| doctorandus a întrebat:

Cunoasteti pariul lui Pascal? Care ar fi consecinta acestui pariu in cazul mormonismului? Mormonismul spune ca daca respecti cerintele mormonismului vei ajunge tu insuti Dumnezeu, in timp ce celelalte culte crestine te trimit sa faci parte din turma lui Isus din rai, daca respecti cerintele lor. Nu e logic sa alegi oferta care-ti ofera un castig maxim dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://www.atei.ro/Text/pp.html

Pariul lui Pascal

Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu.

Mai formal, argumentul este structurat dupa cum urmeaza :

1. Nu stim daca exista Dumnezeu.
2. Daca el exista, necredinta în el are consecinte negative asupra sufletului nemuritor.
3. Daca el nu exista, credinta în el nu are nici o consecinta.
4. Asadar, este în interesul omului sa creada în Dumnezeu.

Argumentul se poate interpreta în doua moduri. In primul, afirmatia 1 este considerata o premisa, iar afirmatia 2, o consecinta a primeia. Problema este ca nu se poate ajunge de la 1 la 2 prin simpla deductie logica; 2 pur si simplu nu decurge din 1, este o afirmatie cu totul separata. In al doilea mod de interpretare, afirmatiile 1 si 2 sunt, ambele, considerate premise. In acest caz, însa, argumentul contine o premisa crestina - afirmatia 2 face parte din teologia crestina, nu este una general acceptata - si deci se comprima, devenind : "Este în interesul crestinului sa creada în Dumnezeu", o tautologie inutila.
O alta problema a argumentului este cea a "evitarii Iadului gresit". Exista mai multe religii iudeo-crestine, iar argumentul nu o specifica pe cea care ar trebui urmata. Crezând pur si simplu în Dumnezeu, dar practicând religia gresita, omul ajunge tot în Iad.
Mai departe, argumentul se bazeaza pe presupunerea ca existenta si inexistenta lui Dumnezeu sunt la fel de probabile, ceea ce nu s-a demonstrat. Daca existenta lui Dumnezeu ar avea o probabilitate care tinde la zero, argumentul si-ar pierde greutatea, chiar daca ar fi corect formulat (ceea ce nu este, dupa cum s-a vazut).
Pe de alta parte, teologia crestina ne face sa credem ca Dumnezeu cere o credinta sincera si nu ar acorda mântuirea cuiva care crede doar în baza unui pariu prin care spera sa obtina beneficii dupa moarte.
In plus, afirmatia 3 este falsa - credinta într-un zeu fals are consecinta grava a pierderii unei vieti întregi în slujba unei minciuni, ca sa nu vorbim de banii cheltuiti fara folos, abstinenta inutila de la placerile vietii, vorbirea cu peretii (rugaciunea) etc.

Mormonismul spune ca daca respecti cerintele mormonismului vei ajunge tu insuti Dumnezeu, == unde ai văzut tu asta în mormonism?

Carte lui Mormon ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_lui_Mormon )( Cartea lui Mormon este un text sacru al Mișcării Sfinților din Zilele din Urmă. A fost publicată pentru prima datā în martie 1830 de către Joseph Smith, Jr. cu titlul Cartea lui Mormon: O Istorisire Scrisă de Mâna lui Mormon pe baza Plăcilor Luate din Plăcile lui Nephi.
Conform relatǎrii lui Smith și de asemenea conform istorisirii cărții, Cartea lui Mormon a fost scrisǎ în original în caractere necunoscute, numite "Egipteanǎ reformatǎ" gravatǎ pe plǎci din aur. Smith a spus cǎ a primit aceste plǎci în 1827 de la un înger numit Moroni, pe care Smith l-a identificat ca fiind un American indigen reînviat care a scris și rezumat părți ale cǎrții timp de un mileniu, înainte de întâlnire. Conform lui Smith, Moroni a îngropat plǎcile într-o cutie de piatrǎ, împreunǎ cu alte artefacte, într-un deal lângǎ casa lui Smith din Manchester, New York.
Cartea lui Mormon este prima din publicațiile definitorii ale Mișcǎrii Sfinților din Zilele din Urmǎ. Bisericile Mișcǎrii considerǎ Cartea lui Mormon nu doar o scripturǎ, ci și o istorisire a intervențiilor lui Dumnezeu asupra vechilor locuitori ai Americilor, scrisǎ fiind de profeți americani începând cu anii 2500 BC și pânǎ în 400 AD.
Cartea lui Mormon e împărțită în cărți mai mici, intitulate după numele persoanelor considerate autori și în cele mai multe versiuni, împărțită în capitole și versete. Este scrisă în engleză, foarte apropiată de stilul englez modern regăsit și în versiunea Regelui James a Bibliei și a fost total sau parțial tradusă în 108 limbi. Cartea lui Mormon are câteva discuții doctrinale originale și distincte asupra unor subiecte cum ar fi căderea lui Adam și a Evei, natura ispășirii, escatologie, salvarea de la moartea fizică și spirituală și organizarea Bisericii din zilele din urmă.etc ), este o culegere de basme idioate, ceva comparabil prin aiurelile respective, cu biblia Vechiului Testament.

