| Holiday a întrebat:

Daca apa sfintita(!?!) are cica proprietatea de a ucide orice microb, bacterie, etc, ea necontaminandu-se niciodata, conform spuselor unei parti din crestini, de ce nu o folosesc in loc de antiseptice?
N-am vazut nici un crestin care sa-si dezinfecteze o rana cu apa sfintita.
Ciudat, nu?

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nici-un preot nu se hazardeaza sa afirme ca apa sfintita are asemenea proprietati usor infirmabile de orice test de laborator.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Inferno: "Nici-un preot nu se hazardeaza sa afirme ca apa sfintita are asemenea proprietati usor infirmabile de orice test de laborator."

I-ai intervievat pe toţi?

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, preferam să-mi răspunzi cinstit la întrebare sau să laşi cum a picat (ea fiind retorică), nu să editezi, făcându-mă să par o idioată, care comentează fără să fie cazul.

NOname
| NOname a răspuns:

Doar previzibil.

...şi de ce în 2.000 de ani încă nu sunt "sfinţite" toate lacurile, râurile, mările...(doar apa circulă în natură, nu dispare şi nu stă pe loc)? De ce trebuie re-re-"sfinţită" la nesfârşit? (retorică, ştiu; să iasă banul)

| Elvina a răspuns:

Da, cum sa nu. Crestinii cred in orice le zice popa, in loc sa puna mana si sa citeasca Biblia sa vada cate crime, incesturi si alte aberatii sunt scrise acolo in numele Dumnezeului lor. Eu mai stiu persoane care au pupat icoane - care cica nu au microbi - si s-au trezit cu niste bube pe la gura de au scapat cu greu de ele.

| Robyi a răspuns (pentru Elvina):

Exact! in sfarsit un om care vede realitatea.
Biblia vorbeste despre acesti profeti corupti (Matei 24:23-26).
Biblia ne si spune cum ii putem recunoaste (Deuteronom 18:20-22; Luca 6:26)

| danay72 a răspuns:

Bun argumentul tau, e doar apa cu busuioc in ea.Isus niciodata nu a luat apa cu busuioc sa sfinteasca pe cineva si nici apostolii nu au facut acest lucru.

| milan9 a răspuns:

Cointrar a ceea ce sustin iehovistii (@danay), as putea spune ca Fiul lui Dumnezeu nu numai ca a folosit APA PENTRU A SFINTI, dar mai mult decat atat, a folosit pana si noroi,tina si scuipat pentru a sfinti si pentru a vindeca.

Bineinteles ca si apostolii au facut acest lucru. Nu stim daca au mai folosit scuipat, dar apa sfintita cu siguranta au folosit... happy

- In Noul Testament harul Duhului Sfant este legat doar de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu. Acesta se transmite prin intermediul "preotiei" lasate direct de Hristos:

I Timotei 4, 14 - Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor.

| Holiday explică (pentru milan9):

Lasa un pic balacareala asta intre secte, si spune-ne si noua, te dezinfectezi sau nu cu apa sfintita, si daca nu, de ce? Nu are efect?

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

"Fiul lui Dumnezeu nu numai ca a folosit APA PENTRU A SFINTI, dar mai mult decat atat, a folosit pana si noroi, tina si scuipat pentru a sfinti si pentru a vindeca.

Bineinteles ca si apostolii au facut acest lucru. Nu stim daca au mai folosit scuipat, dar apa sfintita cu siguranta au folosit."
Ca nuca de perete...

| milan9 a răspuns:

Pai... cum sa-ti spun eu tie, pe de o parte apa sfintita este in special pentru probleme de natura spirituala (dar nu numai), pe de alta parte, ea actioneaza in functie de credinta fiecaruia... happy happy

| Holiday explică (pentru milan9):

Nu era mai simplu sa spui ca nu e buna pentru bube?

| sublime89 a răspuns:

Au aflat si crestinii ca exista bacterii, si neputandu-si explica de ce a creat d-zeu astfel de forme de viata daunatoare, s-o fi gandit ca sunt "de la diavol", si ca forta divina le poate invinge cu ajutorul apei "sfintite". Oare de ce nu au descoperit si doctorii efectele extrem de benefice ale acestei ape, si sa o foloseasca in toate spitalele, la operatii si alte proceduri. Presupun ca am iesi mult mai ieftin asa, si in sfarsit ar fi si spitalele din Romania dotate ca lumea. Foarte dubioasa chestie. Precis e o conspiratie la mijloc.

| DarkAndDreary a răspuns:

Da. Foarte ciudat.

| AwaZoh98 a răspuns:

laughing) M-a amuzat intrebarea ta!

