| Moisie a întrebat:

Cum va explicati ca in Biblie acelasi lucru este interpretat in doua feluri diferite?
Si anume Tatal ceresc atentioneaza intreg cerul in Apocalipsa 12.12 sa fie bucurosi ca au scapat de Diavol, si atrage atentia pamantenilor ca vor urma mari nenorociri pentru ca i-l va azvarlit pe Diavol pe pamant, iar unul din ucenicii lui Lucifer, si anume Ioan spune ca Dumnezeu iubeste atat de mult lumea incat l-a dat lumii pe unicul sau fiu.
Care din aceste doua variante este varianta adevarata?
Cea pe care o spune Tatal ceresc, sau aceea pe care o spune Ioan ucenicul lui Lucifer?

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

O metafora si nimic mai mult...

Si nu este singura. Sunt multe metafore atribuite lui Dumnezeu. Una dintre acestea este si aceea de stea, luceafăr...

| Moisie explică (pentru milan9):

Sa intelegem ca daca Biserica Crestina se inchina lui Lucifer/Luceafarul ca fiind Dumnezeul ei, de fapt e vorba despre astronomie si nu despre religie!
Interesant, nu stiam ca biserica are preocupari stiintifice ci doar religioase!
Totusi ma mir din ce cauza acelasi Lucifer/Luceafar, este considerat in crestinism ca fiind Diavolul si nu planeta Venus?
Sa fie oare din cauza ca Biblia spune clar cine este Diavolul in:
Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Nu este doar Venus, poate fii şi steaua Vega din constelaţia Lirei sau Hyperion, Sirius.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

O fi asa cum spui, adica de o stea luminoasa, dar eu cred ca totusi Biblia nu se refera la stele ci la Diavol!
Uite:
Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!
Si dupa ce "s-a pogorat in Iad" adica dupa "Invierea"pe care o sarbatorim la noapre, ne anunta in Apocalipsa 1:18 ca este Seful Iadului, nu si al Raiului si ca ii primeste pe toti care i se inchina in Imparatia Sa ----IADUL. unde le asigura Viata Vesnica!
hahahaha!

| milan9 a răspuns:

"Luceafăr" NU inseamna "diavol"! "Luceafăr" inseamna "luminator". "LUCEAFARUL" ESTE O STEA.
De ce nu-ti intra in cap lucrul acesta? Pune mana pe un dictionar pentru a te convinge...

Ingerul care a căzut din cer fusese numit "Lucifer" tocmai pentru ca înainte de cădere avea la Dumnezeu o mare demnitate, o demnitatea pe care însă a pierdut-o, pierzând astfel si comparaţia cu acea stea numita "Luceafăr"...

Si tu te-ai putea numi un mic "Luceafăr" DACĂ ai aduce lumină în viata oamenilor, dar NU. TU ADUCI INTUNERIC. Comparatia in cazul tau e potrivita cu lucruri ce vin din Infern... sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Dar Lucifer ce inseamna?
Nu cumva Lucifer este Diavolul religiei crestine?
Ia sa vedem cine este slavit in biserica crestina centrala, adica aia de la Vatican?

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Nu cumva a fost vorba de Lucifer?
Pai prorocul Isaia cand vorbeste despre Fiul lui Dumnezeu, nu i-l compara cu o Stea?
Ia sa vedem?
Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!
Ia sa vedem daca s-a implini profetia precum ca Fiul razvratit impotriva Tatalui, adica Dracu, a ajuns in Iad asa cum zicea profetia?

18 Cel viu. Am fost mort, si iata ca sînt viu în vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale iadului!
ce ziceti, nu pusca la fix?

| milan9 a răspuns:

E un silogism fals cel prin care tu pui un semn al egalitatii intre metafora si realitate. E un silogism tendentios si brutal, o insulta adusa inteligentei umane!

"Luceafăr" NU inseamna "diavol"! "Luceafăr" inseamna "luminator". "LUCEAFARUL" ESTE O STEA.
Cauta un dictionar pentru a te convinge...

Ingerul care a căzut din cer fusese numit "Lucifer" tocmai pentru ca înainte de cădere avea la Dumnezeu o mare demnitate, o demnitatea pe care însă a pierdut-o, pierzând astfel si comparaţia cu acea stea numita "Luceafăr"... "

| blackwitchcraft a răspuns:

Ambele. Incearca sa le combimi sa vezi ce iese. Pace.