| Annnonimm a întrebat:

Daca am maturat intr-o camera azi fiind cruce cu rosu este pacat?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pentru aceasta, iata ai la indemana taina spovedaniei: happy
Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii).

| sublime89 a răspuns:

Da, maine vei fi ars pe rug in fata catedralei mantuirii neamului.

| WR104 a răspuns:

Cine spune asta?
Si de ce ar da cineva o lege ca asta?
Hmm.
Dar de ce sa maturi? Nu ai si tu un aspirator, poate asa scapi de pedeapsa.
Si daca foloseai o periuta de dinti in loc de matura? Ce crezi? Mai era pacat?
Foloseste mintea.

| Dorugar a răspuns:

Pacat mai mare este sa stai in mizerie ca porcii. Asa ca maturatul ca parte a curataniei, la fel ca si igiena. sunt binecuvantari dumnezeiesti si nu pacate. Un exemplu de Pacat Capital este faptul ca preotul traieste ca un parazit in carca saracilor fara sa faca nimic util societatii.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ca Dumnezeu stabileste ce este gresit sau nu, ce este pacat este scris in Biblie, nu in calendar, nu pot oamenii pacatosi sa ierte pacate, nici sa hotarasca canoane, nici sa dea pedeapsa pentru pacate. Dumnezeu care ne-a creat stie ceea ce ne este de folos si ne invata drumul pe care trebuie sa mergem pentru a fi aprobati de El. Omul pamantean ce poate sa faca? Sa te scuze daca i-ai facut o greseala, sau i-ai spus o vorba nepotrivita pentru inima lui. Dar el zice ca azi te iarta, dar peste un an isi aduce iar aminte ca tu i-ai facut ceva nepotrivit si-ti reprosaza de multe ori :,, ei lasa. si tu asa mi-ai facut... ", aia nu este iertare. Doar Dumnezeu are capacitatea de-a ierta si ne invata si pe noi, sa nu manifestam resentimente.Doar lui Dumnezeu trebuie sa-i cerem iertare si numai El este ascultatorul rugaciunii. Doar Isus este intermediar intre noi si Dumnezeu, nu este nimeni si nimic altceva. Dumnezeu ne iarta, ne asculta daca traim in conformitate cu vointa Sa, ne ajuta, si nu ne tradeaza, nu ne reprosaza, daca ne iarta cu marinimie, nu-si mai aduce aminte de greselile noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai matura si prin caracterul tau, si prin minte si prin vocabular si va fi bine.

| MgdDroopy a răspuns:

Și cum spunea bunica: "jegul nu are sărbătoare!"
Nu e nimic, stai liniștită. :-)