Apa sfintita are intr-adevar proprietatea de a purifica, dar nu trupul! Se aplica doar pentru suflet! big grin

| Holiday explică (pentru AwaZoh98):

Ma indoiesc ca sufletul orice ai considera tu ca este, are nevoie de produse cu proprietati antiseptice, si nu eu spun ca apa sfintita are aceste proprietati, ci unii crestini. Deci, care e legatura intre suflet si bacterii?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AwaZoh98):

Si daca din ecuatia ta scoatem sufletul, care nu exista, atunci apa sfintita purifica... nimic

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Holiday):

Mi-am dat seama ca esti ateu dupa imaginea de profil! happy

Trupul are bacterii, nu sufletul! Apa sfintita purifica pacatele sufletului. E prima data cand aud ca are rol de a elimina bacteriile. laughing Deja e detergent sau dezinfectant. Sa nu exageram...batting eyelashes

| Holiday explică (pentru AwaZoh98):

Ma mir ca n-ai auzit ca unii crestini sustin ca in momentul slujirii apei, a transformarii ei in "apa sfintita", toate microorganismele din ea dispar, ba mai mult nici unul nu va mai putea infesta acea apa, ea pastrandu-se curata, potabila, neinfestata practic la infinit.

Iti par povesti, dar sunt multi care sustin asta.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Holiday):

Aceste aspecte le stiam, precum apa sfintita nu se va putea infesta niciodata, deoarece este sfintita. Si chiar cred ca asa este. Si totodata cred ca poate purifica sufletul de pacate.dar nu de bacterii. Mi se pare absurd! De aceea ti-am si spus! Asta se aplica doar sufletului, nu trupului. Se refera la purificarea partii spirituale(suflet), nu celei materiale(rani); D

| AwaZoh98 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Exact! Nu degeaba se zice ca exista si persoane fara suflet! laughing

| Holiday explică (pentru AwaZoh98):

"Se refera la purificarea partii spirituale(suflet), nu celei materiale(rani); D"

Ok, ok, dar atunci ce rost are s-o purifici de bacterii, poate ar trebui sa sustina ca e tratata impotriva duhurilor rele, a eu stiu caror alte lucruri de genul asta, te-am mai intrebat, ce legatura are microbul cu sufletul?

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Holiday):

Pai eu ti-am zis ca nu am mai auzit sa purifici de "bacterii"laughing) Mi se pare absurd! Sa purifici de pacate, da, asta e altceva! Orice suflet are pacate, cum orice trup are bacterii. big grin

Microbul nu are nicio legatura cu sufletul, ci cu trupul. Sufletului i se aplica pacatul! big grin Sper ca te-am luminat! laughing

| Holiday explică (pentru AwaZoh98):

Nu pe mine trebuie sa ma luminezi, repet, nu eu sustin treaba cu microbii.

| Alphawolf a răspuns (pentru AwaZoh98):

Si in acel "suflet" trebuie sa crezi? In acele rezultate ale purificarii lui trebuie sa crezi, asa-i? Tipic religios.
Lucrurile au suflet? Ele de ce sunt sfintite?

Pe mine m-ar interesa rezultatele, ele vorbesc, ele nu sunt doar vorbe...

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alphawolf):

Si care ar trebui sa fie acele rezultate? straight face

| Alphawolf a răspuns (pentru AwaZoh98):

Ceea ce se pretinde. Daca prin sfintire se purifica "sufletul", trebuie sa rezulte o schimbare, care ar fi dovada ca acea apa este intr-adevar sfanta si ca ea provoaca efecte benefice.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alphawolf):

Sunt multi crestini care afirma ca intr-adevar apa asta i-a vindecat. Ce vrei mai mult de atat?

| Alphawolf a răspuns (pentru AwaZoh98):

Rezultate, nu afirmatii, nu credinte. Odata cu vindecarea unei persoane trebuie sa vina si dovada, nu doar afirmatia. Trebuie sa se vada acea schimbare, obiectiv, nu subiectiv... ca doar nu este vorba de nimicuri.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alphawolf):

Dovada e in sufletul lor. Nu exista dovezi materiale, ci doar spirituale. Faptul ca ei se simt mai bine sufleteste, fara pacate, dupa ce beau din apa sfintita, nu se poate dovedi, ci doar crede.

| Drack550 a răspuns:

Nu au incercat pentru ca s-au obisnuit sa foloseasa ce le ofera doctorii stiind ca i-a ajutat incele mai multe cazuri.

| Robyi a răspuns:

Apa sfintita e o apa normala. Doar preotii nu stiu ce le fac ca sa para "sfanta"