Legea lui Pascal:
Presiunea exterioara exercitata asupra unui lichid se transmite integral in toata masa lichidului si intoate directiile. Variatia presiunii produsa intr-un punct al unui lichid aflat in echilibru in camp gravitational se transmite integral in toate punctele acelui lichid.

http://www.youtube.com/watch?v=1F0aed_EK6c
» Legea lui Pascal - by 8B

Mormonismul nu spune nicăieri, cel putin nu în cartea lui Mormon, ca daca respecti cerintele mormonismului vei ajunge tu insuti Dumnezeu
Am avut și eu, cartea albastră a lui Mormon, tradusă în limba română și am citit și eu cât am suportat, tâmpeniile alea.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mormonism

| doctorandus explică (pentru MMihai):

Ideea era cea de a accepta premizele pariului lui Pascal si a-l face totusi rusinos pentru majoritatea crestinilor.

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar celor care au crezut le-a dat dreptul sa se numeasca copiii lui Dumnezeu. Deci si tu poti sa devii copil de Dumnezeu.

| doctorandus explică (pentru EmaS):

De ce as alege sa fiu copil de Dumnezeu in loc sa aleg sa fiu eu insumi Dumnezeu? Daca tot e sa-mi aleg religia in baza pariului lui Pascal, adica in mod oportunist, de ce sa nu aleg castigul maxim? Sigur, mormonismul poate fi fals, dar nu e a priori mai fals ca adventismul sau catolicismul sau ortodoxia. Iar daca iudaismul e religia adevarata, prin a convinge oamenii sa devina crestini ii trimiti direct in iad, asa ca tu insati risti sa ajungi in iad datorita credintei tale religioase.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Nu risc sa ajung in iad deoarece Imparatia lui Dumnezeu locuieste in inima mea! happy

| doctorandus explică (pentru EmaS):

Ba da, asta e ceea ce predici: credinta eronata te duce-n iad, deci poti ajunge-n iad din cauza credintei tale. Cel putin asta e standardul pe care-l aplici altora, iar cu ce masura judeci, cu aia vei fi judecata.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Isus este singura Cale care duce la Dumnezeu!

| doctorandus explică (pentru EmaS):

Asta e o credinta care poate fi eronata, iar daca e eronata vei ajunge-n iad. Chiar daca Isus e calea si nu faci parte din secta cu credinta 100% adevarata vei ajunge-n iad. E suficient sa crezi 1% teologie mincinoasa pentru a intra in chinurile vesnice (in ipoteza ca exista iad).

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Trebuie sa te contrazic.Pentru mine mantuirea este o certitudine.Isus locuieste in inima mea prin Duhul SFant.El ma invata, ma calauzeste este cu mine.

| doctorandus explică (pentru EmaS):

Daca mantuirea e pentru tine certitudine si nu credinta iar Isus locuieste in corpul tau si de acolo iti da povete, suferi de delir mistic.

| doctorandus explică (pentru EmaS):

Uite ce usor se pune-un diagnostic:

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Sufar de credinta.As vrea ca toti sa suferiti de prea multa dragoste! Dragostea nu este oarba si irationala. Dragostea vede si stie ce iubeste!

| William a răspuns:

Ba da, este logic ca accepti oferta care iti ofera un castig maxim dupa moarte, dar ai grija ca oferta aleasa sa nu fie o minciuna. Toate sectele vor merge in iad.

| EmaS a răspuns (pentru William):

Unde scrie asta?

| doctorandus explică (pentru William):

Iar din punctul de vedere al sectelor, toate religiile majoritare vor merge-n iad. A priori nu se poate spune ca o teologie e falsa sau adevarata, pentru ca teologia nu este cunoastere obiectiva, ci o colectie de teze subiective, specifice pentru un anumit cult. Multe teze teologice ortodoxe sunt false la catolici si invers, multe teze teologice ortodoxe sunt false la protestanti, si invers. Nu avem acces la nicio autoritate suprema care sa se pronunte care teologie e adevarata si care e falsa, asa ca a priori toate teologiile, majoritare sau sectare, sunt la fel de false (sau la fel de adevarate) una cu alta. Daca vei urma o facultate de studii religioase vei constata cat de arbitrar a fost alcatuita teologia catolica (care vreme de multe secole a fost identica teologiei ortodoxe): cand vroiau fruntasii bisericii sa scape de o persoana incomoda, ii declarau opiniile teologice ca eretice, desi ei nu aveau nimic contra acestor teze in sine, ci doar doreau sa se debaraseze de persoana respectiva si de adeptii ei. Asta nu e lucrarea lui Dumnezeu, ci e, ca sa folosim un limbaj teologic, lucrarea Divaolului. Asa ca ajungem la paradoxul ca teologia ortodoxa si cea catolica au fost faurite prin lucrarea Diavolului. Despre debandada si devalmasia care domnea in conciliile ecumenice ale crestinatatii vezi citate din istorici renumiti ai bisericii pe http://ro.wikipedia.org/......u_ecumenic

