| Liberingandire a întrebat:

Cum vi se par asemenea pedepse mijlocite de YAHWE?
Deuteronom 22: 28 Dacă un om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întâmplă să fie prinşi,
29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă, şi nu va putea s-o gonească, toată viaţa lui.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Sa intelegem ca nu este destul ca fata a fost violata o data (si a suferit probabil un soc psihic major)-ci acum este data sa fie violata zilnic--si pentru ce mai plateste violatorul 50 de sicli de argint tatalui fetei?
Asta sa fie oare pretul fetei? sau doar pretul furtului virginitatii(al violului)?
Se presupune ca asfel trebuie sa fie iertat de tatal fetei? Sau poate de Dumnezeu?
Ce legi de RAHAT-chiar si pentru vremea aceea!(sa nu mai spunem ca asfel se indeamna la viol-adica:sa presupunem ca unui barbat ii place o fata-aceasta insa NU il place-el o violeaza de fata cu altii si ea este OBLIGATA sa mearga dupa acel barbat!
Unde este dreptul femeii, al OMULUI?
Mai IMPORTANT-unde este dreptul de a ALEGE(in Biblie este specificat acest drept ea spunand ca"omul este liber sa aleaga intre bine si rau'')
Aici de ce nu se aplica?
Cata TAMPENIE si NEDREPTATE!

34 răspunsuri:
| William a răspuns:

Asta doar daca sunt prinsi. Hotul neprins e negustor cinstit.

| mODIN a răspuns:

Ce sa te astepti de la "religia iubirii"

| sublime89 a răspuns:

Nici in unele tari musulmane nu e cu mult mai bine de atat, acum in zilele noastre.

| iurii75 a răspuns:

Dacă chiar te interesează tare caută turnul de veghe din 15 octombrie 1990 pag. 32. Succeshee hee

| Deaad a răspuns:

Sunt altele si mai rele, cu moartea sau sa de-a cu pietre in tine, etc.Sau una penibila, ca cica, daca vezi pe cineva infaptuind un pacat si tu nu ii atragi atenitia, raspunzi pentru pacatul acela.
Tipic lui Yahwe si credintei lui de ****.

| Liberingandire explică (pentru Deaad):

Auzi frate :,,poporul ales si cartea sfanta'' Cum poate fi,,ales'' acesti primitivi,si ce carte,,sfanta'' este aceea in care ne este descris traficul de carne vie, pruncucideri, crime in masa, etc. si toate la comanda lui YAHWE, transformat peste noapte in Divinitatea universului! Aberatii TOTALE!

| Deaad a răspuns (pentru Liberingandire):

Stiu.Si crestinii astia nici nu vor sa recunoasca ca dumnezeul lor e foarte crud si nemilos.Bine,au o scuza:ca crimele, pedepsele aspre etc. sunt infaptuite in vechiul testament, dar in noul testament este iubirrea totala a lui hristos.Asta nu e o scuza. Yahwe tot acelasi nemilos ramane in biblie.De asta nu inteleg de ce cred oamenii in el si de asta sunt ateu antiteist.Religia si biserica sunt nocive pentru mintea oamenilor.Nu ii lasa sa descopere adevarul.Mi se pare un lucru foarte benefic societatii ca varg vikernes si altii incendiaza bisericile.Cineva trebuie sa se ocupe si de asta pana la urma.Nu avem bani de spitale dar de biserici avem.Mai da-o dracu' de treaba!

| Liberingandire explică (pentru Deaad):

Yahwe,zeul triburilor salbatice jidănesti, instiga chiar la canibalism! http://www.trilulilu.ro/video-cultura/instigare-la-canibalism-in-biblie

