| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vi se pare Dumnezeul prezentat in New Age? Nu e mai realist prezentat decat in credinta crestina? Oamenii au un potential maxim de a-si fructifica viata cu ajutorul lui Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Dupa minutu 3 ma plictisit de moarte.Pe scurt dumnezeu nu exista, ce tot sta el sa dezbata si sa crape firu in 4.Ca oricum cei care cred si sunt credul/indoctrinati de mici, poti sa le arati si pe dracu'n persoana, tot nu vor crede.

| MskDesign a răspuns:

Mi se pare la fel ca si in Old Age, un personaj fictiv, creat in bestseller-ul Biblia.El, cica, ar fi creat lumea acum cateva mii de ani, dar nu isi daduse seama ca lumea deja exista inainte de aparitia existentei lui.

| Alphawolf a răspuns:

Vad ca nu te lasi... nu esti destul de realist.

Intr-adevar oamenii au un potential maxim de a inventa religii... iar altii de a le adopta. Insa nu inteleg de ce ai nevoie de o religie inventata(nu ca ar fi vreo una adevarata). Daca in New Age este prezentat mai realist decat in crestinism, insemna ca acea varianta este(mai) adevarata, cel/cei care au facut doctrina au fost in "duh"? Sa inteleg ca omul stabileste ceea ce(ar) contine cuvantul lui "Dumnezeu"?

| Dorugar a răspuns:

Intr-adevar, Dumnezeul New Age-lui la fel ca si toata religia New Age, este ceva mult mai realist si mai inteligent conceput, dar exact in asta consta PERICULOZITATEA lui, pentru ca o religie este cu atat mai periculoasa cu cat este mai credibila si cu aspecte de realism, si asta din cauza ca puterea ei de fanatizare, deci de smintire a tinerilor fara idei clare, este mult mai puternica. Dar cum este sa-ti "fructifici" viata prin smintire?
Nu ti se pare ca este un mod mai placut de a te distruge ca om rational?
Asta ti-ai propus? sa te autodistrugi fiind victima a unei alte sarlatanii cu aspect religios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, mai realist mi se pare conceptul deistic decat cel al new age

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, mai realist mi se pare conceptul deist decat al New Age