| TiberiuFasole a întrebat:

Daca am o mama crestina si un tata musulman sunt obligat sa fiu musulman? Daca sunt, cum ma fac crestin?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Trebuie sa te botezi daca vrei sa devii crestin. Taina Sfantului Botez e oficiata numai de preot. Deci cu el trebuie sa vorbesti tu sau mama ta, ca sa te botezi si sa pui inceput vietii tale crestinesti.
Sfantul Botez iti va sterge si toate pacatele pe care le ai pana acum.
Deci e foarte util.

Galateni 3:27 Caci, cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat

| TiberiuFasole explică (pentru Felys):

Deci:
1.Eu sunt musulman?
2. Preotul nu face Taina Sfantului Botez decat la nastere? Stiu unii preoti care au zis ca nu fac, trebuie sa fie niste preoti mai speciali?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TiberiuFasole):

1. Tu trebuie sa stii asta, in functie de ce-ti dicteaza constiinta.
In Romania, e garantata libertatea constiintei. Constitutia, articol 29.
2. Daca doresti sa fii crestin, te botezi, asta-i inceputul vietii crestinesti. Sfanta Taina a Botezului se poate oficia oricarei persoane nebotezate, indiferent de varsta. Nu se repeta. Orice preot ortodox boteaza, in sensul ca Taina oficiata de el este valida, fiindca are har in acest sens.
E utila si o catehizare crestin ortodoxa, gasesti pe google de citit.

| Jardelin a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Botezul ortodox se poate si 90 de ani cu condiția sa nu mai fi fost botezat ortodox in trecut. Deci, tu dacă nu ai fost botezat ortodox cind erai mic, te poti boteza acum cind esti mare. Însă pentru asta trebuie sa-l mărturisești pe Hristos ca fiind Mintuitorul tău si sa alegi confesiunea creștina ortodoxa drept călăuzitoare.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Vezi sa nu te spanzure aia din Iran sau din Egipt.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu doreste ca fiecare sa alegem sa ii slujim lui, nu parintii nostri.

| Felys a răspuns:

Ce ar fi sa devii ateu, in felul asta scapi de stres

| Dorugar a răspuns:

Religia nu se mosteneste de la parinti, ci se alege singur si in mod constient cand esti matur si nici cand esti bebelus care habar nu are ce este viata si cu atat mai putin are habar de religii. Ca sa nu-i superi pe nici unul din ei mai bine fi ateu.
Daca chiar vrei sa te faci crestin, atunci lasa-te boteazat la o biserica si gata esti crestin cu acte in regula!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ce vrei tu sa fii. D-aia te-a lasat Dumnezeu cu discernamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

esti ceia ce simti ca esti.important e sa fii om.a fi om e lucru mare.a fi prost, e jale tare.