| William a răspuns (pentru EmaS):

Parintele Arsenie Boca a zis ca sectele vor merge in iad cu Biblia in mana. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iz2_9PxLZ60
Sa nu imi spui ca Parintele a gresit ca nu o sa te cred niciodata.

| EmaS a răspuns (pentru William):

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Oricine adauga sau scoate ceva din El vi se vor adauga urgiile scrise in Cartea aceasta. Cerceteaza Sfanta Scriptura ca sa nu te trezesti ca lupti impotriva lui Dumnezeu.

| William a răspuns (pentru doctorandus):

Tu nu te-ai plictisit sa scrii atat?

| doctorandus explică (pentru William):

Pentru mine e pasionant, ba chiar distractiv, sa citesc anumite opinii severe, autoritare, care nu pot fi atribuite decat hybrisului. Oricine gandeste macar un pic isi poate da seama ca teologia e subiectiva, deoarece teologia corecta depinde de ce credinta ai tu in mod personal si nu de dovezi obiective. Oricare ar fi teologia ta proprie, majoritatea populatiei lumii nu crede-n ea. Sa nu ma iei acum cu lata e cararea care duce la pierzanie, ca asta se poate aplica foarte bine religiilor majoritare.

| doctorandus explică (pentru William):

Iti dai seama ca daca Boca a gresit, vei merge-n iad?

| William a răspuns (pentru doctorandus):

Imi dau seama ca Parintele Arsenie Boca nu a gresit cand a spus ca toate sectele vor merge in iad cu Biblia in mana.

| doctorandus explică (pentru William):

Si ce te face atat de sigur? Ca asa ti-a spus popa? Sau il crezi pe Boca pe ochi frumosi? Ca se potriveste cu religia parintilor tai? Iti dai seama ca niciuna din aceste sustineri nu constituie argumente decat la modul de gandire deziderativa.

| William a răspuns (pentru doctorandus):

Man, nu cred ca este o idee prea buna sa vorbesti despre Parintele Arsenie Boca in felul asta. El a facut foarte multe minuni in timpul vietii si mai face chiar si acum. Daca vei merge la mormantul lui vei vedea ca mereu este cineva acolo si multi s-au vindecat rugandu-se la mormantul lui. As dori sa imi zici daca esti ateu sau esti de alta religie.

| doctorandus explică (pentru William):

Nu, nu sunt ateu, ci cred ca Dumnezeu exista. Nu am nicio religie.

| doctorandus explică (pentru William):

Da, mai, Arsenie Boca era DC++ (David Copperfield plus plus).

| anonim4565 a răspuns (pentru William):

Da normal ca acum nu mai e Dumnezeu Dumnezeu ci popa e Dumnezeu...
stii care e faza? pentru tine se pare ca e de ajuns sa fi ortodox si sa fac ce vrei tu, dar sa fiii ortodox si vei ajunge in rai iar ceilalti toti in iad.
asa e?
problema e ca nu stiu ce mai e original in ceea ce faceti voi si ce au facut cei din vremea apostolilor.
eu niciodata n-am citit in Biblie ca sfintii sa se fi tarat pe genunchi in fata Mariei sau oricarui alt sfant, sa pupe oase, sa isi faca cruci, etc
daca tu gasesti asa ceva scris eu nu stiu ce o sa zic
si sa numi spui de "SF, Traditie" ca e o prostie.
astazi la pasti nu se mai stie ce se sarbatoreste...sestie doar ca trebuie sa se vopseasca oua, de Florii se stie doar ca sarbatoresc pe cei cu numele florin florica etc, de craciun se taie prorcu si vine mosu, si spune-mi acestea au vreo legatura cu crestinismul?
si nu cred ca vreun om are nevoie de alti mijlocitori decat de Isus si Duhul Sfant.
deci te rog spune-mi daca am gresit intr-un fel.

| RAY a răspuns:

Daca nu crezi in zeus ai pierdut tot dar daca crezi vei avea o vesnicie in bordelu lui de virgine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mormonismul este asemanator cu satanismul spiritual.

Răspuns utilizator avertizat