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Bine ideea ar fi buna si azi, caci prea multi abuzeaza de naivitatea fetelor, asa ca ceea ce seamana ar trebui sa culeaga. Gandeste-te cum te-ai simti tu ca fetita ta sa fie batjocorita de niste nesabuiti care nu sunt interesati decat de profit, de Dumnezeu nu le pasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Tu ti-ai da fata pe mana celui celui care ti-a violat-o?
Daca acesta este un tigan sau un violator care n-a fost inca prins si acum este?
Ti-ai da fata sa se casatoreasca cu el?(sa presupunem ca intr-adevar respecti invataturile Bibliei-ai face-o?)
Si aici nu este vorba de ''naivitatea'' fetelor (fie din ziua de azi fie de atunci-pe atunci erai CONDAMNATA la MOARTE daca cum spui tu erai ''naiva"' iar in ziua de azi intr-adevar prea multa nebunie atat in capul fetelor dar mai ales al baietilor) -AICI(in acest CONTEXT este vorba de VIOL)
Nu compara VIOLUL cu ''NAIVITATEA''(in contextul in care L-AI utilizat este vorbe de un fel de accept din partea fetei-adica cum ar veni spus in ziua de azi ''a aburit-o'' cu promisiuni...
Ei bine aici este vorba de VIOL nu de NAIVITATE(viol=act sexual/agresiune sexuala/abuz asupra unei persoane FARA consimptamantul acesteia)
Deci intreb din nou:ti-ai da fata pe mana unui asfel de barbat?(daca ar TREBUI s se RESPECTE si ACUM-in zilele noastre Biblia)
(poate nici macar nu-l cunosti-poate fi un necuunoscut-un FOST criminal sau chiar violator in serie care n-a fost prins)
Fata ta/ a dv probabil ar suferi un soc psihic major doar din cauza faptului ca a fost violata-iti dai/va dati seama ce fel de soc ar suferi stiind ca isi va trai viata ALATURI de VIIOLATORUL sau de omul pe care il uraste si dispretuieste pentru fapta lui josnica? Si in plus acum va TREBUI sa fie femeia lui de cate ori el vrea!
Ma intreb in cazul asta un CRESTIN ADEVARAT ce ar face AR JUDECA sau ar asculta/executa tampeniile induse de Biblie?
Ce ai/ati face dv?
Daca NU sunteti CONVINSA ca este vorba de un viol(in adevaratul sens al cuvantului) ci de o simpla naivitate va sfatuiesc sa cititi/recititi cu atentie pasajul din Biblie pentru a NU mai avea vreo indoiala asupra acestui fapt!
Va astept parerile!

| Liberingandire explică (pentru anonim_4396):

Respect!
Asa gandeste un OM rational! Acesti pseudo - credinciosi,cand ii pui in față anumite argumente ce nu pot fi combatute LOGIC,deja o iau pe arătură! Credinta in ceea ce transmite biblia ca fiind de ordin Divin,este o mare inselătorie,fiindca nu este LOGICĂ,nu poate fi morală,se contrazice enorm si cu toate astea interpretarile dogmatice au ametit plebea,prin inducerea fricii,pedepselor Divine,si a altor aberatii,dupa care,, ei''se conformeaza ca niste oite si berbecuti din turma ce sunt! IUDEO-CRESTINISM, inseamna să crezi indiferent si chiar daca este ilogic, imoral, irational!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liberingandire):

Asa e!
Dar cum sa le explici ca sa inteleaga?
Cel mai rau este ca unii dintre noi avem asfel de oameni in familie(eu)!
Eu le RESPECT decizia de a CREDE in ORICE vor ei dar de ce atunci cand le dau argumente concrete ei nu pot sa imi raspunda la fel de CONCRET?
Orice crestin am intrebat niciunul nu mi-au raspuns cu argumente LOGICE(sau ma rog cat de cat logice) la intrebari foarte simple!
Inca un lucru care m-a indignat profund a fost/si este faptul ca atunci cand nu stiu ce sa-ti raspunda devin brusc irascibili.

| Liberingandire explică (pentru anonim_4396):

CORECT! Avem in familie asemenea oameni care nu-i poti scoate din incarcerarea iudeo-crestina. Dupa cum am,,spus'' LOGICA si RATIUNEA,nu fac parte din dogma crestina,fiindca popii,pastorii si toata sleahta de șmecherași cu doua fețe,transmit că trebuie să crezi,indiferent daca este Logic,sau Ilogic! Daca nu crezi,vei fi pedepsit de catre Iahwe,si trimis in iad! FRICA este cel mai bun instrument de care se folosesc institutiile acestea : bisericile si sectele. Pe deasupra mai fac si scoala persuasiunii! Irascibilitatea este transmisa subliminal chiar de snoavele bibliei,unde nu de putine ori este descris cu lux de amanunte unde IAHWE personal ucide, instiga la crima,viol,vanzare de sclavi, etc. Dar bineănteles aceste,, aspecte''mizerabile, nu le mai,, VĂD'' popii si pastorii, le ascund de turmă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liberingandire):

