| anonim_4396 a întrebat:

Daca Adam si Eva nu stiau ce e bine si ce e rau, cum ar fi putut sa-l asculte pe dumnezeu (sa nu manance fructul cunoasterii binelui si raului)? thinking

63 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil doar făcea pozne de 1 aprilie.

Măcar avea simţul umorului, tot e bine...

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Acum nu mai are sad

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum să nu, dragostea faţă de copiii din Africa ce crezi că e? Iar catedralele preoţilor de milioane de euro din banii săracilor pe timp de criză?
Hai că-i amuzant.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Probabil nici Dzeu nu stia cei bine si cei rau, era la inceput si el, nu mai crease nimic si experimenta.Cind vedea ca ceva nu iese cum el voia se razbuna, pedepsea fara sa stie daca face bine sau rau.Chiar in biblie spune cind el incepe sa creeze dupa ce facea ceva "sia vazut dzeu ca lucru ala era bun"deci el habar navea ce facea cu alte cuvinte.Asta reiese si din chestia asta cu gradina.Adica pui acolo toti pomii si spui sa nu manince din pomul cunoasterii dar din restul da.Atunci inseamna ca Dzeu era iresponsabil, ori nu stia ce face, avind in vedere ca Adam si Eva puteau minca din pomul vietii si dupa Dzeu le lua praful de pe toba aia mai putea sa le faca ca deveneau nemuritori ca si el.Adica lasi omu sa devina nemuritor insa il pedepsesti ca nu stiu ce afla. Povesti, nu vezi ca sau incurcat cind au ticluit povestea asta.Se pare nu erau asa de buni scriitori pe vremea aia. Apoi sarpele nu era diavolul nicicum. Daca ar fi fost diavolul prima oara iar fi invatat sa manince din pomul vietii apoi din pomul cunoasterii.Prima data trebuie sa te asiguri ca vei supravietui si nu cred ca diavolul ar fi fost asa de prost. Povesti de pierdut vremea, sa le discuti cind nu ai altceva de facut.

| Lizzu a răspuns (pentru relian):

laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru relian):

laughing Ai dreptate.

| Mădă0611 a răspuns:

Nenea ex ateu? Daca da, pentru ca ori imi dai ignore, ori iti dispare contul, nu te mai obosi sa dai raspunsuri, nici daca nu sunt jignitoare, inca.

Il pedepsesti pentru eternitate, cu tot cu urmasi, de fapt le pregatesti direct moartea/iadul.

| Mădă0611 a răspuns:

Nici eu nu cred, de asta e intrebarea. Cum poate sa existe iadul la care esti condamnat inca de la nastere desi tu nu ai gresit cu nimic, nici macar cei cu al caror pacat cica te nasti?

| Mădă0611 a răspuns:

@player88
rolling on the floor Stiu eu ce stiu, esti ex ateul cu n conturi, te miros de la n km, if you know what I mean.
Inseamna ca tu esti deja "fata batrana", motivele le-ai zis.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Am mai pus întrebarea asta acum aproximativ 5 luni, dar fără rezultat, ca de obicei.Toți sar pe tine cu versete, psalmi și citate biblice.Crede și nu cerceta!

| Mădă0611 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Am cautat la intrebari si raspunsuri si n-am gasit la prima vedere, desi tineam si eu minte ca parca am citit undeva o intrebare asemanatoare.
Naspa, niste idei de raspunsuri noi ar fi binevenite. big grin

| Alphawolf a răspuns:

"Copilul cand este mic isi asculta parintii chiar daca nu stie ce este bine si ce este rau.Cand face de capul lui este pedepsit.
Este asa greu de priceput?"

Gresesti.
1. Unui copil trebuie sa i se explice de ce nu este bine sa faca un anumit lucru, nu sa i se dicteze sa nu faca un anumit lucru.
2. Un om normal nu-si pedepseste copilul care greseste fara o explicatie in prealabil.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

"Un om normal nu-si pedepseste copilul care greseste fara o explicatie in prealabil."

Perfect adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Perfect PARTIAL adevarat. Iata si de ce:sa presupunem ca un parinte spune copilului sau:"dupa ce iti termini lectiile poti deschide PC-ul. Daca nu asculti, iti voi lua definitiv PC-ul de pe birou." Copilul nu a ascultat si a fost prins.Crezi ca mai era necesar sa i se explice ceva, sau putea fii direct pedepsit? Conditia pusa initial nu reprezenta si o explicatie?

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai sa ma mai gandesc ce replica sa am la comentariul tau tongue
Din pacate, creierul meu mai cedeaza happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un animal, caine de exemplu, cum isi asculta stapanul? Crezi tu ca el stie ce este bine si ce este rau?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii da, altii nu, dar nu stapanul lui il face neintelept si apoi il "omoara" pentru neascultare.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Vezi,asa a fost si cu ei (Eva in special,ea a fost si a ramas capul rautatilor).Dar nu au fost "omorati", ba dimpotriva, au fost eliberati din ceva ce risca sa devina, in timp, un fel de inchisoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au trebuit sa isi scuze cumva misoginismul. Omule, Eva nu stia ce e bine si ce e rau "multumita" lui dumnezeu, de ce sa fie capul rautatilor? Pacatul inseamna moarte.
Cum sa devina inchisoare daca nu stiau ce e o inchisoare?

| anonim_4396 explică (pentru andreidu):

Daca tu ai trai intr-un palat, avand la dispozitie tot ce-ti doresti, dar nu ai avea posibilitatea sa cunosti nimic din ce exista in afara, desi stii ca exista, ce ai alege? Iarta-ma nu am stiut ca imaginatia ta nu ti-a permis sa intelegi ce am spus initial.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Mada,de ce oare citesti "din doi in doi". Eu am spus ce le oferea poate viitorul, daca ramaneau in gradina raiului, nu ce gandeau ei atunci. Poate de atunci si zicala:Tot raul spre bine!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu apar toate notificarile si nu verific mail-ul, daca la asta te referi cu cititul din 2 in 2. laughing

