat. Krisna insa a facut-o primul. " Din nou alta sursa in afara de zeitgest? Sursele vedice spuns ca Krisna este ucis de Yadavași intr-o increerare in timpul uni spectacol dar nici vorba de reinviere.http://ro.wikipedia.org/wiki/Krishna#Ca_prin.C8.9B Apropo cele cu Horus sunt interpolari ale versiuni mai vechi al mitului.ro.wikipedia.org/wiki/Horus
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mithra

| godless1859 explică (pentru anonim_4396):

Totusi Krishna sa inaltat la cer la fel si Isus!

| Dandanache a răspuns (pentru godless1859):

Aceste "asemanari izbitoare" sunt, din pacate pentru adeptii acestei teorii, doar niste incropeli moderne, aparute in cadrul unei literaturi de tip Zeitgeist. Niciuna din aceste asemanari nu apare intr-un text antic, anterior Evangheliilor, astfel incat sa putem vorbi de o preluare. Ce ma mira este faptul ca aceasta poveste, desi a fost demontatata de nenumarate ori, inca circula pe TPU, si useri vechi inca tin cu dintii de ea, doar pentru ca raspunde convingerilor lor anti-religioase.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru godless1859):

Detii informatii eronate! Foarte eronate.Majoritatea sunt doar niste povesti de propaganda.De obicei orice informatie trebuie trecuta prin filtrul gandirii critice, nu? Daca da, de ce crezi toate tampeniile astea? Te-ai gandit sa citesti o Carte, care sa contina informatii reale? Exista foarte putine asemanari intre personajele de mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru godless1859):

Mai cum sa se intalte la cer daca nu invie. Tu ai studiat hinduismul?

| danut a răspuns (pentru godless1859):

Ca sa nu comentez prea mult caci este pierdere de vreme am sa spun doar ca in Babilon, Isis sau Isiris era sotia stranepotului lui Nimrod si era o mare preoteasa, adica o mare curva care se culca cu oricine avea de transmis un mesaj zeului pe care il slujea asa ca, chestia cu fecioria cade. Deci tot esafodul tau este un satanism precoce care probabil te bantuie la nivel celular daca o tot ti langa cu aiurelile astea.

| danut a răspuns (pentru godless1859):

Cred ca habar nu ai despre ce e vorba si cu filozofia indiana si ca sa nu o mai lungesc iti recomand o CARTE care este o traducere din sanskrita si a fost tiparita la Editura Stiintifica in anul1971, "Filozofia indiana in texte * Bhagavad-Gita, Samkhya-Karika, Tarka-Samgraha". Dupa ce citesti aceasta carte care iti va spune ce si cum cu Vishnu si toate neamurile lui, vei intelege (poate) cate ceva despre acei zei fantastici si nu vei mai face confuzii de rad si curcile de ele.

| martzian a răspuns (pentru godless1859):

Ma apucasem sa raspund punct cu punct la gogomaniile de mai sus, mai ales ca unele informatii si personaje sunt inventate dupa moartea lui Isus chiar. Dar am avut inspiratia sa verific si am inteles: sunteti doar un plagiator al unui site habarnist (apropo, unul care nici macar nu a vazut filmul, daramite sa deschida o carte pe tema asta.

Sursa: http://mythologica.ro/figuri-istorice-care-l-au-precedat-pe-isus/

| martzian a răspuns (pentru danut):

Danut, altceva mi se pare jenant pentru orice om inteligent, ateu sau nu. Omul da si informatii care au fost inventate si apar doar in film si o face cu o aroganta de profesor doctor! Ce sinceritate, ce cautare, ce bun simt? Nu mai ramane decat o groteasca minciuna in fata propriei constiinte, nici macar a audientei de pe TPU. sad

| danut a răspuns (pentru martzian):

Cred ca domniile lor stau prost cu cititul asa ca "imaginile" din filmul respectiv au devenit "sursa primordiala" pentru comentarii. Care constiinta, ce e aia si cu ce se mananca, nu traim noi in tara unde "scopul scuza mijloacele"? Pentru "victoria finala" se pot folosi orice fel de arme, minciuna este una lejera, la indemana si nu "afecteaza" constiinta care lipseste cu desavarsire.

| doctorandus a răspuns:

Asta e o tema pentru snopes.com.

| Dandanache a răspuns:

Izbitoare? happy In ce sens?

| AnaMariaJRock a răspuns:

Asemanare in ceea ce faceau si gandeau sau in ce alt mod?