Ei(credinciosii) ne considera pe cei care nu credem batjocoritori(desi eu sincer nu am nimic cu credinta si/sau religia nimanui!-ci doar PROSTIA ma enerveaza!)
Ei considera ca normele Bibliei trebuie respectate cu sfintenie(asfel nu mai pun la indoila corectitudinea si/sau logica) de aceea multe drepturi sunt incalcate-de ex(specific martorilor)-dreptul de a dona/primi sange.
Cate vieti s-ar fi pierdut daca toti gandeau la fel?
Pierderea acestor vieti se numeste tot un fel de CRIMA una facuta in numele religiei dar cine mai observa?(pana la urma sunt altele mai rele trecute ca neobservate)!
Sa fie clar nu ma leg de credinta lor-a martorilor sau a orcarei alte religii-(dar acest aspect este CLAR o mare PROSTIE)!
Ei ne considera NERESPECTOSI(ma rog este o gama larga de adjective prin care ne descriu-toate aratnd ca noi avem minusuri fata de ei)-dar eu am vazut si ''crestini'' aici unde locuiesc care sunt ei insasi niste draci!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar, daca citesti in Biblie in Geneza 34 1+' acolo am vaz ut ca din mijlocul lor era baiatul ce s+a culcat cu Dina, si a violat+o. Acest Sihem, zice ca o iubea pe Dina si ar fi platit oricat s+o ia de sotie. Dar si ea il placea pe Sihem ca din din versetul 3 din capitolul 34, aflam ca el vorbea catre inima ei, deci l+a lasat sa+i fie aproape, in sensul drag, numai ca ea, nu avea voie sa se casatoreasca cu el, pentru ca era din alt neamera hevit. Dar daca i+a permis sa se apropie prea tare de inima ei, apoi a fost prea taryiu sa+l mai opreasca. Dar au suportat consecintele neascultarii ca si alti tineri ce nu tin cont nici de sfatul parintilor si nici de Dumnezeu. Desigur eu nu mi+as lasa fata sau baiatul (Si el poate fi violat de fete ce crezi'*), sa se casatoreasca sau sa continue sa stea cu un violator, desigur ar fi o fobie toata viata pentru ea, si de altfel legea este in vigoare pentru asa ceva. Cazul din Biblie nu se asemana cu nebuniile ce sunt azi. Deci trebuie sa stim ce prietenii alegem, sa stim sa evitam flirtul, sa ai grija de ochii, si anturaje. Stii cum se zice, omul poate face ce vrea, din ceea ce este specific omului, asa ca este important sa ne apropiem de Dumnezeu in sensul bun, si el ne v-a ajuta sa facem fata tentatiilor sau provocarilor de orce fel, si sa nu facem ceea ce lumea lui Satan face. Galateni 5 :19, 21.

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

De ce nu,,vezi'' si cazuri din biblie in care ne este descris cu amanuntul cum YAHWE instiga la sclavii sexuale, viol, cum instiga la crime ilogice, la pruncucideri, etc.etc.
PE ASTEA NU LE VEZI? Daca nu le,, vezi'' ti le indic eu CLAR si fara ocolisuri cum fac popii, pastorii si ati șmecherași din aceasta șleahta de hoți!

| Liberingandire explică (pentru anonim_4396):

Asa e. Din toate timpurile,turma a fost sugestionata că orice vine din afara dogmei religioase,vine de la satana păros,si astfel au instalat frica in mintile oamenilor limitati! Acesti,, draci'' nu sunt altceva decat nimicnicia si imoralitatea din om, salbaticia transmisa din generatii si preluata ca adevar Divin. Milioane de vieti au fost sacrificate deoarece indicau altceva decat aberatiile religioase : indicau descoperirile, stiinta, logica! Va dati seama câtă cultura si stiinta a fost suprimata din cauza acestor primitivi religiosi? http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-istoria-crestinismului