Pai ei nu gandeau nimic, iar daca nu exista "afara" nu ai cum sa te simti prizonier, apoi adeptii religiilor avraamice o condamna pe Eva pentru raul adus in lume, asa ca zicala "tot raul spre bine" nu e valabila in cazul asta pentru ca a devenit "tot raul spre rau".
Cata lipsa de logica in povestea asta, "cresteti si va inmultiti fara sa ganditi". laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Religia,la fel ca si stiinta de altfel, trebuie intelese nu copiate.In prezent si religia se interpreteaza.Totul este sa se pastreze esenta si spiritul.Tot ce ramane intepenit intre niste limite,moare,dispare. Miscarea sta la baza a tot ce exista sau ne putem imagina.
Dar hai sa judecam altfel:Voi,care sunteti impotriva religiilor,de multe ori "de amorul artei", faceti uneori, din dorinta de a contra, greseli elementare, de logica.De unde ai dedus tu ca Adam si Eva erau lipsiti de logica? Dumnezeu le-a cerut sa nu manance din pomul cunoasterii binelui si raului. Tu, acum, poti definii cu certitudine, ce este acela bine si ce este rau? Hai sa te vad!
Cand am spus "din 2 n 2", m-am referit la atentia cu care citesti si interpretezi cele citite.

| anonim_4396 explică (pentru andreidu):

Vulpea cand nu a ajuns la struguri a spus ca sunt "pe langa subiect", pardon, acrii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia nu e stiinta, si bineinteles ca se interpreteaza daca si tu zici ca tot ce ramane intepenit moare. Biblia are vreo 5 mii de ani, cica, interpretarile sunt necesare pentru supravietuirea mesajului laughing
Pai pomul se numeste clar "pomul cunoasterii binelui si raului", iar referitor la logica am zis asa "Cata lipsa de logica in povestea asta, "cresteti si va inmultiti fara sa ganditi".", cum sa se inmulteasca si sa stapameasca pamantul daca nu stiu ce e bine si ce e rau? Nu e nevoie sa cauti alte definitii pentru bine si rau, biblia e cum e, nu e nimic de interpretat asa cum vor unii care mereu spun ca era la figurat sau ca ceva e scos din context.

Citesc atenta, doar ca oamenii gandesc diferit.

| anonim_4396 explică (pentru andreidu):

Tu nu faci parte din cei care au muscat din mar? Stii tu ce este ala bine si ce este ala rau. Exista o posibilitate de a spune indubitabil ca ceva este bun sau rau in toate imprejurarile?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Imi pare rau, dar mi-ar lua prea mult timp sa te fac sa intelegi, nu sa fii de acord cu mine. Logica nu este numai o stiinta ci si un mod de viata.Si cei fara logica traiesc si azi, si uneori chiar mai bine decat cei cu logica, asa ca...
Noapte buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noapte buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru andreidu):

N-ai cu cine laughing Ei nu inteleg ca povestea asta e lipsita de logica. Alta comparatie: ai un caine, ii tai picioarele si apoi il bati ca nu iti aduce batul/nu asculta, dar tu esti atostiitor si si iubitor smug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fructul asta de fapt era indemnul de a nu respecta porunca Domnului, si incalcarea ei.eructul acesta era accesul la ceva ce pentru ei era prea devreme, asa cum este si nemurirea. efectul se stie; moartea adica deprecierea probabil adn-ului omenesc fapt ce a dus la imbatranire, boli suferinta si moarte.probabil,ma gandesc, ca ar fi fost catastrofal ca omul dupa ce si-a luat libertatea respectiva ori impins fiind de vrajmasul, sa fi apucat si din pomul vietii vesnice.Noroc ca Dumnezeu in intelepciunea lui a pus si pune in continuare lucrurile la punct.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata imaginatie.
Nu conteaza ce si cum, conteaza ca nu le-a dat judecata si ii judeca pentru asta. E ca si cum ii zici cuiva fara degete sa scrie de mana o pagina si daca nu scrie il condamni la moarte. Pai e frumos?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mada? spune-i tu copilului tau sa nu faca ceva fiidca pateste ceva rau si lasa-l nesupravegheat un timp. Daca nu se duce sa faca ezact ce i-ai interzis, insamna ca nu ma cheama bau-bau.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca acel copil este retardat daca baga mana in foc dupa ce i-ai explicat ce ar pati daca ar face asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce comparatie ti-ai gasit. Dumnezeu i-a facut sa nu inteleaga, nu stiu ce e asa de greu de inteles pentru crestini. Copiii sunt "facuti" de oameni imperfecti, primii oameni au fost creati de o fiinta perfecta care i-a facut fara minte anume, iar apoi i-a pedepsit ca nu au avut minte.

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns:

Pedeapsa nu are ce cauta in educatia copiilor; mi se pare incorect si primitiv
din pedepse nu se invata nimic din exemple intelepte da
toata educatia trebuie sa se bazeze pe spirit, incredere curaj si nu pe teama de pedepse

| Lizzu a răspuns (pentru Jackul336):

" din pedepse nu se invata nimic din exemple intelepte da
toata educatia trebuie sa se bazeze pe spirit, incredere curaj si nu pe teama de pedepse "

Copiii tai vor creste fericiti happy

| Jackul336 a răspuns (pentru Lizzu):

Merci!

| Jackul336 a răspuns:

Eu cred ca de fapt scrierile sunt pur simbolice! la fel si religiile!