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce esti asa revoltata, ca doar fiecare are dreptul la opinie. Eu de exemplu daca iti sugerez o idee sau iti spun un adevar, este obligatia mea fata de tine si fata de altii, daca o asculti este bine, pentru tine, si pentru mine ca mi-am facut datoria fata de tine, ca esti semenul meu. Dar nu esti obligata sa faci ceea ce fac eu. Daca eu apreciez punctul de vedere al lui Dumnezeu care este sursa vietii, si el stie ceea ce este bun pentru noi. Dar ve tu uniii judeca fara sa cunoasca lucrurile. Stii ca ISUS a spus,, Cand ve-ti cunoaste adevarul, adevarul va va elibera Ioan 8:32. " ( elibera de invatatura sau gandirea gresita si liber sa alegi drumul pe care sa mergi ), dar daca nu cauti acest adevar stai in minciuna, si judeci dupa gandirea ta. Daca e potrivita sau nu, nu este important, viata merge, - dar unde, si pana cand?

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Acest,,adevar''iudeo-crestin care a fost impus cu forta la comanda lui YAHWE a triburilor jidănești, a dus la involutia speciei umane, la stagnarea intelectuala si stiintifica a omenirii, o regresie, un pas inapoi in evolutia omului ca fiinta inteligenta si superioara! Exemple? :http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-istoria-crestinismului

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Desigur, Satan este in spatele clerului si ii manevreaza in asa fel incat sa aduca doar oprobriu pe Numele lui Dumnezeu, si alui Isus, si a celor ce se straduiesc sa faca vointa lui Dumnezeu. Au purtat lupte inversunate impotriva adevarului, au ucis, torturat, intemnitat oameni nevinovati, aducand hula pe Numele lui Dumnezeu, spunand :,, ASA a vrut Dumnezeu " sau atunci si azi instiga oameni la manie, violenta in numele lui dumnezeu, dar dumnezeul lor care se ascunde si nu-i invata adevar si iubire. Uite ce rezultat a avut revolta de la Ucraina, cati morti, raniti, pentru ce, acum, tac, cine a castigat, cei morti, Asa a vrut Dumnezeu? au fost in focuri, si sunt de aceeasi religie, si de acelasi neam, popii au fost prezenti cu ce, cu crucea sa le cante prohodul, dar cu ce si-au adus aportul la rezolvarea conflictului? Unde au fost preasfintitii patriarhi, episcopii, vazut-ai pe unul in strada? Cate un amarat de popa, cred ca era militar si instiga la revolta. Asa a vrut Dumnezeu?

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Clerul de care spui se bazeaza pe,, invataturile'' bibliei! nu este nici o,, hulă'' cum descrii tu, fiindca uite ce pătesc cei care nu asculta de YAHWE : http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Vezi cum vorbesti fara sa cunosti. Dar ce stii tu despre Iahve? Tu personal? Ceea ce copiezi de pe net, sunt aberatii, folosite de cei ce dintotdeauna au fost impotrivitori ai lui Dumnezeu. Habar nu au. Cineva i-a platit bine. Au un pic de timp succes caci reusesc sa-i momeasca si pe unii slab pregatiti spiritual, am specificat,, spiritual 'Dar care chiar din curiozitate nu cauta adevar, ci se complac in minciuna. PREFERA intunericul spiritual. Ce sa facem care, ce.

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Ce stiu despre IAHWE? biblia este cea care-l indica cel mai bine!
Ceea ce numesti tu,, aberatii'' sunt din biblie nu din alta parte! Inseamna ca si pentru tine biblia este o aberatie? ce intuneric spiritual vezi tu cand este descris ADEVARUL din biblie? RASPUNDE : biblia este o aberatie pentru tine?

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Prostul, dacă nu-i fudul,
Parcă n-ar fi prost destul;
Are viaţa liniştită
Fiindcă-i mintea odihnită;

Orice lucru-i o ispită,
Este prost, dar şi credul;
Prostul, dacă nu-i fudul,
Parcă n-ar fi prost destul;

Fruntea-i arde ca o plită,
Neuronu-i un pendul
Ce se mişcă somnambul
Cu o minte plictisită;

Prostul, dacă nu-i fudul...

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Vai, vai, nu spune tu asa ceva, CLERUL _NU se bazeaza pe invatatura biblica, ca daca s-ar baza, azi ar fi o unitate a credintei asa cum vrea Dumnezeu, dar nicidecum, nu se bazeaza pe Biblie. Ca, o folosesc, uneori, citeaza cate un verset ca sa poata spune oamenii, dar,, din Biblie citesc ". dar ei nici pe departe nu cauta mesajul Bibliei. Dar tin oameni in sa, pentru ca ei se multumesc cu ce. Dar am mai spus, niste oameni besmetici, plini de ei cum este ala Corut, un trasnit, il face pe Iehova un Dumnezeu salbatic, dar nu ai auzit inregistrarea, citita, El Nu se schimba > Cine nu asculta de el, Satan are grija sa-l distruga, ESte de vina Dumnezeu ca nu asculta omul de El spre binele omului? Nu, este de vina omul care isi doreste sa fie independent de Dumnezeu, desi, lui ii datoreaza viata. Este de vina Dumnezeu ca tu il respingi? Nu TU esti de vina, caci ai o minte buna si facii ceea ce crezi tu, eu iti vreau binele si viata, tu nu si nu. Imi aduci argumente impotriva lui Iahve, dar cei ce au inchegat aceste argumente, au facut ceva in folosul semenilor? Pot opri ura? VIOLENTA? Au putut opri zapada_ _ Pot sa opreasca moartea _ Vorbesc si ei saracii sa+i faca pe plac lui Satan, dar e pacat, ca+i duce la ruina. Nu stiu in ce zile traiesc.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Ei si ce-i cu asta? Eu sunt prostul, ce bine, iar ai copiat ceva, vezi, este mai usor de promovat raul decat binele.

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Nicidecum! Eu nu am facut referire la tine : dacă te simți, asta e altă poveste!
Eu nu promovez răul : ci doar il indic! dacă cineva nu il,, vede'' asta se datoreaza limitarii si ingustarii mentale indusa de dogme religioase! Nimic altceva! Bye! http://www.trilulilu.ro/......e-de-frica

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Nu draguta, dar ceea ce scrii tu ca Yahve este un zeu salbatic, salbatici sunt cei ce-l resping, catre cine se indreapta nu stiu. vai lor. Pai este desigur descris adevarul in biblie numai ca nu oricine il gaseste, ci cel care Iehova il atrage sa-l gaseasca.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Asta e, dar de ce nu mi-ai scris un verset biblic, nu o tampenie /? Uite eu iti scriu o indicatie catre doua versete, daca poti sa le apreciezi tongueroverbele17:20-24; Proverbe19:1-5. Ei bine, multumesc ca ti-ai facut timp sa conversam, chiar daca ne intepam, poate, ca nu numai ucrainieni nu se plac, dar cei care vor sa-i fie placuti lui Dumnezeu, trebuie sa invete sa se accepte.

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Uite ce patesc cei care-l resping pe Yahwe : http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/aberatii-din-biblie Ce,, frumos'' NU? ce iubitor, NU? Acest Yahwe a fost impus cu forta si prin frica, turmei de CREDINCIOSI CARE CREDEAU CA ZEUL LOOR ESTE STAPANUL INTREGULUI UNIVERS, CHIAR DACA EI HABAR NU AVEAU CE FORMA ARE PAMANTUL! de rasul curcilor!

| milan9 a răspuns (pentru Liberingandire):

Satan se afla "in spatele" libertatii umane, dar in mod special in spatele sectelor tendentioase, malitioase, ipocrite, disimulante în interes propriu, falsificatoare cu orice informatie, cu orice adevar...

Si are ceva de impins "de la spate" acest Satan, pentru că nu există doar o singură sectă, ci vreo 40000 numai... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destul de avansate pentru timpurile lor.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Multi citesc putini intele.
multi chemati putini alesi.

| Liberingandire explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Tu faci parte din vreo categorie? sau...